Gönderen Konu: Asit İle Eğe Bileme  (Okunma sayısı 527 defa)

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
Ynt: Asit İle Eğe Bileme
« Yanıtla #20 : 07 Ocak 2021, 23:07:52 »
iyide bileme mi yapiyor..? yoksa dis araliklarindaki talaslarimi çıkarıyor...?

İşi bitti. Artık bıçak yapayım dediğin eğeyi bir müddet daha kullanabilirsin.  ;)
ozaman bileme yapmıyor sadece kannların arası temizliyor..?

dela

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Mehmet UYSAL
  • Meslek: Boş gezenin boş kalfası
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #21 : 07 Ocak 2021, 23:45:48 »
...............
ozaman bileme yapmıyor sadece kannların arası temizliyor..?

Benim yaşadığım tecrübede, sadece karınların arasının temizlenmesi, hurda eğeden
elde ettiğim performans artışını açıklamaz gibi geliyor. Benimki yaşanmışlık. Gerisi beni aşar.  :)

HüseyiN.TufekCi

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • hüseyin
  • Meslek: Elektrik
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #22 : 07 Ocak 2021, 23:48:38 »
Benim anladığım asit eğenin deforme olmuş kısımlarını eriterek düz Bir yapıya getirmesi. Bir nevi tesviye gibi
Beni ancak bir ÂMÂ gördü, göremeden anladı neler hissettiğimi.Dert size zeval olmaz. Bana ancak dilsiz anlattı dili olanın dile getiremediklerini.Teşbihte kusur olmaz.

maytir

• Özel Üyeler
  • Üyee
    • ARTVENTURE Reklam Tasarım
  • Meslek: Grafik Tasarımcı - KRAV MAGA Eğitmen
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #23 : 08 Ocak 2021, 15:26:38 »
Dişi yamulan yada tamamen düzleşen eğelere çare olmaz sanırım.

Çalışırken eğelerin tıkanmaması için tebeşir sürüyorum. Çalışırken de ara ara pirinç fırça ile temizleyip tekrar tebeşirliyorum.
Bunun dışında eğe ya tek yönlü yada geri alırken yüklenmeden çekince daha geç köreliyor.
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

Isparta

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Furkan-19
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Türkiye
« Yanıtla #24 : 08 Ocak 2021, 20:14:26 »
   Bugün deneyi yaptım.  8)

Alyan Eğeleme Yeri

Kompresör

Sağdaki kalın alyanı kullandım.

Mazotta temizledim.

Eğeler Mercek Altında

Notların Bir kısmı(Bazı yazılanlar değişti...)

Eğeler Asitte

8cm Eğeleme Açıklığı

İki adet eğe kullandım: Three Files marka, Kalın yada Orta (Tahminim, eğeleri aldığım zamanda eğe kalınlığı ne bilmiyordum.) iki dişli, balık sırtı; diğeri Wisent marka, ince yada orta, bir yüzü tek biri yüzü çift dişli, lama eğe (Çift dişli olan kısmı deneyde kullandım, keşke diğer yüzünü kullansaydım.).

Asit olarak Sefa ustanın tavsiyesi ile tuz ruhu kullandım. Seyreltmedim, bu haliyle %20 hidrojen klorür içeriyordu. Çözelti tahmini 15-18 dereceydi. Daha sıcak olsaydı işlem daha kısa sürerdi. Asitte 1 saat 10 dakika beklettim. Yaklaşık bir saat iyi bir süre. Nötralize etmek için doymuş karbonat çözeltisi kullandım. Asite daldırınca ilk hiç bir şey olmadı. Dolandırıldım mı diye düşünmedim değil. :D :D Herhalde 7-8dk sonra eğelerin etrafından kabarcıklar( H2 gazı) çıkmaya başladı. Eğenin etrafında kabarcık biriktikçe salladım, böyle yapmak bence hızlandırmıştır. Su demir iyonlarının kendisine karışmasıyla  gittikçe sarardı.

