Gönderen Konu: Çelik Disk  (Okunma sayısı 292 defa)

ACAR

• Üyee
  • **
  • Yer: İstanbul
Çelik Disk
« : 02 Şubat 2020, 19:57:03 »
Merhaba ustalarım. Bu gün bit pazarında gezerken aşağıdaki diski gördüm, satan arkadaş bıçak yapanlar alıyor dedi. Sizlere sormak istedim, acaba nedir neyin nesidir?

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas- holding
  • Yer: istabul- edirne
Ynt: Çelik Disk
« Yanıtla #1 : 02 Şubat 2020, 23:05:14 »
yuksek karbonlu celik sınıf da 80crv2 diye biliyorum. ama sicak dovme yapan  ustalarımiz daha iyi bilir

Huseyin KESKİN

• Üyee
  • **
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #2 : 02 Şubat 2020, 23:14:40 »
Ucunda karbür parçalar olduğu için bu testerenin yüksek karbonlu olduğunu düşünmüyorum. Yinede bir parça kesip deneyebilirsiniz   ::)

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #3 : 02 Şubat 2020, 23:59:13 »

Bu tip malzemelerde risk çok oluyor, her firma kendine göre bir malzeme kullanıyor. Hele ucunda elmas kaynaklı olanları bence tam bir muamma, 80 CrV2 potansiyeli taşıyanlar genelde 40 cm çap ve üzeri ve 4mm civarında olan Alman malı olanlar.
     Ben bit pazarını merak ettim , nerede acaba?

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: mağazacılık
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2020, 01:40:10 »
Sunta kesilen testerelere benziyor.
Karbür uçlarla hiç güven vermiyor bu
testereler. Yine de iç kısımdan bir parçaya
kıvılcım testi, su verme gibi denemeler yapılabilir.

ACAR

• Üyee
  • **
« Yanıtla #5 : 03 Şubat 2020, 05:44:42 »
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum ustalarım, vakit ayırıp yanıt verdiğiniz için.
Tanesini 30 ₺ ye satıyordu, pazarlık edilip alınabilir aslında ^-^ en azından denemiş oluruz. Başka marka var mı bilmiyorum ama haftaya gidersem iyice bakacağım. Sizinle de paylaşırım resimleri.

Bu arada Soytürk ustam, pazar Tuzla Devlet Hastanesinden 100-200 metre ilerisinde sağda kalıyor. Zaten yol kenarındaki arabalardan anlaşılır orada bir şey olduğu  :2up

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #6 : 04 Şubat 2020, 00:18:56 »
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum ustalarım, vakit ayırıp yanıt verdiğiniz için.
Tanesini 30 ₺ ye satıyordu, pazarlık edilip alınabilir aslında ^-^ en azından denemiş oluruz. Başka marka var mı bilmiyorum ama haftaya gidersem iyice bakacağım. Sizinle de paylaşırım resimleri.

Bu arada Soytürk ustam, pazar Tuzla Devlet Hastanesinden 100-200 metre ilerisinde sağda kalıyor. Zaten yol kenarındaki arabalardan anlaşılır orada bir şey olduğu  :2up

30 Liraya 40,50 cm çaplı kendinden dişli alman malı profil kesme diski alırsınız ;) Hurdacıları yada testere bileycilerine bir bakın derim hele tuzladaysanız bulmamanız imkansın ;)
      Tuzla bana uzak kalıyor fırsatını bulursam bu aralar depreştı duygular bir bomonti deki pazara bir bakayım :)

ACAR

• Üyee
  • **
« Yanıtla #7 : 04 Şubat 2020, 10:34:14 »

30 Liraya 40,50 cm çaplı kendinden dişli alman malı profil kesme diski alırsınız ;) Hurdacıları yada testere bileycilerine bir bakın derim hele tuzladaysanız bulmamanız imkansın ;)
      Tuzla bana uzak kalıyor fırsatını bulursam bu aralar depreştı duygular bir bomonti deki pazara bir bakayım :)

Teşekkürler Soytürk ustam. Disklerin üzerinde çelik cinsi yazıyor mu ? Bu konuda bilgi birikimim sıfır. Nasıl anlarız bıçak için uygun olup olmadığını.

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #8 : 04 Şubat 2020, 12:12:50 »
Dişler sonradan kaynaklanmış değil de, yuvarlak tek parça metalden oyularak oluşturulmuş olmalı. Kaynaklı olan dişler testerenin gövdesinden daha kalındır. Bulmanız gereken tek parça testerenin dişleri de testerenin gövdesi ile aynı kalınlıktadır. Zaten o gövdenin devam eden parçalarıdır. Üzerinde genelde 1.2235 çelik kodu yazar.

