Gönderen Konu: Poseidon Tanto  (Okunma sayısı 236 defa)

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
Poseidon Tanto
« : 09 Eylül 2019, 16:00:38 »
Daha önce bu formda boyun bıçakları ( neck) yapmıştım, epeyce sevildi. Bir arkadaşın isteği üzerine bu kez genel kullanım boyutunda bir bıçak oldu ama form olarak daha öncekiler gibi. Yine de paylaşayım dedim. Üzerinde fazlaca bir detay yok, bir tek mitolojideki Deniz Tanrısı Poseidon un mızrağı motifi sapta ve kılıfta var.
Çelik: AEB-L
Tam Boy: 225 mm
Namlu: 110 mm
Kalınlık: 3.5 mm
Sap Ahşabı: Limba
Meneviş: 180 derecede iki kez iki saat.

selcuk.eren

• Üyee
  • **
  • Meslek: memur
  • Yer: balıkesir merkez
Ynt: Poseidon Tanto
« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2019, 19:33:40 »
Elinize sağlık. Sefa abi bu namlu formunun her ne kadar gelenekte yeri olmasa da, beni cezbeden bir yanı hep oldu. Bir kaç kez benim de yapmışlığım var. Ben yaparken, önce makinada düz ağız açtım. Daha sonra da eğeleme rampasında burun kısımdaki yüzey açısını verdim. Biliyorum ki siz serbest elle çalışıyorsunuz. Fakat onu da biz yapamıyoruz. Acaba düzgün bir iş çıkarmak için, eğeleme rampasını hiç hesaba katmadan, bir öneriniz veya yönteminiz var mıdır.

dela

• Üyee
  • **
  • Mehmet UYSAL
  • Meslek: Boş gezenin boş kalfası
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2019, 20:16:32 »
Hocam elinize sağlık.

"Bu iş böyle yapılır." Demişsiniz yine.  ::)

Emrah

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2019, 21:34:42 »
Kullanımı keyifli bir bıçak olduğu gayet belli oluyor. Ayrıca son zamanlar genelde hareketli çalışmalar gördük, bunun ise dingin bir hali var. Elinize saglık hocam
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

CENGaver42

• Üyee
  • **
  • Cengiz
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: konya
« Yanıtla #4 : 09 Eylül 2019, 22:19:43 »
Elline sağlık hocam. Göz okşayan bir bıçak olmuş gene. Limbayı bukez nasıl renklendirdiniz?
"Ne kadar usta olursan ol acemi olacagın pek çok gün olacak." 🤨🤔

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2019, 01:28:49 »
Eline sağlık ustam. Ahşap çizgileriyle onun metaldeki devamı gibi olan perdah çizgileri birbirine çok güzel yakışmış.  :2up
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #6 : 10 Eylül 2019, 08:10:36 »
Elinize sağlık hocam. Aynen ahşabın desenleri namluda da devam ediyormuş gibi çok güzel görünüyor. :2up
Diğer işleriniz de de sırtlarda namlu boyunca ve ağızlarda kesme yönünde (birbirini dik şekilde kesen) taşlama hattı var. Bu tanto'da bir de kissaki farklı bir açıda gelmiş çok estetik görünüyor. Ağız kısımlarını bant zımparada elde serbest açtığınızı biliyorum fakat sırt için ne kullanıyorsunuz hocam? Sanki satıh taşlamadan çıkmış gibi nizami duruyor.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

mehmet dülcek

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: esnaf
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #7 : 10 Eylül 2019, 10:44:28 »
Eline koluna sağlık ustam.

Gölge

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Sami
  • Meslek: Emekli
  • Yer: Manisa
« Yanıtla #8 : 10 Eylül 2019, 12:11:38 »
Elinize sağlık hocam. Her zamanki gibi kusursuz

