Gönderen Konu: Doğada kullanmak için bıçak seçimi. Doğa gezisi, kamp, hayatı idame  (Okunma sayısı 3745 defa)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
Herkese merhabalar

Bir uzmanlık sorusu soracağım;
Matkapla delinen delik ile ocakta zımba ile
delinen delik(sap deliği) arasında bir sağlamlık
farkı vermıdır? Neden?

Aynı soruyu gizli kuyruk yapımı için de
soracağım. Eğe-zımpara işi mi, çekiç işi mi?

Bir zamanlar çeliğin lif dokusuyla alakalı birşeyler
konuşulmıştu. Birşey bildiğimden değil merakımdan
soruyorum.

Konuyla ne kadar alakası var bilmiyorum, özür dilerim
ama konu sağlamlıkla alakalı olduğu için burayı tercih
ettim.

Saygılarımla

Döverek yapılan işlemlerden sonra düzgün normalizasyon yapmazsanız, arada acele edip malzemenin şekli buna uygun değilken suya sokup çatlaklara neden olduysanız dövme daha kötü olabilir.

Matkap deliğinin daha kötü olması için ancak kskin köşeler bırakıp su vermede çatlama riski oluşturmanız gerek.

Yani işleri doğru doğru yaparsanız ikisi de iyi sonuç verir diyeceğim ama zımbayla sıcak deliğin bir de mekanik olarak aynı hasaslığa imkan verememesi sorununu da düşünmek gerek...

Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: mağazacılık
  • Yer: sarıyer
Mustafa, hafiflik açısından birşey farketmez
tabi aynı kalınlık ve uzunluk hedefleniyorsa.

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: mağazacılık
  • Yer: sarıyer
Eylem ustam teşekkürler.
Mekanik hataları sıfır kabul edelim.
Normalizasyonlar ve ve mekanik düzeltmeler
(havşalama-tesviye) herşey düzgün olduğu
takdirde oluşabilecek kimyasal yapı kompozisyonları
merak ettiğim.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
Eylem ustam teşekkürler.
Mekanik hataları sıfır kabul edelim.
Normalizasyonlar ve ve mekanik düzeltmeler
(havşalama-tesviye) herşey düzgün olduğu
takdirde oluşabilecek kimyasal yapı kompozisyonları
merak ettiğim.

iki türü de önce normalize edip sonra ısıl işleme sokarsanız geriye bir fark kalmaz.
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
Burada asıl farkı şekil verme yönteminde değil de çeliğin imkan verdiği ısıl işlemde aramak daha yüz güldürücü sonuçlar verecek. Daha dayanıklı bir gizli kuyruk için hava çelikleri değil de uzun tavlama süresi olmadan su verilen, fırında iki kere 1-2 saat beklemeden menevişlenen karbon çelikleri fark yaratmanın anahtarı olacak.

« Son Düzenleme: 19 Haziran 2017, 00:43:49 Gönderen: deserteagle »
Namık Kemal
Instagram'da ben

S.G.

• Üyee
  • **
  • Meslek: serbest
  • Yer: izmir
 Eğer yanımızda testere yada balta olmuyacaksa 6mm 1095 karbon çelikten yapılmış bir tracker bıçak tercih edebilirdim. Doğada barınak yapmak ve ateş yakmak için namlu uç kısım ağırlığı darbeli kesme işlerinde baya iş çıkartabilirdi.

Keskin bıçak önce sahibini keser :)

https://www.instagram.com/12kalibre

Teoman.

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: elektrik
  • Yer: üsküdar

Allah muhafaza, gün gelip doğada hayatı idame durumunda kalırsanız şayet, her gün cebinizde taşıdığınız emektar çakınız ve cigaranızı yaktığınız clipper çakmağınız dahi çok büyük ihtimalle yanınızda olmayacaktır. Planlarınızı ona göre yapın derim  8)

.

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee

Allah muhafaza, gün gelip doğada hayatı idame durumunda kalırsanız şayet, her gün cebinizde taşıdığınız emektar çakınız ve cigaranızı yaktığınız clipper çakmağınız dahi çok büyük ihtimalle yanınızda olmayacaktır. Planlarınızı ona göre yapın derim  8)

.

Hep söylediğim şeyi senden de duydum, ağzına sağlık.

S.G.

• Üyee
  • **
  • Meslek: serbest
  • Yer: izmir
 Ben birkeresinde ormanda kaybolmuştum, cep telefonu navigasyonu sağolsun yolu buldum çıktım :)
Keskin bıçak önce sahibini keser :)

https://www.instagram.com/12kalibre

Teoman.

