Bıçak Sanatı - Forum

En sevdiğiniz kılıç

adem42

• 647
  • Yer: Ankara
Ynt: En sevdiğiniz kılıç
« Yanıtla #80 : 11 Şubat 2015, 09:22:22 »
Moğul kılıcı.

Ali Yiğit Özkan

• *
  • 1294
  • Meslek: Tıp Yayıncılığı
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #81 : 24 Mart 2015, 03:02:34 »
Kılıç dedinmi benim aklıma zweihander gelir. Heybetse heybet, güçse güç. Savaş zamanları romanın cermenlerden korkmasının yegane sebebi var sayılır bu kılıç. Zira dönemin barbarı Cermen abiler bildiğin izbandut gibi iri ve güçlüymüş. Yeterince usta olanlar savaşlarda bu kılıçlarla lejyonerleri ikiye ayırma başarısını gösterebilirmiş. Düşünün Romalıların yaşadığı kaotik korkuyu:)

Ben bu tür bir kılıcı doğrultmak istesem muhtemelen bel fıtığı olacağımdan gerçekçi hayallerimde var. Mesela ulfberht de büyük beğenemi alır. tek el kullanımda hem menziliyle hemde dengesiyle ideal gibi sanki.

Ali Yiğit Özkan

• *
  • 1294
« Yanıtla #82 : 24 Mart 2015, 03:04:04 »
Emre, süvari kılıçları gerçekten çok güzel oluyorlar. Acaba uçtaki bir karışlık kısımda bizim son dönemde kullandığımız kılıçlardaki gibi bıçak gibi inceliyorlar mı? Uçtaki o esnek ve kesiciliği ön plana çıkmış olan kısım bana hem çok hoş geliyor hem de bu kadar esnek ise acaba saplamaya yaramıyor mu diye düşündürüyor.

Şuna bir bak: http://www.youtube.com/watch?v=2a2bJo0Bu6Q&feature=related
Şişko olsa da oldukça iyi bir kılıç kullanıcısı arkadaş  ;D

Videodaki arkadaş Cold Steel'in sahibi bildiğim kadarı ile :)

Çağdaş Öz

• 133
  • Meslek: Öğretim Görevlisi
  • Yer: Bolu
« Yanıtla #83 : 26 Mart 2015, 10:57:35 »
Ali bey iyi anlatım olmuş,teşekkür ederiz.

Ali Yiğit Özkan

• *
  • 1294
« Yanıtla #84 : 26 Mart 2015, 12:03:31 »
Ali bey iyi anlatım olmuş,teşekkür ederiz.

Çağdaş Bey teşekkür ederim. 20 yıldan beri hayalimdir bir zweihander sahibi olmak :)

Selim Atalay

• 253
  • Meslek: Maden mühendisi/Kamu
  • Yer: Kocaeli/Tavşanlı
« Yanıtla #85 : 26 Mart 2015, 14:20:53 »
Sn Ali Yiğit Özkan ;

Biraz düzeltme yapmak isterim özellikle zweihander konusunda.Bir iki gün evvel başka bir forumda bir cevap verirken de değinmiştim.Cevabınızı okuyunca acaba bir eksiğim var mı diye de baktım.

Zweihander bir Rönesans dönemi kılıcıdır.Bu kılıcın kullanımı İsviçre piyadesine karşıdır.İsviçre piyadesi özellikle süvariye karşı çok etkilidir.Yaklaşık 3.5 metre uzunluğunda bir mızrak kullanırlardı.Süvarinin mızrağı falanj halindeki piyadeye değemez ve piyadenin mızrağından korkan atlar ürküp geri kaçardı.Bu nedenle asla süvari hat şeklinde tam bir cephe taarruzu yapamazdı.Adım adım ilerleyen falanj binlerce mızraklı piyadeyi hayal edin önüne gelen her şeyi yerle bir ederdi.

Bunun üzerine Alman paralı piyade birliklerinde piyade savaşı yaparken şöyle bir fikir oluşur eğer falanjın ilk hattını yarabilirsek falanjı dağıtırız.Falanjın genelde ilk hatları zırhlı olduğundan mantıklı bir düşüncedir.Arka saflarda askerler günlük kıyafetle savaşmaktadır.Bu nedenle nispeten uzun bir kılıçla donatılmış-zweihander- (bazıları longsword-uzun kılçtan türeme olduğunu da iddia eder ) küçük bir piyadenin safta gedik açabileceğini düşünür.Uzun silahların avantajı mesafe azalınca dezavantaja dönüşür.Eğer mızraklanmadan ölüm hattını geçerseniz (ki 3.5 metrelik mızrak için 3 metre civarında ama o zamanın yaygın mızrak savunmasında mızrak genelde yan açılan bir ayağa dayanarak  sabitlenip ---destek noktası kullanma amaçlı--- kullanıldığından bu mesafe daha kısalıyor.yaklaşık 2-2.5 metreye düşüyor.) mızraklı piyade dibinde biten adama çok fazla bir şey yapamıyor.