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #9 : 10 Eylül 2019, 18:37:24 »
Elinize sağlık. Sefa abi bu namlu formunun her ne kadar gelenekte yeri olmasa da, beni cezbeden bir yanı hep oldu. Bir kaç kez benim de yapmışlığım var. Ben yaparken, önce makinada düz ağız açtım. Daha sonra da eğeleme rampasında burun kısımdaki yüzey açısını verdim. Biliyorum ki siz serbest elle çalışıyorsunuz. Fakat onu da biz yapamıyoruz. Acaba düzgün bir iş çıkarmak için, eğeleme rampasını hiç hesaba katmadan, bir öneriniz veya yönteminiz var mıdır.
Sağolasın selçuk, model ilginç bir şekilde beğeniliyor ilk yaptığımda böyle bir tahminim yoktu. Bu iş en doğru şekilde elde eğelemeyle çıkar bence, hem kontrollü hem de hassas bir şekilde iş bitirilebilir. Bant zımparada serbest elle çalışıyorum doğru, ana ağzı açma çok sorun değil ama Kissakiyi açmak biraz heyecanlı iş, her an komple bıçağın boyutunu düşürme olasılığı var. Kissakinin bantta nasıl açıldığını yazarak tarif etmeyi denedim ama başaramadım  :( kimi işleri ancak yaparak göstermek daha mantıklı, sonuçta hem bir yüzey açısı hem de bir yanal açı söz konusu. Belki denemelerle yapmak daha doğru olur. Bu olmuyorsa en iyisi eğe dir.

Hocam elinize sağlık.

"Bu iş böyle yapılır." Demişsiniz yine.  ::)
Çok sağol hocam, estağfurullah  ^-^
Kullanımı keyifli bir bıçak olduğu gayet belli oluyor. Ayrıca son zamanlar genelde hareketli çalışmalar gördük, bunun ise dingin bir hali var. Elinize saglık hocam
Sağolasın Emrah, aynı fikirdeyim, sade işleri her zaman daha çok seviyorum  :2up
Elline sağlık hocam. Göz okşayan bir bıçak olmuş gene. Limbayı bukez nasıl renklendirdiniz?
Çok sağol, Limbayı yine çok hafif yakıp zımparaladım o kadar.
Eline sağlık ustam. Ahşap çizgileriyle onun metaldeki devamı gibi olan perdah çizgileri birbirine çok güzel yakışmış.  :2up
:2up Eylem çok sağol, farkettiğine sevindim  :2up
Elinize sağlık hocam. Aynen ahşabın desenleri namluda da devam ediyormuş gibi çok güzel görünüyor. :2up
Diğer işleriniz de de sırtlarda namlu boyunca ve ağızlarda kesme yönünde (birbirini dik şekilde kesen) taşlama hattı var. Bu tanto'da bir de kissaki farklı bir açıda gelmiş çok estetik görünüyor. Ağız kısımlarını bant zımparada elde serbest açtığınızı biliyorum fakat sırt için ne kullanıyorsunuz hocam? Sanki satıh taşlamadan çıkmış gibi nizami duruyor.
Eylem de söylemiş, Sen de farketmişsin, buna gerçekten sevindim çünkü, ağız kısmının üzerindeki  çizgilerile Limba nın çizgileri birbirini tamamlasın diye aklımdan geçirmiştim. Farkedilmesine de çok sevindim doğrusu. Buradaki durum şu: tüm her işi bant zımparada bitirdikten sonra, ki burada tüm yüzeyler ( ağız ve üzeri dahil) 360 kuma kadar bitti. Her iş bittikten sonra bu kez ağzın üzerinde kalan kısmı 150 kum zımparayla kısa bir süre, ve sadece kendime doğru çekerek kuru bir şekilde geçiyorum. Öyle ki, aslında yüzeyde 360 kumun çizgileri tamamen yok olmuyor ama aynı zamanda 150 kumun çizikleri de oluşuyor. işlem böyle. Çok sağol.
Eline koluna sağlık ustam.
Çok sağol Mehmet  ;)
Elinize sağlık hocam. Her zamanki gibi kusursuz
Sağolasın, çok teşekkür ederim  :2up

Salim Türk

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #10 : 10 Eylül 2019, 21:39:11 »
Bazen sadelik şıklığı getirir  :2up Kılıfla birlikte her detay çok güzel görünüyor.

Şaban Kurt

• Üyee
  • **
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Diyarbakır
« Yanıtla #11 : 15 Eylül 2019, 17:33:34 »
Elinize sağlık ustam yine sanat eseri yaratmışsınız tebrikler👏
Gendarmerie Special Operation...

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #12 : 15 Eylül 2019, 18:17:47 »
Bazen sadelik şıklığı getirir  :2up Kılıfla birlikte her detay çok güzel görünüyor.
Sağolasın Salim
Elinize sağlık ustam yine sanat eseri yaratmışsınız tebrikler👏
Çok teşekkürler Şaban, sağolasın.