Gönderen Konu: Müthiş bir San Mai denemesi  (Okunma sayısı 207 defa)

coktar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Yönetici
  • Yer: İstanbul
Müthiş bir San Mai denemesi
« : 03 Ocak 2021, 18:44:51 »
Evet ilk San Mai denememde beklediğim gibi çuvalladım. İşin kötüsü de nerede ya da nerelerde hata yaptığıma tam emin değilim. Öncelikle bant zımparam olmayan yazlıktaki atölyede olduğum için kullanacağım çeliklerin yüzlerini avuç taşlamanın zımparası ile yapmak zorunda kaldım. Bu ne kadar etkili oldu başarısız olmasında bilmiyorum. İkinci tahminim ise ilk başta çok güzel giden Boraks ve malzemeden hafif duman çıkan yeterli sıcaklıkta başladıktan sonra 3 ya da 4. tavlamadan sonra o dereceleri beklemeden çekiçlemem oldu. Tabi hidrolik pres henüz almamışken bir daha dener miyim bilmiyorum. Sonuçta bugünlük kocaman bir sıfır, önümüzdeki maçlara bakıyoruz...
instagram: @hevesadami

dela

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Mehmet UYSAL
  • Meslek: Boş gezenin boş kalfası
  • Yer: Eskişehir
Ynt: Müthiş bir San Mai denemesi
« Yanıtla #1 : 03 Ocak 2021, 18:51:52 »
Müthiş olmuş. :)

Şaban Kurt

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Diyarbakır
« Yanıtla #2 : 03 Ocak 2021, 19:37:59 »
Ustam uzunluğa göre kaynak az yapılmış sanki
Birde malzeme kaynaklı halde iken ince plakanın arasında boşluk var gibi
bant zımpara veya normal taşlama etken olamaz sonuçta yüzey temizlemişsiniz
Tabi hepsi bir yana ocak kaynağı önemli çeliğin üstünün sulandığını gördükten sonra dövmeye başlamak lazım ilk tecrübem açıkçası benimde ustalarımız daha iyi bilir
Gendarmerie Special Operation...

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #3 : 04 Ocak 2021, 10:22:39 »
Katmanlardaki malzemeler ne?
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

coktar

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #4 : 04 Ocak 2021, 20:49:13 »
Katmanlardaki malzemeler ne?

6mm ST37
1mm 15N20
4mm O2

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #5 : 04 Ocak 2021, 23:17:53 »
Cemre eline sağlık, çok başarılı bir yapışmama olmuş  ;)  Malzemenin haline bakılırsa, ben olsaydım önce üç malzemeden oluşan bir deneme yapardım ve bunu yaparken, malzemenin her tarafını kaynaklamaz, önce demiri tutturduğum tarafı kaynaklar, diğer ucu da yelpaze gibi açık bırakırdım. Ardından, malzemeyi turuncuya kadar tavlar, içi de dahil olmak üzere iyice boraks döker, hemen ardından daha malzeme sıcaklığını kaybetmeden çekiçler, birbirine birleştirir bu şekilde birleştirme tavlamasına sokardım. Yüzeyin sulanmasının ardından ki bunu gözle izleyemiyorsan, ocak ateşini dikkatlice takip ederekte anlayabilirsin, alevde ilk kıvılcımı görür görmez çıkarıp, her yanına abartmadan küçük çekiç darbeleriyle birleştirmeyi yapardım.

Emretpc

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • www.topcuoglubukum.com
  • Meslek: Metal Büküm
  • Yer: Konya
« Yanıtla #6 : 05 Ocak 2021, 12:31:19 »
İlk döverken bende başaramadım ikinci seferde hidrolik pres kullandim yine başaramadım üçüncü seferde sefa ustanın dediği gibi çekiç darbelerini ufak ufak vurmak ve çeliklerin yüzeyinde minik minik kabarcıklar kıvılcımlar çıkana kadar beklettim başardım.
Sizde başarırsınız merak etmeyin :2up

coktar

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #7 : 06 Ocak 2021, 00:49:19 »
Cemre eline sağlık, çok başarılı bir yapışmama olmuş  ;)  Malzemenin haline bakılırsa, ben olsaydım önce üç malzemeden oluşan bir deneme yapardım ve bunu yaparken, malzemenin her tarafını kaynaklamaz, önce demiri tutturduğum tarafı kaynaklar, diğer ucu da yelpaze gibi açık bırakırdım. Ardından, malzemeyi turuncuya kadar tavlar, içi de dahil olmak üzere iyice boraks döker, hemen ardından daha malzeme sıcaklığını kaybetmeden çekiçler, birbirine birleştirir bu şekilde birleştirme tavlamasına sokardım. Yüzeyin sulanmasının ardından ki bunu gözle izleyemiyorsan, ocak ateşini dikkatlice takip ederekte anlayabilirsin, alevde ilk kıvılcımı görür görmez çıkarıp, her yanına abartmadan küçük çekiç darbeleriyle birleştirmeyi yapardım.

Ustam bir de öyle denerim teşekkür ederim

coktar

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #8 : 06 Ocak 2021, 00:50:20 »
İlk döverken bende başaramadım ikinci seferde hidrolik pres kullandim yine başaramadım üçüncü seferde sefa ustanın dediği gibi çekiç darbelerini ufak ufak vurmak ve çeliklerin yüzeyinde minik minik kabarcıklar kıvılcımlar çıkana kadar beklettim başardım.
Sizde başarırsınız merak etmeyin :2up

İnşallah :)

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: mağazacılık
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #9 : 06 Ocak 2021, 01:01:05 »
Kolay gelsin
İnce katmanlar da bazen sorun çıkarabilir.

coktar

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #10 : 06 Ocak 2021, 08:23:34 »
Kolay gelsin

O zaman hem Sefa Ustamın dediği hem de sizin dediğinizden yola çıkarak bir daha ki denemede iki çeşit nispeten ince olmayan çelik ile çalışayım. Bu sefer yüzey temizliğini de bant zımparada daha özenli yaparım. Geriye de Isıyı iyi gözlemlemeye çalışmak kalacak

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #11 : 06 Ocak 2021, 09:58:46 »
Kolay gelsin

O zaman hem Sefa Ustamın dediği hem de sizin dediğinizden yola çıkarak bir daha ki denemede iki çeşit nispeten ince olmayan çelik ile çalışayım. Bu sefer yüzey temizliğini de bant zımparada daha özenli yaparım. Geriye de Isıyı iyi gözlemlemeye çalışmak kalacak

Denemek isterseniz 3-4mm nikel gönderebilirim. 15n20 gibi ısıl işlemde sertleşmiyor ama 12n20'den daha parlak çıkıyor asitlemede. Kontrast olarak daha başarılı.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

coktar

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #12 : 06 Ocak 2021, 10:12:48 »
Kolay gelsin

Denemek isterseniz 3-4mm nikel gönderebilirim. 15n20 gibi ısıl işlemde sertleşmiyor ama 12n20'den daha parlak çıkıyor asitlemede. Kontrast olarak daha başarılı.

Zahmet olmayacaksa olabilir Orkun Ustam, teşekkür ederim düşünceniz için