Gönderen Konu: Polonya'da bıçakçılık  (Okunma sayısı 393 defa)

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
Polonya'da bıçakçılık
« : 19 Haziran 2019, 17:02:59 »
Merhabalar;

15 Temmuz ve 19 Temmuz tarihleri arasında iş sebebiyle Polonya'da bulunacağım. Polonya'da bıçakçılık işleri nasıl, bilen var mı? Buralarda bulamayıp orada bulunan birşey alabilir miyim acaba? İhtiyacım olan yada aklıma gelen spesifik bir ürün yok ama mesela W2, 1095 gibi çelikler, stabilize edilmiş TR'de olmayan ağaçlar Polonya'da bulması kolay mıdır?

Orada olan kontağım sayeseinde internetten temin etmem de mümkün, onun adresine isteyebilirim. Eğer sizlerin de makul seviyede taşıyabileceğim istekleriniz olursa yardımcı olabilirim.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: mağazacılık
  • Yer: sarıyer
Ynt: Polonya'da bıçakçılık
« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2019, 00:41:29 »
Hayırlı işler abim

Stabilize ağaç heryerde pahalı, orada daha
pahalı olması muhtemel. Stabilizasyon reçinesi
alınabilir. Ağaç alınabilir.
W2 olmasa da rusların gost marka u10a diye
bir çeliği var, w2 muadili, bu çeliği bulabilirsen
sana bana değil, Türk bıçakçılık camiasına
büyük katkıda bulunmuş olursun. Hatta
uluslararası ticaretini de yapabilirsin.
Toz çelik bulabilirsin. 1095 tozu gibi.
Bunlar bizde bulunmayanlar.
Oranın orman durumu ve fiyatlar nasıl
bilmiyorum ama ağaç çok önemli bir başlık.
Hayırlı yolculuklar şimdiden

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
« Yanıtla #2 : 31 Mart 2020, 23:27:54 »
Selamlar. Gitmeden önce size Polonya'da bıçakçılık hakkında danışmıştım. Gittiğimde oradaki şubeden bir arkadasin vasıtasıyla tanıştığım ustanın yapımı olan kompakt laminant elime gecti. Bu malzeme ile daha önceden çalışmış deneyimli ustalarımdan yardım rica ediyorum. Sizlerden ricam ücretsiz olarak göndersem deneyip yorum yapabilir misiniz? Malzemenin getirme zahmetindense bilgi benim için daha değerli, o sebeple gerçekten bu malzemeleri tanıyan bir ustanın kullanıp, inceleyip, yorum yapmasına ihtiyacim var.

Ülke hakkında yorumlarım is şu şekilde; Her konuda olduğu gibi bıçakçilıkta da Polonya çok mekanik, bence duygusuz ve yüksek seviyede mühendislik yaklaşımı var. Ustalık ve el mahareti neredeyse yok. Ruhsuz çalışıyorlar ama asla reçeteden uzaklaşmıyorlar. Kitabinda ne yazıyorsa onu aynen makine gibi hatasız yapıyorlar. Arkadaş beni ustayla tanıştırdığında “neyi merak ediyorsun” diye sordu. Ben de bizim memlekette olmayan malzemeri görüp onlar hakkında bilgi istedim. Babamın mesleğinden dolayı da ilgimi çeken ahşap ve ahşapların laminasyonu hakkında bilgi istedim. Adam çok şaşırdı önce. Dedim bizde yok, dışardan geliyor. Ben sana tarif edeyim, kendin yap dedi. Bu malzemeyi beraber yapmistik ve kuruyup presten alması için onun atolyesinde bırakmıştık. Ben de ertesi gun TR’ye geri dönmüştüm. Malzeme proje icin Polonya şubemize giden ve dönerken de yanında getiren iş arkadaşım tarafından elime ulaştı. Dışardan gördüğüm kadarıyla pek ahşapla ilgisi kalmamış, mermer gibi birşey olmuş. Ağırlıgı da neredeyse 2 kat artmış. Bu teknik detayları ve yapım aşamalarını, püf noktaları istek gelirse video çekerim.(Amatorce...) (Edebiyatla aram pek iyi değil, o sebeple başarılı şekilde teknik makale yazamam.) Asıl merak ettiğim bunun kalitesi Amazon yada eBay’dekiler kadar iyi mi? Biz de burada aynı tekniklerle yapsak yurtdışındaki kaliteyi yakalayabilir miyiz? Yardımcı olmak için gönüllü olacak ustalara şimdiden teşekkür ederim.

