Gönderen Konu: kaynak makinasi onerileri  (Okunma sayısı 392 defa)

maxilla

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: diş hekimi
  • Yer: malatya
Ynt: kaynak makinasi onerileri
« Yanıtla #40 : 21 Mayıs 2020, 19:17:42 »
Bir soruda ben sorayım. Kaynak makineleri 150-160-200 gibi amper değerleri ile satılıyor ve değer arttıkça fiyat artıyor. Hobi amaçlı ev kullanıcısı için en ideal değer hangisidir.

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas- holding
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #41 : 22 Mayıs 2020, 14:21:20 »
guzel bir soru hocam

Ekin Karagöz

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Ekin Karagöz
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: İstanbul-Avcılar
« Yanıtla #42 : 22 Mayıs 2020, 16:33:04 »
Bir soruda ben sorayım. Kaynak makineleri 150-160-200 gibi amper değerleri ile satılıyor ve değer arttıkça fiyat artıyor. Hobi amaçlı ev kullanıcısı için en ideal değer hangisidir.
Ben profesyonel değil de amatör kullanıcı olarak cevaplayayım, 150 amper bakır sargılı makine ile 2.5 mm elektrot yakabiliyordum, normalde 3.25 de yakması lazım ama doğru dürüst yakamıyordu. 2.5 mm elektrot her işime yetiyordu, belki 4 mm elektrot ie bir kerede geçerek kaynatılacak şeyi 2.5 mm elektrot ile iki kere kaynatarak hallediyordum, bilemiyorum. Bana kalırsa 150 amper bir makine, yani 2.5 mm elektrot yakabilen bir makine hobi amaçlı gayet yeter.
Not only strike while the iron is hot, but make it hot by striking.
~Oliver Cromwell

Mahmut Erdoğan

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: matematik öğretmeni & makina müh. öğrnci
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #43 : 22 Mayıs 2020, 23:19:28 »
mesela 160 amper makine aldığın zaman onun 160 amper olduğunu unutmazsan 20 yıl sorunsuz kullanırsın
fakat 160 amper lik makineye 200 ampermiş gibi davranırsan anından onu kaybedersin 
nerden biliyorum benim başıma geldide ordan biliyorum
şöyle izah edeyim: bu inventerlerde makineyi dinlendire dinlendire çalışacaksın amper arttikça dinlenme süresini kısa tutabilirsiniz
2.5 bir tane yaktın en az 5 dk dinlendir birelektrodu tek seferde yakmak zorunda değilsen birer dakika arayla üçe böl
200 üzeri makinelerde çokda dinlemek gerekmiyor sen elektrod değişirken o zaten dinlenmiş oluyor
arada bire iki pundalık kaynak işin varsa 160 işini görür
garaj bahçe kapısını yenilemek işini gözüne kestiriyorsan al 200 ve üzeri
not:sürçü lisan ettiysek affola
Nede olsa Baba mesleği (demirci , bıçakçı)

fatihbyfatih

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Samsun
« Yanıtla #44 : 23 Mayıs 2020, 00:41:28 »
Bende 1-2 ekleme yapayım. Makinaların teknik kataloğunda şöyle açıklamalar yazar. Örneğin 80 amp(%100) - 110 amp-(%60)- 150amp(%30) gibi. Bunun anlamı örnek için şudur. 80 amperde kesintisiz elektrot yakabilirsiniz. 110 amperde 6 dk calistirirsaniz 4 dk dinlendireceksiniz. 150 amperde 3 dk calistirirsaniz 7 dk dinlendireceksiniz. Ortalama işler için 3.25 elektrot yeterli olur. 3.25 i 120. Amper civarı yakar. Ama makinanız diyelim 160 amperlik. Matkap kullana mayacaginiznoktada kalınlıkta bisi delmeniz lazim. Amperi sona alır dellginizi açarsınız veya kesersiniz.(kesme derken eriterek kesme. Bu şekilde işlemde ayrı teknik hareketler yapılır. Bilmeden yapılırsa bi yandan deler bi yandan kaynatirsiniz.)
Ayrıca inverter makina tozu sevmez. Yanında taşlama kesim yaparsanız muhtemel olacak olan bir sure sonra mosfet yanması olur. Forumdaslari yukarıda söylediği gibi inverter tamiratı teknik beceri ve altyapı gerektirir heryer tamir ederim der ama düzen tutmaz.
Uzun yazdım ama bir örnek daha vereyim. Ucuz yollu inverter baktığımda tamam makina 200a ama % olarak çalışma aralığı çok dar. Bu yüzden benim tavsiyem ortalama kullanici için 160a fazlasıyla yeter 200a olursa daha da güzel olur. Ama öncelik % çalışma araligi.
Birde inverter makinalar akim dalgalanmasini absorbe edip düzenlenleyebilir. Bu su demek ark i ayarladik salinimlari yapmaya basladik. Yanda büyük taşlama-canavar çalıştı evde cihaz açtılar veya şebeke kaynaklı dalagalanma oldu. Bu durumda bakır sargili makina biraz tecrübe gerektirir. Ark i ayarlayamazsaniz yapışır yada ark sönük olduğu için kaynak aldığı ilk darbede toz olarak dökülür.
Sonuca gelirsek tecrübeli elin yaptığı kaynagi bakır sargı mi inverter mi ayırt edemezsiniz. Fark kullanıcının konforuna etkidir.
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2020, 00:43:44 Gönderen: fatihbyfatih »

