Gönderen Konu: Metal buharı/dumanı  (Okunma sayısı 3898 defa)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
Metal buharı/dumanı
« : 24 Aralık 2009, 16:41:07 »
Çinko, magnezyum, krom, kadmium, kurşun buharı/dumanı öldürücü olabiliyormuş. Bu yüzden çinkoyu, tenekeyi, galvanizli malzemeleri, pirinci fazlaca ısıtmamak, dumanını solumamak gerekiyor.

Bu konuda bir yazı:

A Case study - Death by Metal Fume Fever
http://www.anvilfire.com/iForge/tutor/safety3/index.htm

« Son Düzenleme: 24 Aralık 2009, 16:47:54 Gönderen: deserteagle »
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

emrekipmen

• Kurucu Üye
  • Üyee
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
Ynt: Metal buharı/dumanı
« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2009, 17:23:50 »
Çinko genelde kısa dönemli bilinç kaybına neden olabilen ama kalıcı olmayan rahatsızlıklar yaratabilir. Bazı durumlarda 2-3 gün hastaneye yatmanıza neden olur. Asla galvanezli metal üzerine kaynak yapmayın, ocağa koymayın, baca borusu olarak kullanmayınız. Sorun ondan zehirlenme değil tehlikeli bir iş esnasında bilincinizi yitirmenizdir. Örneğin propan ocağının başında bayıldınız. Gerisi hoş olmaz herhalde...

Kipmen Sanat web sitesi

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #2 : 25 Aralık 2009, 00:01:20 »
Çinko yüzünden ölen de var diyor galiba benim link. Aman diyyim.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

emrekipmen

• Kurucu Üye
  • Üyee
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
« Yanıtla #3 : 25 Aralık 2009, 00:44:54 »
Paw-paw bladeforums'ta da bilinen ve sürekli adı geçen birisi. Ancak ölümü tam olarak "metal fume fever"'dan değil daha da önemli ve atlanan bir konudan dolayı... Uzun yıllar soluma koruması olmadan çalışan birisi kendisi. Hayatının son yıllarında ciddi solunum yetmezliği ile boğuşuyordu. Ölümüne neden olan olay da denilene göre kendi hatası değil, bir arkadaşının dövme ocağına koyduğu galvanezli bir metal parçasından dolayı oluyor. Zaten yetersiz akciğerler tamamen çöküyor. En azından bildiğim bu...

Sonuçta önemli olan solunum korumasını hiç bir yerde atlamamak. Hatta geçenlerde bir bıçak ustası dikkat çekti: El zımparası sırasında çıkan ince toz aslında en tehlikeli madde atölyede üretilen. Özellikle bıçağı elle veya polisaj motoruyla perdahlarken ciddi bir şekilde oluşan parçacıkların 5 mikrondan çok daha küçük ve asla akciğerlerden atılamayan parçacıklardan oluştuğunu düşünmeliyiz. Belki bir bıçak için çok değil ciğerlere yapışan toz miktarı, ancak 100 ya da 500 bıçak sonra eğer solunum koruması kullanmadıysanız akciğer alveollerinin çoğu iş göremeyecek hale gelecektir. Belli bir kritik noktadan sonra maalesef hiç bir tedavi olanağı yok (akçiğer nakli dışında)...

Metal dumanları sadece direk ateşle temastaki zehirli gaz çıkartan alaşımlardan meydana gelmez. Ocak başında, ısıl işlem sırasında, en çok da zımpara makinesi ile alaşım çeliklerle çalışırken. Bazı tür alaşım maddeleri (vanadyum, kobalt vs.) hızla çarpan zımpara ile ana bünyeden koparken çok büyük ısılara çıkar ve bu alaşım maddelerinin bir miktarı metal dumanı şeklinde salınır. Bu çıkan miktarlar çok yüksek değildir ama bunların yine büyük miktarı vücuttan atılamayıp birikim yapar, çoğu da yüksek kanserojenlerdir... İyi kalite, yüzünüze tam oturan bir gaz maskesi olmazsa olmaz...

Kipmen Sanat web sitesi

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #4 : 25 Aralık 2009, 02:13:55 »
Özellikle kaynakçılara yönelik bir çizelge ve biraz eski ama genel olarak bir fikir verebilir

ferroburak

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Teknik
  • Yer: ankara
« Yanıtla #5 : 18 Ağustos 2011, 23:08:20 »
Bu kurşunu ısıl işlem banyosu olarak kullanıyorlar sakat aslında  :-[

Isparta

• Üye
  • *
  • Furkan-18
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Türkiye
« Yanıtla #6 : 06 Ekim 2020, 22:24:51 »
Ocağa hava kaynağı olarak galvanizli boru kullandım aynı sırada galvanizli borunun ucunu dövüp mızrak profili çıkardım desem. Açık havada çalışmasam belki zehirlenmiştim.