Gönderen Konu: Isıl İşlem Sorunları İçin YARDIMA İhtiyacım Var!  (Okunma sayısı 93 defa)

fth17

• Özel Üyeler
  • Üye
  • Yer: Tekirdağ
Merhaba ustalarım, yazacağım sorunlarda bir kaç yönden yardıma ihtiyacım var.
Zamanımı verimli değerlendirmek için daha önceleri ahşap, beton vb. malzemelerle bir şeyler yapmaktan hoşlanan biriyim. En son olarak izlediğim birkaç video ve araştırmadan sonra bıçak yapmaya karar verdim. Amatör bile değilim, bunu belirtmek istiyorum. İlk olarak karbon çelik 1067 lama alarak bıçak profili çıkarıp başlamak istedim lamayı aldım fakat apartmanda yaşadığım için ses sorunu olmaması ve ilk kez yapacağımdan dolayı yanında  hazır profilde satın aldım.1067 ve O2 karbon çelik profillere eğe ile ağız açıp, ısıl işlem için malzemesi olan (propan ocak diyorsunuz sanırım) bir abiden yardım istedim.Onunda  hiç tecrübesi yoktu ve denememiz hem sertleşme sorunu  hem bıçağın yamulması ile başarısız oldu.Başka bir ilçede olduğu için tekrar gitmedim, memlekete gittiğimde kendim deneyerek düzeltmeye ve tekrar yapmaya karar verdim.
Bu 2 bıçağı kenara koyduktan sonra yine lama olarak tedarik ettiğim O1, 80crv2 ve 1075 karbon çelikten puukko ,kiridashi ve küçük bir bıçak profilini olduğum yerde bir abinin müstakil evinde çıkarttım ve ağız açma işlemini tamamladım.İlk ısıl işlemde başarısız olduğum ve memlekete gitmediğim için bir firmadan profesyonel hizmet satın aldım.Ürünler elime ulaştığında O1 ve 1075 çelikten yaptığım bıçakların sertliğinin yeterli olup olmadığı konusunda emin olamadım,eğeyle baskı uygulamadan talaş kaldırabiliyorum.80rv2c den yaptığım profilde diğerleri gibi talaş kalkmıyor.Çelik cinsine bağlı olarak belkide olması gereken budur,tecrübem olmadığı için birinin sertliğini kontrol etmesi açısından  yardıma ihtiyacım var.
Sorun bitti mi tabii ki hayır. 3 profilde de yamulma var. Birisi orta kısmından diğer ikisi arka uç tarafların milimetrik sayılabilecek şekilde yamuk, bu kadar az yamuk olması normal mi? Ben mi abartıyorum bilmiyorum.
Kendim ısıl işlem yaparken yamulmayı engellemek için ne yapabilirim,sıkıştırmak gibi bir şey olabilir mi mesela?
Tecrübeli birinin yardımana ihtiyacım var.3 profili kargoyla göndereceğim.Telefonla görüşmek ya da whatsapp üzerinden iletişim kurmak isteyen olursa numaramı gönderebilirim ya da siz gönderebilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim
Puukko’nun boyu 22 cm, kiridashi’nin boyu 21 cm, küçük bıçağı boyu 16 cm civarında.
Fotoğrafta çok belli olmadığı için dik şekilde fotoğraflarını çekmedim.Yan şekilde fotoğraflarını çekip yamulma olan yerleri işaretledim.Belki benim profillerde yaptığım bir hatadan dolayı gerçekleşmiş olabilirler.

fth17

• Özel Üyeler
  • Üye
Ynt: Isıl İşlem Sorunları İçin YARDIMA İhtiyacım Var!
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2020, 20:08:06 »
Kendimi tam olarak anlatamamış olabilirim,sormak istediğiniz birşey varsa sorabilirsiniz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Bu yazdıklarımla ya da paylaştığım ürünlerle ilgili yaptırdığım firmayı KESİNLİKLE kötülemek ya da başka bir zan altında bırakmak gibi bir niyetim yok. Bilgiye ihtiyacım var. Böyle bir izlenim uyanıyorsa gönderiyi kaldırabiliyorsam hemen kaldırırım.
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2020, 20:14:43 Gönderen: fth17 »

