Gönderen Konu: Hangi bıçağı almalıyım?  (Okunma sayısı 415 defa)

berkay885

• Üye
  • *
  • Yer: tekirdağ
Hangi bıçağı almalıyım?
« : 25 Temmuz 2019, 20:48:09 »
Herkese merhaba forumda bayadır yoktum.Daha önceki konumda bıçak yapmak istiyordum ama bu iş beni aştığı için vaz geçtim.
Elimde bir miktar para var ve bende bu parayı akıllıca kullanip biriktirmektense güzel bir bıçak almak istiyorum.
Normalde alcağım bıçağa karar vermisitim ama farklı bir seçenek daha cıktı karşıma.
Kullanma amacım aslında hoş durması için alicam.Ama arada kampa vs gittiğimde beni yanlız bırakmayacak bir alet olması lazım her türlü konuda bana yardımcı olmalı.
Bıçaklardan pek anlamam bu yüzden siz ablalarıma abilerime soruyorum.

1.BIÇAK=》 KA-BAR USMC SIYAH ( 7 INCH bıçak uzunluğu toplam 30 cm,1095 cro-van çelik)
2.BIÇAK=》 BUCK 120 SİYAH ( 7.375 INCH bıçak uzunluğu toplam 30 cm,420hc celik)
 Sizce hangisi?

Osman Kurt

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
Ynt: Hangi bıçağı almalıyım?
« Yanıtla #1 : 25 Temmuz 2019, 21:10:21 »
İkisi arasında kaldı iseniz önerim Kabar olur ama 1000 lira üzeri bir parayı gözden çıkarmış görünüyorsunuz el yapımı işlerede göz atın derim.Şimdiden hayırlı olsun. :2up
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

mehmet_

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Meraklı
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #2 : 25 Temmuz 2019, 21:22:53 »
Aramızda abla var mı bilmiyorum ama ben de Kabar diyorum.

emruhu

• Üyee
  • **
  • Meslek: Matematikçi
  • Yer: BARTIN
« Yanıtla #3 : 26 Temmuz 2019, 01:29:11 »
:D :D :D

berkay885

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Temmuz 2019, 02:19:35 »
İkisi arasında kaldı iseniz önerim Kabar olur ama 1000 lira üzeri bir parayı gözden çıkarmış görünüyorsunuz el yapımı işlerede göz atın derim.Şimdiden hayırlı olsun. :2up
Türkiye de çoğu model yok ne yazık ki bahsettiğim modeli amazondan alacağım.Yaklasik 450 tl gibi bir fiyatı var.

berkay885

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 26 Temmuz 2019, 02:21:06 »
Benimde ilk tercihim Ka-bar idi ama buck 120'nin şekli çok daha hoş.Ama dediklerine göre 1095 celik daha iyiymiş.

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #6 : 26 Temmuz 2019, 08:14:21 »

Benim hanım çelik falan almayayım diye arada başlıklara bakıyor. :D Zaten iyi bir Forged In Fire hayranı. Tüm bölümlerini izlemişliği var. 8)
Japon tarzı işler ve güzel kılıflar denk geldiğinde ona başlığı gönderiyorum, bakıyor. Bu aralar Sefa hocanın kiridashi'sine takıldı kaldı ama. Uyduruktan da olsa bir kiridashi yapamaz mıyım acaba diye düşünüyor sırf çekilişe katılabilmek için :))
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

Hakan Polat

• Üyee
  • **
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #7 : 30 Temmuz 2019, 13:33:16 »
  Güzel fiyatlar. Ben de Bora'nın bir modelini çok beğenmiştim. Ama fiyatlar biraz yüksek olunca vazgeçip çelik, eğe, işkence ve zımparalar almıştım.  :)
  Biraz daha uygun olan Bora'lara da bakabilirsiniz ama internet sitesinde okuduğumda ellerinde çelik kalmadığından yeni bıçaklarda kullanılan çeliğin  440b olduğunu, telefonla yaptığım görüşmede ise çeliklerin tekrar stoklarına geldiğini ve istenilen çeliğe göre (4116, n690, 440c) bıçak yapabileceklerini söylemişlerdi. Bora konusunda diğer ustalarımızın fikirlerini alabilirsin. Ben sadece elimdeki 2 modeli baz alarak önerdim.

merter

• Üyee
  • **
  • Meslek: elk teknikeri
  • Yer: kocaeli
« Yanıtla #8 : 30 Temmuz 2019, 18:22:04 »
Tabiki kabar. Ama 1095 paslanır dikkat et.

berkay885

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 17 Ağustos 2019, 21:59:13 »
  Güzel fiyatlar. Ben de Bora'nın bir modelini çok beğenmiştim. Ama fiyatlar biraz yüksek olunca vazgeçip çelik, eğe, işkence ve zımparalar almıştım.  :)
  Biraz daha uygun olan Bora'lara da bakabilirsiniz ama internet sitesinde okuduğumda ellerinde çelik kalmadığından yeni bıçaklarda kullanılan çeliğin  440b olduğunu, telefonla yaptığım görüşmede ise çeliklerin tekrar stoklarına geldiğini ve istenilen çeliğe göre (4116, n690, 440c) bıçak yapabileceklerini söylemişlerdi. Bora konusunda diğer ustalarımızın fikirlerini alabilirsin. Ben sadece elimdeki 2 modeli baz alarak önerdim.

Bora bıçakları güzelmidir bilmem ama fiyatlarının gereksiz pahalı olduğunu düşünüyorum.Ka-Bar 350 tl ye buldum usmc (1213 modeli) tactic bir kılıfla geliyor hemde

berkay885

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 17 Ağustos 2019, 22:00:35 »
Tabiki kabar. Ama 1095 paslanır dikkat et.
Paslanması önemli değil bakımını yaparım ben ama birşey sorucam size neden 1095 ? neden 420hc değil neden kabar yani sadece çelik için mi ?

Kutsal

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Çırak-45
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #11 : 17 Ağustos 2019, 22:15:29 »
Bora'dan uzak dur.
"Neden 1095?" ile ilgili yüzlerce sayfa var.
Okuyabilirsiniz.
Bülent
------------------------------------------------------
Those who do not move, do not notice their chains.Rosa Luxemburg.

Hakan Polat

• Üyee
  • **
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #12 : 19 Ağustos 2019, 18:53:11 »
Bora'dan uzak dur.
Okuyabilirsiniz.

Bu arada söylemeyi unutmuşum 440c (veya 440b) çeliğinden farklı bir çelik seçiminde fiyat değişiyor. Zaten bıçakların fiyatları yüksek farklı bir çelikte fiyatlar daha da artıyor.

Saygılarımla.

berkay885

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 20 Ağustos 2019, 20:32:51 »
Bora'dan uzak dur.
Okuyabilirsiniz.

Peki 420hc arasındaki fark nedir?