Gönderen Konu: Paslanma  (Okunma sayısı 139 defa)

gklk

• Üye
  • *
  • Meslek: teknisyen
  • Yer: İzmir
Paslanma
« : 04 Aralık 2018, 17:02:14 »
.
N690 çeliği ısıl işlem sonrası üst temizliğini yaptım fakat su ile temasında bu şekilde paslaniyor sorun ne olabilir.

yunus_cbn

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Salihli/Manisa
Ynt: Paslanma
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2018, 19:02:03 »
N690... ısıl işlem yapılmış... ve paslanmış...  bunlar yan yana durunca çok da mantıklı gelmiyor bana. bir yerlerde bir hata olmalı
gardiyanına aşıkken özgürlüğü isteyemezsin...

gklk

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2018, 19:07:05 »
Banada öyle gelmiyor, bicakyap.com dan almıştım profilleri, ısıl işlemde orda yapıldı.

yunus_cbn

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Salihli/Manisa
« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2018, 19:23:47 »
Bence Ali Yigit Özkan’la iletişime geçmelisiniz bir hata varsa şayet düzeltecektir
gardiyanına aşıkken özgürlüğü isteyemezsin...

gklk

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2018, 22:04:57 »
Görüştüm kendisi ile, perdahı daha detaylı yapicam, sağdaki profilini üzerindeki kavdan gelebilecegini düşünüyoruz. Onunda ilk kez yaşadığı bir durum muş. Duruma bakicaz beraber. Sonucu yazarım.

orkunaydin350

• Üyee
  • **
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2018, 09:44:49 »
Benim de N690 profillerim ısıl işlemden önce paslanmıştı. Yani N690 paslanmaz olarak geçse bile ısıl işlemden önce böyle bir özelliği yok. Gerçi ısıl işlemden sonra da %100 paslanmaz değil. Paslanmaya karşı dirençli diyebiliriz. Mutfak kullanımında istediğiniz kadar hor kullanabileceğiniz bir çelik değil mesela. Sürekli ıslak kaldığında bir süre sonra paslanmaya başlıyor.

Sizin durumunuzda ya profil ısıl işlem olmadı yada neme\rutubete çok maruz kaldı. Daha da kötü senaryo çelikte veya ısıl işlemde bir hata var, ki bunun olabileceğini çok zannetmiyorum. Fakat bu da bir opsiyon teknik olarak.

gklk

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2018, 15:38:51 »
Profilleri uzun süre asetonda beklettim ve delikleri ve girintili yerleri (Eğe işi gibi). Detaylı temizlemeye çalıştım. Şu an için tek bir deliğin çevresinde pas gördüm. Altı saat kadar suda beklemişti. Sanırım Isıl işlem aşamasında üzerinde oluşan bir durumdan kaynaklanıyor. Zira net temizlenmiş yüzeylerde artık bir pas olusumu görmedim şimdilik. Bir az daha bu şekilde temizlik ve kontrole devam edicem fırsat buldukça.

Zafer ÇELİKOĞLU

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: polyester teknik servis uzmanı
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2018, 15:59:28 »
Ayna parlaklığına kadar perdaha devam edilirse bu kadar hızlı paslanma olmayacaktır.