Gönderen Konu: Tanto ve tarihi üzerine bir video  (Okunma sayısı 32 defa)

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
Tanto ve tarihi üzerine bir video
« : 27 Temmuz 2020, 22:23:49 »
Merhaba ustralarım;

Eşim Aikido ile ilgileniyor ve bu pandemi döneminde antrenman yapamadıkları için spordan(yada sanattan... hangisi doğru bilemiyorum) kopmamak adına online toplantılar yapıyorlar. Son toplantılarında gözüme çarptı, konuları Tanto ve Tarihi üzerineymiş. Yıllar içindeki değişimi, parçaları, yapımı, çeşitler, vs konular hakkında. Muhtemelen kullanıcı gözüyle yorumlanmış ve toparlanmış bilgiler, bir yapımcı olarak hazırlanmış bilgiler içermiyor çok fazla. Bu sebeple belki bizim taraftakilerin ilgisini çok çekmeyebilir belki ama gene de ilgilenebilecekler olur diye sizlerle paylaşmak istedim:

https://www.youtube.com/watch?v=Eon41mNdinc

Belirtmek istediğim bir husus var, videoda(yani toplantıda) geçen bilgilerin doğruluğu hakkında bir bilgim yok. Anlatılanları kim toparlamış, kim hazırlamış bilmiyorum. Anlatımı yapan kişi Nebi Vural(Sensei olarak geçiyor... derecesini yada rütbesini bilmiyorum). Belki kendisi hazırlamıştır ama doğruluk derecesi nedir bilmiyorum. Videodan bilgiler öğrenmek isteyen kişileri peşinen uyarmak istiyorum, teknik açıdan %100 doğru olmayan bilgiler geçiyor olabilir. Sabırla izleyip 1 saak 40 dakikalık videoyu analiz edebilecek ustalarımız varsa bizleri aydınlatabilir. :D

Videoda 1:16:00'da hoca(Nebi Vural) gerçek bir tanto da gösteriyor. Selahattin Dorukoğlu tarafından yapılmış fakat Sefa hocamın eserleri gibi orjinaline ve gerçeğine sadık kalınarak yapılmış bir ürün mü bilmiyorum. Tam kameraya yansıyan bir an bulamadım ama sanki 2 tane pim gördüm. Full tang bir modernize versiyon mu diye düşndüm bir an. Merak edenler ona da dikkat edebilir.

Umarım tarihi aletlere ilgi duyanların işine yarar.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350