Gönderen Konu: Karaçay-Balkar Bıçağı  (Okunma sayısı 563 defa)

Abdullah BAYRAM

• Üyee
  • **
  • Meslek: Elektrik Teknisyeni
  • Yer: Konya
Ynt: Karaçay-Balkar Bıçağı
« Yanıtla #20 : 12 Ocak 2020, 23:02:11 »
Ağabey, çok güzel görünüyor ellerine sağlık.  :2up

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #21 : 13 Ocak 2020, 08:33:58 »
Hocam elinize emeğinize sağlık. Rus'lardan görüp özendiğim ve sadece Rus'lar yapar heralde diye düşündüğüm bir bıçaktı. Çok fazla sayıda ve küçük detayları olan bir bıçak. Amerika'lıların hayatta uğraşacağı iş değil. :D Forumumuzda daha önce bir arkadaşın ilk denemesini görüp heyecanlanmıştım. O zamandan beri bu formu ve balçağını araştırıyorum. Hiçbir kaynak bulamadım malesef. Rus'larla Instagram üzerinden anlaşmaya çalıştım ama o da çok başarılı olmadı. :-[ Kendim becerebilir miyim diye düşünüp plan yaparken sizden bu eseri görmek gerçekten mutluluk verici. Bıçağı kendim yapmış gibi sevindim. :) Müsait olduğunuzda balçağın yapımını biraz daha detaylı şekilde tarif eder misiniz hocam?
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

HüseyiN.TufekCi

• Üyee
  • **
  • hüseyin
  • Meslek: Elektrik
« Yanıtla #22 : 13 Ocak 2020, 08:57:37 »
Elinize sağlık hocam çok güzel olmuş gece görmüştüm iletiyi.gece gece nasıl yapılıyor diye YouTube' de dolandirdiniz beni🙂
Beni ancak bir ÂMÂ gördü, göremeden anladı neler hissettiğimi.Dert size zeval olmaz. Bana ancak dilsiz anlattı dili olanın dile getiremediklerini.Teşbihte kusur olmaz.

HüseyiN.TufekCi

• Üyee
  • **
  • hüseyin
« Yanıtla #23 : 13 Ocak 2020, 09:02:25 »
Hocam elinize emeğinize sağlık. Rus'lardan görüp özendiğim ve sadece Rus'lar yapar heralde diye düşündüğüm bir bıçaktı. Çok fazla sayıda ve küçük detayları olan bir bıçak. Amerika'lıların hayatta uğraşacağı iş değil. :D Forumumuzda daha önce bir arkadaşın ilk denemesini görüp heyecanlanmıştım. O zamandan beri bu formu ve balçağını araştırıyorum. Hiçbir kaynak bulamadım malesef. Rus'larla Instagram üzerinden anlaşmaya çalıştım ama o da çok başarılı olmadı. :-[ Kendim becerebilir miyim diye düşünüp plan yaparken sizden bu eseri görmek gerçekten mutluluk verici. Bıçağı kendim yapmış gibi sevindim. :) Müsait olduğunuzda balçağın yapımını biraz daha detaylı şekilde tarif eder misiniz hocam?
Orkun usta gece araştırma yaparken Balcak yapımına denk geldim en anlayabildigim bu videodu. https://youtu.be/WTmHU4ktO80
Beni ancak bir ÂMÂ gördü, göremeden anladı neler hissettiğimi.Dert size zeval olmaz. Bana ancak dilsiz anlattı dili olanın dile getiremediklerini.Teşbihte kusur olmaz.