Ölçüm metodu olarak sertliği düşük bir alyanın bir milimlik kısmına, eğenin 8cm'lık kısmının kaç sefer sürtülmesiyle aşındıracağını kaydettim. Bir de becerebildiğim kadarıyla mercek altında telefondan fotoğraflarını çektim. Asitten ilk çıktığında eğe sanki tam performansı göstermiyor, biraz sürtünce açıldı gibi. Mengeneye alyanın eğelenecek kısmını uzak olarak bağladım, ilk sefer öyle yapınca dokunmadım öyle devam etti. Keşke dibine bağlasaydım. Sonuçlar tam bilimsel olmadı çünkü: fotoğrafları iyi çekemedim, eğeye bastırma kuvvetim aynı olamazdı, eğenin 8 cm açıklığı "tamamen" aynı olmadı, sürekli açıklığın "tamamen" hepsini kullanarak eğeleyemedim. Ama iyi kötü sayılar bir ölçü olmuştur. Video çekebilseydim fark daha iyi anlaşılırdı. Bana kalırsa bileme işe yarıyor. Biraz kullanım, o kadar birbirlerine sürtülmeden(Eğeleri birbirlerine baya sürttüm, makası eğeleyerek eğeyi deniyordum. Baya fark etti, gözümle de dişlerinin köreldiğini gördüm.) sonra asitten çıkınca yeni gibi oldular.

Eğeleri güzelce fırçaladım, mazotta temizledim, duruladım, kompresörde kuruladım. Mazot uçsun diye güneşte 5-10dk deney yapılacak yüzünü beklettim. Fotoğraflarını çektim, alyanı eğeledim. Tekrar fırçaladım, asitledim. Nötralize ettim, duruladım, kompresörle kuruladım. Fotoğraf çektim, alyan deneyi yaptım.

Zihinsel olarak beni çok yordu. Beklediğimden zordu ve daha çok uğraştırdı. Bir kişi yanımda en azından video veya fotoğraf çekse çok daha kolay olurdu. Atölyem-kurulu düzenim olmayınca evden inecekleri düşün, indir, kur, kullan, kaybetme, geri götür kafamı şişirdi. Kısaca boyumu biraz aştı. İyi kötü istediğim sonucu elde ettim, pişman değilim ;D 

Alyan Testi

1 mm uzunluğunda alyan eğelemek için:
 Önce --->Sonra
Balık Sırtı:
41-->30 eğeleme
Lama:
81-->43 eğeleme
Not: Asitten ilk çıkınca ilk değerin civarında sayılar çıktı. Bir yada iki sefer sonra bu sayılara düştü. Bu sayılar mükemmel  bir ölçü olamadı ama iyi kötü işe yarar. Asıl asit sonrası, alyan testinden "sonraki" alyan üzerindeki performansını çok beğendim.

Fotoğraflar diğer iletide olacak...

Isparta

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Furkan-19
« Yanıtla #25 : 08 Ocak 2021, 20:15:03 »
Fotoğraflar
 Not: Balık sırtı ile lamayı ayırmaya üşendim. Siz fotoğraftan ayırabilirsiniz umarım.
 Öncesi:

Sonrası:

Elimden bu kadar geldi, bir işe yarasa bari ::) :)
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2021, 20:17:11 Gönderen: Isparta »

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #26 : 08 Ocak 2021, 20:22:01 »
Mükemmel bir çalışma, elllerine kollarına sağlık, paylaştığın için de ayrıca teşekkürler  :2up  :2up  :2up

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #27 : 08 Ocak 2021, 20:55:04 »
ben okulda öğrendiğim ege temizleme isi ??? tel firca ile
vende bir tane balik sırti ege epoksi ve sar pirinc tozu kaplayarak kurudu bunu tuz ruhu cikarir mı acaba denemek lazim

