Gönderen Konu: Forum Çok Sessiz  (Okunma sayısı 719 defa)

bobinajcı

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: bobinaj
  • Yer: Aksaray
Ynt: Forum Çok Sessiz
« Yanıtla #20 : 13 Mart 2019, 10:38:08 »

ustalardan önce yorum yapanlar çoğaldı gibi geliyor banada ,şurayı şöyle yap burayı böyle gibi .
burada böyle diyebilecek ustalar belli, onun dışındakiler şöyle olsa daha mı iyi olurdu diyebilirler .
eskisi kadar yorum yazmıyorum , yorum derken beğeni babında.
şöyle yap böyle yap diyecek kadar bilgimde yok .
kendini ispatlamaya çalışan yada burayı sahiplenmeye çalışanlar var gibi .
benim gördüklerim yada sezdiklerim bunlar .
hepinize kolay gelsin .
“Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma.” HZ. Mevlana

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: mağazacılık
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #21 : 14 Mart 2019, 01:37:38 »
Tüm arkadaşlaradan özür dileyerek bir soru sormak
istiyorum, herkese.

Benim gibi acemilerin (bıçaklar için)yorumlar ve
eleştiriler yapması, bıçağı yapan ya da yapmayan,
konuyu başlatan ya da başlatmayan kişileri
rahatsız ediyor mu?

Ve dahi, bir konu açıldığında, o konuyla ilgili
ufak da olsa bildiğimiz ölçüde fikir paylaşmamız,
kendini göstermeye çalışan bir ukala gibi mi
algılanıyor.

Yaptığımız ukalalıklar zorunuza gidiyor mu?

İsterseniz acemiler seslerini kessinler.
Dilerseniz insanlara ‘eline sağlık, başını şöyle
sonunu şöyle yapsan daha iyi olur gibi’
demeyelim.

Var mı karın ağrısı olan acemi ukalalara!
Hoş koskoca ustaların bu yorumlardan dolayı
çocuk gibi azarlandığına şahit oldum ya...

Eleştiri olayını sevmeyenler söylesin de
bilelim, ona göre ağzımızı kapatalım.

Eleştiri iyi bir şeydir, insanı ve toplumu
geliştirir.

Ayrıca forum denen şey; Eski Roma’da
aristokratların toplanıp güncel meseleleri
istişare ettiği meydan anlamını taşır.
Forumun amacı ‘fikir beyan etmektir’
Fikir’den ve tefekkürden hoşlanmayanlar
paylaşım yapmazlarsa (sevmedikleri)
eleştiriden de uzak olurlar.

Not: bu düşüncelerim geneledir.
Son zamanlarda bir bilgi paylaştığımızda
sanki kendimizi göstermeye çalışıyormuşuz
gibi, yazdığımız cüz’i de olsa bilginin
bir kıymeti yokmuş gibi bir algı oluştu
şahsımda. Ve yukarıda saydığım sevdiğim
insanların yorumlarında sanki onların da
yorum yapmaya çekinir olduğu ve sindirilmiş
oldukları hissi uyandığından yazılmıştır
bu yazı.

Sait

• Üyee
  • **
  • Meslek: Kitapçı
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #22 : 14 Mart 2019, 10:15:01 »
istiyorum, herkese.

rahatsız ediyor mu?

Ve dahi, bir konu açıldığında, o konuyla ilgili
ufak da olsa bildiğimiz ölçüde fikir paylaşmamız,
kendini göstermeye çalışan bir ukala gibi mi
algılanıyor.

İsterseniz acemiler seslerini kessinler.
Dilerseniz insanlara ‘eline sağlık, başını şöyle
sonunu şöyle yapsan daha iyi olur gibi’
demeyelim.

Var mı karın ağrısı olan acemi ukalalara!
Hoş koskoca ustaların bu yorumlardan dolayı
çocuk gibi azarlandığına şahit oldum ya...

Eleştiri olayını sevmeyenler söylesin de
bilelim, ona göre ağzımızı kapatalım.

