Gönderen Konu: Ömür Dediğin 218. Bölüm  (Okunma sayısı 191 defa)

ACAR

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Yer: İstanbul
Ömür Dediğin 218. Bölüm
« : 09 Eylül 2020, 11:24:12 »
Selamunaleyküm ustalarım. Dün YouTube da tesadüfen görüp izlediğim bu bölümü sizlerle paylaşmak istedim. İzlerken Rahmetli dedemi hatırlattı bana. O da köyde silah yapar, demire türlü karakterler katardı. Umarım beğenirsiniz. İyi seyirler.

https://youtu.be/o4oATex-LCo

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
Ynt: Ömür Dediğin 218. Bölüm
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2020, 01:47:39 »
Sağol paylaştığın için, ne güzel bir adammış Usta.

Şaban Kurt

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Diyarbakır
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2020, 03:43:16 »
Maşallah usta dedeme yaşıyorsa hala Allah uzun ömürler versin biz onun yaşına gelince böyle olabilirmiyiz acaba biraz zor güzel paylaşım için teşekkürler ustam.
Gendarmerie Special Operation...

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2020, 09:12:19 »
08:55'de bi heyecanlandım. :)
Eskiden kullanılan tekniklerin artık kullanılmaması, hatta yapılamıyor olması ve zor görülmesi çok üzücü. Unutulup gidecek olması ve bir bilginin kimseye aktarılmadan kaybolacağı düşüncesine çok üzülüyorum.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2020, 12:02:14 »
Eskiden kullanılan tekniklerin artık kullanılmaması, hatta yapılamıyor olması ve zor görülmesi çok üzücü. Unutulup gidecek olması ve bir bilginin kimseye aktarılmadan kaybolacağı düşüncesine çok üzülüyorum.
Orkun, usta nın orada söz ettiği teknik neyse ki şu an ölmedi ve artarak devam ediyor, bu kadar Damascus ve Sanmai yapılması bunun göstergesi. Günümüzde, ben artık şu an bilinen tekniklerin kaybolacağını düşünmüyorum çünkü mutlaka meraklı birileri çıkıp bunları kullanıyor ve dünyayla da paylaşıyor.

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2020, 15:23:21 »
Orkun, usta nın orada söz ettiği teknik neyse ki şu an ölmedi ve artarak devam ediyor, bu kadar Damascus ve Sanmai yapılması bunun göstergesi. Günümüzde, ben artık şu an bilinen tekniklerin kaybolacağını düşünmüyorum çünkü mutlaka meraklı birileri çıkıp bunları kullanıyor ve dünyayla da paylaşıyor.

O açıdan haklısınız hocam, evet. Ama bu sanki daha çok gönül bağı olan kişiler yada hobiciler tarafından devam ettiriliyor gibi geliyor bana. Yada tamamen damascus üretimi yapan kişiler tarafından kullanılıyor diyeyim. Benim üzüldüğüm konu bunun genele yayılmamış olması. Halbuki önceden tek bu teknik vardı, başka alternatif yoktu.

Mesela babamın sanayiden dükyan komşusu olan bir sıcak demirci var. Usta yaklaşık 50 yıldır bu işi yapıyor. Yanında da şu an 2 oğlu çalışıyor. Kendisine meraktan sormuştum "ustam ocak kaynağı yaptın mı hiç" diye. "Eskiden yapardık ama artık neden uğraşalım onlarla" diye cevap verdi. "Ben hala yapabilirim ama benim oğlanlar hiç bilmez" diye de övündü. Benim de kendimce amacım ustayı tekrar heveslendirip bir damascus dövdürmekti ama hevesim kusrağımda kaldı. Yani esnaf zor diye, daha kolayı var diye çoktan vazgeçmiş. Kendisinin bir zamanlar hep yaptığı ve yaparken de hatasız yapması gereken bir tekniği çocuklarına öğretmemiş bile.

