Gönderen Konu: BOB (kaçış çantası) ve acil durum planı  (Okunma sayısı 3689 defa)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
BOB (kaçış çantası) ve acil durum planı
« : 25 Mayıs 2014, 03:36:39 »
Geçenlerde zaten araştırmaya başlamıştım, bir de 17 Ağustos'a dair komplo teorilerine sarmıştım, üstüne bu gün de deprem geldi. Konuya bir girişeyim dedim.

Bu konuyu ben açmış olayım. Bu işin piri falan değilim ama birlikte geliştirebileceğimize güvenerek bir şeyler karalamaya başlayayım.

- o -

BOB, bug-out-bag yani Türkçe anlamıyla kaçış/sıvışma çantası demek. Trakya espirisi yaparsak kap-çık çantası adını da koyabiliriz.

Acil bir durum olduğunda ve kaçarken düşünmeye, bakınmaya dahi vaktiniz olmadığında ortada aç açıkta kalmamak için ihtiyaç duyacağınız şeyleri önceden doldurup da kolay bulunur bir yere koyduğunuz bir çanta bu.

Bu çantanın içeriği, yaşanan ortama, iklime, beklenen tehdide, kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Bu eşyalar aslında bir hayatı idame kitinin çok abartılmış, iri hali gibi düşünülebilir. olabildiğince üstte taşınacak ve ufak tefek olacak bir hayatı idame kitinden farklı olarak bu çanta evin bir köşesinde içinde çok miktarda eşya barındırmış halde durabilir. Bunun taşınacak bir iriliği aşmaması kafidir.

- o -

99'da sarsıntılar azalınca ayağıma pantolonu geçirip üstüme bir gömlek dahi bulamadan kendimi sokağa atmıştım. Pantolonun ceplerinde bulunanlar dışında erişebileceğim bir şeyler yoktu. Yanımda telefon kartı olması sayesinde evi arayabilmiştim. Bir komşu arabasındaki bir yedek gömleği verince adam gibi giyinebilmiştim.

Sabaha kadar böyle oyalandıktan sonra mecburen eve girmiş, telefon, giyim vs eşyalar tedarik etmiştim ve o günün akşamı da dışarda yatmak için gereken eşyaları dermiş ve geceyi açık alanda geçirmiştim.

- o -

Böyle bir çantada olabilecek şeyleri sayayım. Listeyi birlikte adam ederiz.

Kategorileri listelemeye çalışayım:

... Çantanın kendisi.
İlk sıralandı ama içine koyulacak şeylere bağlı olduğundan baştan ezbere tedarik edilemez. Sırasını beklemeli.
Çantanızı felaket anında ışıklar gidince görebilecek misiniz? Üzerine hem fosforlu, hem de reflektörlü bir şeyler iliştirmenizi öneririm.
Çanta su geçirmez olmalı.
Kolay sırtlayabilmelisiniz
... Su
suyun kendisi, kap, arıtma buna girenler,
... Yiyecek
saklanabilir gıdalar ve gıda hazırlama için gerekenler,
... Giyim
yaz ve özellikle kışın gerekenler,
... barınak, yatak
soğuktan, yağıştan sığınacak, doğadan korunacak ve uyumaya yarayacak şeyler,
... ısınma, ısıtma
kendinizi, yiyecek ve içeceği ısıtmak için,
... ilk yardım
... temizlik/hijyen
sizin tuvalet vs. temizlik ihtiyaçlarınız, bebeğinizin bezi,
... alet/araç/diğer malzeme
bıçağınız, testereniz, pusulanız vs.
... aydınlanma
önünüzü göremediğiniz an karanlık hapseder sizi..
... iletişim
kurtulmak için yardım isteyebilmek gerek...
... savunma
yerine göre insandan hayvandan savunmak için,
... sair
para, hayatı idame kiti.

- o -

Acil durum planı

Acil bir durumda evden kaçtığınızda nerede buluşacağınız belli mi? Kaçarken kimin hangi tedbiri alacağı, kimin neyi taşıyacağı belli mi?

Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

ASK

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • alicevik 1984
  • Meslek: memur
  • Yer: Balıkesir
Ynt: BOB (kaçış çantası) ve acil durum planı
« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2014, 09:24:25 »
varsa arabanızın anahtarı
Derdi dünya olanın,dünya kadar derdi olur.

Salim Türk

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #2 : 25 Mayıs 2014, 13:20:22 »
Güzel bir başlık olmuş. Nedense bizler çok rahatız ve başımıza hiçbirşey gelmeyecekmiş gibi düşünüyoruz. En azından böyle bir çanta evin çıkış noktasında bulundurulmalı. Bazı programlarda izlediğim kadarıyla yabancılarda bu işi fazlası ile ciddiye alanlar vardı. Konteyner ile geçici barınak yapanlar hatta evinde tank bulunduranlar bile var :)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #3 : 25 Mayıs 2014, 14:00:47 »
https://twitter.com/nedenttoldu/status/470189072586387456/photo/1

Düdüğü unutmamak gerek.