Yine de teoride güzel olsa da karşınızda yenilemeyen bir piyade olduğundan işiniz o kadar kolay değil.Bu nedenle sadece bazı birlikler oda forlornhope (flemekçe ümitsiz kelimesi ile İngilizce ümit kelimesinin karması) denilen gözden çıkarılabilecek, ilk saldırıyı yapacak birliklerce kullanılmış.

http://en.wikipedia.org/wiki/Zweih%C3%A4nder

Benzer şeyler burada da yazmakta.Roma lejyonları zamanında Germen savaşçıların uzun kılıç kullandığı bahsedilir ama bu kelimenin spathayı tanımlamak için kullanılan bir tabir olduğunu düşünüyorum.Gladius aksine spathalar çok farklı uzunluklara sahip ve 75-100 cm arasında değişmekte.

Batılı askeri tarihçeler Romalı lejyonerleri ilk askerler sayarlar.Diğer birlikler yalnızca savaşçı olarak nitelendirilir.Bunun nedeni gerçek disipline sahip olmaları , emir komutaya uymaları , falanjı bozmamaları ama en önemlisi standardize edilmiş askerler olmalarıdır.Her lejyoner aynı becerilere sahiptir.Karşında ise sadece silahşörlüğü ile savaş kazanabilen iyi ile kötü savaşçılardan karma bir birlik var.Emir komuta ve beraber hareket etme yeteneği olmayan bir birlik.Romanın savaş alanlarını domine etmesinin nedeni buydu.

Doğu Roma'nın (Bizans) 1000 yıl daha yıkılmamasının ana nedenin Roma disiplini olduğu yazılır.Bizans'ın elinde tactica gibi devamlı üzerine  bir şeyler eklenen pek çok askeri kitap vardı.Asker eğitimlerinin sıkı talimnameleri vardı.Özellikle Rönesans sonucunda bu yazmaların bir kısmı Batı'ya geçti ve bu taktikler adapte edildiler.İsviçre piyadesinin falanjı mesela.Sonrasında bu sistem devam ettirildi.ve bugün batı askeri sistemi dedikleri sitem meydana geldi.

Bunları bilince yanaşık düzen eğitiminin hiç zevki çıkmıyor.İçimden falanj mı oluşturacağız hani mızrağım diyordum.  ;D

Ulfbert ise tasarım olarak bir Viking çağı kılıcıdır.Şu ara onla alakalı bir belgesel için alt yazı hazırlamakla meşgulüm.
memento audere semper

Ali Yiğit Özkan

• *
  • 1294
« Yanıtla #86 : 26 Mart 2015, 19:43:23 »
Selim Bey aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Fakat gerçekten dumur oldum diyebilirim, şimdiye kadarki faydalandığım kaynakların tam aksine bilgiler. Şaşırmanın yanı sıra yeni bilgilere sevindim. En çok şaşırdğımda phalanax düzeninin 900lü yıllardan sonra kullanıldığını okumak oldu.

Arcsider

• *
  • 1
  • Meslek: İnşaat Mühendisi
« Yanıtla #87 : 04 Ağustos 2015, 16:24:41 »
Selam herkese ilk gönderim inşallah banlanmam :)

Kutsal

• 2123
  • Meslek: Çırak-48
« Yanıtla #88 : 04 Ağustos 2015, 16:38:24 »
Banlanmazsınız... :)
Yalnız, forum kuralları gereği,  önce kendinizi  "Merhaba" bölümünde tanıtırsanız daha iyi olur.

http://www.bicaksanati.com/forum/index.php?board=21.0
https://instagram.com/bulent.kutsal?igshid=viq8lfcnxydl
------------------------------------------------------
Those who do not move, do not notice their chains.Rosa Luxemburg.

halit

• **
  • 90
  • Meslek: p.v.c kapı pencere sistemleri
  • Yer: K.maraş / Elbistan
« Yanıtla #89 : 20 Ocak 2016, 23:00:46 »
En sevdigim hare desenli bir eğri osmanlı kilici..
 Acaba gökhan ustam yapmısmıdır resmi varmıdır..

