Gönderen Konu: Bolo Pala (Vasiyet) (ilk çalışmam)  (Okunma sayısı 646 defa)

maytir

• Özel Üyeler
  • Üyee
    • ARTVENTURE Reklam Tasarım
  • Meslek: Grafik Tasarımcı - KRAV MAGA Eğitmen
  • Yer: İstanbul
Ynt: Bolo Pala (Vasiyet) (ilk çalışmam)
« Yanıtla #20 : 19 Aralık 2019, 00:23:35 »
Maşallah ellerinize emeğinize sağlık.
İlk çalışma için çok çok güzel namlu uzeri çalışma ise taktire şayan :2up :2up :2up

Teşekkür ederim.
Yanlış anlaşılma olmasın. Bıçağın kesim ve ağız açımını ve ısıl işlemini başka bir ustaya yaptırdım.
Ben namlu tesfiyesi, sap, desen tasarımı ve uygulamasını yaptım. Bu kadarı bile yetti ilk sefer için :)

Yakın zamanda kendi namlumu kesip çıkartmayı hayal ediyorum. Örste Demir dövmek ise henüz uzak bir hayal.
Saygılarımla
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

maytir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #21 : 19 Aralık 2019, 00:24:58 »
Elinize sağlık. Özellikle bıçak üstündeki desen ve yazıyla güzel olmuş.  :2up

Teşekkür ederim.
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas- holding
  • Yer: istabul- edirne
« Yanıtla #22 : 19 Aralık 2019, 21:02:11 »
mükemmel olmuş :2up :2up

Emretpc

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • www.topcuoglubukum.com
  • Meslek: Metal Büküm
  • Yer: Konya
« Yanıtla #23 : 20 Aralık 2019, 01:08:33 »
İlk çalışmada kocaman pala ile sınırları zorlamışsınız  :2up
Tebrik ederim.

maytir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #24 : 20 Aralık 2019, 11:50:04 »
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

maytir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #25 : 20 Aralık 2019, 11:57:08 »
İlk çalışmada kocaman pala ile sınırları zorlamışsınız  :2up
Tebrik ederim.

Çok değerli bir ustamın bana yıllar önce hediye ettiği "Ağız açımı ve ısıl işlemi tamamlanmış" bir bıçak üzerinde çalışmaya başladım.
Ne demek istediğinizi çok iyi anladım. Tüm işlemler o kadar çabuk bitiyor ki  :D
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

cem eser

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Ereğli/KONYA
« Yanıtla #26 : 23 Aralık 2019, 22:28:43 »
Emeğinize sağlık güzel çalışma.Sade bir fonda daha çok resim yükleyebilirseniz bu güzel çalışmayı daha detaylı görmek isteriz. Boynuz sap konusunda benden de bir tavsiye gelsin.

Teşekkür ederim. Bir iki şey daha yapmak istiyorum ama yanlış yapıp işi bozmak istemiyorum. Öncelikle namluyu karartmak istiyorum.
Ne kullanmalıyım?
Tamamen bittiğinde yapım aşamalarını da içeren birkaç fotografla birlikte paylaşırım. O fotograflarda da sapın iki tarafının nasıl simetrik yapamadığımı göreceksiniz :)
Sapı bir süre sonra yenilemem gerekecek sanırım. Yada hatalarıyla birlikte böyle özgün kalsın. :)
Demir 3 klorür yada asidik özelliği olan sıvılarla namluyu karartabilirsiniz.Silah boyası da kullanabilirsiniz.
Bir avuç toprak,birazda suyum ben.
Neyimle övüneyim,işte buyum ben.

maytir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #27 : 24 Aralık 2019, 21:12:20 »
Emeğinize sağlık güzel çalışma.Sade bir fonda daha çok resim yükleyebilirseniz bu güzel çalışmayı daha detaylı görmek isteriz. Boynuz sap konusunda benden de bir tavsiye gelsin.

Teşekkür ederim. Bir iki şey daha yapmak istiyorum ama yanlış yapıp işi bozmak istemiyorum. Öncelikle namluyu karartmak istiyorum.
Ne kullanmalıyım?
Tamamen bittiğinde yapım aşamalarını da içeren birkaç fotografla birlikte paylaşırım. O fotograflarda da sapın iki tarafının nasıl simetrik yapamadığımı göreceksiniz :)
Sapı bir süre sonra yenilemem gerekecek sanırım. Yada hatalarıyla birlikte böyle özgün kalsın. :)
Demir 3 klorür yada asidik özelliği olan sıvılarla namluyu karartabilirsiniz.Silah boyası da kullanabilirsiniz.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Demir 3 klorür siparişi verdim.
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

maytir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #28 : 04 Temmuz 2020, 11:43:49 »
Orman palamın nihayet deri kılıfını da yapıp tamamladım. Oldukça uzun bir proje oldu ancak, aceleye de gerek yoktu. Bazı şeyleri zamana yaymak gerekiyor.
Her şeyin ilkinde yaşadığınız problemlerin çözümünde keyif almak lazım.

