Bıçak Sanatı - Forum

Tezgah yapımı

deserteagle

• Eylem Cengiz, 48
  • 9495
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
Tezgah yapımı
« : 21 Aralık 2009, 21:50:56 »
Not: Tezgahı içermeyen kendi işini kendin gör dökümantasyonu eksik demektir. Ben de bunu kendimden copy-paste yaptım.

Tezgah, bir atölyenin olmazsa olmazıdır.

Tezgah yapmayı düşünenler için kendi tezgahımı nasıl yaptığımı aktarayım.

Tezgah yapımı

Öncelikle tezgahın amacını düşünerek bir plan yapmalıyız. Bu planı yaparken tezgahın sağlam olması gerektiğini ve bu tezgaha ağır yükler koyabileceğimizi, mengene bağlayacağımı hesaba katmalıyız. Masanın gereken büyüklükte olması, buna karşılık sağlamlıktan ödün vermeyecek boyutta kalması gerekir.

Parçaların, aldığınız yapı market yada hızarcıdan getirilebilecek boyda olması da önemlidir. İki metrelik kalaslar arabada taşımak için bir derece kötüdür ama 200 x 100 lük bir OSB yada MDF başınıza ciddi bir bela olabilir.

Öncelikle bana gereken kalas ve OSB'yi düzgün bir şekilde kesiyor olduklarından dolayı ahşap temini için bir yapı marketini tercih ettim.

Kaba taslak bir şekilde masamı planladıktan sonra yaptığım planı elde edebildiğim kalasların boyutlarını öğrenip detaylandırdım ve bunlardan yola çıkarak gereken civata boylarını ve adetlerini belirledim.

Toplam üç farklı malzeme kullandım. Ayaklar için kare kalas kullandım. Kasa, kiriş ve varsa kayıtlar için dikdörtgen kalas ve zemin için ise OSB kullandım. Maalesef kalasların yeterince kalınını bulamadığımdan masanın esnemesine karşı alınacak önlemleri daha ciddi planlamak zorunda kaldım.

Civata olarak gereken boylarda sekizlik tampon civatası kullandım. (DIN603 imiş bu civatalar)

(resim kaynağı: http://www.cbliss.com/inventor/Parts/DIN/Index.htm)

Bu ilk adımda kestirdiğiniz parçaların montajdan sonra neye benzeyeceğini görebilir, civatalar için açılacak delikleri planlayabilirsiniz. Bu adıma gelmeden önce umarım bacakları doğru boylarını doğru boyda kestirmişsinizdir.  ;D

Bu noktadan itibaren el aletlerine sıra geliyor. Cetvel - şerit metre - kumpas, el matkabı, civatalara uygun boyda matkap ucu, civataları sıkmak için lokma takımı, civataları deliğe oturtmak için tokmak, sığaça, gönye kutusu vs. gerekebilecektir.

Delikleri her seferinde cetvel ile ölçmek yerine bir şablon hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayaklar ve kasayı sabitlemek için kullanılacak vidalar için köşelerde açtığım deliklere dikkat ediniz. Ayaklar ile kasayı sabitlemek için aklıma gelen yol bu olmuştu. Tabi bunun dışında da yöntemler var ve kimileri çok iyi sonuç verebilecektir.

Bize yakın olan köşe, masanın ön sağ köşesidir. Görünen diğer köşe olan arka sağdan özellikle farklı yaptım bunu. Mengeneleri tezgaha bağlamak için önde pay bırakmayı planladım.

Ayak - kasa kirişleri

Ayak - kasa kirişinin detayı. Civatayı sonradan söküp başını masanın dış tarafına verdim, somunu içte bıraktım.

Masanın oynamasını, esnemesini önlemek için farklı yönlerde kirişler yapmak gerekiyor. Civatanın sıkılığına güvenerek iş yapmamanızı tavsiye ederim. Kirişlerin 45 derecelik kesimleri ve sonradan planladığım kesimler için sığaçayı kullandım. Sığaça yamuk yumuk kesmeyi engeller ama hangi açıda keseceğinizi ayarlamanız zordur. Dik açıda yada 45 derece ile kesebilmek için gönye kutusu gereklidir.