Isparta

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Furkan-19
« Yanıtla #28 : 08 Ocak 2021, 23:20:52 »
Mükemmel bir çalışma, elllerine kollarına sağlık, paylaştığın için de ayrıca teşekkürler  :2up  :2up  :2up
Teşekkür ederim hocam.  :2up

vende bir tane balik sırti ege epoksi ve sar pirinc tozu kaplayarak kurudu bunu tuz ruhu cikarir mı acaba denemek lazim
Abi bana kalırsa bıçak olma zamanı gelmiş. :)

dela

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Mehmet UYSAL
  • Meslek: Boş gezenin boş kalfası
« Yanıtla #29 : 08 Ocak 2021, 23:46:55 »

Epoksi kurumadan aseton işe yarıyor ama kuruduktan sonra etkisi az. Eğer kullandığın
epoksi ısıya dayanıklı epoksilerden değilse, normal epoksiler 60-90 C aralığında bozulmaya uğruyorlar diye biliyorum.
Bu açık kullanılabilir.

Kadir26

• Özel Üyeler
  • Üye
  • Meslek: İşçi
« Yanıtla #30 : 09 Ocak 2021, 00:56:42 »
   Bugün deneyi yaptım.  8)

Alyan Eğeleme Yeri

Kompresör

Sağdaki kalın alyanı kullandım.

Mazotta temizledim.

Eğeler Mercek Altında

Notların Bir kısmı(Bazı yazılanlar değişti...)

Eğeler Asitte

8cm Eğeleme Açıklığı

İki adet eğe kullandım: Three Files marka, Kalın yada Orta (Tahminim, eğeleri aldığım zamanda eğe kalınlığı ne bilmiyordum.) iki dişli, balık sırtı; diğeri Wisent marka, ince yada orta, bir yüzü tek biri yüzü çift dişli, lama eğe (Çift dişli olan kısmı deneyde kullandım, keşke diğer yüzünü kullansaydım.).

Asit olarak Sefa ustanın tavsiyesi ile tuz ruhu kullandım. Seyreltmedim, bu haliyle %20 hidrojen klorür içeriyordu. Çözelti tahmini 15-18 dereceydi. Daha sıcak olsaydı işlem daha kısa sürerdi. Asitte 1 saat 10 dakika beklettim. Yaklaşık bir saat iyi bir süre. Nötralize etmek için doymuş karbonat çözeltisi kullandım. Asite daldırınca ilk hiç bir şey olmadı. Dolandırıldım mı diye düşünmedim değil. :D :D Herhalde 7-8dk sonra eğelerin etrafından kabarcıklar( H2 gazı) çıkmaya başladı. Eğenin etrafında kabarcık biriktikçe salladım, böyle yapmak bence hızlandırmıştır. Su demir iyonlarının kendisine karışmasıyla  gittikçe sarardı.

Ölçüm metodu olarak sertliği düşük bir alyanın bir milimlik kısmına, eğenin 8cm'lık kısmının kaç sefer sürtülmesiyle aşındıracağını kaydettim. Bir de becerebildiğim kadarıyla mercek altında telefondan fotoğraflarını çektim. Asitten ilk çıktığında eğe sanki tam performansı göstermiyor, biraz sürtünce açıldı gibi. Mengeneye alyanın eğelenecek kısmını uzak olarak bağladım, ilk sefer öyle yapınca dokunmadım öyle devam etti. Keşke dibine bağlasaydım. Sonuçlar tam bilimsel olmadı çünkü: fotoğrafları iyi çekemedim, eğeye bastırma kuvvetim aynı olamazdı, eğenin 8 cm açıklığı "tamamen" aynı olmadı, sürekli açıklığın "tamamen" hepsini kullanarak eğeleyemedim. Ama iyi kötü sayılar bir ölçü olmuştur. Video çekebilseydim fark daha iyi anlaşılırdı. Bana kalırsa bileme işe yarıyor. Biraz kullanım, o kadar birbirlerine sürtülmeden(Eğeleri birbirlerine baya sürttüm, makası eğeleyerek eğeyi deniyordum. Baya fark etti, gözümle de dişlerinin köreldiğini gördüm.) sonra asitten çıkınca yeni gibi oldular.

