Gönderen Konu: Göçebe demircilik örs seçimi  (Okunma sayısı 261 defa)

özdemir murat

• Üyee
  • **
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Diyarbakır
Göçebe demircilik örs seçimi
« : 14 Mayıs 2019, 15:00:59 »
 Merhabalar. Yer kısıtlamasından dolayı göçebe demirciliği uygulamaya karar vermiştim, bir kaç ay öncede ufak bir dememem olmuştu.
 Dün hurdacılarda epey bir zaman harcadım sadece birinde 50 kg lık yıpranmış bir örs bulabildim. Taşıması zor olacağından ve ekstra işlem istediğinden vazgeçtip, sertleşebilen c40 serisi malzemelere yöneldim fakat bulunduğum şehirde indüxyoncu olmadığından ondan da vazgeçmek zorunda kaldım.
 Sonra hardox diye bir malzemenin varlığını tesadüfen öğrendim. Satıcı Sertliğe 450 hbv dedi 47 hrc ye denk geliyor o da. Fiyat olarakta 15x20x6 cm bir parçaya 200tl civarı bi rakam söyledi.
 Kararsız kalıp birazda balyoz bakayım dedim. Kilosu 10 tl den balyoz bulabildim. 10 kiloluk düz uçlu düşünüyorum.
Şu an hardox ve balyoz arasında kaldım. Hangisi fiyat/fayda olarak daha uygun olur.

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
Ynt: Göçebe demircilik örs seçimi
« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2019, 16:44:52 »
Ustam, köylerden, çiftçilerden yada hurdadan traktör ön ağırlığı bulabilirsen o da idare edebilir. Aklında bir alternatif olarak bulunsun. Daha önce kepçe kova dişi kullanıldığını görmüştük. Aynı şekilde iş makinesi parçası yada traktör pulluğu parçaları da belki iş görebilir.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

özdemir murat

• Üyee
  • **
« Yanıtla #2 : 14 Mayıs 2019, 17:36:32 »
 Orkun hocam doğrudur tarım aletleri yapan bi yere de uğradım dün. Demir işe çalışıyorum dedi, aletlerde kullandığı milleri ise konyaya gönderip sementasyon yaptırıyormuş. Demir kütük bulur isen yardımcı olurum Kargo masrafın olmaz en azından dedi fakat sementasyon  ne kadar sağlıklı olur bir fikrim yok. Ön ağırlık konusunda ise darbe sürtünme vs gibi işleri olmayan bir parçayı, çelik gibi bir malzemeden yapacaklarını zannetmiyorum ama onuda yarın sorayım.
 Aslında abartıyorum sanırım. Döveceğim 2-3 ayda 1 bıçak, 10 luk bir madırga daha mantıklı gibi duruyor.

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2019, 15:29:58 »
10 kg lık madırga yeterli gelir bence. Sementasyon da iyi fikir, sementasyon sonrası su verildiğinde gayet güzel iş çıkarır, madırgadan da iyi olur.

özdemir murat

• Üyee
  • **
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2019, 23:23:28 »
Orkun hocam traktör ağırlığı buldum döküm çıktı, hatta bazı yereleri gözenekliydi.
10 kg lık madırga yeterli gelir bence. Sementasyon da iyi fikir, sementasyon sonrası su verildiğinde gayet güzel iş çıkarır, madırgadan da iyi olur.
Sefa hocam dediğiniz gibi madırga daha uygun duruyor. Demir kütük+Sementasyon+ısıl işlem 2. El bir örs fiyatına gelebilir. Yarın tekrar hurdacılardan madırga bakayım. Bulamaz isem sıfır fiyatıda uygun gibi.
 Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2019, 23:25:44 Gönderen: özdemir murat »

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #5 : 16 Mayıs 2019, 02:08:05 »
Geniş bir kütüğün ortasını da madırgaya göre oyar, madırganın üçte birini de bu oyduğun yere yerleştirirsen tadından yenmez  ;)

gökhan bakla

• Genel Yönetim
  • Üyee
    • blog
  • Yer: İstanbul / Tekirdağ - 1978
« Yanıtla #6 : 16 Mayıs 2019, 09:34:34 »
Madırga, balyoz en kolay ulaşılabilir uygun malzemeler  :2up

Benim bu tip işlerde kullandığım örs + kütük + çekiç + keski + kısaç vs. den oluşan bir takımım var,
Örs olarak kendimin yaptığı küçük bir kazıklı örsüm var, 4140 çeliğinden tahmini 6-7 kilo.
Bunun dövmeye yarayan yüzünün çapı hemen hemen bir balyozun yüzü genişliğinde ve bence oldukça kullanışlı.
Sağlam bir şekilde sabitlemek çok önemli. Sabitlendiğinde hiç sıkıntı çıkarmadan bir şeyler dövülebiliyor.  ;)

özdemir murat

• Üyee
  • **
« Yanıtla #7 : 16 Mayıs 2019, 19:37:36 »
Geniş bir kütüğün ortasını da madırgaya göre oyar, madırganın üçte birini de bu oyduğun yere yerleştirirsen tadından yenmez  ;)
Bugün bu planı kafamda tasarlayarak hurdacıları dolaşıken bi arkadaştan elinde ray olduğu haberi geldi. Sağolsun yardımcı olacak. Bu arada 10 luk madırgalara fahiş fiyatlar söylediler. Sanırım ihtiyacım olduğunu anladılar. Sıfırının daha ucuz olduğunu söyleyip ayrıldım.

Gökhan hocam çok şık duruyor özellikle örse takılan keski ve şekil vermeye yarayan aletler ilgimi çekiyor. umarım ilerde bende bu tarz aletleri bende üretebilirim.

