Gönderen Konu: Çoban sapanı ( Shepherd Sling )  (Okunma sayısı 2608 defa)

FIRTIN4

• Üye
  • *
  • Kadir
  • Meslek: Atanamayan ATT
  • Yer: Türkiye
Çoban sapanı ( Shepherd Sling )
« : 01 Mayıs 2017, 17:45:10 »
Selamün Aleyküm,

Herkese kolay gelsin sizlere yaklaşık 7-8 aydır merak sardığım birşeyi anlatacağım.

Bir tür sapan belki aramızdaki büyük abilerimiz biliyorlardır. Tarihi nerdeyse taş devrine kadar dayanıyor.

ve doğada kalındığında sadece bir parça iple hatta atletinizle yapabilirsiniz sizin yaratıcılığınıza kalmış bir durum :)

Türkiyede bu sapanı pek bilen yok bazen sokakta kuytu köşede atarken filan deli olduğumu sanıyorlar  ;)

Ama çeşitli dünya ülkelerinde baya yaygın amerikanın bazı eyaletlerinde bununla ava gidenler dahi varmış doğruluğundan emin değilim.

aynı zamanda günümüzde filistinlilerin israil askerlerine karşı bir numaralı silahları ne yazıkki

ecnebilerde sapanın bir diğer adıda "David and Goliath sling " bu isim Davud peygamberin Goliath adlı bir devi bu sapanla öldürmesinden kaynaklanıyor.

Şimdi sapan deyince insanın aklına oyuncak geliyor ama pek öyle birşey değil ben yaklaşık 150 metreye kadar taş savurabiliyorum ve bu taşın büyüklüğü tavuk yumurtasından az hallice

ilk başlarda atmak ve isabet ettirmek baya bir zor oluyor ancak 7-8 aylık çabalarım sonucunda 20-25 metreden cam şişeleri patlabiliyorum.

Kendi çektiğim bir resim

resimdeki taşları dere yatağından topladım yuvarlak yada yassılar bu taşın menzilini belirliyor :)

etrafta bulduğum iplerden denemeler yapmaktayım. ayrıca bu sapan için ecnebiler bir forumda kurmuş http://www.slinging.org/ adında merak edenler araştırabilirler.

ayrıca birkaç ecnebi videosu da paylaşayım :)

https://www.youtube.com/watch?v=nj4_3ynNj8o

https://www.youtube.com/watch?v=Kw2E9lhw0Bo
https://www.youtube.com/watch?v=cK5lqNhk3bI
https://www.youtube.com/watch?v=RzDMCVdPwnE

ilgisini çekenler yada hali hazırda kullananlar ile bu başlık altında fikir alışverişi yapabiliriz.
En iyi yenilik belkide geçmişe dönmektir..

vözvölö

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Onur Arkut
  • Meslek: esnaf
  • Yer: bolu gerede
Ynt: Çoban sapanı ( Shepherd Sling )
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2017, 19:32:03 »
20 25 metre mesafeden şişe patlayabiliyorsanız  baya iyi geliştirmişsiniz kendinizi. Bi çok insan 25 metreden tabancayla şişeyi tutturamaz.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2017, 20:20:55 »
Elinize sağlık.

Serum lastikleri, taşıt iç lastikleri yaygın değilken kuş çatalı değil, sadece sapan vardı.Yanılmıyorsam Bedii Faik'in Yalancı adlı romanındaydı; çocuk, babasının kravatını aşırıp onu mahalle kavgasında sapan olarak kullanıyordu.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

FIRTIN4

• Üye
  • *
  • Kadir
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2017, 21:34:31 »
Roma ve Mısır döneminde savaş aleti olarak kullanılıyormuş kaza ile canlı bir varlığa deysin kesinlikle öldürür

Aslında tekniğini oturttuğunuz zaman taş atmak çok kolay hale geliyor. Bazen günde 500 den fazla taş atıyorum ama kol kaslarımda ağrı hissetmiyorum. Zaten bu yüzden çoban sapanı diyorlar hayvan güderken rahatlıkla taş atabilmek için.

