Gönderen Konu: ilk kılıf denemem  (Okunma sayısı 388 defa)

mustafa TA4AHZ

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: özel sektör -işçi
  • Yer: denizli
ilk kılıf denemem
« : 08 Aralık 2019, 19:41:11 »
merhaba değerli dostlar,
nasıl bir şey çıkacağını bilmeden başladığım, belde değil çantada taşınacak olsa da askı eklediğim, 2,7mm vaketa deriden yapmaya çalıştığım, mumlu iple dikmeye çalışırken serçe parmak boğumlarımı kestiğim kılıf, finalde tekrar boyadım, sade oldu biliyorum, desen çalışmasına daha çok var, ama şimdilik sonuç bu, içindeki bıçak bitsin ikisini tekrar paylaşayım nasipse. saygı ve selamlar cümleten.

.....tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir.....

mhmmd

• Üye
  • *
  • Meslek: inşaat teknikeri
Ynt: ilk kılıf denemem
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2020, 23:28:00 »
Ellerine saglik mustafa hocam, gayet kullanisli gorunuyor. Estetik isini de zamanla cozersin eminim. Bicaga kabze yapacagim demissin tamamlayabildin mi?

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2020, 08:50:43 »
Ben de hiç kılıf yapamıyorum. İnşallah ilk kılıfım bu kadar düzgün olur. Galiba şu anda deri üzerinde desen(craft deniyor sanırım) olmadığı için çok yavan geliyor gözümüze. Yoksa genel hatları ve kesimi düzgün görünüyor. Tahta bir alet var, bal kaşığı gibi, onunla kenarları geçmek gerekiyor diye biliyorum. Öyle birşeyi şimdi de yapabilirsiniz, geç kalmış değilsiniz. Bir de dikişler daha nizami olduğunda bildiğimiz profesyonel kılıf gibi olacakmış. :2up
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

Basat

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2020, 14:04:31 »
Elinize sağlık, ilk çalışma için gayet güzel.
Müsadenizle bir iki tavsiye niteliğinde birşeyler yazmak istiyorum.
Kılıf genelde bıçak bittikten sonra yapılırsa, bıçağın formuna uygun daha şık olur.
Bıçağınız bittikten sonra hafif yağlayarak streç film ile kaplayıp ıslattığınız kılıfın içine yerleştirerek bıçağın formunu almasını sağlayabilirsiniz. Tırnaklarınızdan sakınarak kılıfın üzerine parmaklarınızla baskı yaparak çok güzel şekilde kılıfa bıçağın şeklini verebilirsiniz.
Dikişleri daha muntazam yapabilmek için bir sürü alet edevat var iken bir tane çatalda bu işi gayet güzel görebilir. Delikleri zımba ile, matkap ile açabilirsiniz, ben ince matkabı tercih ediyorum. Aliexpress de 35 TL ye linör set var, deri kenarlarını, dikiş kanallarını açmaya düzenlemeye çok uygun ve düzgün işçilik için elzem bir malzeme.
Deri kenarlarını suyla, vaksla vb yumuşatıp yuvarlak pürüzsüz bir malzeme (ahşap, plastik çeşitli malzemeler var) hafif baskıyla ezerek düzeltebiliriz. Sonrasında kenar boyası uygulanabilir, zevke kalmış.
Boya sonrası, deriyi besleme, koruma ve canlı göstermek maksatlı süt de (deri için kimyasal malzeme, bildiğimiz süt algılanmasın) kullanabilirsiniz.
Deriyle uğraşmak apayrı bir zevk bence, biraz içine girince insan deriyle neler yapabileceğini düşünüp kendini zor zaptediyor.
İyi çalışmalar dilerim.
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/

mustafa TA4AHZ

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: özel sektör -işçi
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2021, 20:35:23 »
Ellerine saglik mustafa hocam, gayet kullanisli gorunuyor. Estetik isini de zamanla cozersin eminim. Bicaga kabze yapacagim demissin tamamlayabildin mi?
teşekkür ederim hocam, evet tamamlandı sayılır, hala elimde duruyor, namluda var yok arası yamulma var, sahibne vermeye gönlüm razı olmadı, şansıma yağa daldırınca telden çıkıp borunun içine düştü ve ucu eğrildi, ısıtıp düzelttim tekrar yağa daldırınca yine düştü ve gövde çok az eğrildi. buradaki arkadaş. sağ olun :)

https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=14156.msg248386#msg248386

tavsiyeleriniz için çok çok teşekkür ederim ustam, epey bir süre ara verdim onun için yazamadım kusura bakmayın lütfen. inşallah tekrar başlayıp kendimi geliştirmek, nasipte varsa başlarız ustam. tekrar görüşmek üzere. saygı ve selamlar.
Elinize sağlık, ilk çalışma için gayet güzel.
Müsadenizle bir iki tavsiye niteliğinde birşeyler yazmak istiyorum.
Kılıf genelde bıçak bittikten sonra yapılırsa, bıçağın formuna uygun daha şık olur.
Bıçağınız bittikten sonra hafif yağlayarak streç film ile kaplayıp ıslattığınız kılıfın içine yerleştirerek bıçağın formunu almasını sağlayabilirsiniz. Tırnaklarınızdan sakınarak kılıfın üzerine parmaklarınızla baskı yaparak çok güzel şekilde kılıfa bıçağın şeklini verebilirsiniz.
Dikişleri daha muntazam yapabilmek için bir sürü alet edevat var iken bir tane çatalda bu işi gayet güzel görebilir. Delikleri zımba ile, matkap ile açabilirsiniz, ben ince matkabı tercih ediyorum. Aliexpress de 35 TL ye linör set var, deri kenarlarını, dikiş kanallarını açmaya düzenlemeye çok uygun ve düzgün işçilik için elzem bir malzeme.
Deri kenarlarını suyla, vaksla vb yumuşatıp yuvarlak pürüzsüz bir malzeme (ahşap, plastik çeşitli malzemeler var) hafif baskıyla ezerek düzeltebiliriz. Sonrasında kenar boyası uygulanabilir, zevke kalmış.
Boya sonrası, deriyi besleme, koruma ve canlı göstermek maksatlı süt de (deri için kimyasal malzeme, bildiğimiz süt algılanmasın) kullanabilirsiniz.
Deriyle uğraşmak apayrı bir zevk bence, biraz içine girince insan deriyle neler yapabileceğini düşünüp kendini zor zaptediyor.
İyi çalışmalar dilerim.
.....tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir.....