Gönderen Konu: Epoksi ile stabilizasyon  (Okunma sayısı 429 defa)

serdarhavsut

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Geri dönüşüm
  • Yer: İzmir
Epoksi ile stabilizasyon
« : 27 Aralık 2020, 02:46:02 »
Herkese merhaba, uzun zamandır yapmak istediğim stabilize ahşap işine bu hafta giriştim, öncelikle ihtiyacım olan vakum tankıyla işe başladım , 8m3 lük iki kademeli bir vakum pompası aldım ve bunu 15 litrelik bir tencereye akuple ettim,, vakum sistemi gayet iyi çalışıyor, vakumlama sonrasında vanaları kapattım  , 4 saat boyunca göstergede herhangi bir değişiklik olmadı.
Gelelim stabilizasyon işlemine, 9 mm kalınlıkta iki ceviz parçasına öncelikle şu bazlı bir boya emdirdim, ama bu işlemi vakum tankında değil uyduruk bir bardak çekme aletini montaj yaptığım kavanozda gerçekleştirdim , boyayıda hızlı bir kuruma sağlaması içinsuda değil ispirtoda çözdüm.
Stablizasyon için döküm tipi bir epoksi kullandım, ahşapları epoksinin içine bırakarak vakumlama işlemini başlattım, köpürme yaptıkça vanayı açarak taşmayı önledim, yaklaşık 1 saat boyunca işleme devam ettim ama köpürme bir türlü bitmedi, ahşabın içerisinde bu kadar hava olması imkansız, malzemeyi çıkardığımda epoksi sıcaktı ve kıvamı koyulaşmıştı, normalde bu epoksinin donması iki gün sürüyor, sanırım vakum tepkimeyi hızlandırmıştı. İşlem öncesi 65 gram olan ahşap parçaları İşlem sonrası 92 gram olmuştu, ama yüzeydeki gözeneklerde epoksiden eser yoktu ve malzeme suyu emiyordu.
Acaba vakum bu işlem için fazla geliyor olabilirmi ? Uygulamamı tavsiye edeceğiniz farklı prosesler varmıdır, cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2020, 02:47:55 Gönderen: serdarhavsut »
Çalışmadan , yorulmadan , öğrenmeden , rahat yaşama yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler , evvela haysiyetlerini , sonra hürriyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

mehmet_

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Meraklı
  • Yer: Ankara
Ynt: Epoksi ile stabilizasyon
« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2020, 04:09:26 »
Acaba başlangıçta yaptığınız boya-ispirto işi karıştırıyor olabilir mi? Bir de neden boyama yaptınız?

serdarhavsut

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2020, 12:26:29 »
Ahsapları boyama işlemi sonrasında kuruması için fırınladım içerisinde ispirto kaldığını düşünmüyorum, ispirto kalsa bile vakum altında buharlaştı, boyamanın biraz renklendirmek istememdi  :)
Çalışmadan , yorulmadan , öğrenmeden , rahat yaşama yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler , evvela haysiyetlerini , sonra hürriyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Huseyin KESKİN

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2020, 22:56:21 »
Epoksi ile stabilizasyon yapan başka birinde de aynı sorunu okuduğumu hatırlıyorum bana sorarsanız epoksi ile alakalı. Polyester vernik ile yapmayı düşünmez miydiniz?

serdarhavsut

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2020, 23:27:14 »
Elimde epoksi olduğu için onunla denedim, şimdi edindiğim bir bilgiye göre yerli üretim stabilizasyon reçinesi varmış, Timur bey Facebook gruplarında iletişim bilgilerini paylaşmış, o reçuneyi alıp deneyeceğim.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Muhammet Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Patron
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #5 : 28 Aralık 2020, 01:48:04 »
Ustam 15 EURO/LT. değer mi sizce ?
'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Muhtacım diyeni layık ederler, layığım diyeni perişan ederler. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''

BulentYildiz

• Özel Üyeler
  • Üye
  • Meslek: Av Bayii
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #6 : 28 Aralık 2020, 21:13:19 »
Bende almayı düşünüyorum. Sorduğum bir kaç kişi IM3000 kullanıyor.

serdarhavsut

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #7 : 28 Aralık 2020, 23:48:28 »

Ustam bıçak benim hobim , herhangi bir maddi beklentim yok, geneldede yaptıklarımı hediye ediyorum ,birşeyi yapabilmek, yeni birşeyler denemek hoşuma gidiyor açıkçası, ahşap stabilizasyonuda öyle birşey :)

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Muhammet Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Patron
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2020, 04:01:24 »