Emrah

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #4 : 01 Mayıs 2017, 21:44:09 »
Biz de Sallama Sapan derler. Yakın zamana kadar yaşlı çobanların kullandığını biliyorum
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

Ali T.

• Üyee
  • **
  • Meslek: teknisyen-teknik öğretmen
  • Yer: Antalya-İstanbul
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2017, 22:26:27 »
antalya da 50 yaş gurubu ve üstünün kırsal kesimde çocuklugunda bildiği ve kullandığı bir alet.Bu kadar emek vermişsiniz ve bu işte tek kişi iseniz milli olup olimpiyatlara katılabilirsiniz  :) geçenlerde böyle bir filmin olduğunu duydum.Kimsenin farkında olmadığı bir dalda adam başvuru yapıp milli olmuş olimpiyatlara katılmış.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2017, 22:30:08 Gönderen: Ali T. »
Fakirlik insanı mucit eder...

FIRTIN4

• Üye
  • *
  • Kadir
« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2017, 22:33:18 »
antalya da 50 yaş gurubu ve üstünün kırsal kesimde çocuklugunda bildiği ve kullandığı bir alet.Bu kadar emek vermişsiniz ve bu işte tek kişi iseniz milli olup olimpiyatlara katılabilirsiniz  :) geçenlerde böyle bir filmin olduğunu duydum.Kimsenin farkında olmadığı bir dalda adam başvuru yapıp milli olmuş olimpiyatlara katılmış.

Avrupalıların bu sapanla yarışmalar festivaller düzenlediğini biliyorum. Olimpiyatlarda böyle birşey olacağını sanmıyorum ama araştıracağım :)

Huseyin KESKİN

• Üyee
  • **
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün
« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2017, 00:19:54 »
Bilgilendirme için teşekkür ederim gerçekten  şaşırtıcı geldi bana :)

Bahadır Köroğlu

• Üye
  • *
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Nevşehir
« Yanıtla #8 : 24 Eylül 2017, 18:04:30 »
Yörük sapanı olarak da bilinir,İngilizcesi "sling" dir. Neolitik çağda bulunan sling ile ilgili Çatalhöyükte MÖ 7000 yılında yapılmış olduğu düşünülen bir "Slinger" (yörük sapanını kullanan savaşçı) tasviri yer almaktadır. Sling'ler antik çağlarda Mısır,Mezopotamya ve grek uygarlıklarının savaşlarında  etkin bir rol oynamıştır.Bir sapana göre daha büyük ve daha hızlı taş fırlatabilen bu silahlar doğru açı yakalanırsa 400 metreye kadar menzili vardır ve ölümcüldür.Neolitik çağ da yaşayan ilkel insanların merkezkaç kuvveti sayesinde buldukları ve hayatta kalmak için kullandıkları,bizim ise eğlenmek için kullandığımız bu silahı yapmak için sadece 2-3 metre ip ve biraz taş yeterli  :) . Aklıma ilk yörük sapanını yaptığım ve kızılırmak civarında kullandığım zaman arkadaşlarımın taş yağmurundan kaçacak delik araması aklıma geldi  :D .

İşte bunlar da benim paracord'dan yaptığım Yörük Sapanlarım;
edit: Modern Sling de denebilir  :)

« Son Düzenleme: 24 Eylül 2017, 18:06:29 Gönderen: Bahadır Köroğlu »

SuperBee

• Üye
  • *
  • Murat Sam Dikici
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #9 : 13 Aralık 2017, 00:34:24 »
Daha bu sabah internette denk gelip bir tane yaptım :D Henüz deneme fırsatım olmadı ancak yazınızı gördükten sonra çok heveslendim elinize sağlık :2up