Murat AKIN

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Emekli teknik öğretmen
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #45 : 23 Mayıs 2020, 04:47:36 »

belki 4 mm elektrot ie bir kerede geçerek kaynatılacak şeyi 2.5 mm elektrot ile iki kere kaynatarak hallediyordum, bilemiyorum. Bana kalırsa 150 amper bir makine, yani 2.5 mm elektrot yakabilen bir makine hobi amaçlı gayet yeter.

3.25 mm elektrottan sonra biraz ağır makine işçiliğine girer.

Amatörler için arada bir 3.25, sürekli 2.5 mm elektrot yakabilen yeterlidir.

taner çiçek

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: makina imalati
  • Yer: gaziantep
« Yanıtla #46 : 23 Mayıs 2020, 08:10:40 »
Bazı makinalarda anper biraz abartılı olabiliyor, benim kullandığım nuriş marka da 2.5 mm elekterot 90 anper cıvarı 3.25 mm 110 anper cıvarı ,4 mm 150 anper cıvarı eritiyo.birde eğer seyyar uzatma kablosu kullanırsanız kabloyu yuvarlak sargılı şekilde kullanmayın , bobin etkisi yapıyo makinayı etkileyebilir. Kaynağın düzgün ve temiz olması için ,yağ ,boya,pas dan arındırılmış olması lazım . Olmasada kaynak olur ama çok düzgün olmaz.birde metallerin yüzeyindeki kabuk tabakası, kaynak kalitesini etkiliyo yüzeylerin zınparalamması veya taşlanması herzaman önerilir bi çok kaynak metodunda.

Ekin Karagöz

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Ekin Karagöz
« Yanıtla #47 : 23 Mayıs 2020, 13:05:25 »

belki 4 mm elektrot ie bir kerede geçerek kaynatılacak şeyi 2.5 mm elektrot ile iki kere kaynatarak hallediyordum, bilemiyorum. Bana kalırsa 150 amper bir makine, yani 2.5 mm elektrot yakabilen bir makine hobi amaçlı gayet yeter.

3.25 mm elektrottan sonra biraz ağır makine işçiliğine girer.

Amatörler için arada bir 3.25, sürekli 2.5 mm elektrot yakabilen yeterlidir.
Ben de öyle düşünüyorum ustam.

Bazı makinalarda anper biraz abartılı olabiliyor, benim kullandığım nuriş marka da 2.5 mm elekterot 90 anper cıvarı 3.25 mm 110 anper cıvarı ,4 mm 150 anper cıvarı eritiyo.birde eğer seyyar uzatma kablosu kullanırsanız kabloyu yuvarlak sargılı şekilde kullanmayın , bobin etkisi yapıyo makinayı etkileyebilir. Kaynağın düzgün ve temiz olması için ,yağ ,boya,pas dan arındırılmış olması lazım . Olmasada kaynak olur ama çok düzgün olmaz.birde metallerin yüzeyindeki kabuk tabakası, kaynak kalitesini etkiliyo yüzeylerin zınparalamması veya taşlanması herzaman önerilir bi çok kaynak metodunda.
Taner ustam yuvarlak sargı derken kablo yuvarlak şeklinde sarılmış olarak mı kullanmayı kastettiniz? Benim atölyedeki makine o şekilde duran bir kabloya bağlı da, makineyi nasıl etkiliyor? Ona göre kabloya kısaltayım :)
~Oliver Cromwell