Eleştiri iyi bir şeydir, insanı ve toplumu
geliştirir.

Ayrıca forum denen şey; Eski Roma’da
aristokratların toplanıp güncel meseleleri
istişare ettiği meydan anlamını taşır.
Forumun amacı ‘fikir beyan etmektir’
Fikir’den ve tefekkürden hoşlanmayanlar
paylaşım yapmazlarsa (sevmedikleri)
eleştiriden de uzak olurlar.

Not: bu düşüncelerim geneledir.
Son zamanlarda bir bilgi paylaştığımızda
sanki kendimizi göstermeye çalışıyormuşuz
gibi, yazdığımız cüz’i de olsa bilginin
bir kıymeti yokmuş gibi bir algı oluştu
şahsımda. Ve yukarıda saydığım sevdiğim
insanların yorumlarında sanki onların da
yorum yapmaya çekinir olduğu ve sindirilmiş
oldukları hissi uyandığından yazılmıştır
bu yazı.

Yaşça daha küçük ve daha acemi biri olarak ben diyemezdim katılıyorum ve bu yazıya da alınacak kişilerin belli olduğunu ve cevap gelirse bende de büyük rahatlamaya yol açacağını belirtmek isterim. Ukalalık bilmeden yaptıysak affola cümleyen özür dilerim kendi adıma. Nacizane kendimizi geliitirmeye çalışkyoruz diyebilirim.

mehmet_

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Meraklı
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #23 : 14 Mart 2019, 11:48:47 »
Bu konu adım adım tatsız bir noktaya gidiyor. "Senin yorum yapmak haddine mi" gibi bir yaklaşım hobiye yeni başlamış veya belirli bir seviyeye gelmiş herkesi üzer, kırar. Yaptığımız yorumlarda hobiye heves eden insanları daha işin başında bu işten ve forumdan soğutmak şikayet ettiğimiz sessizliği daha da arttırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

seckin.yaman

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Teknisyen
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #24 : 14 Mart 2019, 12:00:59 »
Bende bu işe meraklı biri olarak  yaklaşık üç yıldır forumu takip ediyorum.Forumdan çok şey öğrendim.Bunun için bu forumdaki yardımsever arkadaşlara teşekkürü borç bilirim.Eleştiri yada yorum konusuna gelirsek sadece çok beğendiğim bıçaklara yorum yapıyorum. Eleştiri konusuna gelirsek de birini kırmamak adına ve de kırılmamak adına yorum yapmıyorum. Çünki daha önce okuduğum konularda da bu tür konulardan tartışmalar çıkmış bende tekrar böyle tartışmalara sebep olmak istemem.Şeref arkadaşımızın yazdıklarına  katılıyorum.

emin albayrak

• Genel Yönetim
  • Üyee
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #25 : 14 Mart 2019, 12:07:14 »

bu cümle sana yakıştı mı Şeref?
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #26 : 14 Mart 2019, 12:25:58 »

bu cümle sana yakıştı mı Şeref?
Ustam, karşı tarafta bizim yorumlar ukalalık
olarak algılanıyor ya o yüzden bu tabiri kullandım.
Evet seviyesiz olmuş bu cümle herkesten özür
dilerim.

bobinajcı

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #27 : 14 Mart 2019, 13:17:23 »
karşı taraf kim? şimdi şöyle bir soru aklıma geliyor, ben karşıdamıyım bu taraftamıyım ?  ::)

bu kadar  sert olmanıza gerek yok.kişisel bir suçlama yok  herkes aklından geçeni yazıyor. yazılanlara bakıyorum hepsini size yazmışlar gibi bir durum çıkarıyorsunuz .yazılanların hepsini hepsini siz yüklenmeyin  herkes üstüne düşeni alsın.