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Orkun AYDIN - 36
« Yanıtla #24 : 13 Ocak 2020, 09:32:33 »
Çok teşekkürler Hüseyin ustam. Aşağı-yukarı tahmin ettiğim şekilde yaptı ama kıvırma işini ahşabın üstünden çekiçleyerek yaptı. Benim çekindiğim konu burası zaten. Piriç malzemeyi çekiçleyip alıştırırken ahşap da ezilebilir hatta açı verilmiş olduğu için sivri uç kenarı kırılabilir. Ben cesaret edemezdim bu yöntemi uygulamaya. Bir kalıp yapmıştır yada mengeneye birer tane açılı çene yapmıştır diye ümit ediyorum. :)

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

Emrah

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #25 : 13 Ocak 2020, 12:10:26 »
Her zaman ki gibi modelin hakkını vermişsiniz Hocam. Elinize sağlık
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #26 : 14 Ocak 2020, 00:33:32 »
Arkadaşlar her zaman söylerim, Forumdaki arkadaşların motive edici etkisi bir başka, bu nedenle çok teşekkür ediyorum.
Hüseyin, Youtube daki videoyu izledim sayende, sağolasın  :2up
Orkun, aşağıya bir kaç fotoğraf ekliyorum, yapım sırasında bunu kesin sorarlar diyerek çekmiştim  ;)  benim yaptığım pirinç parça orijinalinden biraz farklı, daha doğrusu orijinalinden daha kalın.  Kalın olmasının nedeni, hem daha dayanıklı hem de görselinin daha iyi olması gerekçesine dayalı. Dikkat ederseniz pirinç parçanın namluyla birleştiği nokta benim yaptığımda keskin köşelidir, oysa orijinalinde o kısım eğimlidir, yani pirinç eğilerek yapılmıştır. Ben 2 mm lik pirinç kullandım ve aslında benim yaptığımda bu balçak üç parçadan oluşuyor. ilk olarak parçayı 1.2 mm pirinçten yaptım ama gözüme çok uyduruk geldi, onu eğerek aynen Hüseyinin paylaştığı videodaki gibi yapmıştım. Daha sonra 2 mm pirinç kullanarak yeniden yaptım. Fotoğrafını paylaştığım parçanın kırmızı çizgiyle çizdiğim kısımları aynen çizgi formunda sert lehimleme ile birbirine tutturulmuş durumda. Yani, önce ahşaba girecek kısmı eğerek yapıyorsunuz ve yerine alıştırıyorsunuz ve bu parça "U" formunda. Oluşturulan bu U yu ahşapta yerine alıştırıp üst kenarlarını da aynen ahşabın açısında eğeliyorsunuz. Sonra yanlara lehimlenecek pirinçleri bu açıyla lehimleyip fazlalıkları eğeyle vs düzeltiyorsunuz. İşlem böyle. Umarım anlatabilmişimdir  ::)

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Orkun AYDIN - 36
« Yanıtla #27 : 14 Ocak 2020, 08:30:21 »
Çok teşekkürler hocam, evet çok net anlaşılır açıklama oldu. :2up Birkaç ayrıntıyı merak ettim, pirinç malzemeyi tutan lehimin cinsi nedir ve lehim de sarı renkte olsun diye patinasyon mu yaptınız?

Aydın Karakişi

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Elektronik 1973
  • Yer: Ümraniye / 05352793989
« Yanıtla #28 : 14 Ocak 2020, 10:54:20 »
Bu bıçak tarzı yıllardır beni kendine hayran bıraktı tek knife sayesinde. belkide kafkas sürgünü olduğumuz için :(. hayalimdeki yapmayı istediğim bıçak. Tekknife le iletişime geçtim 500 usd diyince kendim yapmaya karar verdim herşey tamam balçağı yapmak için kalıp bile yaptım vakit olmadı. Sonunda Sefa hocam paylaştı memnun oldum ellerine sağlık hocam  :)

Geldi ölümlü yalan , gitti ölümsüz gerçek
NFK

maxilla

• Üyee
  • **
  • Meslek: diş hekimi
  • Yer: malatya
« Yanıtla #29 : 14 Ocak 2020, 11:40:15 »
Hepimiz çat pat bıçak yapıyoruz ama çok azımız işin sanat kısmına geçebiliyoruz. Sefa hocamın yaptığı her işte ufkum açılıyor bir şeyler öğreniyorum. İyi ki bu forum ve siz kıymetli üstatlar var.

