Gönderen Konu: İnternet'te satılan sahte SSR'lar  (Okunma sayısı 1338 defa)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
İnternet'te satılan sahte SSR'lar
« : 15 Mart 2017, 11:48:27 »
Emniyet rölesi yapımını araştırıyordum, bu bilgiye denk geldim. Doğruluğu nedir bilemem ama paylaşmakta yarar var:

Haber kaynağı UL. Link: http://www.ul.com/newsroom/publicnotices/ul-warns-of-solid-state-relay-with-counterfeit-ul-recognition-mark-release-13pn-52/

"FOTEK" markasıyla satılan SSR röleler için bir sahtecilik haberi bu. Ürün de "SSR-25 DA" olarak geçiyor. EBAY'de de bu ürün çok geçiyor.

Sahtesi:

Gerçeği:

Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
Ynt: İnternet'te satılan sahte SSR'lar
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2017, 13:33:21 »
Bundan bende de varmış.
Namık Kemal
Instagram'da ben

taner çiçek

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: makina imalati
  • Yer: gaziantep
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2017, 21:29:22 »
Bu markayı bilmiyorum , ama omron marka japon ,ssr 25 snper aldım 60 tl . Bide 45 anper aldım 80 tl.

Aytunç Ayper(itunch)

• Üyee
  • **
  • itunch
  • Meslek: Elektrik-Elektronik & Mekanik Kalibrasyon ve Ölçüm.
« Yanıtla #3 : 17 Mart 2017, 00:32:15 »
Eylem ustam bende tam bunu araştırıyordum iyi oldu bu bilgiyi vermeniz, gaz ocağı için termokupl ve termometre alacağım. Aliexpress ten baktığım birkaç çeşit var. 220VAC olanlarda bu SSR mevcut birde elde taşınabilir olanları var. Sizin yada kullanan birilerinin önerisi varsa iyi olur.
Alttaki konuda bahsedilmiş fakat el tipi olanlar ile 220VAC çalışanlar arasında ne gibi fark vardır? Doğruluk değerleri aynı sonuçta.
https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=11185.0
« Son Düzenleme: 17 Mart 2017, 00:42:03 Gönderen: ayper »
Aytunç Ayper (itunch)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #4 : 17 Mart 2017, 12:34:24 »
Eylem ustam bende tam bunu araştırıyordum iyi oldu bu bilgiyi vermeniz, gaz ocağı için termokupl ve termometre alacağım. Aliexpress ten baktığım birkaç çeşit var. 220VAC olanlarda bu SSR mevcut birde elde taşınabilir olanları var. Sizin yada kullanan birilerinin önerisi varsa iyi olur.
Alttaki konuda bahsedilmiş fakat el tipi olanlar ile 220VAC çalışanlar arasında ne gibi fark vardır? Doğruluk değerleri aynı sonuçta.

Hangi aletlerin farkını sorduğunuzu belki yanlış anladım ama elde tutulan aletler ile sadece sıcaklığı ölçersiniz. Röleli olanlar hangi ürünse bir anahtar ile (SSR) geldiğine göre sıcaklığı ölçmekten öte sıcaklığın istenen değerde olmasını sağlıyorlar, yani bunlar sıcaklık kontrol devresi.
Namık Kemal
Instagram'da ben

Aytunç Ayper(itunch)

• Üyee
  • **
  • itunch
« Yanıtla #5 : 17 Mart 2017, 12:56:41 »

Hangi aletlerin farkını sorduğunuzu belki yanlış anladım ama elde tutulan aletler ile sadece sıcaklığı ölçersiniz. Röleli olanlar hangi ürünse bir anahtar ile (SSR) geldiğine göre sıcaklığı ölçmekten öte sıcaklığın istenen değerde olmasını sağlıyorlar, yani bunlar sıcaklık kontrol devresi.

Elektrikli fırında istenen sıcaklığı kontrol etmek için röleli kullanabiliriz bunu biliyorum zaten, gaz ocağı için sadece sıcaklık kontrolü olur. Gaz ocaklarında selenoid valf kontrol devresi(sürücüsü) gerekecek. Benim düşüncem gaz ocakları için el tipi daha mantıklı. Sormamın amacı buydu.
Diğer bir sorum termokupl için, Seramik kaplı olanlar daha mı dayanıklıdır? Yoksa krom kaplı işimizi görür mü?
Aytunç Ayper (itunch)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #6 : 17 Mart 2017, 13:35:30 »
"gaz" kelimesini hiç görmemişim.  :)
Namık Kemal
Instagram'da ben

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #7 : 17 Mart 2017, 15:24:55 »
Probu seramik olan termokupl lar çok kırılgan bir yapıda oluyor bilgin olsun, en küçük bir darbeye, kasıntıya veya çarpmaya gelmez hemen kırılır. Ben fırına monte ederken bile kırabilmiştim :) çok kolay oluyor. Dışı krom olanlar daha dayanıklı olacaktır.

Aytunç Ayper(itunch)

• Üyee
  • **
  • itunch
« Yanıtla #8 : 17 Mart 2017, 21:37:05 »
Teşekkürler  :)
Aytunç Ayper (itunch)

mehmet_

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Meraklı
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #9 : 22 Mayıs 2018, 00:38:37 »
Bu sahte Fotek ssr'lar aliexpresste 1-2 dolar fiyata satılıyor. Ben de kıllanmıştım bunlar niye ucuz diye. Bu başlık sayesinde almaktan son anda vazgeçtim.
Teşekkürler paylaşım için.