SErkişi

• Üyee
  • **
  • Meslek: Sağlık Sektörü
  • Yer: Ataşehir-İstanbul
« Yanıtla #28 : 14 Mart 2019, 13:46:16 »
Sağlık sorunlarım nedeniyle 7 ay foruma katılamadım. Elimdeki 2.bıçağı bitirip paylaştığımda çok az yorum aldım, o zaman hem şaşırdım hem motivasyonumun etkilendiğini fark ettim. Bir öncekinde sağlam eleştiriler almıştım ve bir sürü şeyi fark etmiştim. Forumda bir şeyler değişmiş diye düşündüm ve bu başlık açıldı. Acemi olduğum için paylaşılan eserlere (Soytürk Ustanın da dediği gibi) yapısal katkı yapmayan "Ellerinize Sağlık" düzeyinden öte katkı yapamıyorum. ama aslında bu yorum bile çalışma sahibi için; "okumuş, zaman ayırmış, değer vermiş" anlamına geliyor olabilir. Eleştirilmek genelde kimsenin hoşuna gitmez ama burada bir şeyleri yarıştırmıyoruz ki. Eleştirilerle öğreneceğiz. Sadece paylaşmak amaçlı olsa yaptıklarımı face de paylaşırdım, like alırdım. Şeref Ustamın söylediği içeriğe tamamen katılıyorum (uslubunu biraz sert bulmakla beraber ). Ustaların, kalfaların ve acemilerin yorumları- olmazsa bu forumun işlevi eksik kalır.

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #29 : 14 Mart 2019, 17:12:02 »
karşı taraf kim? şimdi şöyle bir soru aklıma geliyor, ben karşıdamıyım bu taraftamıyım ?  ::)

bu kadar  sert olmanıza gerek yok.kişisel bir suçlama yok  herkes aklından geçeni yazıyor. yazılanlara bakıyorum hepsini size yazmışlar gibi bir durum çıkarıyorsunuz .yazılanların hepsini hepsini siz yüklenmeyin  herkes üstüne düşeni alsın.
Ne tarafta olmak isterseniz.
Malum zihniyet yüzünden insanlar korkudan
yorum yazamıyor.
Yorum yapmak için üst sınıfta olmak gerekiyor
bu zihniyere göre.

Teşbihte hata aranmaz:
Bir acemi yorum yaptığında durum ne ise
bir çocuk bir şey söylediğinde ya da sorduğunda
yapılması gereken aynı şeydir.

Buna binaen siz, Bobinajcı Haydar Bey
zannediyorum çocuğunuz vardır.
Çocuğunuz bir şey söylediğinde ya da
sorduğunda ona ‘sen sus, ne bileceksin,
büyüklerinin işine karışma’ mı dersiniz.
Yoksa konu hakkındaki fikirlerini beraber
istişare mi edersiniz?

Şeref Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #30 : 14 Mart 2019, 17:28:57 »
Sağlık sorunlarım nedeniyle 7 ay foruma katılamadım. Elimdeki 2.bıçağı bitirip paylaştığımda çok az yorum aldım, o zaman hem şaşırdım hem motivasyonumun etkilendiğini fark ettim. Bir öncekinde sağlam eleştiriler almıştım ve bir sürü şeyi fark etmiştim. Forumda bir şeyler değişmiş diye düşündüm ve bu başlık açıldı. Acemi olduğum için paylaşılan eserlere (Soytürk Ustanın da dediği gibi) yapısal katkı yapmayan "Ellerinize Sağlık" düzeyinden öte katkı yapamıyorum. ama aslında bu yorum bile çalışma sahibi için; "okumuş, zaman ayırmış, değer vermiş" anlamına geliyor olabilir. Eleştirilmek genelde kimsenin hoşuna gitmez ama burada bir şeyleri yarıştırmıyoruz ki. Eleştirilerle öğreneceğiz. Sadece paylaşmak amaçlı olsa yaptıklarımı face de paylaşırdım, like alırdım. Şeref Ustamın söylediği içeriğe tamamen katılıyorum (uslubunu biraz sert bulmakla beraber ). Ustaların, kalfaların ve acemilerin yorumları- olmazsa bu forumun işlevi eksik kalır.