Aslında cebimdeki demirbaşlardan biri de düdük. Ceptekiler listemin tümü:

- düdük,
- kibrit,
- ateş çubuğu,
- LED'li el feneri
- en ufağından bir leatherman (penseli tip, çakısı, tornavida uçları vs. özellikleri ile günlük olarak da çok iş görüyor.)
ateş çubuğu (firesteel)
- bir tarafı manivela ve çivi şökücü diğer tarafı düz ve yıldız tornavida olan, hex bit döndürebilen, firesteel çakmaya da yarayacak bir D2 anahtarlık aleti.
Namık Kemal
Instagram'da ben

ecorotti

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #4 : 25 Mayıs 2014, 15:05:38 »
Birde şu hırsızlar olmasa...
Okinawian

nacho_grande

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Serhan Yenilmez
    • Akantus Ahşap Emprenye
  • Meslek: Endüstri Ürünleri Tasarımcısı
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #5 : 25 Mayıs 2014, 19:56:55 »
Çok güzel ve o derece gerekli bir konu. Kavyene saplık. Ben de bir müddettir benim çanta(lar) üstünde çalışıyorum. Bitibce detayları paylaşırım.
"Kavgalarda, açıkça üstün olan tarafın, zayıf olan tarafa yatağanın keskin ağzıyla değil de, sırtıyla müdahale etmesi bir görgü kuralıydı." (Kaynak, Vikipedi)

tolgailgim

• Üye
  • *
  • Meslek: Boş
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #6 : 03 Kasım 2016, 20:29:07 »
Aylardır bu afet çantası ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Bu iş için çantanın yanı sıra evimin bodrum katında bir alan ayarladım burada gerekli tadilatlardan sonra evden çıkamıyacağımız durumlarda kullanmak için a dan z ye stoklama yapmayı düşünüyorum.  Bunun yanın sıra ise çanta hazırlamayı düşünüyorum , Bunun için  aliexpress ten büyük bir çanta aldım hem kullanışlı bölmelere sahip hemde sırtlandığında taşıması gayet kolay bir çanta.

Gelelim diyer konuya çantanın içini nasıl doldurmalıyız ? Yabancılar bu konuda epey meraklı çoğu abartılı ama güzel makaleler ve hazır listeler var bunları Türkçeye çevirebilirsek eğer bize güzel bir rehber olur diye düşünüyorum

burhan duver

• Üye
  • *
  • Meslek: gıda mühendisi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : 03 Kasım 2016, 21:22:02 »
filmlerden çok etkileniyorsunuz.bodrum filan.çanta yeterlidir.abartmayada gerek yok zaten taşıyamazsınız.

tolgailgim

• Üye
  • *
  • Meslek: Boş
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #8 : 04 Kasım 2016, 21:10:40 »
filmlerden çok etkileniyorsunuz.bodrum filan.çanta yeterlidir.abartmayada gerek yok zaten taşıyamazsınız.

Abartığımı düşünmüyorum kesinlikle. Darbe girişiminden bir not aktarayım size , Olağan üstü durumlar için hazırlık yapmış birine çevresinden birçok soru gelmiş darbe gecesi elinde şu varmı bu varmı bundan varmı diye sorup  istemişler hatta. Neyse ki Olaylar 1 günde bastırıldı  , Peki ya uzun sürseydi ? Hemen bastırılamasaydı ? Dışarıya günlerce çıkamasaydık ? Ne yapabileceğimizi düşündünüzmü hiç ? Evet bahsettiğiniz filmleri ve hazırlık yapanlarla ilgili çekilen belgeselleri falan izledim içlerinde abartanlar elbet de var ancak hiçbirisi fuzuli değil.

Erdem Kırca

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: İşçi
  • Yer: Kocaeli
« Yanıtla #9 : 04 Kasım 2016, 22:21:19 »
Burhan bey bu çantalar sizinde veya yakınınızında hayatını kurtarabilir biz Türk milleti olarak böyle şeylere acayip bakarız ama 17 ağustos depremini yaşamış biri olarak çok lüzumlu hatta okullarda verilmesi gereken ders olarak görüyorum.
Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok. Ne elbiseler gördüm içinde insan yok. Mevlana

burhan duver

• Üye
  • *
  • Meslek: gıda mühendisi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #10 : 05 Kasım 2016, 00:20:45 »
peki