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #30 : 14 Ocak 2020, 12:38:21 »
Teşekkürler arkadaşlar, çok sağolun.
Orkun, gümüş alaşımlı sert lehim teli kullandım, parlak olduğu sürece aynı renk oluyor zaten. Aslında sonradan pirinç kaynağı neden yapmadım diye düşünmedim değil, yani doğrudan pirinç kaynağı da yapılabilirdi.

HüseyiN.TufekCi

• Üyee
  • **
  • hüseyin
« Yanıtla #31 : 14 Ocak 2020, 12:49:19 »
Bilgi için teşekkürler sefa usta sanırım sıradaki denemem bu bıçak olacak 🙂😄

palio78

• Üyee
  • **
« Yanıtla #32 : 14 Ocak 2020, 14:28:27 »
inş sefa hocanın yaptığı bu bıçak sayesinde yabancı kültüründeki ürünlerin merakından vazgeçiş ve kendi geleneğimizdeki bıçakların yaygınlaşmasına vesile olur.

gerçekten tekrar tebrik ederim, dönüp dönüp geliyorum bakıyorum:)

google translate den ruslardan yapanlara yazıyorum, youtube da aratıyorum :), gerçekten harika bıçaklar.

Teoman.

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: elektrik
  • Yer: üsküdar
« Yanıtla #33 : 14 Ocak 2020, 20:38:05 »

Bu arada, videoda bıçak kelimesinin kökeninden bahsediliyor.
              Biç ve Ak kelimelerinin birleşmesinden oluşmuş. Benim anladığım;
              Biç : biçmek, kesmek, ayırmak.
              Ak :  temiz, sade, pürüzsüz (beyaz)
              Biçak: temiz ve pürüzsüz biçen.

Bunu herkes biliyorda ben yeni öğrenmişsem hakikaten çok utanacağım :(

.

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #34 : 14 Ocak 2020, 22:06:09 »

.
Teoman, belki yöre orijinli insanlar biliyordur ama doğrusu ben de belgeseli izleyince öğrendim, en azından iki kişi olduk  ;)

Salim Türk

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #35 : 15 Ocak 2020, 12:16:03 »
Bu bıçakta en çok merak ettiğim balçak nasıl yapıldığı idi onun da cevabını aldım. Biz olayına bayıldım. Daha önce bilmediğim bir bıçak türüydü sayenizde yeni şeyler öğrenmiş olduk. Detayları ile çok güzel bir çalışma  :2up

Ersin7500

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas- holding
  • Yer: istabul- edirne
« Yanıtla #36 : 15 Ocak 2020, 20:21:48 »
iste bıçak sanatı :2up :2up :2up
Sefa hocam elinize sağlık sizin bicaklariniza yorum yapmak haddime bile değil...bu bicagi daha oncede görmüştüm, ulkemizde bu kadar guzel yapilanini ilk defa gördüm
harikulade ??? ???

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: mağazacılık
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #37 : 18 Ocak 2020, 01:23:41 »

.
Müsadenizle ben bir teori sunmak isterim.
O sondaki ak’ın beyaz olmaktan ziyade
tara-mak ve tarak arasındaki yapım eki gibi
bir ek olduğu kanaatindeyim.

Mâhir

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Mahir Selim KESKİN
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: İstanbul/Beykoz
« Yanıtla #38 : 18 Ocak 2020, 11:23:58 »
Her işindeki gibi harikulade bir bıçak. Ellerine sağlık Sefa abicim.
Mahir Selim KESKİN

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #39 : 18 Ocak 2020, 14:54:02 »
Çok teşekkürler
Bu bıçakta en çok merak ettiğim balçak nasıl yapıldığı idi onun da cevabını aldım. Biz olayına bayıldım. Daha önce bilmediğim bir bıçak türüydü sayenizde yeni şeyler öğrenmiş olduk. Detayları ile çok güzel bir çalışma  :2up
iste bıçak sanatı :2up :2up :2up
Sefa hocam elinize sağlık sizin bicaklariniza yorum yapmak haddime bile değil...bu bicagi daha oncede görmüştüm, ulkemizde bu kadar guzel yapilanini ilk defa gördüm
harikulade ??? ???
Her işindeki gibi harikulade bir bıçak. Ellerine sağlık Sefa abicim.