Üslubumun sert olmasının sebebini çok güzel
özetlemişsiniz. Şimdi, ikinci bıçağınıza pek yorum yapan
olmadı, hatta geçmiş olsun diyen dahi...
Ve üçüncü bıçağınızı paylaşmak için hiç de hevesiniz
yok, doğru mu?

Birtakım kompleksler yüzünden bazı insanların
diğer bazı insanların şevkini kırmaya, hevesini
öldürmeye hakkı yok.

Üslubum sert oldu evet, bizzat yardımcı olmaya
çalıştığım biri beni azarladı. Zamanında Soytürk
usta Mercek Altında’daki bir bıçağa yorum yaptı
diye kıyamet koparıldı. Daha nice örnek...
Millet sindirilmiş, laf etmeye çekinir olmuş.

Bunlar bizim fazlasıyla zorumuza gitmişti.
Kalbimiz kırılmıştı.

CENGaver42

• Üyee
  • **
  • Cengiz
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: konya
« Yanıtla #31 : 14 Mart 2019, 20:23:02 »
Şeref Bey size kesinlikle katılıyorum. Şahsen ben bu başlıktaki bir yorum nedeniyle forumda yeni açılan başlıklara yorum yapmıyorum. Bu foruma üye olan her insanın yapılanlara katkı sağlamaya hakkı var bence. Yapıcı şekilde yapılan her eleştiri forumun gelişimine katkı sağlayacaktır.
Ayrıca ticari veya reklam amaçlı olmadığı müddetçe herkim olursa olsun forumu sahiplenmesinde bence bir sakınca yok. Kimse burada baki değil çünkü. Ne kadar kişi sahiplenirse o kadar gelişir ve forumun bekası sağlanır.
"Ne kadar usta olursan ol acemi olacagın pek çok gün olacak." 🤨🤔

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #32 : 14 Mart 2019, 21:35:36 »
istiyorum, herkese.

rahatsız ediyor mu?
...

Tecrübeli göz çok önemli. Ama bu sadece %50. Tecrübelinin bir problemi var. Yıllar içinde bir çok şeyi eleyince, herşeyi gördüğünü düşündükçe tecrübelide körlük oluşur, yeni fikirlere yeni sorulara kapanma eğilimi artar.

Acemi göz ise özgürce bakar ve tecrübelinin artık sorgulamayı bıraktıklarını sorgular, denemeyi unuttuklarını dener. O yüzden %50 de acemini soruları gerekir. Acemi susarsa ilk söylenmesi gereken ama unutulmuş olan en temel bilgilerin eksikliğini ortaya çıkaracak insan kalmaz. Forumdaki ölü linklerin farkına dahi önce acemiler varır. Forumdaki bilgilerin güncellenmesine vesile olur.

Tecrübeyle kesinlikle gelişen şey el alışkanlığı, tecrübe size bunu illa ki verir ancak bunun eksikliği de teknik geliştirmenize ve bu geliştirdiğinizi paylaşmanızla sizin gibi yeni başlayanların başlangıcını kolaylaştırmanıza vesile olur.

AR&GE'cilikte bundan 20 yıl önce yaptıklarıma ve aklıma gelen fikirlerime bakıyorum. O zamanki halimi şimdiki halimle gömemem.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

Ersin7500

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas- holding
  • Yer: istabul- edirne
« Yanıtla #33 : 14 Mart 2019, 21:39:22 »
değerli ustalarim, kirmayin birbirinizin kalbini bakin yazi lar her zaman farkli algilanir duygular farkliymis gibi aktarilir bence gerginliğe gerek yok

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #34 : 15 Mart 2019, 00:07:44 »

