Bıçak Sanatı - Forum

80CrV2 çalışmalarım ve ısıl işlem hk. sorular..

Ayhan ELKUT

80CrV2 çalışmalarım ve ısıl işlem hk. sorular..
« : 01 Aralık 2016, 11:18:50 »
Herkese merhabalar,

Uzun bir süredir forumu takip etmekteyim ve elimde hazırlamış olduğum bazı profiller var.
80CrV2 ile ilgili forumda detaylı bir araştırma yaptıktan sonra sizlere sormak istediğim bir kaç sorum olacak.
Ek' te paylaştığım bıçak profilleri 600mm çapında 4.0mm kalınlığında daire testereden kesildi, kesim yapmadan önce matkap ile delmeyi denedim, ve matkabın profili rahatça
deldiğini gördüm (bazı yerlerde biraz zorlanıyor  O:-)). Bazı ustalarımızın paylaşımlarında yumuşatma tavlaması yapılması gerektiği yazıyor, ama işleme açısından gerek duymadım. Sizce yumuşatma tavlaması yapılmalı mı gerçekten ?.

Birde ısıl işlem öncesi perdah aşamasında namlu yüzeyini 220 kumda bırakan ustalar var bu sizce kaç olmalı , ben gerçi en az 400 kum olmalı diye düşünüyorum. Açıkçası ısıl işlemde sorunlarla karşılaşmak istemiyorum.

Sizden ricam ısıl işleme geçmeden yapmam gerekenler konusunda ( bu arada mangalda su verme yapmaya çalışacağım  :)  ) yardımcı olursanız sevinirim.

İyi çalışmalar diliyorum.

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
Ynt: 80CrV2 çalışmalarım ve ısıl işlem hk. sorular..
« Yanıtla #1 : 01 Aralık 2016, 12:33:25 »
Isılişlemmden önce 220 kumum yeterli bence. 840c 880 c  arasında 5 -10 dk bekletin  ısılişlemi yağda sonlandırın.menevişi de 200c 2 saat 2 defa yapın. Herşey doğru gitmişse 60 hrc sertliğinde bir bçağınız olur.

Ayhan ELKUT

« Yanıtla #2 : 01 Aralık 2016, 14:05:52 »
Teşekkür ederim.

Osman Kurt

• 6285
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #3 : 01 Aralık 2016, 14:41:14 »
Eğenin dişlerine zarar vermemesi için bundan sonrakilerde işlemeden önce yumuşatma yapsanız iyi olur.
Profiller hoş olmuş önce bir normalizasyon sonrasında su verme yaparsanız bu iş tamamdır.  :2up
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram

Ayhan ELKUT

« Yanıtla #4 : 01 Aralık 2016, 15:17:45 »
Valla Osman bey hurdadan külüstür 2 teker zimpara yaptım. Elim alışsın diye başladım 2-3 profil bozmadım değil hani  O:-) , elim titreyince yada tam düzgün bir hat oluşturamazsam eğe ile eksikleri gidermeye çalışıyorum. Diğer kısımları da elde zımpara ile düzelteceğim artık.

Ayhan ELKUT

« Yanıtla #5 : 13 Aralık 2016, 08:10:11 »
Merhaba,

Dün akşam ısıl işlemi gerçekleştirdim, fotoğrafları ekliyorum. Menevişi yaptım ama fotoğraf çekemedim, bıçaklar koyu mavi mor arası bir renk aldı. Eğe testinden geçti fakat sertliği ölçememek kötü bir durum gerçekten  :(

Unutmadan şunuda belirtmek istiyorum, sulama işleminden sonra perdah baya bir zorluyormuş, öğrenmiş oldum  :) Zımpara nerdeyse yemiyor o derece.

Herkese iyi çalışmalar.

cem eser

• 749
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Ereğli/KONYA
« Yanıtla #6 : 13 Aralık 2016, 12:24:20 »
Isılişlemmden önce 220 kumum yeterli bence. 840c 880 c  arasında 5 -10 dk bekletin  ısılişlemi yağda sonlandırın.menevişi de 200c 2 saat 2 defa yapın. Herşey doğru gitmişse 60 hrc sertliğinde bir bçağınız olur.