FIRTIN4

• Üye
  • *
  • Kadir
« Yanıtla #10 : 01 Ocak 2018, 21:04:54 »
Yörük sapanı olarak da bilinir,İngilizcesi "sling" dir. Neolitik çağda bulunan sling ile ilgili Çatalhöyükte MÖ 7000 yılında yapılmış olduğu düşünülen bir "Slinger" (yörük sapanını kullanan savaşçı) tasviri yer almaktadır. Sling'ler antik çağlarda Mısır,Mezopotamya ve grek uygarlıklarının savaşlarında  etkin bir rol oynamıştır.Bir sapana göre daha büyük ve daha hızlı taş fırlatabilen bu silahlar doğru açı yakalanırsa 400 metreye kadar menzili vardır ve ölümcüldür.Neolitik çağ da yaşayan ilkel insanların merkezkaç kuvveti sayesinde buldukları ve hayatta kalmak için kullandıkları,bizim ise eğlenmek için kullandığımız bu silahı yapmak için sadece 2-3 metre ip ve biraz taş yeterli  :) . Aklıma ilk yörük sapanını yaptığım ve kızılırmak civarında kullandığım zaman arkadaşlarımın taş yağmurundan kaçacak delik araması aklıma geldi  :D .

İşte bunlar da benim paracord'dan yaptığım Yörük Sapanlarım;
edit: Modern Sling de denebilir  :)
Tek olmadığımı bilmek sevindirdi. Bu sapanla taş atmak inanılmaz keyifli heleki dere yatağında bizim yörede 'cingi' taşı denilen taşlardan toplayıp atmak, havada giderken  uğuldaması yada taşa kayaya çarptığındaki ses beni heyecanlandırıyor. İçimdeki ilkel insanı ortaya çıkarıyor.

Ben paracorttan sapan yapmayı hiç denemedim.6-7 farklı sapan yapma tekniği öğrendim. Ecnebiler bu iş için forum kurmuşlar. şu linki incelerseniz http://slinging.org/forum/YaBB.pl?num=1260271797 görürsünüz

Ben dokuma sapan yapıyorum genellikle kullandığım ipler ya yünden eğrilmiş  yahut sağlıkçı olduğum için sargı bezlerini(pamuk) kullanıyorum muazzam oluyorlar :)

yün ip bulmak çok zor kendim eyirmek için kirmen(kermen) buldum ancak aynı kesitte ipler eyiremiyorum :)

Ölümcül olmasına deyinmişiniz gerçekten çok doğru yaklaşık bir ay önce çevirirken sapandan çıkan taş topuğuma deydi. Hala hafif sızı var.

Babam,eniştem dedem ailede herkes bu sapanı biliyor. Büyük dedeler köyde çobanlık yaparken kullanıyorlarmış, benim yaptığım yada internetten gösterdiğim sapanların dengesiz olduğunu söylüyorlar. Galiba bizim bu yörelerde değişik bir örme tekniği var ancak yıllar geçtiği için hepsi unutmuş Yaz aylarında vakit bulursam köy kahvehanelerinde bu işin peşini arayacağım :)

Daha bu sabah internette denk gelip bir tane yaptım :D Henüz deneme fırsatım olmadı ancak yazınızı gördükten sonra çok heveslendim elinize sağlık :2up

Aman ha uyarayım! kesinlikle bıldırcın yumurtasından büyük taş koymayın. (öğrenene kadar)

sapanın ayasını yani taş konulan yeri dengeli olmasına özen gösterin. Etrafınızda kimse olmasın mümkünse ve ilk başlar için hızlı çevirmeyin yavaş yavaş alıştırarak atın.

Güvenlik herşeyden önemli güzel hobimiz sakatlık yaratmasın :)

eğlenceli atışlar yaptığınız sapanları görmek isterim.

ahayaloglu

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Ahmet / 1961 / B rh +
  • Meslek: Emekli
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #11 : 13 Ocak 2018, 09:21:38 »
Güzel bir çalışma ve araştırma olmuş. Sallama sapan, gerçekten de ustasının elinde tehlikeli bir aparata dönüşür.
İyi günler.
You lie, we die.

doctore

• Üyee
  • **
  • Yer: kayseri
« Yanıtla #12 : 25 Aralık 2018, 15:15:34 »
kullanımı zor ;ama öğrendikten sonra çok etkili ve öldücü...