Arkadaşlar, yapmayın lütfen, elbette acemiler soru soracak, cevap arayacak, merak edecek ama araştırma yapılmadan soru can sıkıcı oluyor, hani çaba sarf etmeden , kısa yoldan neticeye varma izlenimi oluşturuyor ( bende ). Şeref kardeşim, Haydar usta biraz sert girmiş ama olay da sen de biraz alınganlık yaptın bence,  yazı dile ile konuşma dili diyelim biz buna  ;) Açık konuşayım, hobiye yeni başlayan birinin konu açıp soru sorduğu zaman forumda ondan daha deneyimli bir arkadaşımızın cevap vermesi benim çok hoşuma gidiyor, forumu sahiplenmiş diyorum kendi kendime. Bunda kötü bir şey yok ki Haydar ustam, asıl sorun bence sahiplenmeyip alacağını alıp çeken gidenler, benim rahatsız olduğum o kişiler. Birde caka satıyorlar her şeyi kendim öğrendim diye. Her konuya cevap yazan hevesli kardeşimiz benim gözümde sus pus olan dan kat be kat değerlidir.

bobinajcı

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #35 : 15 Mart 2019, 11:27:33 »

kırılacak yada kızacak birşey yok benim açımdan .benim asıl işim degil bu iş, benimki hobi, bu işle ilgili ticari bir kaygımda yok .
ben olmasamda bu platform yerinde durur.
benim buraya katacagım çok bişey yok ama öğrenecegim çok şey var.

sonuç bu söze geliyor -Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar ---diye yazmış Eylem bey .

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #36 : 15 Mart 2019, 11:58:52 »
ustalardan önce yorum yapanlar çoğaldı gibi geliyor banada ,şurayı şöyle yap burayı böyle gibi .
E ben de yapıyorum, o zaman bir daha yapmayayım. Hani "eline sağlık" dışında yorum yapacaktık? Askerlikteki devrecilik gib, ustalar forumu bırakmadan yada rahmetli olup buradan göçmeden ben hiç yorum yapmayayım o zaman. Şimdiye kadarki yazdıklarımdan ötürü verdiğim rahatsızlıklardan dolayı özür dilerim.

burada böyle diyebilecek ustalar belli, onun dışındakiler şöyle olsa daha mı iyi olurdu diyebilirler .
Onu diyebilecek ustaların bir listesi var mı? Forum kurallarında yoktu, ben kaçırdım sanırım.

eskisi kadar yorum yazmıyorum , yorum derken beğeni babında.
Zaten bu başlığı açan arkadaşın anlatmak istediği de bu. Neden yapmıyorsunuz?

şöyle yap böyle yap diyecek kadar bilgimde yok .
Eğer kastettiğiniz Sefa hocaysa mesela, o zaman forumda kimsenin yok zaten. :) Bunu hepimiz kabul ediyoruz sanıyorum. Hepimiz susup Sefa hocam burayı bireysel sitesi gibi kullanmayı, sadece o yorum yapmayı ve kimsenin fikrini söylememesini ister mi acaba? (Örnek olarak Sefa hoca diyorum, özel bir sebep yok.)

kendini ispatlamaya çalışan yada burayı sahiplenmeye çalışanlar var gibi .
Sadece beğendiğini söyleyerek mi bunu yapıyor? Yada sadece fikrini söyleyerek mi bunu yapıyor? Eğer biryerde yanlış bilgi veriyorsa yada densizlik yapıp "2x2=5" derse ve siz bu durumda susarsanız, o zaman bu duruma göz yumup devamında tekrarlanmasına zemin hazırlamış olursunuz. "Orkun'cum, heycanını ve yardımcı olmaya çalışmanı anlıyorum ama, malesef o söylediğin öyle değil, 2x2=4'tür" demeniz gerekir.

benim gördüklerim yada sezdiklerim bunlar .
Niye ortada somut bir problem yokken çıkarımlar yaparak kendinize problem üretiyorsunuz ki?

hepinize kolay gelsin .
Bunlar da nacizane benim fikirlerim. Şeref ustanın tepkilerini haklı buluyorum. Aynı düşünceleri paylaşıyorum. Bunları konuşmak ortamı geriyor olabilir fakat konuşulmadığı zaman forum çok sessiz oluyor, insanlar zamanında söylemedikleri şeyleri biriktirip çıkarımlar yapmaya başlıyor. Bir üye yanlış bilgi veriyorsa direk müdehale edip o anda neticelendirmek gerekir bence. Bunu sonraya siz bırakırsanız, o kişi yorum yaparak size forumu sahipleniyor da görünür, kendini ispatlamaya çalışıyor da görünür. Hepimize kolay gelsin...
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

bobinajcı

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #37 : 15 Mart 2019, 12:34:04 »
  bu aşagıdaki  yazı sizin orkun bey, .siz lafı uzatmışsınız ben kısa yoldan yazmışım .aynı şeylerden bahsediyoruz. işte o ince çizgiden .
sende kimsin gibi cevalar gelebilirmiş demekki.

