Gönderen Konu: Yeni Keşfettiğim Kabze Cilası  (Okunma sayısı 2711 defa)

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
Yeni Keşfettiğim Kabze Cilası
« : 04 Mart 2018, 22:35:05 »
     Merhabalar değerli ustalarım ve forumdaşlarım. Takip edenler bilirler bir kaç yıldır ceviz cilasına kafayı takmış durumdayım ve son zamanlarda kendime göre tatmin edici sonuçlar elde etmeye başladım. Bu cilalar dan başka yeni keşfettiğim bir ürün de soğuk algınlıklarında kullanılan bildiğimiz vicks adlı ürün;

Bu kış bu ürünü çok sık kullanmak zorunda kaldım ve içeriğinde ne var diye merak edip baktığımda 38 gr. lık kutunun 32 gr mı vazelinden ibaret. Vazelini spor yıllarımdan biliyorum, hocamız eldivenlerimizi ve deri atlama iplerimizi sık sık vazelin yedirmemizi tavsiye ederdi. Suya direnci de malum bilinen bir şey. Vicks'in prospektüsünde çam terebentini görünce ve vazeline nazaran daha yumuşak olduğu için acaba mı demiştim. Derken epeydir aklımda olan kendime deri delme bizi yapmak nasip oldu bu hafta ve sapında da elimdeki en desensiz cevizi kullanayım dedim. İşlem bittikten sonra hareleri belirgin olmayan bir ceviz saplı bizim oldu. Sapı en son 400 kumla sonlandırdım ve 30-40 derece de ısıttıktan sonra vicksi bolca yedirdim. Kabze sıcak olduğu için vicks eridi. Donduktan sonra pamuklu bezle ovdum ve sonucu çok beğendim. Sürekli kullanacağım elimin altında olacağı için de sonucu daha iyi gözlemleme fırsatım olacak.

Merak edenler ve yapmak isteyenler için bizi 6 mm lik testere eğesinden yaptım;

Elde duruşu da çok hoşuma gidince en son yaptığım bıçağın kabzesinde de sadece vicks kullandım;

Ben çok beğendiğim için siz değerli ustalarım ve forumdaşlarım la da paylaşmak istedim. Tabi uyarayım ben sadece ceviz kullandığım için cevizde deneme fırsatım oldu diğer ahşaplarda ne sonuç verir bilemem. Ama içlerinde en sıkıntılı olanı da bildiğim kadarı ile ceviz zaten  ;)

Hem ucuz, hem pratik hem de etkili bulunca bence denemeye değer, kullananlar sonucu paylaşırlarsa sevinirim, selamlar.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2018, 22:53:06 Gönderen: Soytürk Dönmez »

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
Ynt: Yeni Keşfettiğim Kabze Cilası
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2018, 23:08:29 »
Hakikatten ceviz çok ugrastiyor. Umarin vicks arastirmalarinin sonucunu verir Soyturk abi bizim içinde referans olur

yunus_cbn

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Yer: Manisa
« Yanıtla #2 : 04 Mart 2018, 23:42:19 »
Üstadım gerek bızın gerekse bıçağın kabzalarinda ki ceviz cidden son derece efektli ve güzel görünüyor su iticiligi de iyiyse yaşadık demektir . Hatta okaliptüs kokusu da exrtasi olur kabzada  :2up
Beni bu guzel havalar mahvetti

İsmail ULUSOY

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • İsmail H. ULUSOY
  • Meslek: Memur
  • Yer: Samsun
« Yanıtla #3 : 04 Mart 2018, 23:59:19 »
Çok güzel abi ellerine sağlık ucuza cila telif yoksa kullanmak güzel olur  :)

kibrit

• Üyee
  • **
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #4 : 05 Mart 2018, 01:19:15 »
Merhaba,

viksle alakası yok ama tung yağını sürerkende önce kabzeyi ısıtmak mı gerekiyor?

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #5 : 05 Mart 2018, 03:33:52 »
 :2up :2up :2up harikasın Soytürk, hem bolca bulunan bir malzeme hem ucuz hem de her yerde var. Biz de çok güzel olmuş ama yine e de bir kıllık yapayım, eğe biz için gayet uygun ve iyi bir malzeme ancak, başıma geldi o nedenle söyleyeyim, Puukko kılıfları ıslatılır ve nemini daha kaybetmeden dikilir, eğer biz kullanıyorsanız ve biz karbon celigiyse sonradan bir bakıyorsunuz ki her deliğin etrafı kararmış, yani oksitleniyor. Bu nedenle bu tür işlerle ugrasilacaksa paslanmaz çelik tercih etmekte yarar var. Kuru dikişlerle sorun yok.

