Gönderen Konu: Nikel hk..  (Okunma sayısı 188 defa)

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
Nikel hk..
« : 29 Kasım 2018, 09:30:50 »
Merhaba ustalarım;

Sanayi hurdası nikel olduğunu öğrendiğim çember şeklinde metal temin ettim. Bulduğum kişiye bu metalin hangi alaşım olduğunu sordum fakat sadece nikel olduğunu söyledi. Ben nikel alaşımlı bir çelik olduğunu tahmin ediyorum fakat aldığım kişi inatla nikel olduğunu idda ediyor. :)

Metalin devamı var ve bana çok bir maliyeti yok. Eğer ocak kaynağına uygunsa, CKxx yada 10xx serisi yalın karbon çelikleriyle san-mai ve damascus yapmaya uygunsa sizlere istediğiniz kadar ücretsiz olarak ulaştırabilirim. Sizden tek ricam deneyip ocak kaynağına uygun olup olmadığını test etmeniz ve asit sonrası renk tepkimesini bildirmeniz. 10n20 cinsi bir çelikse yada damascus katmanlarında 10n20 yerine kullanılabilecek ayarda ocak kaynağına müsait ve kontrastı güzelse kullanmak ve sizlere tedarik etmek isterim.

Gönüllü olacak ustalarıma şimdiden çok teşekkür ederim.

;)

Orkun

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
Ynt: Nikel hk..
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2018, 20:40:45 »
Şimdiden söylemiş olayım, eğer nikel ise sanmai de sorunsuz birleşir, deneme yapmak isteyenlere peşinen söylemiş olayım. Kromlu çelikler gibi düşünmeyin, nikel çok sorunsuzdur.

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2018, 02:00:27 »
Merhaba ustalarım;

Sanayi hurdası nikel olduğunu öğrendiğim çember şeklinde metal temin ettim. Bulduğum kişiye bu metalin hangi alaşım olduğunu sordum fakat sadece nikel olduğunu söyledi. Ben nikel alaşımlı bir çelik olduğunu tahmin ediyorum fakat aldığım kişi inatla nikel olduğunu idda ediyor. :)

Metalin devamı var ve bana çok bir maliyeti yok. Eğer ocak kaynağına uygunsa, CKxx yada 10xx serisi yalın karbon çelikleriyle san-mai ve damascus yapmaya uygunsa sizlere istediğiniz kadar ücretsiz olarak ulaştırabilirim. Sizden tek ricam deneyip ocak kaynağına uygun olup olmadığını test etmeniz ve asit sonrası renk tepkimesini bildirmeniz. 10n20 cinsi bir çelikse yada damascus katmanlarında 10n20 yerine kullanılabilecek ayarda ocak kaynağına müsait ve kontrastı güzelse kullanmak ve sizlere tedarik etmek isterim.

;)

Orkun

Sizin merakınızı gidermek adına ben deneyebilirim ama kalınlık ne acaba? Çok ince ise bana uygun değil.

orkunaydin350

• Üyee
  • **
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2018, 14:12:12 »
Şimdiden söylemiş olayım, eğer nikel ise sanmai de sorunsuz birleşir, deneme yapmak isteyenlere peşinen söylemiş olayım. Kromlu çelikler gibi düşünmeyin, nikel çok sorunsuzdur.

Bilgi için teşekkürler hocam. Peki sanmai'de kontrastı 15n20 yada 400 serisi paslanmazlar gibi güzel çıkar mı?

« Son Düzenleme: 03 Aralık 2018, 14:16:06 Gönderen: orkunaydin350 »

orkunaydin350

• Üyee
  • **
« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2018, 14:16:21 »
Merhaba ustalarım;

;)

Orkun

Sizin merakınızı gidermek adına ben deneyebilirim ama kalınlık ne acaba? Çok ince ise bana uygun değil.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler Soytürk ustam. Ölçüleri 5mm X 20mm X 1120mm Ürünler şu görseldeki altta iki tane duranın aynısı:

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #5 : 03 Aralık 2018, 16:17:43 »

Bilgi için teşekkürler hocam. Peki sanmai'de kontrastı 15n20 yada 400 serisi paslanmazlar gibi güzel çıkar mı?
Hepsinden çok daha iyi çıkar.

yunus_cbn

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Salihli/Manisa
« Yanıtla #6 : 03 Aralık 2018, 19:45:48 »
Takipteyim +1
gardiyanına aşıkken özgürlüğü isteyemezsin...

