Gönderen Konu: İki Teker Bant Zımpara Makinasında Kayar Bant Mekanizması Yardım! Acil  (Okunma sayısı 97 defa)

ugurluahmet

• Üye
  • *
  • Meslek: Makine Mühendisi
  • Yer: Erzurum
Saygıdeğer Ustalarım, kardeşlerim,
İnternette ve forumda aradım ancak bulamadım şayet forumda bir yerlerde bu konu var ve ben bulamadıysam affola..
İki teker bant zımpara makinası yapmaya çalışıyorum, birkaç proje inceleyerek AutuCad de çizimlerini yaptım. Bant zımparayı kaydıran hareket ettirilebilen tekeri kauçuk kaplı transpalet tekerleğinden planladım ve malzemeyi aldım. Rulmanların arası boş olduğundan çıkarıp araya boru koymayı ve rulmanların içe doğru boşalıp çıkmamasını sağlayacağız. Hareketli tekerin çalışma sistemi konusunda yaptığım araştırmada; menteşenin çalışma prensibine bağlı olarak hareketli tekerin mil ekseni değişerek öne arkaya hareket sağlanarak bant zımpara kaydırılıyor. Tekerin bağlı olduğu mil resimdeki gibi vidalı yapsak ve tekerin bağlı olduğu milin ekseni hiç değiştirmeden ayar kolunu döndükçe mil ileri geri uzayıp kısalarak bant zımparanın konumunu ayarlasak diyorum nasıl olur? Sistemi bu şekilde çalıştırmamızda sorun yaşar mıyız? Makinanın diğer kısımları halledildi inşallah burayı da çözersek yakında hayata geçiririz.
Değerli bilgi ve fikirlerinizi acilen bekliyorum. Teşekkür ederim..

HüseyiN.TufekCi

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • hüseyin
  • Meslek: Elektrik
  • Yer: Bursa
Anladığım kadarıyla ayar tekerinden bahsediyorsunuz düz Bir mil ileri geri olacak şekilde.Ben hiç bu şekilde görmedim ayar tekerlerini. Genelde yukarı aşağı olurlar mantıklı düşünürsem yukarı aşağı olması daha sağlıklı olmazmi düz olursa malzemeyi vurdugumuzda zımpara kayma yapabilirmi yani azda olsa bir meyil gerekli gibi geliyor bana
Beni ancak bir ÂMÂ gördü, göremeden anladı neler hissettiğimi.Dert size zeval olmaz. Bana ancak dilsiz anlattı dili olanın dile getiremediklerini.Teşbihte kusur olmaz.

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
Mil eksenini sabit paralel tutarak, sadece ileri geri hareketle ekseni kaydırabileceğinizi sanmyorum, bu saptırma tekerinin tek görevi o zaten. Hatta bu tekerin bombeli ( orta kısmı kenarlardan daha yüksek) olması bile bu eksen kaydırma işinin olabilmesi için gerekli.

ugurluahmet

• Üye
  • *
Anladığım kadarıyla ayar tekerinden bahsediyorsunuz düz Bir mil ileri geri olacak şekilde.Ben hiç bu şekilde görmedim ayar tekerlerini. Genelde yukarı aşağı olurlar mantıklı düşünürsem yukarı aşağı olması daha sağlıklı olmazmi düz olursa malzemeyi vurdugumuzda zımpara kayma yapabilirmi yani azda olsa bir meyil gerekli gibi geliyor bana

Evet Hüseyin Bey ayar tekerinden bahsediyorum,
teker zaten konik olmak zorunda zira menteşenin hareketi yapıldığı zaman zımparanın kasılmaması adına geometrik olarak kenarların bombeli olması gerekir ve onu da zaten yapacağım. Benim derdim makinanın o bölümünü daha basit bir işlemle halledebilmek. 

ugurluahmet

• Üye
  • *
Mil eksenini sabit paralel tutarak, sadece ileri geri hareketle ekseni kaydırabileceğinizi sanmyorum, bu saptırma tekerinin tek görevi o zaten. Hatta bu tekerin bombeli ( orta kısmı kenarlardan daha yüksek) olması bile bu eksen kaydırma işinin olabilmesi için gerekli.

Sefa Bey saptırma tekerinin yüzeyini bombeli yaptırıyorum geometrik açıdan konunun olmazsa olmazı, ancak daha basit bir mekanizma ile bu kısmı çözmek istiyorum. Tabi burada zımpara dönerken oluşan gerilme kuvveti çok büyük olur da ayar kolunu çeviremezsek kesinlikle problem olur.
Yine de ben bunu üzerinde araştırmaya devam edeceğim belki daha kolay bir mekanizma yakalarız..

