Gönderen Konu: 3D Printer ile deri damgası  (Okunma sayısı 1257 defa)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
3D Printer ile deri damgası
« : 25 Mart 2017, 10:41:06 »
Geçenlerde 3D printer kullanma imkanım olunca işi öğrenmek için ne yapayım derken tinkercad.com sitesine bir tasarım yapmak için girdim. Karşıma damgamın import ettiğim hali geldi.  Bunda düzenlemeler yaparak deriye basmak için aşağıdaki iki damgayı tasarladım.

Bu işin tasarım tarafına şimdilik girmeyeyim. Onu telefondan değil de bilgisayardan yapabileceğim. CAD - 2-3 boyutlu bilgisayar destekli tasarım konuları için ayrı bir yer açmanın faydalı olacağını düşündüm. Yönetim olarak bunu nasıl organize edeceğimizi bir netleştiririz ve böylece laser vb. kesim aletleri için, 3D printerlar için, hatta CNC frezeler hakkında ve bunlarda çalışmak için olmazsa olmaz olan uygulamalar ve dosyalar hakkında paylaşım yapacak yerimiz olur.

Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
Ynt: 3D Printer ile deri damgası
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2017, 11:06:36 »
Fotoğraflarım arasında bu da varmış.

3D printerların bu türünü bilmeyenler için nasıl çalıştığını basitçe tarif edeyim. Silikon tabancasının deliği çok ince olan, sıcaklık ve besleme ayarlısının 3 eksenli ama nispeten narin bir CNC tezgahıyla çalışan hali gibi.. Alet zeminden başlayıp üst üste katlar çiziyor. Cizimlerin ortalarında aralıklı çizerek malzemeden ve zamandan kazanıyor. Bu alete zaman büyük problem. iki damgadan en ufağı 2cm boyunda, para kadar bir şeydi. O 15 dk sürdü. Az büyüğündeki süre ise o kadar az boy farkına rağmen yarım saate çıktı.
Namık Kemal
Instagram'da ben

Huseyin KESKİN

• Üyee
  • **
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #2 : 25 Mart 2017, 12:18:08 »
Güzel olmuşlar :) Acaba fiyatını ve malzemenin kalitesini de öğrenebilir miyiz? O:-)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #3 : 25 Mart 2017, 12:58:41 »
Güzel olmuşlar :) Acaba fiyatını ve malzemenin kalitesini de öğrenebilir miyiz? O:-)

Malzeme PLA diye bir şey. Bu bana bedavaya geldi o yüzden maliyet söyleyemiyorum ancak bilgisayae başına geçip de forumda bu konular için yer açınca 3D print işini nerelere nasıl yaptırabileceğimizi dermeye başlayacağım. Diğer tecrübeli arkadaşlar da katılır, hep birlikte bu işleri kolay ederiz.
Namık Kemal
Instagram'da ben

Gölge

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Sami
  • Meslek: Emekli
  • Yer: Manisa
« Yanıtla #4 : 25 Mart 2017, 13:07:07 »
Eylem bey anladığım kadarıyla tamga işi bu alet ile çok kolay olacak.

Huseyin KESKİN

• Üyee
  • **
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #5 : 25 Mart 2017, 15:50:59 »

Malzeme PLA diye bir şey. Bu bana bedavaya geldi o yüzden maliyet söyleyemiyorum ancak bilgisayae başına geçip de forumda bu konular için yer açınca 3D print işini nerelere nasıl yaptırabileceğimizi dermeye başlayacağım. Diğer tecrübeli arkadaşlar da katılır, hep birlikte bu işleri kolay ederiz.

Teşekkürler beklemedeyim öyleyse :)

ozan şahin

• Üye
  • *
  • Meslek: İŞ MAK YEDEK PARÇA
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2019, 10:52:01 »
cok iyi ustam eline saglık bende bu konuyu gormeden deri bolumune konu actım hatta stl dosyalarını paylaştım aslında buraya taşınabilir

https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=13679.0

deserteagle

• Eylem Cengiz, 43
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #7 : 01 Mayıs 2019, 19:46:11 »
Bence iki konuyu birleştirip de o konuyu bunun altında ezmeye gerek yok. Daha iyi, insanların tekniği fark etmesi iki kere kolay.  :2up
Namık Kemal
Instagram'da ben

Serhatcebi

• Üye
  • *
  • Meslek: İnşaat
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #8 : 31 Mayıs 2019, 22:01:29 »
Herkese selamlar;
Eylem abi ne güzel bir konuya değinmişsiniz, Konu ile alakalı naçizane bende atölyemde mevcut olan ve bir kaç aydır acemiliğini attığım 3d yazıcım ile gerekli görülürse deneyimlerimi paylaşmak isterim. Bu tarz baskıya maruz kalacak malzemeler abs filament ile yapılırsa daha sağlam olur, Abs baskısı biraz daha meşakkatli ama pla ya göre daha sağlamdır.
Serhat ÇEBİOĞLU