Gönderen Konu: Profili Isıl İşleme Gönderirken Sabitleme Hakkında  (Okunma sayısı 175 defa)

Muratti

• Üye
  • *
  • Yer: İstanbul
Merhaba,
Ağız açımı ve perdahı tamamlanmış profili ısıl işleme gönderirken iki levha arasına sıkıştırma yöntemi uygulanıyormuş (yamulmaları önlemek için)
Bu sıkıştırma esnasında perdahı yapılmış bıçak yüzeyine temas eden levhalar, bıçak yüzeyinde çizikler oluşturmuyor mu? Isıl işlem sonrası bu çizikleri gidermek sıkıntı değil mi?

Muhammet Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
Ynt: Profili Isıl İşleme Gönderirken Sabitleme Hakkında
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2020, 15:37:33 »
Böyle bir işlemi şimdiye kadar hiç duymadım, ya bıçağı arasına koyacağımız plakalar yamulursa o zaman ne olacak ? Ben sadece bazı şef bıçaklarının yamulmaması için ısıl işlem ardından hemen iki plaka arasında sıkıştırarak bu işlemi yaptıklarını görmüştüm. Bir amatör olarak düşüncelerim bunlar, ustalarımızın daha net açıklaması olacaktır.

Muratti

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 16 Ekim 2020, 16:03:47 »
Böyle bir işlemi şimdiye kadar hiç duymadım, ya bıçağı arasına koyacağımız plakalar yamulursa o zaman ne olacak ? Ben sadece bazı şef bıçaklarının yamulmaması için ısıl işlem ardından hemen iki plaka arasında sıkıştırarak bu işlemi yaptıklarını görmüştüm. Bir amatör olarak düşüncelerim bunlar, ustalarımızın daha net açıklaması olacaktır.
Ek'te yer alan resimler gibi...
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2020, 16:06:21 Gönderen: Muratti »

tamahagane

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Serbest
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2020, 22:19:29 »
Vakumlu ısıl işlem yapan firmalar bıçakları iki levha arasında sabitlenmiş şekilde istiyor. Bu levhalar kalın olduğu için yamulmuyor. Ben de şunu merak ediyorum, 20-30 profil vidayla birlştirililip 2 levha arasında gönderiliyor. Özellikle ortada kalan bıçaklar yeterince sertlik alıyor mu, ısıl işlem levha içindeki tüm bıçaklarda aynı kalite de gerçekleşiyor mu?

İbrahim BAŞEĞMEZ

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Emekli
  • Yer: ESKİŞEHİR
« Yanıtla #4 : 18 Ekim 2020, 00:43:36 »
Vakumlu ısıl işlem yapan firmalar bıçakları iki levha arasında sabitlenmiş şekilde istiyor. Bu levhalar kalın olduğu için yamulmuyor. Ben de şunu merak ediyorum, 20-30 profil vidayla birlştirililip 2 levha arasında gönderiliyor. Özellikle ortada kalan bıçaklar yeterince sertlik alıyor mu, ısıl işlem levha içindeki tüm bıçaklarda aynı kalite de gerçekleşiyor mu?

Facebook'da bu konu tartışılmıştı. Benzer şekilde yapılan ısıl işlemden olumlu sonuç aldılar.

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #5 : 19 Ekim 2020, 08:30:32 »
Merhaba,
Ağız açımı ve perdahı tamamlanmış profili ısıl işleme gönderirken iki levha arasına sıkıştırma yöntemi uygulanıyormuş (yamulmaları önlemek için)
Bu sıkıştırma esnasında perdahı yapılmış bıçak yüzeyine temas eden levhalar, bıçak yüzeyinde çizikler oluşturmuyor mu? Isıl işlem sonrası bu çizikleri gidermek sıkıntı değil mi?
Bu endişe etmeniz gereken bir konu değil bence. Profili çıplak olarak verdiğinizde de ısıl işlem firmaları farklı malzemeler ve diğer müşterilerin ürünleriyle birlikte aynı fırına yerleştiriyor. Sonuçta orada da bir çok yere, malzemeye, tezgaha, masaya atılıyor ve temas ediyor. Hatta levha arasına sıkıştırmak daha bile güvenli, en azından siz titiz şekilde bir kez temas ettirmiş olursunuz. Isıl işlemden sonra çizik gidermek zor olsa da imkansız değil. Profili taşlayarak o çizik seviyesine kadar inerek gidermeniz mümükün. İyi bir zımpara perdah işçiliğiyle giderebilirsiniz.

Isıl işlem raporunda başarılı şekilde sertleştiği yazıyor. Yani bir arada sıkıştırarak işlem görmesinin sertlik almasına bir etkisi yada zararı olmuyor. Ama şunu özellikle belirtmek isterim, Sefa hocamın sürekli tekrarladığı şey "sertlik tüm hikayeyi anlatmaz".  ;)
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350