Gönderen Konu: Isıl işlem için yardım  (Okunma sayısı 114 defa)

Ali erimm

• Özel Üyeler
  • Üye
  • Meslek: Fırıncı
  • Yer: Balıkesir
Isıl işlem için yardım
« : 13 Ocak 2020, 01:35:36 »
Merhaba değerli ustalar. Isıl işlemi bir türlü yapamıyorum 1067 karbon çeliğini kömür ocakta körükleyerek ısıtıyorum tavlama renklerinden 800-850 derece olan rengi görüp biraz sıcak demirle ısıttığım çiçek yağına daldırıyorum. Sonra İnce eğeyle test yapıyorum ama sonuç hüsran bildiğim kadarıyla bu bahsettiğim çelik çok sertlik alan bi çelik değil ama eğe bildiğiniz çeliği yiyor ve ağzı ufacık darbede yamuluyor ısıl işlemi şimdi tekrar yaptım meneviş için fırına koydum artık elimdeki profili bırakıp aynı çelikten başka profille deniycem belki su ilede deneyebilirim bu sefer. Ama nerde hata yapıyorum anlamış değilim. (Araştırmadan kolay kolay bi şey yapmam forumdaki çoğu ısıl işlem konularını okudum hala yapamadığım için yeni konu açıyorum. Araştırıpta göremediğim bi nokta varsa kusuruma bakmayın. Yönlendirirseniz ve yardım ederseniz cevaplarım. Birde şu var; 5 defa su vermeyi denediysem 3 ünü motor yağıyla denedim bi yerde öyle okumuştum o yüzden böyle bi hata yaptım ondan sonra forumdan öğrendim kanola yağı olmazsa çiçek yağıyla olabiliceğini. Motor yağıyla denediğim aşama çeliğe herhangi bi zarar vermiş olabilir mi o yüzden şertleşmiyo olabilir mi? Şimdiden teşekkürler saygılar

wmasterfriend

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Abdurrahman Uzunatlar
Ynt: Isıl işlem için yardım
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2020, 06:26:04 »
Bende başlarda O2 çeliğini bir türlü sertleştirememiştim. Benim hatam yüksek sıcaklıklara çıkmaktı. Kırıp baktığımda tane büyümesini gördüm. 2 kez normalizasyon yapin. Yüzeyi zımparayla tufalden temizleyin. Sertleştirmek için ocağa koyun ve bir tane mıknatısı yanınızda hazır edin. Yavaş yavaş ısındıkça ara ara mıknatısa dokundup bakın mıknatısa yapışıyormu diye. 769 dereceden sonra mıknatıs tutmaz çeliği. Tekrar ocağa koyun ve bir iki ton daha turuncuya geçişi bekleyin ve çiçek yağında suyunu verin. 769 dereceden sonra tekrar ocağa koyarken ocağınız ne hızla ısıtıyor bilmiyorum fazla beklerseniz 850 dereceyi kolaylıkla geçiyor olabilirsiniz. Bıçağınızı közde ileri geri homojen ısınması için hareket ettirmeyide unutmayın. Kolay gelsin.

Hakan Polat

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
Ynt: Isıl işlem için yardım
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2020, 14:15:17 »
Bende hiç bir şey olmadığı için ck 67 çeliği daha bir kaç saat önce Kemeraltı Demircisine verdim. Akşama yetişirse alacağım.  :)