Emrah06

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Proje Teknikeri
  • Yer: Ankara
Ahmet bey merhaba, ortaya bir boru ve dişli yardımı ile saga sola tekeri kaydırarak ayarlamaya çalışacaksınız, ortasından geçirdiğiniz boru dişleri çok ince olması lazım ki çok ince ayar yapılabilsin. Kendi konumuza dönecek olursak saga sola yapılan harakette benim anladığım kadarı ile kenarlarda baskı hep bir tarafa doğru olacak sıkıntı çıkartacak. Önceki yapılanlardan neresinde kusur yada hata gördünüz bu şekilde bir işleme girdiğinizi merak etmiyor değilim açıkçası.

Saygılarımla.
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

mustafa09

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: özel sektör -işçi
  • Yer: denizli
ustam bant gerginliği eşit olmayınca bir taraf üstüne kayar diye tahmin ediyorum, bu düzeneğin demirlerini kesip demirciye gittim, eski iskelete kaynak yaptırdım, eldeki imkanlarla orada toparladık, oraya gidene kadar aklımda plan yoktu, arabadan bulduğum somunlarla kurduk düzeneği,

https://www.youtube.com/watch?v=1KpiZn-YrUk
.....tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir.....

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas- holding
  • Yer: istabul- edirne
bunu. internette cok sekli ve cesidi var ama saptirma tekeri sadece yukari ve asagiya oynamasi yeterli ayni zamanda zimparayida germeside gerekli

ugurluahmet

• Üye
  • *
Ahmet bey merhaba, ortaya bir boru ve dişli yardımı ile saga sola tekeri kaydırarak ayarlamaya çalışacaksınız, ortasından geçirdiğiniz boru dişleri çok ince olması lazım ki çok ince ayar yapılabilsin. Kendi konumuza dönecek olursak saga sola yapılan harakette benim anladığım kadarı ile kenarlarda baskı hep bir tarafa doğru olacak sıkıntı çıkartacak. Önceki yapılanlardan neresinde kusur yada hata gördünüz bu şekilde bir işleme girdiğinizi merak etmiyor değilim açıkçası.

Saygılarımla.
Kusur görmek mi asla, biz bu işlerde yeni emeklemeye başladık. Kusur görebilmek için çok derin bilgiye sahip olmak lazım. Yapan ustalarımın ellerine sağlık, ben sadece işimi daha kolay hale getirebilir miyim düşüncesinden yola çıktım. Yaşadığımız yerde maalesef on tornacıdan en fazla birinde ekseni sallanmayan matkap torna buluyoruz  ::)  Zor bir yerde yaşıyor olmak titiz insanları her zaman yeniliklere iter.
Değerli düşünceleriniz için teşekkür ederim..
Ve ta

ugurluahmet

• Üye
  • *
ustam bant gerginliği eşit olmayınca bir taraf üstüne kayar diye tahmin ediyorum, bu düzeneğin demirlerini kesip demirciye gittim, eski iskelete kaynak yaptırdım, eldeki imkanlarla orada toparladık, oraya gidene kadar aklımda plan yoktu, arabadan bulduğum somunlarla kurduk düzeneği,

https://www.youtube.com/watch?v=1KpiZn-YrUk
Evet haklısınız bandın her noktasında basıncı aynı tutmamız lazım, hayırlısı çalışmaya devam.

ugurluahmet

• Üye
  • *
bunu. internette cok sekli ve cesidi var ama saptirma tekeri sadece yukari ve asagiya oynamasi yeterli ayni zamanda zimparayida germeside gerekli
Haklısınız ben de çok inceledim ama X düzleminde ya da Y düzleminde +- süpürme yaparak yönlendiriliyor. Bakalım çalışmaya devam. Teşekkür ederim.

Emrah06

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Proje Teknikeri
  • Yer: Ankara

Kusur görmek mi asla, biz bu işlerde yeni emeklemeye başladık. Kusur görebilmek için çok derin bilgiye sahip olmak lazım. Yapan ustalarımın ellerine sağlık, ben sadece işimi daha kolay hale getirebilir miyim düşüncesinden yola çıktım. Yaşadığımız yerde maalesef on tornacıdan en fazla birinde ekseni sallanmayan matkap torna buluyoruz  ::)  Zor bir yerde yaşıyor olmak titiz insanları her zaman yeniliklere iter.
Değerli düşünceleriniz için teşekkür ederim..

Ahmet bey, youtubede izlediğim videolarda ahşaptan yapanlar bile var bizim işler için ne kadar kullanılabilir veya kullanılmaz bilmiyorum. Kusur görmenizden kastım mühendis gözü ile yakaladığınız bir şeyi böyle olsa daha iyi olur gibisinden algıladığım için yazmıştım. Yoksa Mustafa ustamın videosunu gönderdiği menteşeli sistem 2 teker ve 4 teker bant zımparalarda kullanılıyor. Siz işleri kendi görüşümce biraz daha zorlaştırmışsınız. Ama yenilikler her zaman güzeldir, ellerinize sağlık.

Saygılarımla.
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...