Zafer ÇELİKOĞLU

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: polyester teknik servis uzmanı
  • Yer: izmir
« Yanıtla #6 : 05 Mart 2018, 07:52:38 »
Soytürk güzel bilgi için teşekkürler.

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #7 : 05 Mart 2018, 22:29:38 »
Hakikatten ceviz çok ugrastiyor. Umarin vicks arastirmalarinin sonucunu verir Soyturk abi bizim içinde referans olur

İnşallah , bakalım hep beraber göreceğiz :)

Üstadım gerek bızın gerekse bıçağın kabzalarinda ki ceviz cidden son derece efektli ve güzel görünüyor su iticiligi de iyiyse yaşadık demektir . Hatta okaliptüs kokusu da exrtasi olur kabzada  :2up

Koku uçucu olduğu için kalmıyor, su iticiliği gayet güzel deseni de çıkarıyor vallahi deneyip göreceğiz :)

Çok güzel abi ellerine sağlık ucuza cila telif yoksa kullanmak güzel olur  :)

Teliflik bir durum yok, malzeme satılıyor zaten, alıp kullanmak bedava ;)

Merhaba,

viksle alakası yok ama tung yağını sürerkende önce kabzeyi ısıtmak mı gerekiyor?

Faydası dokunacaktır, ısınınca daha derine emiliyor cila ;)

:2up :2up :2up harikasın Soytürk, hem bolca bulunan bir malzeme hem ucuz hem de her yerde var. Biz de çok güzel olmuş ama yine e de bir kıllık yapayım, eğe biz için gayet uygun ve iyi bir malzeme ancak, başıma geldi o nedenle söyleyeyim, Puukko kılıfları ıslatılır ve nemini daha kaybetmeden dikilir, eğer biz kullanıyorsanız ve biz karbon celigiyse sonradan bir bakıyorsunuz ki her deliğin etrafı kararmış, yani oksitleniyor. Bu nedenle bu tür işlerle ugrasilacaksa paslanmaz çelik tercih etmekte yarar var. Kuru dikişlerle sorun yok.

Sağ olasın ustam, çorbada tuzumuz olabilirse ne mutlu bize ^-^ Ustam ben ıslatmadan kullanıyorum deriyi o sebeple sıkıntım olmayacaktır, birde arada yağlıyorum hastalık çekiçler filan matkap v.s aklıma geldikçe yağlı bezle siliyorum   C:-)

Soytürk güzel bilgi için teşekkürler.

Umarım faydası dokunur  ;)

gökhan bakla

• Genel Yönetim
  • Üyee
    • blog
  • Yer: İstanbul / Tekirdağ - 1978
« Yanıtla #8 : 06 Mart 2018, 11:13:14 »
Senin elde ettiğin sonuçlar gerçekten çok iyi, eline aklına sağlık. ;)

Bu arada senin o raflar simyacı labaratuarı gibi oldu herhalde.  ::)

Emrah

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #9 : 06 Mart 2018, 11:53:40 »
Bazen güzümüzün önündekileri görmek çok zor oluyor. Teşekkürler ustam :2up
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #10 : 06 Mart 2018, 22:32:07 »
Senin elde ettiğin sonuçlar gerçekten çok iyi, eline aklına sağlık. ;)

Bu arada senin o raflar simyacı labaratuarı gibi oldu herhalde.  ::)

Sağ olasın ustam, İnşallah uzun süre etkisini gösterir :)

Harbiden bir sürü formül oldu , bazen karıştırıyorum hangisinin ne olduğunu  ^-^

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #11 : 08 Mart 2018, 22:46:24 »

Vicks ile cilalama ile ilgili yeni bir gelişmeyi ilgilenenlerle ve denemek isteyenlerle paylaşmak istiyorum. Benim gözlemim vicks ilk kat desen çıkarmada çok güzel , bir iki gün sonra ahşap sanki hafiften pürüzleşiyor. Tekrar 400 kumla hafifçe geçip vazelin sürünce eli okşayan bir doku oluşuyor. Yani ilk gün bir iki kat vicks sürüp ertesi gün hafifçe 400 kumla geçip vazelin sürünce gayet güzel bir sonuç elde ettim. Başka deneyenler olursa onların da gözlemlerini değerlendirmek isterim.