Bu örneği genellemek doğru olmayabilir aslında. Ben tanıdığım tek bir sıcak demirciye sordum ve bu cevabı aldım. Dediğiniz gibi internette öğrenmek isteyen çok bilgi var. Tamamen kaybolmayacak ama elektrik ve kaynak makineleri olduğu sürece esnaf ve seri üretim yapması gereken kişiler bunu kullanmayacak. Tabi seri olarak damascus üretimi yapanlardan bahsetmiyorum. Seri olarak çapa, balta, orak gibi aletleri yapanlar sadece kesici ağıza çelik kaynatmak için ocak kaynağıyla uğraşmaz diye düşünüyorum. Hani bir klişe vardır, sen öğren ama gene yapmayacaksan yapma. :D Her bilgi bir altın bileziktir derleya, öğkünmem biraz onun için galiba. Gelecekte bu seri imalat yapanlar yapmadıkları gibi hiç bilmeyecekler bile. Bizim marangozun deli, canı sıkılan oğlu geldi bize milattan kalma hikayeler anlattı diyecek olabilirler. :)) Zaten işimiz başımızdan aşkın, bir de makineyi bırakıp ateşte ocakta kaynak yapacakmışız diye konuşuyor olabilirler kendi aralarında.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

ACAR

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #6 : 10 Eylül 2020, 15:25:46 »
Keşke bu iş hobiden ziyade eskisi gibi ustasıyla çırağıyla bir meslek haline gelse. Tüm teknikleriyle nesilden nesile devam eder inşallah. Ama bu dedemize çırak olmak istemezdim, iki çırağına öğretmiş ikisi de rahmetli olmuş  ??? :))
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2020, 15:27:17 Gönderen: ACAR »

Şaban Kurt

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Diyarbakır
« Yanıtla #7 : 10 Eylül 2020, 16:02:30 »

O açıdan haklısınız hocam, evet. Ama bu sanki daha çok gönül bağı olan kişiler yada hobiciler tarafından devam ettiriliyor gibi geliyor bana. Yada tamamen damascus üretimi yapan kişiler tarafından kullanılıyor diyeyim. Benim üzüldüğüm konu bunun genele yayılmamış olması. Halbuki önceden tek bu teknik vardı, başka alternatif yoktu.

Mesela babamın sanayiden dükyan komşusu olan bir sıcak demirci var. Usta yaklaşık 50 yıldır bu işi yapıyor. Yanında da şu an 2 oğlu çalışıyor. Kendisine meraktan sormuştum "ustam ocak kaynağı yaptın mı hiç" diye. "Eskiden yapardık ama artık neden uğraşalım onlarla" diye cevap verdi. "Ben hala yapabilirim ama benim oğlanlar hiç bilmez" diye de övündü. Benim de kendimce amacım ustayı tekrar heveslendirip bir damascus dövdürmekti ama hevesim kusrağımda kaldı. Yani esnaf zor diye, daha kolayı var diye çoktan vazgeçmiş. Kendisinin bir zamanlar hep yaptığı ve yaparken de hatasız yapması gereken bir tekniği çocuklarına öğretmemiş bile.

Bu örneği genellemek doğru olmayabilir aslında. Ben tanıdığım tek bir sıcak demirciye sordum ve bu cevabı aldım. Dediğiniz gibi internette öğrenmek isteyen çok bilgi var. Tamamen kaybolmayacak ama elektrik ve kaynak makineleri olduğu sürece esnaf ve seri üretim yapması gereken kişiler bunu kullanmayacak. Tabi seri olarak damascus üretimi yapanlardan bahsetmiyorum. Seri olarak çapa, balta, orak gibi aletleri yapanlar sadece kesici ağıza çelik kaynatmak için ocak kaynağıyla uğraşmaz diye düşünüyorum. Hani bir klişe vardır, sen öğren ama gene yapmayacaksan yapma. :D Her bilgi bir altın bileziktir derleya, öğkünmem biraz onun için galiba. Gelecekte bu seri imalat yapanlar yapmadıkları gibi hiç bilmeyecekler bile. Bizim marangozun deli, canı sıkılan oğlu geldi bize milattan kalma hikayeler anlattı diyecek olabilirler. :)) Zaten işimiz başımızdan aşkın, bir de makineyi bırakıp ateşte ocakta kaynak yapacakmışız diye konuşuyor olabilirler kendi aralarında.