10ur

• *
  • 42
  • Onur
  • Yer: İSTANBUL
« Yanıtla #90 : 20 Ocak 2016, 23:20:32 »
tabi ki Fatih Sultan Mehmet'in kılıcı çok asil duruyor,yalnız konuyu hortlattık galiba :D
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2016, 23:22:48 Gönderen: 10ur »

ginelli

• *
  • 19
  • Yaşar Yılmaz
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #91 : 06 Mayıs 2016, 04:12:10 »

Sting'tir  ;D

MERTCAN YAMAN

• *
  • 10
  • Meslek: eğe törpü
  • Yer: istanbul kartal
« Yanıtla #92 : 27 Mayıs 2016, 16:52:11 »
İYİ GÜNLER.. İSTANBUL KARTAL DAN MESAJ ATMAKTAYIM.. EĞE TÖRPÜ 17 ÇEŞİT 75TL ESAŞ MARKA (EĞE SANAYİ)

BENİM ELİMDE ESAŞ MARKA (EĞE SANAYİ) NİN EĞE VE TÖRPÜLERİ MEVCUTTUR..UYGUN FİYATTAN VERMEKTEYİM.. 17 ÇEŞİT 75TL..  BU FİYATA ESAŞ IN EĞESİ OLMAZ DİCEKSİNİZ.. BİZİM İŞİMİZ HURDA METAL ÜZERİNE BİZ BU EĞE SANAYİNİN YILLARCA 22 SENEDİR HURDALARINI ALIRIZ VE BU FİRMA (ESAŞ) ÜRETİM TESİSİNİ KAPATTI VE BU EĞELER SIFIR KUTULARINDA ALINDI.. BU YÜZDEN BÖYLE DÜŞÜK Bİ FİYAT.

AYNI ZAMANDA DİŞ İZİ SİLİK PASLI ÜRÜNLERDE MEVCUTTUR..BUNLARIDA BIÇAK YAPIMINDA KULLANABİLİRSİNİZ.. EĞER İLGİLENİRSENİZ 0535 023 62 87 NUMARADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.. MERTCAN YAMAN
mertcan yaman
EĞE TÖRPÜ SETİ ESAŞ MARKA 17 ÇEŞİT 75TL..AYNI ZAMANDA BIÇAK YAPIMI İÇİNDE EĞE BULUNMAKTADIR..

TheMujahid

• 84
  • Hasan Tarık
  • Meslek: Lise Öğrencisi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #93 : 17 Haziran 2016, 12:40:25 »
Yalmanlı ve hafif eğri Türk-Osmanlı kılıçları en sevdiklerim. Katana ve Yatağan'ı da severim. Şöyle ki:

« Son Düzenleme: 17 Haziran 2016, 12:54:44 Gönderen: TheMujahid »
Yiğidin bakışı, korkağın kılıcından keskindir!

Kutsal

• 2123
« Yanıtla #94 : 18 Haziran 2016, 00:06:39 »
Araya bir Dao sıkışmış (3 numara)
Birinci de Fatih'in kılıcını kopyalamaya çalışan bir ABD'linin (Odinblades) yorumu, bence kötü bir kopya.

Yalmanlı ve hafif eğri Türk-Osmanlı kılıçları en sevdiklerim. Katana ve Yatağan'ı da severim. Şöyle ki:

TheMujahid

• 84
  • Hasan Tarık
« Yanıtla #95 : 18 Haziran 2016, 00:54:15 »
Araya bir Dao sıkışmış (3 numara)
Birinci de Fatih'in kılıcını kopyalamaya çalışan bir ABD'linin (Odinblades) yorumu, bence kötü bir kopya.

Hakikaten Dao'ymuş. Ben de yalmanı görünce Türk kılıcı sanmıştım. Ama güzel yine de, hoşuma gitti.

Kopya derken bundan bahsediyorsunuz dimi?:

Kutsal

• 2123
« Yanıtla #96 : 18 Haziran 2016, 08:31:16 »
H hayır o değil,  bence o form olarak gayet güzel bir Türk kılıcı.
Kopya dediğim,  incecik sapli olan ilk resimdeki kılıç,.

TheMujahid

• 84
  • Hasan Tarık
« Yanıtla #97 : 18 Haziran 2016, 14:37:20 »
Odinblades'in sitesinde 2. resimdeki kılıç var, 1.yi göremedim de ondan sordum.
Onun balçağını ve kabzasını ben de beğenmedim ama namlusu hoşuma gitti. Adam farklı şekilde yorumlamış.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #98 : 18 Haziran 2016, 15:38:25 »
Mekan İstanbul'sa siteyle falan oyalanmadan en güzeli Topkapı, Harbiye Ask. müzesi. Beşiktaş Deniz müzesine, Yıldız Sarayına falan gidip her eser başında saat geçirmek...
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

Kutsal

• 2123
« Yanıtla #99 : 18 Haziran 2016, 17:33:21 »
Mekan İstanbul'sa siteyle falan oyalanmadan en güzeli Topkapı, Harbiye Ask. müzesi. Beşiktaş Deniz müzesine, Yıldız Sarayına falan gidip her eser başında saat geçirmek...
+1