Ustam bıçak benim hobim , herhangi bir maddi beklentim yok, geneldede yaptıklarımı hediye ediyorum ,birşeyi yapabilmek, yeni birşeyler denemek hoşuma gidiyor açıkçası, ahşap stabilizasyonuda öyle birşey :)
Anlıyorum ustam. Ben de öyle hobi olarak yapıyorum fakat 15€ bana gereksiz pahalı geldi. Ben de ağaçlarıma stabilize yapmayı düşünmüştüm evvelinde, ama şu an düşünmüyorum 😅 daha ekonomik bir çözümü bulunursa ayrı. Umarım siz olumlu sonuç alırsınız.
'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Muhtacım diyeni layık ederler, layığım diyeni perişan ederler. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''

KAZIMUGUR

• Üye
  • *
  • Meslek: Elk müh
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #9 : 25 Ocak 2021, 10:06:07 »
Epoksiler çok çeşitli.
2 gün uzun bir süre , bu zemin için kullanılan tip olduğunu gösteriyor.
Hızlı ya da yavaş fark etmez , epoksi , ince japon  ( akrilik ) gibi sızma kabiliyetinde değil.
O yüzden ağacın derinliklerine sızması beklenmemeli.
Sıvıların kaynama noktaları ortam basıncı ile doğrudan ilintilidir.
Epoksi cinsine de bağlı olarak karışım sonrası ısınır ( ekzodermik reaksiyon ) .
Üstüne birde basıncı düşürünce  tam anlamı ile fokur fokur kaynar.
Anlatımınız bunun deneyi .
Vakum yapmasa idiniz hiç olmazsa yüzeyi kaplar idi.

Empreyne için kullanılan kimyasallar stabilize için uygun değil.
Stabilize den maksat ahşaba işleyip sonra sertleşen ve içerisine başka sıvı almayan ahşabı koruyan ... gibi bir işlem kastediyorum.
Bunun için özel kimyasallar maalesef pahalı.
Bunların uygulamasında kaynama görüntüsü ancak ahşaptaki hava kadar oluyor .
Köpürme bittikten ve biraz bekledikten sonra yaklaşık 80-90 derecede 1-2 saat kadar fırınlanınca işlem tamam oluyor.
Bıçak sapı yapımında deneyimlerini paylaşanlardan izlediğim ya ham iken ya da sap şekli bittikten sonra stabilize edenler gördüm.
Haliyle ikinci yöntemde stabilize sıvısı kaybı daha az olur.
Stabilize işlemlerinde kullanılan vakum cihazlarını korumak için vakum hattına geniş bir boru gibi bir şey ve içerisine pamuk doldurmak faydalı olur ( mesela japon tipi bir şeyler için ) .

Epoksi vakum için 2 video :

https://www.youtube.com/watch?v=SHXuC1lIGj4

https://www.youtube.com/watch?v=i127F8IKTqM

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: mağazacılık
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #10 : 25 Ocak 2021, 16:22:00 »
Su iticilik diye bir kriter yok.
15 euro/lt çok iyi bir fiyatmış.
Ben bi ara 35 dolardan almıştım

KAZIMUGUR

• Üye
  • *
  • Meslek: Elk müh
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #11 : 04 Şubat 2021, 22:42:46 »
...

Acaba vakum bu işlem için fazla geliyor olabilirmi ? ....

Vakum bu iş için yanlış yöntem .
Bir şeyi bir şeyin içerine katmak / sokmak için yapılması gereken eylem türleri itmek kakmak çakmak .. olmalı.

Epoksileri çok sık kullanıyorum.
Karışımı hazırlarken sıcak hava tabancası ile ( ısı ayarlı ) 40 derecelere kadar ısıtıyorum.
Bu şekilde inceliyor ve kolay karıştırılıyor ve kabarcık kalmıyor.
Benim kullanım şeklim blok benzeri döküm , sorun yok denebilir.
Ama ahşaba işlemesi için vakumun tersi basınç olmalı.
Empreyne işleminde kapalı kazanda önce vakum yapılıp havası alınıyor sonrada empreyne sıvısı basınç altında uygulanıyor.
Bıçak sapı işlemlerine pek uygun bir yapı değil.
Şöyle olması daha uygun gözüküyor.
Önce fırınlanıp kurutulmalı sonra epoksi ve ya benzeri sıvıya daldırılıp 2-5 ( kaba göre ) bar basınç uygulanmalı.
Düdüklü tencerede suyun 100 derece üstünde kaynamasının sebebi basınç yani kabarcık olmasın istersek ...
Böyle yapan varmıdır diye biraz bakındım :

https://www.youtube.com/watch?v=ShSxUg4Yyws

https://www.youtube.com/watch?v=fSm42FepgjY&t=72s

resin casting wood   şeklinde arayınca bir çok örnek çıkıyor.
Gördüğüm kadarı ile ince sıvılar vakum ile daha koyu sıvılar özellikle reçineler basınç ile uygulanıyor.