Ayhan bey elinize sağlık PROFİLLER GÜZEL GÖRÜNÜYOR.Mehmet bey açıklamanız için teşekkürler. Size  sorum olacak .840-880 derece arasını mıknatıs testi ile anladık diyelim.5-10 dk bekletin demişsiniz.Bu bekleme sürecinde ısının artmaması ya da  azalmaması için ne yapmalıyız? Sonuçta sıcaklığı ölçemiyoruz.
Bir avuç toprak,birazda suyum ben.
Neyimle övüneyim,işte buyum ben.

Osman Kurt

• 6285
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #7 : 13 Aralık 2016, 12:36:32 »
Menevişi yaptım ama fotoğraf çekemedim, bıçaklar koyu mavi mor arası bir renk aldı. Eğe testinden geçti fakat sertliği ölçememek kötü bir durum gerçekten  :(
Renkten yola çıkarsak 280-300 derece civarı bir meneviş olmuş bu durumda 80crv2 çeliği 56-57hrc civarına düşmüştür.
http://cdna.terasrenki.com/ds/1.2235_80CrV2_Datasheet_1.pdf
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2016, 12:40:01 Gönderen: Osman Kurt »
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #8 : 13 Aralık 2016, 13:21:56 »
Aslnda kabaca ısılişlem tv  renklerine bakabilirsiniz ama ocakta malesef demleme süresini ayrlamak problemli karbon çeliklerinde bu öztenizasyon süresi  aslında istenilen sıcaklığa renge gelidikten sonra 2-3 dk yeterli oluyor.80crv2 de krom olduğu için ben 5-10 dk  dedim ustalarımız farklı birşeyde önerebilir

Ayhan ELKUT

« Yanıtla #9 : 13 Aralık 2016, 13:23:53 »

Ayhan bey elinize sağlık PROFİLLER GÜZEL GÖRÜNÜYOR.Mehmet bey açıklamanız için teşekkürler. Size  sorum olacak .840-880 derece arasını mıknatıs testi ile anladık diyelim.5-10 dk bekletin demişsiniz.Bu bekleme sürecinde ısının artmaması ya da  azalmaması için ne yapmalıyız? Sonuçta sıcaklığı ölçemiyoruz.

Ben ilk tecrübemi sizinle paylaşayım,

Kalorifer kazanında yaptım ilk ısıl işlemi, Sefa Bey' in paylaştığı renk skalası yanımdaydı fakat renklerden hemen hemen belli oluyor, ihtiyaç duymadım diyebilirim. Tabi ki tecrübe çok önemli (bu yüzden ustalarımız karanlık ortamda su verme yapmamızı istiyorlar), profil rengini sürekli takip ettim, ilk 6-7 dakika, 1-2 mıknatıs denemesi yaptım, sıcaklığın eşit dağılması da önemli bu arada. Renk kırmızıdan turuncu renge döndüğünde bir mıknatıs testi daha yaptım. Mıknatıs tutmuyordu, ateşin içine soktum ve 3-4 dakika bekledim. Çıkarıp tekrar test ettikten sonra mıknatıs tutmayınca yağın içine daldırdım. İlk deneyim için kötü olmadığını düşünüyorum. Ustalarımız daha açıklayıcı yorumlarlar .

İyi çalışmalar diliyorum. 

cem eser

• 749
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Ereğli/KONYA
« Yanıtla #10 : 13 Aralık 2016, 14:17:28 »
Aslnda kabaca ısılişlem tv  renklerine bakabilirsiniz ama ocakta malesef demleme süresini ayrlamak problemli karbon çeliklerinde bu öztenizasyon süresi  aslında istenilen sıcaklığa renge gelidikten sonra 2-3 dk yeterli oluyor.80crv2 de krom olduğu için ben 5-10 dk  dedim ustalarımız farklı birşeyde önerebilir