İsmail Can Dilbilir

• Üye
  • *
  • Çok Konuşan.Çok Düşünen.Az Okuyan
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: adana
« Yanıtla #7 : 03 Aralık 2018, 21:13:04 »
Merhabalar

Nikel elementi kimyasal olarak kararlı bir element olarak bildiğimden eğer saf nikel ise (diğer elementler yoksa magnezyum gibi) demir ile oldukça güzel karışabilir ve metal metal bileşikleri oluşturabilir.(bence damascuslara uygundur.)
Erime Sıcaklığına Dikkat  wikipediadan aldığım bilgiye göre :1455 Celcius

asitlere karşı dayanıklı olduğundan damascuslarda açık renk vereceğini düşünüyorum.(daha önce denemiş olan ve bilgisi olan varsa beni düzeltsin.)

yumuşak bir metaldir. Oksiti *yeşilimsi bir renk veriri ama çok belirgin değildir. (yumuşaklığından dolayı damascus çeliklerdeki kırılganlığı alabilecekken aşırı yük altında deformasyona açık bırakacaktır.)

(tokluk kazandırabilir ama damascus düzeyinde bir laminer yapıda zayıflık gösterebileceğini düşünüyorum.)

Ekstra olarak fikir versin diye şu videoyu ortaya atıyorum pek alakalı değil ama.

Bu Çocuğu belki bir çoğunuz biliyordur. Kendisi Alec Steele  https://www.youtube.com/watch?v=8XgDHIx9LvQ   Bu Videoda Bakır ile nikelden Damascus yapıyor kendisi.

Çok güzel görsel işler yapıyor. damascus konusunda yaşına göre oldukça başarılı bir arkadaş olarak görüyorum.  Hatta kendimi aşarak ve biraz hadsizlik yaparak belki dünyadaki sayılı Görsel damascus ustalarından biri olabilir diyorum.

Kusura bakmayın yazdığım son şey için daha bıçak nasıl yapılır bilmeyen biriyim. ilk bıçağımı bitirdim ama paylaşacak yüzü bulamıyorum :) ikincisini paylaşacağım inşallah

*Yeşilimsi derken Eğer Madeni paralar ile çok uğraşırsanız yada nikel alaşımlı bir kolye takarsanız uzun süre yeşil bir leke çıkartığından elinizde veya boynunuzda o yüzden yeşil dedim. tamamen yaşamsal tecrübeme dayanarak . (hatam var ise lütfen belirtin )

« Son Düzenleme: 03 Aralık 2018, 21:28:19 Gönderen: İsmail Can Dilbilir »
Kimse sizden nefret etmiyorsa, birşeyleri yanlış yapıyorsunuzdur.

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #8 : 03 Aralık 2018, 22:04:09 »
Merhaba ustalarım;

;)

Orkun

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler Soytürk ustam. Ölçüleri 5mm X 20mm X 1120mm Ürünler şu görseldeki altta iki tane duranın aynısı:

5mm kalınlık gayet güzel, ben alayım bu malzemden  ;) Özelden iletişim bilgilerini atıyorum.

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: mağazacılık
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #9 : 03 Aralık 2018, 22:34:50 »
Sefa usta söylemiş zaten olanı.
Eğer nikelse ne kadar bulabilirsen topla.
Kontrast işinde işin sonu nikeldir. Paslanmaza
dahi tozunu yutturur. Uyarı yapalım merkezde
değilde yanaklarda kullanıma uygundur.
Sadece görsel amaçlı.

acurfirarda

• Baki
  • Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Kamu
« Yanıtla #10 : 03 Aralık 2018, 23:40:29 »
Ben de deneme amaçlı alabilirim kardeşim...

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #11 : 03 Aralık 2018, 23:53:35 »

Kendisi Alec Steele  https://www.youtube.com/watch?v=8XgDHIx9LvQ   Bu Videoda Bakır ile nikelden Damascus yapıyor kendisi.

Burada söz edilen işlem damascus değil, Mokume dir( veya Mokume gane) farklı metallerle kombinasyon da yapılabilir.

orkunaydin350

• Üyee
  • **
« Yanıtla #12 : 04 Aralık 2018, 08:32:02 »
Yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim ustalarım. Özelden iletişime geçiyorum.