Emrah06

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Proje Teknikeri
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #2 : 29 Haziran 2020, 20:17:31 »
Selamlar, ustalarım çok daha iyi cevaplayacaklardır eminim. Profillerde yamulma olması muhtemel bir sebebtir bunun bir çok sebebi olabilir. Sizin yaptığınız işlemde eğer profilin her tarafını eşit derecede ısıtmanız gerekmekte. Büyük olan pürmüz-şalumadan yardım alarak yapmışsınız sanırım bende kendi imkanlarım ile sizin gibi yapıyorum ama mümkün olduğunca açık havada yapmamaya gayret gösterin. Sanırım yutong v.b. birşeyden kendinize ısıtmak için ocak yapmadınız, kuyruk kısımların yamulması garip geliyor. Isıl işlem firması bu hale getirdiyse bende amatör olarak söyleyebilirim ki 1 sefer gönderdiğim 3 bıçakta istediğim gibi gelmediler. Eğe talaş kaldırıyor dediğiniz olay su verdikten sonrasına ve su vermeden öncesini kıyaslamanız gerekiyor. Yamulmalar hakkına gelecek olursak eğer su verildiğinden emin olduğunuz bıçağınız var ise meneviş sıcaklığına çıkartıp düzeltebilirsiniz. Eğer ki sertleştiğinden emin olduğunuz profil var ise kanımca çekiç v.b. gibi şeylerle vurarak soğukken düzeltmeye kalkmayın. Kimseyi kötülememişsiniz, sorun yok forum herkeze açık bir platform bu işe gönül vermiş kişilere yardım etmek.

Tekrardan yazıyorum Ustalarım çok daha iyi cevaplayacaklardır.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2020, 20:21:22 Gönderen: Emrah06 »
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

HüseyiN.TufekCi

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • hüseyin
  • Meslek: Elektrik
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2020, 20:24:52 »
Isıl işlemden sonra eğe ile talaş kaldırıyorsa ısıl işlem başarısız demektir. bulunduğun yerde dövme balta bıçak satır işi yapan varsa onlara yaptıra bilirsin bence salamo ve youtong tan kendin bir ısıl işlem ocağı yapıp denemelisin.tav renklerine bakarak deneye deneye öğreneceksiniz
Beni ancak bir ÂMÂ gördü, göremeden anladı neler hissettiğimi.Dert size zeval olmaz. Bana ancak dilsiz anlattı dili olanın dile getiremediklerini.Teşbihte kusur olmaz.

fth17

• Özel Üyeler
  • Üye
« Yanıtla #4 : 30 Haziran 2020, 00:07:10 »
Cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum.
İzlediğim birçok video ve ustaların verdiği birçok cevapta kendi deneyimimizi elde etmek gerektiğini söylediklerini hatırlıyorum.
Deneme yanılma yöntemiyle kendim halletmeye karar verdim :)

Kutsal

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Çırak-48
« Yanıtla #5 : 30 Haziran 2020, 00:57:17 »
Tecrübe ederek öğrenmek en güzeli :2up
Bülent -.  https://instagram.com/ktsl.knives?igshid=fdmzm5rhfwp9
------------------------------------------------------
Those who do not move, do not notice their chains.Rosa Luxemburg.