Örs işinide hallettikten sonra yüksek ısılara çıkabileceğim bi fan lazım. Kalaycı körüğü bulmak imkansız gibi.
Ytong ocağım var fakat dövme sıcaklığına ulaşabileceğini tahmin etmiyorum. Elimde manuel mangal körüğü var şarjlı matkaba bağlayınca çok iyi hava veriyor fakat dişlileri çatırdıyor, büyük ihtimal yarı yolda bırakır. Acaba 12 v ile çalışan şişme havuz pompaları işimi görürmü yoksa sefa hocamın kalorifer fanından almak için yine hurdacıların yolunumu tutsam.

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: mağazacılık
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #8 : 17 Mayıs 2019, 02:55:12 »
Pompalar iş görmez, üfleme debisi yüksek
mekanizma lazım, yani fan. Onlara da dikkat
etmek gerek. Kombi fanı kullandım havası
yetersiz geldi, motoru değiştirdim.
Vebasto diye bir kalorifer sistemi var, minibüslerde
kullanılan. Tamircilerinde vardır çıkma.
Motor 12v 4000 civarı devir vardı. Fazlasıyla
yetecek bir sistem. Bu sisteme şarj edilebilir
ortalama 3 amperlik bir akü eklenebilirse arazi
işinde efsane olur.

Ytong ocağına da az bir hava üfleyerek sıcaklığı
artırabilirsiniz. Ancak bu oksijenden dolayı tufali
ve malzeme kaybını artırır mı bilmem.
Ama ytongun dayanımını azaltacağı kesin.

özdemir murat

• Üyee
  • **
« Yanıtla #9 : 19 Mayıs 2019, 20:43:04 »
Anladım şeref hocam. Yarında çıkmacıları dolaşayım :2up webestoların gerçekten debisi çok yüksek. Benim kullandığımda 3 kademe devir ayarıda vardı. Bu işte hallolur ise geriye sadece kaliteli bi odun kömürü kalıyor. Aklıma kok var ama sanırım bulmada sorun yaşayacağım. Linyitin çelik üzerinde ki olumsuz etkilerinden dolayı  eledim oa şıkkı. Şimdilik odun kömürü işimi fazlası ile görür kanaatindeyim.

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #10 : 20 Mayıs 2019, 01:25:51 »
Odun kömürlerine dikkat!
Bazıları fosfor bombası gibi kıvılcım atıyor.
Sibirya kömürü şarapnel atıyor.
Kok kömürü ise sığınılacak en güzel liman.
Linyit kömürü kükürtte sıkıntı, tabi bu
sıkıntı sibirya kömüründe de olabilir
(bunda tam emin değilim).

Kıvılcımı az odun kömürü bulsanız da
pahalıya gelebilir. Kok kömürü çok daha
tasarruflu olur. Ateşi daha homojendir.

Kok kömürünü bulmanın yolu dökümcüleri
bulmaktan geçer, demir dökümcüleri
artık kullanmayabilir ama kuyumcuların
dökümcüleri kullanıyorlar.
Soytürk usta zamanında beni uyarmıştı
“Bulabilirsen fındık boy al” ben ceviz boy
bulabildim Samatya’da. Her seferinde
kırma zahmeti çekiyorum, zor kırılıyor.

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #11 : 20 Mayıs 2019, 01:27:35 »
Belki bulunduğunuz bölgede kazanlı sistemle
ısınan apartmanlar vardır. Onlar da kok kömürü
kullanabilirler.

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #12 : 20 Mayıs 2019, 02:16:25 »
Odun kömürlerinde en makbulü çam kömürü ama çabuk geçiyor diye kömürcüler genellikle meşe kullanıyor. Meşe harbiden de kıvılcım bombası. Uygun yer bulabilirsen çam kömürünü kendin de yapabilirsin aslında, kalorisi gerçekten çok yüksek.

özdemir murat

• Üyee
  • **
« Yanıtla #13 : 20 Mayıs 2019, 21:05:19 »
Belki bulunduğunuz bölgede kazanlı sistemle
ısınan apartmanlar vardır. Onlar da kok kömürü
kullanabilirler.
Zannetmiyorum ama bakayım genelde gördüklerim yağlı linyit türevi kömürler. Eskiden sobalarda yakılıyordu iskenderun koku diye satılıyordu. Süngersi bi kömürdü. Onu bulabilsek ocak kaynağı bile yapılırdı. Bazen uygun olmayan sobaları eritiyordu.
Odun kömürlerinde en makbulü çam kömürü ama çabuk geçiyor diye kömürcüler genellikle meşe kullanıyor. Meşe harbiden de kıvılcım bombası. Uygun yer bulabilirsen çam kömürünü kendin de yapabilirsin aslında, kalorisi gerçekten çok yüksek.

İmkan olasa da çam yok buralarda sefa hocam. Ancak meşenin parlama sorunu gerçekten rahatsız edici olursa çam paletleri kömür kullanabilirim belki. Birde internette fındık kabuğu, bambu ve ismini hatırlamadığım tropik bi odun kömürüne denk geldim. Sanırım karadeniz tarafında fındık kabuğu kömürü demir işlerinde kullanılıyor. Giresunlu bi usta kullanırken görmüştüm diye hatırlıyorum, kıvılcımsız diye kullandığından bahsetmişti. Acaba kalorisi nasıldır. Bulduğum sitede 18 kg 60 tl.

fatihbyfatih

• Üyee
  • **
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Samsun
« Yanıtla #14 : 21 Mayıs 2019, 04:23:54 »
Sanayi bölgelerinde ki ana kömür dağıtıcıların da genelde kok kömürü oluyor. Ben buldum ama tonajsız vermediler. Yakınlarında dökümcü buldum. Rica üzerine birkaç çuval verdiler sağolsunlar. Belki tecrübem işinize yarar :)