Gönye kutusu

Ayaklar arası kirişler

Eğer masanın, ortasına konulacak bir yük ile bel vermesini istemiyorsanız uzak bacakları da birbirine birleştirmelisiniz. Ben ayaklar arasındaki iki kirişi birbirlerine uzun bir kuşak (düzeltme: kiriş - > kuşak) ile birleştirdim. Aluminyum kullanmayı denedim ama maalesef esnek bir malzemeden iyi kuşak olmadığını gördüm. Siz dikdörtgen kalasınızdan kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Bundan sonra zemini masanın üstüne monte etmelisiniz. Ben zemini iki parça halinde OSB kullanarak oluşturdum. Bunları da kasaya civataladım.

İki parça OSB kullandığımdan desteklemesi için ortaya bunların altına birer kayıt attım. Kayıtları kasaya ahşap vidası ile sabitledim.

İnternetten bazı tezgah projeleri

A Cheap And Sturdy Work Bench For About $20
http://www.hammerzone.com/archives/workshop/bench/below20xl.html

$100 DIY workbench
http://www.robertsdonovan.com/?p=543

How to build a workbench
http://www.buildeazy.com/workbench.html

TIMBER WORK BENCH
http://www.langs.net.au/diy_workbench.asp
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2009, 23:13:02 Gönderen: deserteagle »
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
Ynt: Tezgah yapımı
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2009, 02:06:04 »
Devam devam, süper Eylem, budur  :2up

Bant zımparayı da anlatsana hazır hızını almışken, hatta bi de elektrikli fırını  O:-)

Kipmen Sanat web sitesi

deserteagle

• Eylem Cengiz, 48
  • 9495
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2009, 09:55:14 »
Mengene ile ilgili olarak zamanında yapmış olduğum hata tüm işlevlerini kendim test etmeden raporunu yazmamdı. İş yerinde bu testin adı kısaca IQT, yani Internal Quality Test. Bir daha tasarımı sonlandırıp test etmeden bir şey yazmam herhalde.  :)

Haliyle zımpara makinesi ve fırın biraz daha bekleyecek...
Namık Kemal
Instagram'da ben

« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2009, 10:57:15 »
Eylem aslında bence hata değil, kimi zaman işin içinde baktığımızı göremiyoruz, denenmemiş halini de paylaşmak bu açıdan yararlı, bir sürü göz ayrı ayrı bakıyor ve süreçte yaşanacak aksilikler bir seferde ortaya çıkıveriyor. Bence doğrusunu yapıyorsun

tolga arıkan

• 525
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: bolu- ankara
« Yanıtla #4 : 04 Ekim 2010, 16:13:07 »
 Ev içinde çalışmak için ufak bir tezgah yapmak istiyorum. sadece eğe işleri yapacağım. Aşağı kata gürültü gitmesini nasıl engelleyebilirim? Benim aklıma mengenenin ve tezgah bacaklarının altına mantar (mantarın ses iletimini engellediğini okudum bir sitede) koymak geliyor. Sizce iş görür mü?

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
« Yanıtla #5 : 04 Ekim 2010, 16:24:06 »
Tolga, eğe yaparken en fazla ses eğe yaptığın levhadan çıkıyor biliyorsundur. Bunun dışında tabii ki tezgahın ayaklarına mantar veya lastik koymak azaltabilir tezgahın sesini, ancak en önemlisi bence tesgahın ağırlığı ve stabil olması. Duvara ve zemine sıkıca monte edince tezgahtan ses çıkmıyor. Tezgahın üstüne koyduğun plakanın olabildiğince kalın olması çok iyi olur. En azından 15-20 milim hatta daha kalın olursa o da tezgahın rezonansını yok edecektir...

Eğenin az ses çıkarmasının en iyi yolu mengeneyi olabildiğince geniş çeneli almak, eğelediğin plakanın işlenen kısmını da çenelere çok yakın kıstırmak. Mengeneye ne kadar yakın noktada çalışırsan o kadar az ses çıkıyor...

