Gönderen Konu: yerli marka çakılardaki sıkıntılar  (Okunma sayısı 255 defa)

doctore

• Üyee
  • **
  • Yer: kayseri
yerli marka çakılardaki sıkıntılar
« : 20 Kasım 2018, 13:45:18 »
ahmet erişen,ali bor,hanifi polat,serik,tapan,maraş cezmi,ali umuş,çeliktürk,bora,sivas,durmaz, ve adını yazmadığım  birçok model yerli  çakım mevcut ama malesef herbirinde majör hatalar var..kiminin kilit mekanızmasında ;kiminin lanyard hole dediğimiz kısmında kiminin de sap kısımlarında deforme ve özensiz işçilikler mevcut... bu yakışmayan  bir durum ...fiyat kalite oranında opinel ;case;gec;scharade;buck v.s standartlarını ne zaman yakalayacağız...??

CANER AKSU

• Üyee
  • **
  • 44
  • Yer: İstanbul
Ynt: yerli marka çakılardaki sıkıntılar
« Yanıtla #1 : 21 Kasım 2018, 15:14:26 »
Bahsi geçen ustalar tezgah malı olarak nitelenecek çakılar yapıyorlar. Yani, çok adetli üretim yapıp bunları Türkiye'nin her yanındaki bıçak satıcılarına ulaştırmaya çalışıyorlar. Yapılan iş bir nevi seri üretim ancak kullanılan teknoloji standart oluşturulamayacak kadar basit olduğu için pek çok hatayı gözardı ediyorlar. Bıçakların perdahlanması, ağızların açılması, sapların pimlenip birleştirilmesi, kemiğin ya da plastik ya da fiber malzemenin sap için şekillendirilmesi, son polisaj hep elle olduğu için,  yeterli!!!! miktarda yapıldığı düşünüldüğünde o çakı pazara sunulmaya hazır olarak kabul ediliyor.

Uğradığım tüm bıçak dükkanlarında bir çakı almadan önce tezgahtaki tüm çakıları tek tek inceliyorum. Kiminin sapında asimetri, kiminin pimlerinde boşluk, kiminin namlusunda eğrilik her zaman oluyor hatta öyle ki tam olarak açılamayan yada tam olarak kapanamayan çakılara bile rastladım.

Tüm bunların nedeni, gün sonuna fazla mal üretip kazancı garantilemek. Ancak şu gözden kaçıyor; hatalı yapılan bir çakı maalesef satılmaz! Kaldı ki piyasada yurtdışı menşeli markalar ( opinel, mam) hesaplı fiyatları ve kaliteleriyle mevcut. Bu markalarla yarışabilmek için görsel olarak da, fonksiyonel olarak da doğru yapılmış ürünlerin üretilmesi şarttır.

Opinel  firmasının üretim videoları nette bolca mevcut. Sapın yapımı için kullanılan robot freze, bıçakların lamalarının kesimi, ağızlarının açılması, sertleştirilmesi için kullanılan teknoloji, parçaların birleştirilmesi için kullandıkları el aletleri bizim ustalarımızın imkanlarının kat be kat üzerinde. Sadece opinel değil fiyat olarak uygun diğer markalarda da üretim hemen hemen aynı şekilde. Bir standart oluşturulmuş ve bu standartı karşılamayan ürün pazara sunulmuyor. Böylece dünyanın neresinden alırsanız alın aynı kalitede bıçak sahibi olduğunuzu bilmenin rahatlığını yaşıyorsunuz ve ürünün reklamını tüketici olarak siz yapmaya başlıyorsunuz. 

Gelelim sorunun cevabına, biz ne zaman bu standartları yakalayacağız?...
1- Üreticileri ve ürünlerini bir standarda kavuşturduğumuz ve kontrolünü sağladığımız zaman.
2- Üreticilerimizi geçim derdini düşünmek yerine ürettikleri ürünün kalitesini düşünmeye yönlendirdiğimiz zaman.
3- Dünyadaki teknolojik yenilikleri takip edip onları uygun maddi fırsatlarla kullanmaya başladıkları zaman.
4- Arada tüketicilerle buluşup eleştirilerini dinleyip uyguladıkları zaman.
5- çok üretip az kazanmak yerine, az ve temiz üretip marka haline gelip daha emin adımlarla işlerini devam ettirebileceklerini farkettikleri zaman.

Şunu da unutmamamız lazım, 20 - 30 liralık çakıdan çok da bir şey beklememek gerek.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #2 : 21 Kasım 2018, 15:34:01 »
Yıllar önce Yatağan'a gitmiştik. O zaman gördük ki ustalar tek tek yaptıkları bıçaklarıyla seri imalata karşı yarışıyorlardı. Ancak yanlış yarışıyorlardı. Toptan satıp bıçak başına 2-3 lira gibi bir fiyat alıyorlardı. Adedi tutturmak için de bıçağı çok kısa sürede bitirmek durumunda kalıyorlardı.

Tek bir tip bıçağı, kısa sürece ve çok sayıda üretmeye çabalayıp da makinayı hem fiyat hem de kalitede aynı anda geçemezsiniz.

Eğer makinaların ürettiği sayıyı tutturabiliyorsanız bu sefer kalite ve fiyattan en az birini tutturamazsınız. Hem makinalar varken sizin bu işi yapmanızın esprisi de olmaz.