Fakat Mehmet Atik ustanın ve Soytürk Dönmez ustanın foruma katkısı olacağını düşündükleri yorumlar bence biraz tehlikeli. Çünkü "neden bu malzemeden seçtin, şundan yapsaydın daha güzel olmazmıydı, şu formu kullansaydın..." gibi yapıcı eleştiri ile saygısızlık arasında çok ince bir çizgi var. Mesela bu eleştiriyi Sefa hoca Soytürk ustaya yazsa, kimsenin aklına kötü bir düşünce gelmez. Fakat Soytürk ustadan daha deneyimsiz biri yazsa, dışardan okuyanlar bile bunu saygısızlık gibi düşünebilir. Sen Soytürk ustayı biliyor musun? Adam sayısız bıçak yaptı, senin yaşın kadar(halbuki yorumu yazan kişinin yaşı bilinmiyor...) tecrübesi var. Sen de kim oluyorsun gibi cevaplar gelebilir.

İsmail Can Dilbilir

• Üye
  • *
  • Çok Konuşan.Çok Düşünen.Az Okuyan
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: adana
« Yanıtla #38 : 15 Mart 2019, 12:53:30 »

konunun gittiği yere  bakarak yazı yazmak istemezdim.
ama içimdeki o sese dur diyemedim.
kendim için öz eleştiri olarak bunu yazmak istedim.

mühendislik öğrencisi olarak okulda öğrendiğim ısıl işlem bilgisi belki karbon çeliklerini  geçmezken burada
ısıl işlem hakkında yazmak bana  düşmezken belki 2 dakika araştırıp bulduklarımı paylaşmam ve yorumlamam ukalalık olarak gözükmüş olabilir .

ancak burada sefa hocam olsun tanımadığım diğer kişiler olsun onların yanlışlarımı düzeltmesi ve birileri tarafından duzeltilmek hiçbir zaman zoruma gitmedi .aksine mutlu ediyor.

çünkü şahsım olarak ben çizimin ve yazının düzeltilmesi ile ögrenen biriyim . çizimi kullanarak üretim benim için birçok konuda kolaylık ve doğruluk sağlamıştır.

pratik çoğu zaman sonrasında gelmiştir (dersem yalan söylemiş oldum sanırım aşağıda yazdıklarıma bakarak)

belki değişik çeliklerden 10 tane bıçak heba ettim .
hatta burada sayacağım

2 tane eski eğe bir tane kamyon makası. 1000x40mm ck67  3 tane 380mm daire testere bir adet rulman .

en azından elime geçenler 9mm kalinlığında bir baltamsı 1~ kilo ağırlığında bir bıçak makastan yapılma

4~5 tane değişik  sapli bir kaç bıçak

bir tanesi bir yüzüklerin efendisindeki cüce baltalarina benzeyen bir bıçak (aslında hiç birşeye benzemiyor)

gittikçe daha hatasız oldular ve guzelleştiler ,taşlama eşikleri düzelmeye başladi .
kesici ağızda hala problemim var sapları yeni yeni güzelleştirmeye başladım. (en azından kendi açımdan )

hatta 2 tanesine meneviş yapmadan sap taktım.
 sonra birini  sapı çıkartırken kırdım, ardından  ısıl işlemi tekrarladım. (sefa hocama buradan selamlar )

her seferinde hatalarımı göruyorum yada bir şekilde soruyorum.
burada neden paylaşmıyorum.çünkü içime sinmeyen birşeyi teknik olarak düzeltmeden kozmetik olarak gösterime sunmayi tercih etmiyorum. ki diğer şey kendi bildiğim hataları düzelttikten sonra görmediğim hatalar için paylaşım yapmak isterim.