Kipmen Sanat web sitesi

tolga arıkan

• 525
« Yanıtla #6 : 04 Ekim 2010, 16:40:31 »
Teşekkürler Emre. malzeme alırken söylediklerini uygulayıp mümkün olduğu kadar ağır olmasına çalışacağım. Tabana beceremem ama duvara sabitleme imkanım var.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 48
  • 9495
« Yanıtla #7 : 04 Ekim 2010, 18:28:34 »
Eğelediğin parçayı mengeneye tuttururken deri ya da beze sarmak ilk yapacağın iş olmalı.

Parçanın mengeneden taşan bir ucu varsa bu çok ses çıkaracaktır. Bunun havadaki ucunun rezonansını önlemen gerekecektir. Bu da ucu bir el ile tutmak yada onun da ucuna ağırca bir cisim sıkıştırmak ile sağlanabilir. Bu sonuncusunu kasıp denemedim ama iş görme ihtimali yüksek. Özellikle bunu bağlarken de yine deri yada kumaş kullanırsan...
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 48
  • 9495
« Yanıtla #8 : 04 Ekim 2010, 18:45:32 »
İyi bir tezgah ağırdır. Yere geniş ve sağlam basar. Birleşme yerlerinde oynama ve gıcırdama olmaz.

Ağır bir ahşap tezgah metal olan akranından daha sessizdir.
Namık Kemal
Instagram'da ben

tolga arıkan

• 525
« Yanıtla #9 : 04 Ekim 2010, 21:52:20 »
Sağol Eylem tavsiyelerini uygulayacağım, parçayı deriyle beraber sıkıştırmayı hiç denememiştim  :2up Kuracağım tezgah oldukça küçük olacak 80*50*80 cm kullanmayı düşündüğüm ölçüler, mekan bu kadarına izin veriyor. Yere sağlam basma işini artık duvara sabitlemeyle halledeceğim. Ebatlar küçük olunca ağırlıkta mecburen kendine göre olacak.

furkan5800

• *
  • 10
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: isntabul
« Yanıtla #10 : 09 Ağustos 2011, 21:30:17 »
teşekkürler

Kaya

• 2867
  • Meslek: technik
  • Yer: Frankfurt
« Yanıtla #11 : 06 Ağustos 2012, 00:52:47 »
Selamlar mengenenin ceneleri uzunlugunda aliminyum kosebent keser isi baglayacagin kisminada kosele yapistirirsan hem calistigin malzeme uzerinde iz birakmaz hemde calistigin malzemedeki rezonansi bir nebze azaltmis olursun
Alimler seyre dalar ,cahil olan dostluk düsmanlik arar

apeiron

• 411
  • İbrahim Kaymaz-1975
  • Meslek: Tasarım prodüksiyon
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #12 : 20 Ocak 2014, 23:25:54 »
Herkese merhaba,
Genellikle ahşap tercih edilen tezgah yapımında biraz hitech malzeme seçimi yaptım, imes sanayi'den üreticisinden aldığım sigma profil ve bağlantı parçalarını kullandım; tezgahın ölçüleri 90x60xh:90 olacak şekilde ebatlattırdım (güzellikte altın oranlar  ;) ) sırt bölüm ile yüksekliği h:180cm geldi. Emeğine saygı duyduğum, tanıdığım marangoza üst,alt ve sırt panellerini 18mm mdf den her panel, iki parçadan olacak şekilde kestirdim (iki parça olmasına neden aslında araca ancak sığabilmesiydi) Üst tablayı oluşturacak panele sigma profilin kanallarını kullanabilirim diye aynı hizada yarıklar açtırdım.
Sonrası M8 inbus civata ve sigma sistemin kanal lamaları ile parçaları birbirine bağlamak oldu. Ayak kısmında M10 saplamalı titreşim önleyebilecek silindir lastik papuçlar kullandım. Sırt bölümüne de güzel bir fon grafik aplike ederek biraz daha etkileyici olsun istedim.
Şimdi aletler ve takımlar yerleşti, sıra üretimde...
Doğa, O ile paylaşabildiğin kadar senindir.

apeiron

• 411
  • İbrahim Kaymaz-1975
« Yanıtla #13 : 20 Ocak 2014, 23:27:26 »
Sonuç olarak ortaya çıkan...