Çok haklısınız Orkun ustam benimde başıma geldi aynı durum sorduğumda ya kim uğraşacak vs denildi üstelik seri üretim yok iş olursa çalışan bir demirci bizim toplumumuzu asıl bitiren üşengeçlik erinmişlik ve istenilen alete edevata sorunsuz bir şekilde ulaşılması işlerin daha kolay yapılmasını ve o yüz tutmuş tekniklerin bitmesine çok katkı sağladı sağlıyorda en basiti bir demirciden bir balta yaptıralım desek kaç tanesi yekpare çelikten döver veya ocak kaynağı yapar onuda geçtim kovanı ayrı kesici ağzı kaynatıp verirler elimize
Basit bir balta deriz belki ama bu işi yabancılar erinmeden yapıyor yaptığı işinde hakkını veriyorlar hoffmanblacksmithing sadece balta imalatı yapıyor sorsak
bir demirciye kullandığı malzemeler çok fazla pahallı derler ama adam bir balta için bu malzemeyi almış
neden en iyisini en güzelinive kalitesini yapmak için bir misyon var ve bazen düşünüyorum neden Türkiye’de bu tarz alet edevatın böyle fabrika yerine şahıs tarafından seri üretim yapılmıyor ve bu meslek belgeseldeki gibi her geçen gün kaybolmaya yüz tutmaya devam ediyor Sefa ustamın bir yazısında bir cümlesini okumuştum böyle yazmıştı bıçak yapmaktan ziyade bu tarz alet edevatın yapımı daha önemli diye okumuştum yanlışsam düzeltebilirsiniz  Sefa ustam gerçektende çok doğru neden kendi baltamızı kendi çekicimizi kendi küreğimizi kendimiz yapmayalım demircileride bitiren büyük fabrikalar onlarda haklı hakkını yemeyelim şimdi yabancılara bakıyorum arada 14 15 yaşında ki çocuk sıcak delme çekiç yapıyor kendine gidip hazır alabilir daha uyguna ve yorulmadan ama o kendi yapmayı tercih ediyor vesselam hazıra alıştırılmış üşengeç bir toplum olduk.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2020, 16:13:06 Gönderen: Şaban Kurt »
Gendarmerie Special Operation...

dela

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Mehmet UYSAL
  • Meslek: Boş gezenin boş kalfası
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #8 : 11 Eylül 2020, 20:45:27 »
Bu vatandaş da bisiklet zincirinden bıçak yaparken video 1.10 da kum toplayıp onu kullanıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=Qxzy-ta87BQ

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #9 : 12 Eylül 2020, 03:08:17 »
Bu vatandaş da bisiklet zincirinden bıçak yaparken video 1.10 da kum toplayıp onu kullanıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=Qxzy-ta87BQ
Hocam zaten, kum, kil, cam kırığı  türü malzemeler boraksın yaptığı işlemin benzerini yapıyor, bir çeşit dekapan yani.

dela

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Mehmet UYSAL
  • Meslek: Boş gezenin boş kalfası
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #10 : 12 Eylül 2020, 09:38:04 »
..............
Hocam zaten, kum, kil, cam kırığı  türü malzemeler boraksın yaptığı işlemin benzerini yapıyor, bir çeşit dekapan yani.

Anladım.  :2up
Sağolun.  :)

emin albayrak

• Genel Yönetim
  • Üyee
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #11 : 15 Eylül 2020, 00:18:42 »
televizyondaki bence en kaliteli programlardan birisi bu, ömür dediğin. her bülümü insanın gözünün yaşarmasına sebep olacak hikayeler barındırıyor, ya da ben fazla duygusal bir halde izliyorum. bu programın en başarılı kahramanı bence kameraman. dikkat ederseniz konuşan kişiyi asla ürkütmeden, kendisini fark ettirmeden kayıt alıyor. bu insanlar için kamera, karşısında kelimelerin dahi unutlacağı bir aygıtken, hiç dikkat çekmeden, doğal bir unsur gibi yerleştiriyor ortama sanırım...

hayat...
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: mağazacılık
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #12 : 16 Eylül 2020, 15:23:25 »
Usta hakikaten övünülecek bir insan.
Allah uzun ömürler versin.

Orkun abi senin ustalar da çok garip insanlarmış.
Ben eski ustalardan kime
böyle eski bir teknik sorsam adamların
gözleri yaşarıyor. Yapamasalar da en azından
tekniklerini anlatıyorlar.