----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

ACAR

• Üyee
  • **
« Yanıtla #9 : 04 Şubat 2020, 12:17:40 »
Dişler sonradan kaynaklanmış değil de, yuvarlak tek parça metalden oyularak oluşturulmuş olmalı. Kaynaklı olan dişler testerenin gövdesinden daha kalındır. Bulmanız gereken tek parça testerenin dişleri de testerenin gövdesi ile aynı kalınlıktadır. Zaten o gövdenin devam eden parçalarıdır. Üzerinde genelde 1.2235 çelik kodu yazar.

Teşekkürler Orkun ustam. Bu hafta tekrar bakacağım nasip olursa.

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #10 : 04 Şubat 2020, 20:45:13 »

Teşekkürler Soytürk ustam. Disklerin üzerinde çelik cinsi yazıyor mu ? Bu konuda bilgi birikimim sıfır. Nasıl anlarız bıçak için uygun olup olmadığını.

Orkun kardeşim cevap vermiş zaten, ben üzerinde çeliğin cinsini yazanı görmedim ama 4mm ve üzeri kalınlığında kendinden dişli testerelerin kötü bir çelik olacağını sanmıyorum hele üzerinde almanca yazıyorsa tamamdır kötü olması imkansıza yakın .

özdemir murat

• Üyee
  • **
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Diyarbakır
« Yanıtla #11 : 05 Şubat 2020, 04:37:28 »
König marka var kullandım sorun yaşamadım. Üzerinde chrome-vanadium ibaresi vardı. Genelde kendinden dişli yekpare modeller sorun çıkarmaz diye düşünüyorum. Ama yinede ufak bir parçayı test etmekte fayda var.

ACAR

• Üyee
  • **
« Yanıtla #12 : 05 Şubat 2020, 11:02:51 »
Sağolun abilerim, pazar günü nasip olursa tekrar bakacağım. İnşallah işe yarar bir şey buluruz.

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas- holding
  • Yer: istabul- edirne
« Yanıtla #13 : 05 Şubat 2020, 22:45:34 »
bunlar genelde demir dogramacilarin profil kesmede kullandigi testereler galiba

CENGaver42

• Üyee
  • **
  • Cengiz
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: konya
« Yanıtla #14 : 05 Şubat 2020, 23:38:28 »
Kod yazan bende görmemiştim.
"Ne kadar usta olursan ol acemi olacagın pek çok gün olacak."

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #15 : 06 Şubat 2020, 00:25:22 »
bunlar genelde demir dogramacilarin profil kesmede kullandigi testereler galiba
Orkun un paylaştığı testereler aynen öyle. Çok yüksek olasılıkla bunların hepsi 80CrV2 dir.

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #16 : 06 Şubat 2020, 08:33:08 »
Bunların hepsi Bursa hurda pazarında bir tezgahta denk gelmişti. Daha önce hiç testere almadığım için bu ilk aldıklarımızda kod yazanı gördüm. Ben de hepsinde yazıyor heralde diye düşünüyordum. :)
Babam marangoz olduğu için sık sık şerit testere biletmeye yada kopanları kaynak yaptırmaya götürürdük. Tabi o zamanlar bıçakla ilgilenmediğim için farkındalık yoktu. Geçenlerde aynı dükkanın önünden geçerken çatlak halde birçok daire testere gördüm. Hemen içeri girip hurda olarak varmı, satıyormusunuz diye sordum, "yok arkadaşım yok" diye tersledi adam. Artık bıçakçılar olarak adamları nasıl bıktırdıysak... :D Eğer tanıdığınız testere tamiri ve bilemesini yapan yer varsa bulabilirsiniz.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

Abdullah BAYRAM

• Üyee
  • **
  • Meslek: Elektrik Teknisyeni
  • Yer: Konya
« Yanıtla #17 : 06 Şubat 2020, 11:02:05 »
Bende 4 tane Alman malı daire testere var. Bir tanesi 4mm kalınlığında, Orhun ağabeyin paylaştığı fotoğraftakiler ile aynısı. Diğer 3'ü farklı testereler 3mm kalınlığında, yine aynı Alman firmasına ait testereler. Ama 3mm olanlarda 80CrV2 sanırım, nereden anladın derseniz 850 - 870 derecelerde su verip çeliği kırdım, hiç bir tane büyümesi gözlemlemedim. Tabi ki bu benim kanaatim kesindir diyemem...