Kaliteyi tutturup geri kalanını ona göre ayarlamanız ise sizin o işi yapmanıza anlam katar. Geri kalanını nasıl ayarlayacağınız da malum. Kaliteli yaptığınızdan dolayı doğal olarak diğer halin aksine ezik olmayan bir fiyat belirleyeceksiniz ve o kalitenin hakkını verirken kaybettiğiniz zamandan dolayı da üretim adediniz düşecek.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

doctore

• Üyee
  • **
« Yanıtla #3 : 21 Kasım 2018, 16:47:41 »
Bahsi geçen ustalar tezgah malı olarak nitelenecek çakılar yapıyorlar. Yani, çok adetli üretim yapıp bunları Türkiye'nin her yanındaki bıçak satıcılarına ulaştırmaya çalışıyorlar. Yapılan iş bir nevi seri üretim ancak kullanılan teknoloji standart oluşturulamayacak kadar basit olduğu için pek çok hatayı gözardı ediyorlar. Bıçakların perdahlanması, ağızların açılması, sapların pimlenip birleştirilmesi, kemiğin ya da plastik ya da fiber malzemenin sap için şekillendirilmesi, son polisaj hep elle olduğu için,  yeterli!!!! miktarda yapıldığı düşünüldüğünde o çakı pazara sunulmaya hazır olarak kabul ediliyor.

Uğradığım tüm bıçak dükkanlarında bir çakı almadan önce tezgahtaki tüm çakıları tek tek inceliyorum. Kiminin sapında asimetri, kiminin pimlerinde boşluk, kiminin namlusunda eğrilik her zaman oluyor hatta öyle ki tam olarak açılamayan yada tam olarak kapanamayan çakılara bile rastladım.

Tüm bunların nedeni, gün sonuna fazla mal üretip kazancı garantilemek. Ancak şu gözden kaçıyor; hatalı yapılan bir çakı maalesef satılmaz! Kaldı ki piyasada yurtdışı menşeli markalar ( opinel, mam) hesaplı fiyatları ve kaliteleriyle mevcut. Bu markalarla yarışabilmek için görsel olarak da, fonksiyonel olarak da doğru yapılmış ürünlerin üretilmesi şarttır.

Opinel  firmasının üretim videoları nette bolca mevcut. Sapın yapımı için kullanılan robot freze, bıçakların lamalarının kesimi, ağızlarının açılması, sertleştirilmesi için kullanılan teknoloji, parçaların birleştirilmesi için kullandıkları el aletleri bizim ustalarımızın imkanlarının kat be kat üzerinde. Sadece opinel değil fiyat olarak uygun diğer markalarda da üretim hemen hemen aynı şekilde. Bir standart oluşturulmuş ve bu standartı karşılamayan ürün pazara sunulmuyor. Böylece dünyanın neresinden alırsanız alın aynı kalitede bıçak sahibi olduğunuzu bilmenin rahatlığını yaşıyorsunuz ve ürünün reklamını tüketici olarak siz yapmaya başlıyorsunuz. 

Gelelim sorunun cevabına, biz ne zaman bu standartları yakalayacağız?...
1- Üreticileri ve ürünlerini bir standarda kavuşturduğumuz ve kontrolünü sağladığımız zaman.
2- Üreticilerimizi geçim derdini düşünmek yerine ürettikleri ürünün kalitesini düşünmeye yönlendirdiğimiz zaman.
3- Dünyadaki teknolojik yenilikleri takip edip onları uygun maddi fırsatlarla kullanmaya başladıkları zaman.
4- Arada tüketicilerle buluşup eleştirilerini dinleyip uyguladıkları zaman.
5- çok üretip az kazanmak yerine, az ve temiz üretip marka haline gelip daha emin adımlarla işlerini devam ettirebileceklerini farkettikleri zaman.

Şunu da unutmamamız lazım, 20 - 30 liralık çakıdan çok da bir şey beklememek gerek.

Yazdıklarınızın büyük bir kısmına katılırım..Ancak 20-30 liralık çakıdan bir şey beklemeyin kısmına katılmıyorum..istenilirse gayet düzgün yapılabilir ..bir örnek vermek isterim opinel 7 numara carbon çakı 39 tl decathlon satış fiyatı...onlar da bir nevi fransadaki yerli üreticidir...selamlar saygılar...

vural

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: cam filmi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : 22 Kasım 2018, 20:27:36 »
Bizim ülkemizin en büyük sıkıntısı ne kadar çok yaparsam o kadar çok kazanırım mantığı. Çok çalışkan çok üretken bir toplumuz ama bunun sonucunda da kalite etkileniyor. Birde kazanıyorsam demekki iyi iş çıkarıyorum mantığı var o da gelişimi etkiliyor. Ben artık bunun değişeceğini umuyorum

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2018, 18:38:48 »
...

Yazdıklarınızın büyük bir kısmına katılırım..Ancak 20-30 liralık çakıdan bir şey beklemeyin kısmına katılmıyorum..istenilirse gayet düzgün yapılabilir ..bir örnek vermek isterim opinel 7 numara carbon çakı 39 tl decathlon satış fiyatı...onlar da bir nevi fransadaki yerli üreticidir...selamlar saygılar...

En ucuz modellerde seri üretim ile fiyatta yarışamamak doğal ama Opinel'in boynuz modelleri 600 küsur liralardan satılırken bunu ustası 150 liraya satıyor:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=537484210058687&set=a.105810816559364&type=3&theater

Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

doctore

• Üyee
  • **
« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2018, 19:37:08 »
yerli çakı üretimi fiyat-kalite oranında bazı istisnalar haricinde  çok geridedir ...