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

Şaban Kurt

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Diyarbakır
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2020, 00:22:24 »
Orkun hocam daha önce kompakt çalıştım bir defaya mahsus dediğiniz gibi ağır mermer gibi sağlam bir malzeme fakat tozu pis bir malzeme işlemesi ahşaba göre biraz daha zehmetli piyasada ucuz bulunabiliyor elbette bizim aldıgımız fabrikasyon bunun gibi katmanlı değildi bu el yapımı katmanlı normal genellikle mutfak ve şeflerde kullanılıyorlar bakteri barındırmaması açısından eğer siz uygun görürseniz fakat acelesi yoksa deneyebilirim ama zaman sorun olursa hemen yapma ve deneme şansım yok malesef.
Gendarmerie Special Operation...

Osman Kurt

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2020, 01:09:44 »
Benim kullandığım kompakt laminat kağıttan imal piyasada herkesin kullandığı siyah renkli malzeme ama sizin resimleri görünce bu daha çok ahşap laminesi ve sonrasında stabilize edilmesi gibi bir işlem sonucu oluşmuş bir ürün.Deneyecek ustaların sonuçlarını merakla bekliyorum girintili işlendiğinde desenlerde güzel çıkacak gibi. :2up
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

veysel açarı

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Paramedic
  • Yer: Manisa akhisar
« Yanıtla #5 : 01 Nisan 2020, 06:51:49 »
Polonyada ezh special diye  plonya yapımı w2 var roman stoklosva diye bir usta var hep o celikle caşıyor

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2020, 12:08:46 »
Orkun hocam daha önce kompakt çalıştım bir defaya mahsus dediğiniz gibi ağır mermer gibi sağlam bir malzeme fakat tozu pis bir malzeme işlemesi ahşaba göre biraz daha zehmetli piyasada ucuz bulunabiliyor elbette bizim aldıgımız fabrikasyon bunun gibi katmanlı değildi bu el yapımı katmanlı normal genellikle mutfak ve şeflerde kullanılıyorlar bakteri barındırmaması açısından eğer siz uygun görürseniz fakat acelesi yoksa deneyebilirim ama zaman sorun olursa hemen yapma ve deneme şansım yok malesef.

Evet ustam, eğitim amaçlı olunca biraz kalın tuttuk. :) Özelden adres gönderirsen konuşalım.

Benim kullandığım kompakt laminat kağıttan imal piyasada herkesin kullandığı siyah renkli malzeme ama sizin resimleri görünce bu daha çok ahşap laminesi ve sonrasında stabilize edilmesi gibi bir işlem sonucu oluşmuş bir ürün.Deneyecek ustaların sonuçlarını merakla bekliyorum girintili işlendiğinde desenlerde güzel çıkacak gibi. :2up

Evet ustam aynen. Kağıt mikarta da vardı ama ben ağaçsever olduğum için özellikle ahşap laminasyonu istedim. Fakat sonuç pek ahşap gibi değil. Görüntü ve desenler tamam ama dokunduğunuzda makinenin metal bir aksamı gibi yada bir mutfak tezgahının mermeri gibi hissiyatı var. :D Bunda etmen dediğiniz gibi muhtemelen kısmi stabilizasyon. Katmanlar birbirine epoxy yada ağaç tutkalı ile değil, laminasyon reçinesi emdirilerek yapıştırıldı. İlk defa gördüğüm bir yöntem, reçine saatlerce kıvamını koruyabiliyor ve ince ahşaplar dış yüzeyleri kup-kuru olana dek reçineyi emebiliyor. Youtube'daki micarta videoları gibi katmanlar arasına epoxi sür geç değil yani. Parti parti reçine dökülüp tekrar tekrar katmanlar ıslatıldı ve en son prese sokuldu. Ayrıca bu reçine yüksek sıcaklık üretiyor. Kağıtlar için farklı bir reçine kullanılıyormuş, çünkü kağıdı hamur kıvamında eritiyormuş. Yabancı olduğum bir proses ve ürün kalitesini gerçekten çok merak ediyorum. O:-)

Polonyada ezh special diye  plonya yapımı w2 var roman stoklosva diye bir usta var hep o celikle caşıyor

Bilgi için teşekkürler ustam. Bir sonraki gidişim(kısmet olursa) için aklımda tutacağım.

ekrem3428

• Özel Üyeler
  • Üye
  • Meslek: memur
  • Yer: Silivri/İstanbul
« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2020, 17:20:19 »
açıkçası bende sonucu çok merak ettim paylaşırsanız sevinirim.
kullandıkları laminasyon reçinesi ne çeşit acaba bilgi alabildiniz mi?
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2020, 17:30:44 Gönderen: ekrem3428 »

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
« Yanıtla #8 : 28 Mayıs 2020, 21:23:51 »
Pro-set Lam125 + Slow hardener.