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #48 : 23 Mayıs 2020, 15:06:37 »
Ekin burada Tamer abini kastettiği sey galiba yuvarlak sarili kablolar bobinaj etkisi yaparak manyetik bir alan olustuyor sonucta akım döndüğü icin kablo icinde ondan olabilir.
Simdi ben 20 metre uzunluğunda bahceye cesan denilen hazir tellerden ve  40x40 mm profilden cit yapicam bunu icin 2.50 lik elektrot aldim. acaba sorum.su elektrot secimi neye gore yapiliyor ? dogrumu almisim yanlismi, benim mantigim su ne kadar ince elektort okadar kolay yakma

taner çiçek

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: makina imalati
  • Yer: gaziantep
« Yanıtla #49 : 23 Mayıs 2020, 16:43:06 »
Evet yuvarlak şekilde kabloyu sarmayı kast ettim.birde yazmayı unutmuşum elektrotlar nemden rutubetten korumak gerekerik, bu da kaynak kalitesini bozar, hatta mümkünse  kaynakdan önce elekterotları ısıtıp nemüni almak daha iyi kaynak kalitesi sunar. Genel olarak 1.5- 2 mm malzemelerde 2.5 mm elekterot olur. Birde elektrot maşası, arada bir tutucu çene tel fırça ile temizlenmeli  ve sıkı tutmalı gevşek olmamalı.genel olarak elekterot kaynaklarında, başlangıc ve bitiş aynı olmaz, elekterot ısındığı için erime farkı olur, yani başlangıçda daha yavaş ilerleyip sonlara doğru hız arttırılır.birde konu kaynak ve bıçak da olunca şöyle bir elektrrot varğ AS SD -HSS 60-65 hrc :)

Ekin Karagöz

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Ekin Karagöz
« Yanıtla #50 : 23 Mayıs 2020, 21:34:57 »
Ekin burada Tamer abini kastettiği sey galiba yuvarlak sarili kablolar bobinaj etkisi yaparak manyetik bir alan olustuyor sonucta akım döndüğü icin kablo icinde ondan olabilir.
Simdi ben 20 metre uzunluğunda bahceye cesan denilen hazir tellerden ve  40x40 mm profilden cit yapicam bunu icin 2.50 lik elektrot aldim. acaba sorum.su elektrot secimi neye gore yapiliyor ? dogrumu almisim yanlismi, benim mantigim su ne kadar ince elektort okadar kolay yakma
Abi genellikle nalburlarda vs. olan elektrot 6013 elektrot oluyor, elektrotun cinsi önemli yapacağın iş için. Söylediğin işte zaten demir kullanıyorsun 2.5 mm 6013 cinsi elektrot o iş için uygundur, pakete bak zaten cinsi yazar üzerinde. Örnek veriyorum döküm demir için o elektrotu kullanamazsın, sağlıklı olmaz. Amperi de elektrota göre ayarlayabildiğin için eğer yüksek amperli bir makine kullanırsan 2.5 mm değil 4 mm'i de aynı şekilde sıkıntısız eritebilirsin o yüzden makinenin gücüne göre ve yaptığın işe göre elektrot almaya bak.

Evet yuvarlak şekilde kabloyu sarmayı kast ettim.birde yazmayı unutmuşum elektrotlar nemden rutubetten korumak gerekerik, bu da kaynak kalitesini bozar, hatta mümkünse  kaynakdan önce elekterotları ısıtıp nemüni almak daha iyi kaynak kalitesi sunar. Genel olarak 1.5- 2 mm malzemelerde 2.5 mm elekterot olur. Birde elektrot maşası, arada bir tutucu çene tel fırça ile temizlenmeli  ve sıkı tutmalı gevşek olmamalı.genel olarak elekterot kaynaklarında, başlangıc ve bitiş aynı olmaz, elekterot ısındığı için erime farkı olur, yani başlangıçda daha yavaş ilerleyip sonlara doğru hız arttırılır.birde konu kaynak ve bıçak da olunca şöyle bir elektrrot varğ AS SD -HSS 60-65 hrc :)
O zaman benim kabloyu değiştirmem veya kısaltmam gerekiyor yuvarlak şekilde sarınca ne problem oluyor onu da merak ettim açıkçası.
~Oliver Cromwell

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #51 : 23 Mayıs 2020, 21:52:28 »
verdiğin bilgiler icin teşekkür ederim Taner abi 😁