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #14 : 20 Ocak 2014, 23:38:12 »
Güzel olmuş. Güzel bıçaklar görme dileği ile artık :)

Rıza

• *
  • 562
  • Yer: İstanbul-Pendik
« Yanıtla #15 : 20 Ocak 2014, 23:50:41 »
Güle güle kullanın.

bayrak

• 103
  • birol aslan
  • Meslek: inşaat
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #16 : 21 Ocak 2014, 15:54:12 »
Herkese merhaba,
Genellikle ahşap tercih edilen tezgah yapımında biraz hitech malzeme seçimi yaptım, imes sanayi'den üreticisinden aldığım sigma profil ve bağlantı parçalarını kullandım; tezgahın ölçüleri 90x60xh:90 olacak şekilde ebatlattırdım (güzellikte altın oranlar  ;) ) sırt bölüm ile yüksekliği h:180cm geldi. Emeğine saygı duyduğum, tanıdığım marangoza üst,alt ve sırt panellerini 18mm mdf den her panel, iki parçadan olacak şekilde kestirdim (iki parça olmasına neden aslında araca ancak sığabilmesiydi) Üst tablayı oluşturacak panele sigma profilin kanallarını kullanabilirim diye aynı hizada yarıklar açtırdım.
Sonrası M8 inbus civata ve sigma sistemin kanal lamaları ile parçaları birbirine bağlamak oldu. Ayak kısmında M10 saplamalı titreşim önleyebilecek silindir lastik papuçlar kullandım. Sırt bölümüne de güzel bir fon grafik aplike ederek biraz daha etkileyici olsun istedim. Şimdi aletler ve takımlar yerleşti, sıra üretimde...
görseller güzelde ,işin maliyet kısmı ne kadara maloldu acaba, bende bedavaya maliyet fikri atayım ortaya ,herkesin evinde fazlalık gördüğü özellikle ev hanımlarının hep şikayet ettikleri eski yemek masaları varya eve yeni masa alıp eski yemek masalarınıda tezgah olarak kullanabilirsiniz. yada bir arkadaşınız evini yeniliyorsa çöpe gideceğine masa tezgah olarak kullanılabilir buda sıfır maliyet :D ::)
Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya;
Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, Sakarya! ..

legolas

• 1067
  • Gökhan
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Balıkesir
« Yanıtla #17 : 22 Ocak 2014, 12:46:36 »
evet hocam bu masanın maliyeti ne kadar yada bu profillerin bir boyu kaç metre ve boy ücreti ne kadar, bağlantı parçalarının fiyatı ne kadar bu bilgileri de paylaşırsanız çok güzel olur, bizde faydalanırız. 
"Bir delil ile 40 alimi yendim ama 40 delil ile bir cahili yenemedim." (İmam Şafi)

apeiron

• 411
  • İbrahim Kaymaz-1975
« Yanıtla #18 : 22 Ocak 2014, 16:38:23 »
Sigma profil sistem kesit ve kalınlık olarak çeşitlilik gösterir; bana göre yeterli mukavemette olan, ince et kalınlıklı 40x40mm profili kullandım ben.

Uygun gördüğüm tezgah ölçüleri için yaklaşık 12m profil gerekti (tam boy 6m), metresini liste fiyatı olan 21TL den 18TL'ye iskontolu,  bağlantı parçaları ile beraber toplam 250TL ye aldım.Tutarın hesaplı olduğunu söyleyemem ancak Bauhaus ta 275TL lik çalışma tezgahının hem küçük hem de tel maşa kalitesinde olması tereddüt etmeden bu uygulamaya yöneltti.
http://online.bauhaus.com.tr/Catalog/Products/Index/15621

En önemlisi sigma sistem modüler, eklentiler ile büyüyebilen, sökümünde taşıma kolaylığı olan, kanalında M8 bağlantılar ile fonksiyonel hale gelebilen artısı bol bir malzeme.Saygılarımla.

« Son Düzenleme: 22 Ocak 2014, 17:04:19 Gönderen: apeiron »

legolas

• 1067
  • Gökhan
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Balıkesir
« Yanıtla #19 : 23 Ocak 2014, 12:51:38 »
sağ olasın hocam verdiğin bilgiler için  :2up :2up
"Bir delil ile 40 alimi yendim ama 40 delil ile bir cahili yenemedim." (İmam Şafi)