Gönderen Konu: Şef Bıçağı Profili  (Okunma sayısı 173 defa)

ACAR

• Üyee
  • **
  • Yer: İstanbul
Şef Bıçağı Profili
« : 14 Mart 2019, 11:29:05 »
Ustalarım merhaba, şef bıçağı yapacağım nasip olursa ama profili hakkında biraz düşünceliyim. Bu nedenle sizlerin görüşlerini de almak istedim. Elimdeki lamanın yüksekliği 4 cm olunca örnek profili biraz modifiye etmiş oldum. Düzeltmem gereken yerleri söylerseniz memnun olurum.

Örnek Profil:

Bu da kendi yaptığım:

« Son Düzenleme: 14 Mart 2019, 11:30:36 Gönderen: ACAR »

mehmet_

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Meraklı
  • Yer: Ankara
Ynt: Şef Bıçağı Profili
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2019, 11:52:56 »
Profil güzel görünüyor ama kabze kısmını ben olsam biraz daha ince yapardım. İlaveten kabzenin alt ucunu üst ile simetrik bir şekilde oval yapardım muhtemelen.

ACAR

• Üyee
  • **
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2019, 12:04:42 »
Profil güzel görünüyor ama kabze kısmını ben olsam biraz daha ince yapardım. İlaveten kabzenin alt ucunu üst ile simetrik bir şekilde oval yapardım muhtemelen.

Haklısın abi kabzeyi biraz daha inceltsem iyi olacak sanırım, ama bu sefer de namlu ile kabzenin ağırlığı orantısız olursa kullanımda sorun olur mu diye düşünüyorum, benim için problem değil ama bayanlar kullandığı zaman kılıç kullanıyormuş gibi olmasın 😂Kabzenin altı da inceltmeden sonra şekillenir gibime geliyor.

mehmet_

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Meraklı
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2019, 16:31:17 »
Daha evvel mutfak amaçlı kullanım için sadece 1 bıçak yaptım. Şef bıçağı hiç yapmadım. Dışarıdan bakınca kolay gibi görünüyor ama denge gibi unsurlar senin de dediğin gibi çok mühim. Devamını da paylaşırsın umarım. Kolay gelsin.

ACAR

• Üyee
  • **
« Yanıtla #4 : 14 Mart 2019, 16:52:40 »
Daha evvel mutfak amaçlı kullanım için sadece 1 bıçak yaptım. Şef bıçağı hiç yapmadım. Dışarıdan bakınca kolay gibi görünüyor ama denge gibi unsurlar senin de dediğin gibi çok mühim. Devamını da paylaşırsın umarım. Kolay gelsin.

Teşekkür ediyorum abi, hayırlısıyla aşamaları buradan paylaşacağım. İnşaallah emeğime değer.

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #5 : 15 Mart 2019, 10:57:53 »
Elinize sağlık hocam. Aslında şu anda gayet güzel görünüyor. Sapın başlangıcındaki oyuk hareket katmış. O yuvarlağı biraz daha büyütebilirseniz sapın başlangıcı da incelmiş olur. Aynı inceliği kuyruğa kadar taşırsanız tüm sapı inceltmiş de olursunuz. Ayrıca kuyruğu ters şekilde sert bir açıyla taşlayabilirseniz o da hareket katacaktır.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

ACAR

• Üyee
  • **
« Yanıtla #6 : 16 Mart 2019, 16:40:48 »
Elinize sağlık hocam. Aslında şu anda gayet güzel görünüyor. Sapın başlangıcındaki oyuk hareket katmış. O yuvarlağı biraz daha büyütebilirseniz sapın başlangıcı da incelmiş olur. Aynı inceliği kuyruğa kadar taşırsanız tüm sapı inceltmiş de olursunuz. Ayrıca kuyruğu ters şekilde sert bir açıyla taşlayabilirseniz o da hareket katacaktır.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler hocam, haklısınız oyuğu biraz daha ( göz kararı ) derinletip kuyruğa kadar devam ettireceğim. Sonuçta kabza + liner derken biraz kalın olacak, o zaman tam kıvamında olur. Kuyruktaki ters açıyı çok düşündüm sanırım dediğiniz gibi yapacağım 👍

ACAR

• Üyee
  • **
« Yanıtla #7 : 17 Mart 2019, 11:29:36 »
Orkun hocam dediğiniz gibi yaptım, çok daha iyi oldu. Teşekkür ediyorum. Böyle hem estetik hem daha kompakt bir tasarım oldu. Bakalım sıra ağzını açmaya geldi, inşaallah problem olmadan yapabilirim.

özdemir murat

• Üyee
  • **
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Diyarbakır
« Yanıtla #8 : 17 Mart 2019, 12:32:29 »
Yeni kuyruk modeli daha hoş durmuş.

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #9 : 18 Mart 2019, 09:04:47 »
Git gide daha güzelleşiyor, elinize sağlık ustam.  :2up Son halini de merakla bekliyorum.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

ACAR

• Üyee
  • **
« Yanıtla #10 : 18 Mart 2019, 09:15:21 »
Git gide daha güzelleşiyor, elinize sağlık ustam.  :2up Son halini de merakla bekliyorum.

Estağfirullah Orkun hocam, ustalık ne haddimize.  Çok teşekkür ediyorum sağolun. Daha çok eksiğimiz var, şimdi eğeleme rampası yapmaya çalışıyorum. Bir sürü örneği var ama hangisini yapacağımı bilemedim.