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: elektrik
  • Yer: üsküdar

.

Hep söylediğim şeyi senden de duydum, ağzına sağlık.

Ben de muhtemelen sizlerden duymuşumdur hocam.  ;D

.

Ayhan78

• Üye
  • *
  • Abdülhamit i anlamak herşeyi anlamak olacaktır.
  • Meslek: zırhlı şoförü
  • Yer: istanbul
yanınızda bir adetfull paracord bileklik birde  tracker knif izci bıçagı varsa sanırım sorun yok demektir. çünü bu iki ekipmanda extrem sartlar düsünülerek tasarlanmış
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2017, 18:24:23 Gönderen: Ayhan78 »

orcun79

• Üye
  • *
    • Kamp Tilkisi İnstagram
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Çanakkale
Önce Doğada hayatta kalmak, Bushcraft, Doğa gezisi, Kamp gibi konular ortak branş barındırabilir. Fakat kendi aralarında faaliyet açısından farklılık göstermektedir. Mesela Survival; planlanmadan ve kişinin isteği dışında gerçekleşen bir hayatta kalma durumundan bir an önce kurtulma olayıdır. Fakat Bushcraft aşağı yukarı aynı alt branşları kullanır fakat, kişinin isteği ve planlaması sonucunda gerçekleşen yanına almak istediği araçları rahatlıkla seçtiği, kısa süreli ya da uzun süreli doğa ile uyum içinde yaşama şeklidir.

Bu şekilde değerlendirirsek bıçağın önce kullanım amacını belirlemek.
Survival durumları için görüyorum ki kalın güzel bıçak örnekleri veriyorsunuz. Fakat bir survival durumuna isteyerek düşmezsisiniz. Kaçınız bir seyahat sırasında 25-30 cm, 5mm'lik bir bıçak taşıyor? Ya da kaçınız uçak seyahatlerine yanına pala alıyor?

Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Survival durumunda önemli olan yanınızda ne olduğu değil de çevrenizde ne olduğudur. Gerekli bilgi  ve tecrübe ile  bıçağınız olmasa bile hayatta kalırsınız.

Ama bir bıçak olmadan keyifli bir kamp yapamazsınız, tatil size işkence olur. Kısıtlı zamanınızı kısa sürede halledebileceğiniz işlere çok vakit ayırarak geçirirsiniz. Lafın kısası önce amaç belirlenmeli sonra bıçak.

Kend Bushcraft setimden birkaç fotoğrafla bu yazıyı sonlandırmış olalım.

https://www.instagram.com/p/Bb_w8van1Pv/?taken-by=kamp.tilkisi

https://www.instagram.com/p/BbRa7LVnmAw/?taken-by=kamp.tilkisi

https://www.instagram.com/p/BX24QR2nkXP/?taken-by=kamp.tilkisi

https://www.instagram.com/p/BWjwUYmHQBn/?taken-by=kamp.tilkisi

Snowblind

• Üye
  • *
  • Meslek: Turizm
  • Yer: Manavgat / Antalya
Sizler gibi çok fazla tecrübem olmasa da fikirlerimi paylaşmak isterim.İyi bir Bushcraft bıçak,10-15 metre paracord ip (bileklik olarak da olabilir),ufacık da olsa bir ecza el çantası,termal battaniye,pusula ve su geçirmeyen 3x5 metre lik bir branda tarzı örtü sanırım ilk etap için yeterli olur.Tabi su arıtma tabletleri,balta ve başka şeyler de ilave edilebilir ancak olmazsa olmazlarımın başında belirttiklerim olurdu sanırım.

berke_625

• Üye
  • *
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: İstanbul
Açıkcası arkadaşa katılıyorum sonuç olarak hayatta kalma durumları istemsiz olur. Yanımdan ayırmadığım bir Opinel çakı birde Victorinox çakı vardır. Çok aşırı bir yere gideceksem de yanımda Morakniv Robust  olur.  Balta çok büyük bir lüks olur.  :)

Bıcakcıdrn

• Üye
  • *
  • Meslek: mühendis
  • Yer: istanbul
Hocam ne kadar kaliteli olursa olsun 50 doların üzerinde para vermeye gerek görmüyorum. Yapabiliyorsanız kendiniz yapın en iyisi... Biraz zahmetli ama çok iyi sonuçlar alacaksınız ve sağlam olacak.