Gönderen Konu: Elimde çok miktarda D2(2379) çelik var bunlardan bıçak yapabilirmiyiz?  (Okunma sayısı 145 defa)

RenaC

• Üye
  • *
  • Meslek: Mühendis
  • Yer: Gaziantep
Merhaba Elimde baya bir D2 çelik var.Yalnız işlenmiş ısıl işlem görmüş olarak bize geliyor.Kullanıyoruz daha sonra bizde işi bitiyor kaldırıyoruz.Değerlendirebilirmiyiz diye düşündüm.Bunlarla bıçak yapılabilirmi?

Bıçak yapacak kişiler,ilgilenenler olursa benimle iletişime geçebilir.

Elimizdeki malzemelerin şekli aşağıda ki görseldeki gibidir.Malzeme kalınlığı 8 mm'dir.

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
Merhaba Elimde baya bir D2 çelik var.Yalnız işlenmiş ısıl işlem görmüş olarak bize geliyor.Kullanıyoruz daha sonra bizde işi bitiyor kaldırıyoruz.Değerlendirebilirmiyiz diye düşündüm.Bunlarla bıçak yapılabilirmi?

Elimizdeki malzemelerin şekli aşağıda ki görseldeki gibidir.Malzeme kalınlığı 8 mm'dir.

Bunlardan bıçak yapılabilir mi? Teoride evet fakat pratikte hayır.
Aklınızdaki bıçak formu eğer şekilsiz, çirkin, sapı-namlusu belli olmayan bir şey değilse yapmak mümkün değil.
Ama şekilsiz olabilir, alıştığımız formların dışında olsun, kesici bir kenarı olsun yeter, estetik birşey beklemiyorum derseniz yapmak mümkün.
Bunu yaparken sulu çelik işlenecek ve bir hayli zorlu olacak. Kaç tane bant zımpara eskitilecek bilmiyorum. Kullanılan makine ve elektrik sarfiyatını geçtim, harcanan emeğe çıkarılacak maliyeti bu alışılmadık "bıçak" için kabul eder misiniz? D2 zaten kolay bulunan ve nispeten ucuz bir çelik. Daha kolay yöntemle ham lama alıp, bunu kolay ve güzelce işleyip, ısıl işlem yapıp, güzel bir bıçak sahibi olmak hem daha uyguna gelir hem de daha mutlu eder. Benim şahsi fikrim bu yönde.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

RenaC

• Üye
  • *
Görseller ben forumu açtığım zaman görünmüyor.Belki sizde görünüyordur.Yeniden ekledim

RenaC

• Üye
  • *

Bunlardan bıçak yapılabilir mi? Teoride evet fakat pratikte hayır.
Aklınızdaki bıçak formu eğer şekilsiz, çirkin, sapı-namlusu belli olmayan bir şey değilse yapmak mümkün değil.
Ama şekilsiz olabilir, alıştığımız formların dışında olsun, kesici bir kenarı olsun yeter, estetik birşey beklemiyorum derseniz yapmak mümkün.
Bunu yaparken sulu çelik işlenecek ve bir hayli zorlu olacak. Kaç tane bant zımpara eskitilecek bilmiyorum. Kullanılan makine ve elektrik sarfiyatını geçtim, harcanan emeğe çıkarılacak maliyeti bu alışılmadık "bıçak" için kabul eder misiniz? D2 zaten kolay bulunan ve nispeten ucuz bir çelik. Daha kolay yöntemle ham lama alıp, bunu kolay ve güzelce işleyip, ısıl işlem yapıp, güzel bir bıçak sahibi olmak hem daha uyguna gelir hem de daha mutlu eder. Benim şahsi fikrim bu yönde.

Haklısınız.Ben sadece yapabilecek olan varsa elimizdeki malzemeler çöpe gidiyor değerlendirilsin istedim.Belki tekrar malzeme yumuşatılıp yapılabilir mi acaba diye kendime sordum sonrada buraya yazmak istedim.Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Aslında Yüksek hız çeliğinden yapılan Tungsten carbide kaplamali dairesel bıçaklarda var bizde.Çok keskin ve çok sağlam bizde yine bu bıçaklar işi bitince kullanılmıyor.Biz spiral ile kesmeye çalıştık bıçağı kesemedik.Çok sağlam .değerlendirilebilseydi çok güzel olurdu.

Osman Kurt

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
Parçalar hem şekilsiz hemde biraz kalın uğraşmanıza değmez.
Yüksek hız çeliği olan bıçaklar biraz daha ince ise kısa boylu bıçaklar,kiridashi gibi ufak kesiciler yapabilirsiniz.
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
Yüksek hız çeliği dedikleriniz hangi malzeme acaba?
Osman hocam bir fikrin var mı? 80CrV2 testereler gibi bir malzemeden mi bahsediyor acaba?

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

Osman Kurt

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
HSS daire testerelerde en çok 1.3343(Testerelerde Dmo5 şeklindede yazar) gördüm hocam.HSS amatör ortamda yumuşatamadığımız genelde sert işlemek zorunda kaldığımız 62,63+ hrclerde bir çelik darbe dayanımı çok yüksek olmuyor bu çeliklerde ama birkez biledik mi kiridashi yada darbesiz kesme yapacak işlerde çok uzun süre keskin kalıyor birde gördüğüm bir konu bileme açısını normalin bir tık üzerinde 30derece ve üstü gibi yaparsak sertliğe bağlı ağızda kırık oluşumu azalıyor.
Bu yukarıda yazdığım geri dönüşümsertleşmiş HSSler(planya bıçağı,daire testere vb.) için geçerli sanayiden susuz şekildede 1.3343 temin etmek mümkün ısıl işlemi yüksek alaşımlı her çelikte olduğu gibi profesyonel ortam istiyor.
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2020, 17:58:39 Gönderen: Osman Kurt »
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kutsal

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Çırak-48
  • Yer: Ankara
Ben de biraz daha açayım.  8)
1.3343, bizim daha çok bildiğimiz ismiyle S600 (daha önce forumda satışı yapılmıştı) veya Amerikan standardı ile M2 diye geçen Çelik. D2'ye nispeten paslanma hariç bir tık daha yukarıda bir çelik olarak söyleniyor.  Matkap ucu vs için üretilen de geçmişte Gerber ve Benchmade tarafından kullanılmış. 
Ben bu çelikten 2 bıçak yaptım.  ISıl işlemi tam bir karın ağrısı.  Elimdeki kalitesiz bir eğeye çizik dahi atabildim meneviş öncesi. Bilemesi de tam bir baş belası.
Bülent -.  https://instagram.com/ktsl.knives?igshid=fdmzm5rhfwp9
------------------------------------------------------
Those who do not move, do not notice their chains.Rosa Luxemburg.

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
Aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler Osman hocam, Bülent ustam. :2up