Gönderen Konu: saf Nikel-Çelik alaşımı işlenmeye müsait midir?  (Okunma sayısı 120 defa)

Kadir Doğaner

• Üye
  • *
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Adana
ustalarım merhabalar yıllar sonra tekrar yolum buraya düştü, bıçak sevgimiz hala devam ediyor  :2up sorum şu nikel çelik alaşımı oldugu söylenen tıbbi bir malzeme, büyük ihtimalle içinde karbon vs. ekstra bir şey oldugunu düşünmüyorum çünkü bu malzeme vücut içine yerleştiriliyor ve vücutla etkileşmemesi için bilerek böyle saf kullanılıyor. benim vücudumda böyle bir metal var zamanı gelince bu ameliyatla alınacak. sizce bu metali işlemek eritmek/dövmek ve bıçak haline getirmek mümkün olur mu? yoksa içine bir miktar karbon eklemek mi gerekir? ilgilenip de cevap yazacak ustalarımıza şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.  :) :) :) :)

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
Ynt: saf Nikel-Çelik alaşımı işlenmeye müsait midir?
« Yanıtla #1 : 05 Eylül 2019, 00:35:15 »
Mlzeme saf nikel ise veya nikel yoğun bir alaşım ise, her türlü işleyip bir forma sokabilirsiniz, bu bıçak formunda da olabilir. Nikel yapısı gereği ısıl işlemle sertleşmez yani, bıçak yapsanız bile sadece görsel bir öge olarak kullanırsınız. İçerisine çelik karıştırmak vs, bunlar karmaşık metalurjik işler, bu soruyu sorduğunuza göre işlemlere hakim olmadığınızı varsayıyorum. Karbon ekleyerek işe yarar hale getiremezsiniz. Umarım yanıt olmuştur.

Kadir Doğaner

• Üye
  • *
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Adana
« Yanıtla #2 : 05 Eylül 2019, 22:26:11 »
Sefa ustam bilginize forumda şahit olmuş biri olarak öncesi ve şimdiki katkınız için bu vesileyle teşşekkürlerimi sunuyorum  :2up :2up aklıma şöyle bir şey gelmişti aslında siz söyleyince daha mantıklı bir yöntem düşündüm metal kızgın yumuşak halindeyken daha elverişli bir metal katarak sertleştirmek sürekli döverek birbirlerine geçmesini sağlamak veya damascus veya hamon yöntemiyle daha sert birt malzeme elde etmek mümkün olur mu peki

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2019, 23:11:45 »
Tavlanmış ve yumuşak haldeyken içerisine bir şey karıştırmak olmaz da, belki bu nikeli  sert bir çeliği her iki yanına ocak kaynağıyla birleştirip Sanmai şekline sokarak işe yarar bir bıçak yapabilirsiniz.  Damascus şeklinde dövseniz de sakıncalı olur çünkü ağız kısmına nikel gelirse bu kısım yumuşak olacaktır.