Kutsal

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Çırak-48
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #12 : 20 Nisan 2018, 11:01:33 »
Ben de son yaptığım bıçakta vicks'i denedim.
Uygulama açısından siyanoakrilata göre müthiş kolay, sür geç, ahşap ve vicks kendi işlerini hallediyorlar.
Sapa 1200 kum zımpara sonrası uygulama yaptım.
Şu anda ipek gibi bir yüzey oluştu. Şu an için sonuçtan çok memnunum.
Hediye etmeden önce birkaç gün daha bende kalacak bıçak. Bu sürede değişimi takip edeceğim, yine yazarım.

https://instagram.com/bulent.kutsal?igshid=viq8lfcnxydl
------------------------------------------------------
Those who do not move, do not notice their chains.Rosa Luxemburg.

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #13 : 20 Nisan 2018, 23:06:34 »
Ben de son yaptığım bıçakta vicks'i denedim.
Uygulama açısından siyanoakrilata göre müthiş kolay, sür geç, ahşap ve vicks kendi işlerini hallediyorlar.
Sapa 1200 kum zımpara sonrası uygulama yaptım.
Şu anda ipek gibi bir yüzey oluştu. Şu an için sonuçtan çok memnunum.
Hediye etmeden önce birkaç gün daha bende kalacak bıçak. Bu sürede değişimi takip edeceğim, yine yazarım.

Bülent bey, ilk kat vicks sürün ertesi gün hafifce siler gibi zımparalayıp vazelin yedirin, sonuç çok daha güzel oluyor  :2up

Kutsal

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #14 : 20 Nisan 2018, 23:51:03 »
Vicks'i dün gece uyguladım, sabah bıçağı tekrar elime aldım ve neredeyse bütün gün elimdeydi.
Elim ile gün içinde defaten yıpratmaya, hırpalamaya, elimin zımpara etkisini kullanmaya, ıslak-kuru etkisini görmeye çalıştım. Gün içinde gayet iyiydi.
Akşam ufak ufak hafif pürüzlü yüzeyler oluşmaya,  tabir-i caizse, ceviz kendisine yabancı olan maddeleri kusmaya başladı. Yarın nöbetçiyim ve bütün gün, eğer sakin bir nöbet olursa, can sıkıntısıyla hırpalamaya devam edeceğim. Pazar günü vazelin etkisini göreceğim inşallah. Tekrar yazarım.

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #15 : 23 Nisan 2018, 00:31:43 »
Vicks'i dün gece uyguladım, sabah bıçağı tekrar elime aldım ve neredeyse bütün gün elimdeydi.
Elim ile gün içinde defaten yıpratmaya, hırpalamaya, elimin zımpara etkisini kullanmaya, ıslak-kuru etkisini görmeye çalıştım. Gün içinde gayet iyiydi.
Akşam ufak ufak hafif pürüzlü yüzeyler oluşmaya,  tabir-i caizse, ceviz kendisine yabancı olan maddeleri kusmaya başladı. Yarın nöbetçiyim ve bütün gün, eğer sakin bir nöbet olursa, can sıkıntısıyla hırpalamaya devam edeceğim. Pazar günü vazelin etkisini göreceğim inşallah. Tekrar yazarım.

Vicks i kusuyor bir gün sonra , hafifce bir zımpara ile silin, sonra vazelini yedirin, ondan sonra sıkıntı olmayacaktır  ;) Vicks hareleri belirginleştirmede çok iyi  :)

tamahagane

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Serbest
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #16 : 24 Nisan 2018, 09:21:11 »
Vicks kokusu nasıl geçiyor? Bıçak her kullanıldığında elde vicks kokusu kalmıyor mu?

mehmet_

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Meraklı
« Yanıtla #17 : 24 Nisan 2018, 09:38:12 »
Vicks kokusu nasıl geçiyor? Bıçak her kullanıldığında elde vicks kokusu kalmıyor mu?

Vicks'e kokusunu veren madde thymol'dür. Uçucu bir madde olduğu için bir süre sonra kokusu geçer.

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #18 : 25 Nisan 2018, 01:04:50 »

Vicks'e kokusunu veren madde thymol'dür. Uçucu bir madde olduğu için bir süre sonra kokusu geçer.

Aynen  ;)

Kutsal

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #19 : 25 Nisan 2018, 11:35:38 »
Aynen Soytürk Ustamın dediği gibi vazelin uygulaması yaptım. Bence çok güzel, ipek gibi bir sonuç çıktı ortaya.
Kesunlikle kullanmaya devam edeceğim.