Anladım.Teşekkürler.
Bir avuç toprak,birazda suyum ben.
Neyimle övüneyim,işte buyum ben.

poyrazz74

• 223
  • selçuk çakır
  • Meslek: belediye işçisi
  • Yer: izmir-konak
« Yanıtla #11 : 06 Nisan 2019, 22:45:41 »
elimde birkaç 80crv2 bıçak  var ısıl işleme hazır. bende kömürlü kalorifer kazanında su vermek niyetindeyim şimdi küçük bir püf noktasına ihtiyacım var yağa daldırıcam bu yağ ne olmalı ve kaç derecede olmalı?
Akıllılar hep şüphe içindeyken aptallar küstahça kendilerinden emindir.

« Yanıtla #12 : 06 Nisan 2019, 23:47:23 »
Isıl işlem yağı olsa iyi olur ama yoksa, piyasaya bakıp, en ucuz yağ hangisiyse ( ayçiçek, kanola, mısırözü vs) alıp, bu yağda su verilebilir. Yağa daldırınca aynı yerde bekletmeyip iler geri hareket ettirmekte yarar var. Yağa daldırınca yağın alev alacağını akılda tutup eli, kolu, üstü başı, etrafı yakmamak lazım, yağ yüzeyinden mutlaka alev kalkacağını unutmamak gerekir. Yağın sıcaklığı 50 derecelerde olsa iyi olur ama olmazsa da olur. Sağlam bir deri eldiven kullanmakta yarar var. 80CrV2 nazlanan bir çelik değildir, ısıl işlemden başarılı çıkacaktır.

poyrazz74

• 223
  • selçuk çakır
  • Meslek: belediye işçisi
  • Yer: izmir-konak
« Yanıtla #13 : 07 Nisan 2019, 00:22:17 »
teşekkürler hocam .aksilik olmassa bir haftaya suyunu veririm video çekebilirsem yayınlarım.
Akıllılar hep şüphe içindeyken aptallar küstahça kendilerinden emindir.

selcuk.eren

• 208
  • Meslek: memur
  • Yer: balıkesir merkez
« Yanıtla #14 : 09 Nisan 2019, 10:13:20 »
Selamlar. Mıknatısın tutmaması meselesinin çok doğru bir yol gösterici olmadığı konusu konuşulmuştu. Renge daha çok odaklanmanız hem su verme işlemini daha isabetli yapacak hem de sizi geliştirecektir. Yanlış hatırlamıyorsam 750 derecelerden itibaren mıknatıs tutmamaya başlıyor. 850 dereceye ihtiyaç duyan çeliklerde mıknatıs oldukça yanıltıcı oluyor. Selamlar.

Haydar

• *
  • 32
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #15 : 13 Kasım 2022, 23:19:19 »
Merhabalar. Konunun üzerinden epey bir süre geçmiş ama yeni konu açmak istemedim.

80 crv olduğunu düşündüğüm 4 mm kalınlığında ki daire testereden çıkardığım profilde yaklaşık 5 mm uzunluğunda çatlak tespiit ettim. Bu çatlağı profili küçültmeden 1100-1200 derece sıcaklıkta ısıtıp boraks döksem çatlak kaynar mı acaba ?

« Yanıtla #16 : 14 Kasım 2022, 00:46:00 »
Merhabalar. Konunun üzerinden epey bir süre geçmiş ama yeni konu açmak istemedim.

80 crv olduğunu düşündüğüm 4 mm kalınlığında ki daire testereden çıkardığım profilde yaklaşık 5 mm uzunluğunda çatlak tespiit ettim. Bu çatlağı profili küçültmeden 1100-1200 derece sıcaklıkta ısıtıp boraks döksem çatlak kaynar mı acaba ?
Kesinlikle kaynamaz, çatlak varsa zaten tavlandığı zaman daha da ilerleyecektir. Hiç zaman ve emek harcamayıp ya yeni bir profil çıkarın veya çatlak kısımdan kurtulun.

Haydar

• *
  • 32
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #17 : 14 Kasım 2022, 08:11:55 »
Anladım, çok teşekkür ediyorum.