Anıl TİRYAKİLER

• Üye
  • *
  • korktuğum tek şey var o da yanlış anlamak.
  • Meslek: Kıdemli aylak
  • Yer: Edirne
« Yanıtla #11 : 21 Şubat 2017, 04:58:40 »
Eylem bey harika bir başlık açmışsınız. Biliyoruz ki güvenlik en temel insan ihtiyaçlarından biri. Şahsen güvenliğimizin bir başkaları ya da sistem tarafından sağlanmasının hayatta kalma bilgi ve becerisini körelttiğine inanıyorum. Aslında bu forumda paylaşılan tonlarca çeşitli bilgi ve bu zanaat ile kazanılan edinimler doğrudan ya da dolaylı yoldan hem hayatta kalma becerisi hem de kaynakların düzgün kullanımı konusunda zihin disiplini kazandırıyor. (esasen beni burada paylaşılan, henüz işleme katamadığım bir çok şeyi okumaya sevk eden de bu durum  :) )  Örneğin sarsılmaz bir ticari hacme ve teknolojiye sahip japonların bile bir çoğu yaşamının bir kısmında izcilikle uğraşıyor. Umarım bizde de bu tarz eğilimler ve böyle başlıklar altında paylaşılan bilgiler artar.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
Ynt: BOB (kaçış çantası) ve acil durum planı -- DEPREM ÇANTASI
« Yanıtla #12 : 01 Ekim 2019, 15:05:05 »
Deprem konusu güncel, dolayısıyla  deprem çantası da öyle. Bu konu da buna yakın bir konu olduğundan konunun varlığını hatırlatayım.
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
DEPREM ÇANTASI
« Yanıtla #13 : 11 Ekim 2019, 12:00:58 »
Mapfre'den faydalı bir yazı:

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?
https://www.mapfre.com.tr/blog/yasa/deprem-cantasinda-bulunmasi-gerekenler-neler/

Bu listede her şey olmayabilir ama akla gelmeyen şeylere karşı farklı listeleri gözden geçirmek he zaman iyi bir tedbirdir.
Namık Kemal
Instagram'da ben

dela

• Üyee
  • **
  • Mehmet UYSAL
  • Meslek: Boş gezenin boş kalfası
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #14 : 11 Ekim 2019, 18:25:40 »
Bu tip çantalarda önemli bir araç hep unutuluyor.
O da prezervatif....... (ciddiyim)  :D

Malum kullanım alanı dışında.

İyi bir su taşıma kapasitesi ve dayanıklılığı vardır.
Serum lastik yerine kanama yavaşlatma amaçlı boğma işlemi için kullanılır.
Islanmaması gereken küçük eşyaların sudan korunması için kullanılır.
Korkmuş çocukları avutmak için balon olarak kullanılır.
vs. vs.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #15 : 11 Ekim 2019, 22:01:27 »
:) Bu prezervatif denen şeyin su falan taşıyacak şekilde üzerinde bir yağ vb. olmayanı Türkiye'de var mı bilmiyorum.

Çağımız iletişim  çağı ama maazalah ortalık karıştığı zaman bilgiye ulaşmak sıkıntılı olacak. Bir FM radyo alıcı faydalı olacaktır. İki yönlü iletişim için de harici bir altyapıya gerek duymamasından dolayı telsiz faydalı olacaktır.
Namık Kemal
Instagram'da ben

CANER AKSU

• Üyee
  • **
  • 44
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #16 : 14 Ekim 2019, 00:07:52 »
Eylem, radyo seçiminde sadece fm bandı olan değil orta ve kısa dalga yayınların da dinlenebileceği bir radyo olması daha uygun olur. Bir afet durumunda trt orta dalga yayını tüm ülkede daha kolay ulaşılabilir olacaktır. Bunun sebebi de orta ve kısa dalga yayınların yayın mesafesinin fm yayına göre daha uzun mesafede olabilmesidir. Yanlıs hatırlamıyorsam orta dalga 702 khz frekansından yapılıyordu ulusal yayın. Ancak fm radyolarla da bölgesel yayınlar alınabilir.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #17 : 14 Ekim 2019, 00:53:59 »
TRT'nin orta dalga yayını yıllar önce durdu diye bildiğimden özellikle FM dışını yazmamıştım. Örneğin orta dalga 702 kHz'den olan yayına rastlamaz olmuştum. Şimdi aradım, bir yerde rasladığım bilgide geçen iki frekansta (civarında diyeyim, radyom dijital olmadığından iddialı olamam. :) ) yayına rastladım. TRT büyük bir vizyonsuzlukla bir ara stratejik önemi olan bu genlik modülasyonlu (AM) kanalları kapatmaya girişmişti.

Şöyle diyor:
"630 khz Mersin kazanli verici istasyonu ve 891 khz Antalya aksu vericileri aktif sabah 6 ile öglen 13 arasi yayin iyi, Her ikisinide Antalyadan alabiliyorum,"
bkz.: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=124273
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #18 : 09 Kasım 2019, 19:09:47 »
Bu hafta iş yerinde AKUT deprem ile ilgili bilgilendirme yaptı. İstanbul'da 103.0 frekansında, afet durumlarında yayın yapacak "Afet FM" adında bir radyo kanalının olduğu söylendi.
Namık Kemal
Instagram'da ben