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #6 : 30 Haziran 2020, 09:14:31 »
Olaylar arka arkaya çok karmaşık geldi, tam anlayamadım ama şunları söylemek istiyorum:
  • Eğer bu bıçakları yapıp başka bıçak yapmayacaksanız, o zaman başka birinden yardım isteyin.
  • Eğer bu işi sevdiyseniz ve başka bıçaklar yapmaya devam edecekseniz, Kutsal ustamın dediği gibi kendiniz tecrübe edin ve öğrenin.
  • Yamulan hiçbir profilinizi atmayın. Karbon çelik seçmiş olmanız iyi olmuş, hepsini düzeltebilirsiniz.
  • Eğenin talaş kaldırması tek başına yeterli bir test değil. Eğer yeni ve kaliteli bir eğeniz varsa meneviş sonunda talaş kaldırabilir.
  • Eğe testi quenching denen ısıl işlemin menevişten önceki adamı, yani sertleştirme adımı için yapılır. Tavlanan çeliği yağa daldırıp soğuttunuz diyelim, gerçekten sertleştimi diye kontrol etmek için eğe testi yapılır. Menevişi yapılmış bir bıçak için artık yapılabilecek tek şey pirinç testi olabilir. Zaten eğe testine çok takılmamak lazım. Asıl pirinç testinden geçebiliyorsa bıçağınız uygun bir ağıza sahip demektir.
  • Eğer eğe testinden sertleştirme sonrası geçemedi diyelim ve siz gerçekten uygun sertleşmediğini düşünüyorsunuz. Tekrar normalizasyon yapıp tekrar ısıl işlem aşamalarını başarılı olana kadar yapabilirsiniz.
  • Pirinç testi dedik, normalizasyon dedik, vs, lütfen bunların nasıl yapıldığını bu başlık altında sormayın. :) Bu başlıkta karşılaştığınız sorunların çözümlerini sorabilirsiniz ve sorunlarınızın çözümünü öğrenebilirsiniz. Fakat tek bir başlık altına bütün metalurji konularının sığdırılması mümkün değil. Her biri ayrı ayrı başlıklar altında daha önce hocalarımız tarafından anlatıldı ve konuşuldu. Forum içinde arama yaparak bu konulara ulaşabilirsiniz. Diyelim ki o başlıkta okuduğunuz bir şeyi anlayamadınız yada siz orada anlatıldığı gibi yaptınız ama başarılı olamadınız, gene oraya yazabilirsiniz. O başlık altında sorularınızı sormaya devam edebilirsiniz.

Sonuçları ben de merakla bekliyorum. İnşallah süreç size bir işkence gibi gelmez. Çünkü işi çözünce gerisini keyifle yapmaya başlayacaksınız. Pes etmeden devam edin. :2up
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

mehmetarslan

• Özel Üyeler
  • Üye
  • Mehmet Arslan, 1980
  • Meslek: bilişim
  • Yer: ankara
« Yanıtla #7 : 30 Haziran 2020, 11:01:25 »
Sağlık açısından bir hatırlatma yapmak isterim.
Emrah bey ısıl işlemi mümkün olduğunca açık havada yapmamaya gayret gösterin şeklinde yazmış. Kapalı alanda pürmüzle uzun süre çalışacaksanız mutlaka havalandırmaya dikkat edin. Havalandırma iyi değilse oksijen azalmasından dolayı gaz zehirlenmesi riski olabileceğini okumuştum bir yerlerde.

Emrah06

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Proje Teknikeri
« Yanıtla #8 : 03 Temmuz 2020, 14:31:41 »
Sağlık açısından bir hatırlatma yapmak isterim.
Emrah bey ısıl işlemi mümkün olduğunca açık havada yapmamaya gayret gösterin şeklinde yazmış. Kapalı alanda pürmüzle uzun süre çalışacaksanız mutlaka havalandırmaya dikkat edin. Havalandırma iyi değilse oksijen azalmasından dolayı gaz zehirlenmesi riski olabileceğini okumuştum bir yerlerde.

Selamlar, açık havadan kastım aslında yutong v.s. gibi bir ocagın içerisinde ısıyı homojen olarak dağıtarak yapmaktı, şalomayı direk bıçağa tutarak her yerini eşit miktarda ısıtamayacağı için yamulmalar olabileceği yönündeydi. Açık havadan kastım oydu. Yoksa kapalı yerden kastım havalandırma yapılmayan kapalı bir odada oksijeni tüketebilecek birşeyle kimse baş başa olmak istemez sanırım :)  Yanlış anlaşılmayı düzelttiğiniz içinde teşekkürler.
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...