burada birçok bıçak ustası ve belki ondan daha fazla çeşitli sektörlerde usta ve bilgisi olan insanlarla dolu bir ortam var . faydalanmak istemek bir suç yada utanılacak birşey değil bence

bazen okumaktan usanıyorum araştırmaktan usanıyorum . bir şekilde forumdan numarasını aldığım kişileri arıyorum. direk onlara soruyorum. (yanlış  yapıyorum)

belkı onları sıkıyorum belki çok rahatsız ediyorum. her seferinde söylenmeden cevap veriyorlar . yine onlara teşekkürlerimi sunuyorum.

birgün güzel birkaç bıçak yaptığıma inandığımda hepsini tekrar arayıp tekrar teşekkkür edeceğim .

ve ayrıca

"en kötüden en iyi bıçağa"(neye göre kötü neye göre iyi karar vermek bana düşmez ama) kadar hiç bir bıçağa yorum yapamam zaten yaparsamda bu benim yanlışım olur. tekniğimi daha oturtmuş değilim ki başkalarına faydam olsun. kozmetik olarak yada kullanış olarak fikir sunmak içinde çok fazla bir bıçak çeşidi görmedim ki yorum yapayım . eline sağlık demekte çok yapmacık geliyor

buradaki yazının özeti konu başlığı  için

forum neden sessiz . benim açımdan bir ansiklopedi görevi görüyor ansiklopediye yazı yazacak bir kıvamda değilim.

biraz aceleci biriyim bu yüzden benim sunabileceğim forumda tartışılacak kalitede ürün ortaya çıkmıyor en azından benim açımdan .

ve profilimde yazdığı gibi az okuyan çok konuşan çok düşünen biriyim bence bu açıdan forumu sadece okuyan biri gibi kullanmayı tercih ediyorum. çünkü çok yazarsam çok hatam olur.

belki konu dışı bir yazı olmuş olabilir ama benim açımdan forumda sesimi az çıkarma sebebimi açıklamaya çalıştım.

inşallah bir hatam ve saygısızlığım olmamıştır yazımda
varsa affola bilmeden yapmışımdır ve kötü türkçem için özür dilerim herkesten .

Kimse sizden nefret etmiyorsa, birşeyleri yanlış yapıyorsunuzdur.