Eğeleri güzelce fırçaladım, mazotta temizledim, duruladım, kompresörde kuruladım. Mazot uçsun diye güneşte 5-10dk deney yapılacak yüzünü beklettim. Fotoğraflarını çektim, alyanı eğeledim. Tekrar fırçaladım, asitledim. Nötralize ettim, duruladım, kompresörle kuruladım. Fotoğraf çektim, alyan deneyi yaptım.

Zihinsel olarak beni çok yordu. Beklediğimden zordu ve daha çok uğraştırdı. Bir kişi yanımda en azından video veya fotoğraf çekse çok daha kolay olurdu. Atölyem-kurulu düzenim olmayınca evden inecekleri düşün, indir, kur, kullan, kaybetme, geri götür kafamı şişirdi. Kısaca boyumu biraz aştı. İyi kötü istediğim sonucu elde ettim, pişman değilim ;D 

Alyan Testi

1 mm uzunluğunda alyan eğelemek için:
 Önce --->Sonra
Balık Sırtı:
41-->30 eğeleme
Lama:
81-->43 eğeleme
Not: Asitten ilk çıkınca ilk değerin civarında sayılar çıktı. Bir yada iki sefer sonra bu sayılara düştü. Bu sayılar mükemmel  bir ölçü olamadı ama iyi kötü işe yarar. Asıl asit sonrası, alyan testinden "sonraki" alyan üzerindeki performansını çok beğendim.

Fotoğraflar diğer iletide olacak...
ustam ellerin sağlık güzel bir deney olmuş baya emek etmişşin bilgi için çok teşekkürler

Isparta

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Furkan-19
« Yanıtla #31 : 09 Ocak 2021, 13:46:48 »
ustam ellerin sağlık güzel bir deney olmuş baya emek etmişşin bilgi için çok teşekkürler
Teşekkür ederim.

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #32 : 09 Ocak 2021, 19:46:54 »
Yani benim egeyi direkt tuz ruhuna koysak çözülür MÜ..?
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2021, 20:20:55 Gönderen: Ersin Özdemir »

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #33 : 09 Ocak 2021, 22:59:52 »
Senin eğeyi tuz ruhuna koyarsan, epoksi ve altındaki yüzeyler olduğu gibi kalır, diğer yüzeyler aşınır. Öncelikle epoksiyi bir şekilde temizlemen lazım, asit epoksiye etki etmez.

Murat AKIN

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Emekli teknik öğretmen
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #34 : 10 Ocak 2021, 14:18:19 »
Asitle eğe temizleme işini yapan bir aile vardı okulları dolaşır, iş yaparlardı.
Okulun bir yerinde kalırlar, 1 hafta 10 gün kadar süreyle işi yaparlardı, sizlere hiç denk geldi mi?

Zafer ÇELİKOĞLU

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: polyester teknik servis uzmanı
  • Yer: izmir
« Yanıtla #35 : 10 Ocak 2021, 20:04:45 »
Aseton içerisinde bekletirseniz halledersiniz.

Murat AKIN

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Emekli teknik öğretmen
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #36 : 10 Ocak 2021, 21:24:56 »
Bilemek denilince biraz düşündürücü oluyor.

Buradaki işlem: Eğe dişleri arasına dolmuş yağ, oksit ve diğer pislikleri temizleme işlemidir 
Biraz da eğe diş yüzeyindeki oksitleri döktüğü için dişler keser duruma gelir.

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #37 : 10 Ocak 2021, 22:03:30 »
Aseton içerisinde bekletirseniz halledersiniz.
bir
zafer ustam en kisa zamanda deneyecegim umarim ise yarar

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #38 : 11 Ocak 2021, 09:45:07 »
Ciddi emek verilmiş, elinize emeklerinize sağlık. Paylaşım için çok teşekkür ederim. :2up
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

Isparta

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Furkan-19
« Yanıtla #39 : 11 Ocak 2021, 11:17:37 »
Ciddi emek verilmiş, elinize emeklerinize sağlık. Paylaşım için çok teşekkür ederim. :2up
Teşekkür ederim.  :2up