Gönderen Konu: DÖNER KAFALI İKİ TEKER BANT ZIMPARA MAKİNASI  (Okunma sayısı 161 defa)

ugurluahmet

• Üye
  • *
  • Meslek: Makine Mühendisi
  • Yer: Erzurum
DÖNER KAFALI İKİ TEKER BANT ZIMPARA MAKİNASI
« : 24 Temmuz 2020, 01:42:19 »
Selamlar sevgiler saygıdeğer ustalarım, üstadlarım,
Öncelikle bilginin saklanmadığı paylaşıldığı bu foruma üyeliğimden sonra inanılmaz bilgiler edindim bunun için hepinize minnettarım.
Yakalandığım bıçak ve bıçak yapmak için gerekli aletler ve atölye hastalığı akabinde, yaklaşık bir aylık çalışma sonucunda döner kafalı iki tekerli, 180 derece dönerek üç pozisyonda çalıştırlabilen bant zımpara makinamı yaptım ve çalıştırdım.
Makinanın birçok kısmını forumda siz değerli ustaların çalışmalarından ve youtube videolarından esinlenerek oluşturdum.
Makinada tasarımı tamamen bana ait olan kısım, döner kafalı ayar sistemidir. Menteşe sistemine alternatif olarak böyle bir çalışma yapmak istedim. Aslında tabiatımda var zor olanın üzerine gitmek. Meraklıların yeni çalışmalarına ufak da olsa katkım olursa ne mutlu bana..
Kullanılan motor ikinci el su motoruydu; 1,1 KW , 3300 d/d , yardımcı sargılı, asenkron, monofaze
Hareket Kasnağı; Al R=85 mm , Genişlik=75 mm
İkincil kasnak; Kauçuk kaplı Transpalet tekeri R=80 mm , genişlik;100 mm , rulmanlar arası boru takviyeli(rulmanların yataktan sıkışıp içe kaçmaması için modifiye ettim)
Kullandığım plakalar 10 mm kalınlıkta hurdacıdan alındı,
Maliyeti yaklaşık 1000 TL civarı oldu.
Youtube linki https://youtu.be/HOcoBMF9Lmo

Emrah06

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Proje Teknikeri
  • Yer: Ankara
Ynt: DÖNER KAFALI İKİ TEKER BANT ZIMPARA MAKİNASI
« Yanıtla #1 : 24 Temmuz 2020, 09:32:18 »
Merhaba Ahmet ustam, videoyu izledim ellerine sağlık çok güzel olmuş. Bol bol bıçaklar çıkartman temennilerimle.

Saygılarımla.
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

ugurluahmet

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Temmuz 2020, 14:16:43 »
Merhaba Ahmet ustam, videoyu izledim ellerine sağlık çok güzel olmuş. Bol bol bıçaklar çıkartman temennilerimle.

Saygılarımla.
Teşekkür ederim Emrah ustam, buraya kadarki kısmı kolaydı asıl zor olan güzel bıçaklar yapabilmek.. inşallah becerebiliriz..

Emrah06

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Proje Teknikeri
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : 24 Temmuz 2020, 14:18:31 »
Teşekkür ederim Emrah ustam, buraya kadarki kısmı kolaydı asıl zor olan güzel bıçaklar yapabilmek.. inşallah becerebiliriz..

İnsan kendi yaptığı yapabildiği aletler ile birşey üretmek daha zevkli geliyor, geliştiriyor. Yaparsınız hocam gerisi kolay. :)

Saygılarımla.
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

ali oral

• Üye
  • *
  • Meslek: kamu çalışanı
  • Yer: kocaeli
« Yanıtla #4 : 29 Temmuz 2020, 00:03:11 »
elinize sağlık, gayet güzel görünüyor.

mustafa09

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: özel sektör -işçi
  • Yer: denizli
« Yanıtla #5 : 29 Temmuz 2020, 22:20:26 »
ustam elinize sağlık, bu düzeneğin nasıl olacağını merak ediyordum. güzel profiller yapmanız dileğiyle. aklıma takılan bir şey var ustam. bant destek aynası biraz geniş mi olmuş,  ağız açma aparatı profilin zımparaya yanaşmasını engeller mi diye aklıma takıldı,
.....tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir.....

ugurluahmet

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 30 Temmuz 2020, 13:04:58 »
ustam elinize sağlık, bu düzeneğin nasıl olacağını merak ediyordum. güzel profiller yapmanız dileğiyle. aklıma takılan bir şey var ustam. bant destek aynası biraz geniş mi olmuş,  ağız açma aparatı profilin zımparaya yanaşmasını engeller mi diye aklıma takıldı,

Öncelikle güzel temennileriniz için teşekkür ederim.
Bant aynasını geniş turnamdaki amaç bant genişliğini artırınca problem olmamasıydı, bant 50mm takılınca biraz dışarda kaldı. Sanırım bant genişliğini sabit 50mm tutup aynayı revize etmem gerekebilir.