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #39 : 17 Mart 2019, 02:07:28 »
Konuya yazıp yazmamakta çok kararsız kaldım ancak yine de dayanamayıp yazacağım,
Toplum olarak eleştiriye pek tahammül gösteremiyoruz. Sıradan bir televizyon tartışma programında bile işler biraz sertleşip,  ismi çok duyulan ve özellikle de söyleyecek bir şeyi olmayan tanınmış kişi hemen kariyerinden dem vurup, aslında sadece kariyer söyleminin arkasına saklanarak haklı duruma geçmeye çalışır. Oysa gerçek farklıdır, durum bir yenilgiymiş gibi algılanıp, kariyer veya deneyim silahı çekilerek durum bertaraf edilmeye çalışılmıştır. Deneyimin veya eğitimin kendini geliştirmeye değil, buna yaslanıp karşı tarafı ezmek için bir silaha dönüştüğünü görürüz.
Bu yaklaşım hiç bir zaman doğru bir yaklaşım değil, toplumu veya özelde mesleği, sanatı, sporu vs geriye götüren sekter bir yaklaşım biçimidir. Ne yazık ki toplumun genelinde var olan bu yaklaşım zaman zaman forumda da görülebilir, normaldir. Aramızdan kimileri daha deneyimli, daha bilgili veya daha hızlı ilerleyen veya daha becerikli olabilir, ama bu durum, bu kişilerin hiçbirine bir dokunulmazlık yaratmaz veya yaratmamalıdır. Çok uzatmadan bağlayayım, burada paylaşılan veya savunulan herşey eleştirilebilir, bu eleştiriyi yapan kişinin deneyimiyle veya bilgisiyle bağlantısızdır, öyle de olmalıdır. Bir çok zaman bir çok başlıkta paylaşılmıştır ama burada bir kez daha yinelemekte yarar var "İşlere veya görüşlere yapılan eleştiriyi kişiliğimize yönelik bir saldırı olarak algılamamalıyız". Adamın işine bir eleştiri yapılınca bunu kendisine bir hakaret gibi algılamamalı, "senin bildiğin yanıldığına yetmez" dememeli. Aynı zamanda eleştiriyi yapan da işi hakarete vardırmamalı, aşağılamamalı, karşıdaki kişiyi incitmemeli. Bu şekilde ilerleme olur başka türlü gelişme şansımız yok ne yazık ki, birey olarak olmadığı gibi toplum olarakta yok.  İyilik yapmak istiyorsak her işi ve herkesin işini eleştirebilmeliyiz, kendini geliştirmek isteyen herkes de bunu baştan kabullenmeli.
O kadar saçma savunmalara tanıklık etmişliğimiz var ki, "taşlama eşiği olmamış" dersin, "ben öyle olmasını istedim" der, "menevişleme neden yapmadın" dersin, "gerek görmedim" der... bir süre sonra yorar insanı bu, hatta zamanla iş başka boyuta varır ve eleşitiriyi yapana "her boka karışıyor" der..  Bu işe başlama çok erken olur, önce şundan başla dersin ki bu bir öneridir, bir üstten bakış değildir " kıskanıyor" bile diyen olmuştur emin olun. Böyle olmaz, burada ister en deneyimli ister en deneyimsiz olsun, saygı çerçevesinde herkes eleştiri yapabilmeli ve her eleştiriyi kabul etmelidir.
Hatta işi biraz daha ileriye götürüp birşey daha eklemek isterim, yapılan eleştiriyi hazmedemeyip gidenler oldu, bu hiç bir zaman bir kayıp değil hatta tam tersine rafine olmak adına iyidir de. Umarım anlatmak istediğimi doğru anlatabilmişimdir.
Forumun sessizliğine gelince, forum aslında bir çok noktada işlevini yerine getirdi ve gerektikçe getirmeye de devam ediyor, bsiz bakmayın bu platformun üzerine basarak yükselmeye çalışanlara, bu doğaldır ve her zaman olur. Bir yetersizlikle yükselmek ve yücelmek isterseniz, kendinize en iyiyi ve doğruyu bulup onu düşmanlaştırırsanız bu iş daha çabuk olur. Hiç bir zaman provakasyona gelmemek lazım, burada estetiğin yanında temel olarak konuştuğumuz ve paylaştığımız en önemli ve bizi ileriye taşıyacak şey bilim. Bilimin olduğu ve konuşulduğu bir ortamda geleneksel yaklaşım tarzıyla yol alamayız, bu eksende herkes herşeyi konuşacak başka yolu yok.
Forum sessiz belki ama biraz önce istatitiklere baktım, kurulduğundan bugüne kadar o kadar çok şey yazılıp çizilmiş ki. Herşey bir yana, kuruluştan bu yana toplam sayfa gösterimi 58245820 ( ellisekiz milyon küsür) bu çok anlamlı ve önemli. Tek başına bir başvuru kaynağı olmuş neredeyse, ve toplumun bir gereksinimine cevap veriyor ve bunu yapan buradaki davranış kollektifi, az şey mi, sessiz mi   ;)? Bu anlamda, acemisinden ustasına, beceriksizinden en beceriklisine, bilgilisinden en bilgisizine kadar burayı oluşturan ve katkı veren herkes en az diğer kadar değerli. Unutmamak lazım ki hiç bir şey gelişmiş ve bitmiş olmuyor, herşey sadece gelişim içinde, yaşamın diyalektiği böyle. Forum aslında "sessiz" ken bile ne kadar sesli  ;) Hürmetler.