Sap ile ilgili memnuniyetsizliğimi boynuz sap kullanarak nispeten giderdim. Boynuz sap asimetrik olduğundan beni epey zorladı. Biraz kalın oldu ama ancak bu kadar inceltebildim zira bina altındaki atölyem ile apartman girişi arasında iki ayrı kapalı kapı olmasına karşın çatı dairesine kadar her yere boynuz tozu ve kokusu kapladı  ??? Millet yangın var diye dışarı fırladı. Boynuzun kokusu 5 gün apartmandan çıkmadı  :D :D :D Ben de kısa kısa çalışmalarla tamamlamak durumunda kaldım. Sapın arka tarafına boru pim takamadım. iki matkap ucu kırdım. 3.sünü aldığımda tekrar denerim, yani bu proje bitmez  O:-)

Sonra deri ile olan maceram başladı. İtiraf etmeliyimki deri ile çalışmak çok keyifliymiş. Kılıfo önce bilgisayarda projelendirdim, sonrasında 4mm veketa deri kullanarak tamamladım. Dikişlir çift iğne tekniği ile yapıldı. Kılıf üzerine çalıştığım deseni elimde ne varsa onu kullanarak yaptım. Eşimin tığları ve bazı pasta malzemeleri çok işe yaradı. İşin üzerinde antik deri boyası ile yapılan bir efekt olsun istedim ancak nedense paraya kılıp almadım. Biraz fikir yürütüp efekti farklı bir yöntemle yakalamaya çalıştım. Önce alta kimyasal bazlı bir boya sürdüm, üstüne de koyu su bazlı bir boya kullandım, sonuç çok ta istediğim gibi olmayanca epeyce bir keçeyle ovdum ve istediğim sonuca yaklaştım. Finalde de bu forumda yapımını ögreniğim Balmumu, çam terementin ve zeytinyağı karışımı ile hazırladığım cilayı sürdüm. İş tamamen bittikten sonra ortaya çıkan sonucu görünce Gedikpaşaya gidip birkaç alet edevat aldım. Bir sonraki kılıfta kullanırım artık.
Saygılar
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

Emrah06

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Proje Teknikeri
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #29 : 04 Temmuz 2020, 12:40:23 »
Sapı boynuza çevirmeniz çok değişik bir hava katmış hocam, üzerindeki desenler deseniz çok ayrı güzel bir havası var. Kılıfta sonlanmış halinde şekil üzerinde turuncu sarımsı gibi bir renk bahsettiğiniz yer orası sanırım. Tekrar boyayarak çözebilirmisiniz bilmiyorum ama orası olmasa kırmızılı siyahlı bir desen olsaymış diye düşünmedim değil.

Ellerinize sağlık.

Saygılarımla.
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

maytir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #30 : 04 Temmuz 2020, 13:05:35 »
Sapı boynuza çevirmeniz çok değişik bir hava katmış hocam, üzerindeki desenler deseniz çok ayrı güzel bir havası var. Kılıfta sonlanmış halinde şekil üzerinde turuncu sarımsı gibi bir renk bahsettiğiniz yer orası sanırım. Tekrar boyayarak çözebilirmisiniz bilmiyorum ama orası olmasa kırmızılı siyahlı bir desen olsaymış diye düşünmedim değil.

Ellerinize sağlık.

Saygılarımla.

Deri işinde anladığım kadarı ile fazla kurcalamamak gerekiyor. Yani planı proğramı yapıp başlayıp bitirmek lazım. Üst desenin yapımı çok uzun zaman aldı. Yani boş vakitlerimde yarımsaat, bir saat uğraştım. Sürekli ıslat kurut deri sertleşti. Rengi kendiliğinden kızardı. Sonrasında belirttiğiniz gibi alta iki kat kızıl üste iki kat koyu kahve attım ancak desen kayboldu. Atı açmak içinönce kolonyalı mendille iyice sildim sonrasında keçeledim sonuç bu. Üç kuruşun hesabını yapmamak lazım bazen  :D İki kat antik kahve ile çözülebilirdi sanırım. Keyifli bir tecrübe oldu.
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

AdnanErgün

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • ae - 1992
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Konya
« Yanıtla #31 : 04 Temmuz 2020, 13:59:20 »
Elinize sağlık, pala da kılıf da çok güzel olmuş. Eldeki malzemelerle bir şeyler üretmek büyük haz veriyor, bence çok da faydalı. Boyan gayet güzel olmuş hazır antik boya yerine böyle bir denemeye girmeniz bence daha iyi olmuş, zira edindiğiniz tecrube ileriki projeleribizde size daha fazla alan açacak, daha farklı, özgün isler yapmanızı sağlayacaktır. Hazır antik boyayla çalışmak herkesin yapabileceği bir iş fakat sizin bu projede izlediğiniz yol belki de sizi pek kimsenin yapmadığı özgün renklere kavuşturacaktir. Tekrar tebrik ederim.
"Cihân titrer sebât-ı pây-ı erbâb-ı metânetten"
(Metanet sahibi insanların ayaklarındaki kararlılık cihanı titretir.)
Namık Kemal

maytir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #32 : 04 Temmuz 2020, 15:12:33 »
Elinize sağlık, pala da kılıf da çok güzel olmuş. Eldeki malzemelerle bir şeyler üretmek büyük haz veriyor, bence çok da faydalı. Boyan gayet güzel olmuş hazır antik boya yerine böyle bir denemeye girmeniz bence daha iyi olmuş, zira edindiğiniz tecrube ileriki projeleribizde size daha fazla alan açacak, daha farklı, özgün isler yapmanızı sağlayacaktır. Hazır antik boyayla çalışmak herkesin yapabileceği bir iş fakat sizin bu projede izlediğiniz yol belki de sizi pek kimsenin yapmadığı özgün renklere kavuşturacaktir. Tekrar tebrik ederim.

Teşekkür ederim
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL