Gönderen Konu: GÜMÜŞ VEYA PİRİNÇ TEL KAKMA NASIL YAPILIR?  (Okunma sayısı 156 defa)

selcuk.eren

• Üyee
  • **
  • Meslek: memur
  • Yer: balıkesir merkez
GÜMÜŞ VEYA PİRİNÇ TEL KAKMA NASIL YAPILIR?
« : 05 Eylül 2019, 17:15:35 »
herkese selamlar, saygılar. dekoratif amaçlı bir bıçak yapmaya başladım. estetiğe dair belli bir şekil şemal var. fakat daha da güzelleştirebilmek için ve az da olsa elde ettiğimiz birikime katkı ve zenginlik için, şu ahşaba tel kakma işine uzun zamandır hevesim var. ama forumda veya internette bir bilgi göremedim. sanırım nasıl aranacağını bilemiyorum. yani mutlaka bir şeyler vardır diye düşünüyorum. ama kullanılacak aletler, malzemeler veya yapılışına dair bir şey bulamadım. acaba bu işten anlayan biri var mıdır?

CENGaver42

• Üyee
  • **
  • Cengiz
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: konya
Ynt: GÜMÜŞ VEYA PİRİNÇ TEL KAKMA NASIL YAPILIR?
« Yanıtla #1 : 05 Eylül 2019, 18:39:11 »
Benimde öğrenmek istediğim bir konu. Yardımcı olan olursa çok sevineceğim.
"Ne kadar usta olursan ol acemi olacagın pek çok gün olacak." 🤨🤔

atikmehmet

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Mehmet ATİK - 1984
  • Meslek: Şehir Plancısı
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #2 : 05 Eylül 2019, 20:36:48 »
benim tam olarak bildiğim bir konu değil ama hocamız bir ara bize göstermişti bende ufak bir deneme yaptım diye hatırlıyorum. Bir arkadaşa kısa bir video hazırlamıştım. özelden tlfn numaralarınızı atabilirseniz göndereyim
Nece yitik biçek erse öz sapın yonumas
www.instagram.com/atik_mehmt/
www.mehmetatik.com

Mahmut Erdoğan

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: matematik öğretmeni & makina müh. öğrnci
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2019, 20:44:45 »
Sefa Çabuk hocam anlatmış :)
https://www.youtube.com/watch?v=r5n1IjwIxq4
Nede olsa Baba mesleği (demirci , bıçakçı)

Mahmut Erdoğan

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #4 : 05 Eylül 2019, 20:46:22 »

atikmehmet

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Mehmet ATİK - 1984
« Yanıtla #5 : 05 Eylül 2019, 21:11:38 »
Hocam Sefa Hocanın ki metale bakır kakma, ikinci videonun da kakmayla ilgisi yok markuteri dediğimiz bir tür uygulama şekli. Bunların hepsi yöntem olarak birbirinden farklı işlemler.
www.mehmetatik.com

Mahmut Erdoğan

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2019, 21:25:51 Gönderen: Mahmut Erdoğan »

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #7 : 05 Eylül 2019, 22:41:06 »
benim tam olarak bildiğim bir konu değil ama hocamız bir ara bize göstermişti bende ufak bir deneme yaptım diye hatırlıyorum. Bir arkadaşa kısa bir video hazırlamıştım. özelden tlfn numaralarınızı atabilirseniz göndereyim

Devlet sırrı mı bu Mehmet kardeşim  ::) Yükle youtube linki de paylaş biz de görelim, forumun amacı bu değil mi  ;) Herkes herkese özelden bir şeyler paylaşacaksa foruma gerek yok o zaman ;)

selcuk.eren

• Üyee
  • **
  • Meslek: memur
  • Yer: balıkesir merkez
« Yanıtla #8 : 05 Eylül 2019, 23:22:17 »
Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim. Mahmut beyin önerdiği videolar çok hora geçti. İzlerken, Keşke ulaşması kolay türkçe videolar da var olsaydı, diye düşündüm. Halbuki bu sanatlar sözde bizim kültürümüze ait. Ama malesef ecnebiler bunlara da sahip çıkmayı bilmişler. Tabi işin bu kısmı ayrı konu. Videolar öğretici, bir kez daha teşekkür ederim. İlave desteklere de her daim açığız.

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #9 : 05 Eylül 2019, 23:32:28 »
Tam olarak Mahmut hocamın link verdiği videolar olayı anlatmış.  :2up

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: mağazacılık
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #10 : 06 Eylül 2019, 00:29:09 »
Deseni çok iyi seçmeniz gerek.
Bir işi yapabilmek var bir de yakıştırabilmek var.
Tüfek kundaklarına yaptıkları ‘art nouvo’ tarzında
çok zor olmayan desenler bu iş için uygun.
Bu çizgilerin yanında da bir oyma desen
egsane iş çıkarabilir.

atikmehmet

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Mehmet ATİK - 1984
« Yanıtla #11 : 06 Eylül 2019, 00:43:58 »

Devlet sırrı mı bu Mehmet kardeşim  ::) Yükle youtube linki de paylaş biz de görelim, forumun amacı bu değil mi  ;) Herkes herkese özelden bir şeyler paylaşacaksa foruma gerek yok o zaman ;)

Soyturk abi mesajına kırıldım. Senin beni az çok tanıdığını düşünürdüm halbuki. Gerçi bu aralar biraz canım da sıkkın belki aşırı tepki de veriyor olabilirim ama abi ben şimdiye kadar kimden ne saklamışım ki yada kim ne sormuş da cevap vermemişim. ne yapıyorsam hepsini etaplar halinde herkesle paylaşıyorum ki birinin işine yarar diye bunu forumla mı paylaşmayacağım. Keza konuyu açan arkadaşları da tanımıyorum baktım azda olsa bildiğim konu yardımcı olayım diye girdim. işlemin Youtuba konulmamasına gelince: video nete konulacak gibi değil sana göndereyim bir kısmını ne demek istediğimi anlarsın. ikinci olarak ben işi hakkıyla yapanların video yapması ve bunu sergilemesi taraftarıyım yoksa A yerine B diyorsun hem yanlış bilginin yayılmasına vesile oluyorsun hemde bu işi hakkıyla yapanlara bence haksızlık da etmiş olabiliyorsun yer yer ilk paylaşılan video 70bin kişi bunu ahşap oyma ve kakma olarak izlemiş mesela. son olarak abi bu çocuk bunu nete koymuyorsa bir sebebi vardır demeni beklerdim ben senden ne yalan söyleyeyim.

Ha bu arada ben o deneme videosunu da hiç tanımadığım biri beni aradı bir kaç sefer anlattım tam olarak anlaşılmayınca video çekip gönderdim forumdaki arkadaşlardan mı sakınacağız. Neyse ya uzatmayayım Mahmut hocanın son paylaştığı videolar zaten açıkça anlatmış.
www.mehmetatik.com

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #12 : 06 Eylül 2019, 12:36:35 »

Soyturk abi mesajına kırıldım. Senin beni az çok tanıdığını düşünürdüm halbuki. Gerçi bu aralar biraz canım da sıkkın belki aşırı tepki de veriyor olabilirim ama abi ben şimdiye kadar kimden ne saklamışım ki yada kim ne sormuş da cevap vermemişim. ne yapıyorsam hepsini etaplar halinde herkesle paylaşıyorum ki birinin işine yarar diye bunu forumla mı paylaşmayacağım. Keza konuyu açan arkadaşları da tanımıyorum baktım azda olsa bildiğim konu yardımcı olayım diye girdim. işlemin Youtuba konulmamasına gelince: video nete konulacak gibi değil sana göndereyim bir kısmını ne demek istediğimi anlarsın. ikinci olarak ben işi hakkıyla yapanların video yapması ve bunu sergilemesi taraftarıyım yoksa A yerine B diyorsun hem yanlış bilginin yayılmasına vesile oluyorsun hemde bu işi hakkıyla yapanlara bence haksızlık da etmiş olabiliyorsun yer yer ilk paylaşılan video 70bin kişi bunu ahşap oyma ve kakma olarak izlemiş mesela. son olarak abi bu çocuk bunu nete koymuyorsa bir sebebi vardır demeni beklerdim ben senden ne yalan söyleyeyim.

Ha bu arada ben o deneme videosunu da hiç tanımadığım biri beni aradı bir kaç sefer anlattım tam olarak anlaşılmayınca video çekip gönderdim forumdaki arkadaşlardan mı sakınacağız. Neyse ya uzatmayayım Mahmut hocanın son paylaştığı videolar zaten açıkça anlatmış.

Hoppala  ??? ??? ??? ??? ??? Ya birader benim yazdıklarımdan bu sonucu çıkardıysan diyecek bir şeyim yok sana, Allah işini rast getirsin  ::)

CENGaver42

• Üyee
  • **
  • Cengiz
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: konya
« Yanıtla #13 : 06 Eylül 2019, 19:48:16 »
Peki bu videolardan birinde yuvarlak bakır teli düz hale getiriyorlar. Bizim bunu günlük eşyalar veya pratik bir alet ile yapma yolumuz varmı?
"Ne kadar usta olursan ol acemi olacagın pek çok gün olacak." 🤨🤔