Gönderen Konu: Su Verme-Sertleştirme  (Okunma sayısı 65526 defa)

Fatih81

• Üye
  • *
  • Meslek: Elektrikçi
  • Yer: Antalya
Ynt: Su Verme-Sertleştirme
« Yanıtla #80 : 13 Mart 2019, 19:01:04 »
Benim elimde netür çelikten olduğunu bilmediğim ama çok kırılgan bir çelik var bunu nasıl yumuşatabilirmiyim acaba

Ufuk87

• Üyee
  • **
  • Ufuk Dede
  • Meslek: Memur/Biyolog
  • Yer: Hatay
« Yanıtla #81 : 14 Mart 2019, 16:39:27 »
Sevgili hemşerim forum kuralları gereği eski konulara yazmak yerine forumda yazılanları okumalısın. Neredeyse her konuda bilgi mevcuttur. Sorduğuna gelince de ne olduğu belli olmayan çelikten bıçak yapılmaz. Emeğin boşa gider, bıçak yapmak için ne olduğunu bildiğin celiklerle çalışman gerekir.Metalurji bölümünde çeliklerle ilgili cok fazla bilgi var oralara bakarak fikir edinebilirsin. Bende buraya yazarak yanlışa ortak olmuyorumdur umarım.
O iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. " YAŞAR KEMAL.

Osman Kurt

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #82 : 14 Mart 2019, 17:22:40 »
Benim elimde netür çelikten olduğunu bilmediğim ama çok kırılgan bir çelik var bunu nasıl yumuşatabilirmiyim acaba
Tavlayıp kum,kireç yada küle gömerek yavaş soğumasını sağlayın karbon çeliği ise yumuşayacaktır
Yüksek alaşım bir çelikse yumuşatmak çok daha meşakkatli ve profesyonel ekipmanlar isteyen bir süreç uğraşmaya değmez.
Sert işlemek daha uygun olur elinizdeki çeliği kullanmak isterseniz.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2019, 17:26:30 Gönderen: Osman Kurt »
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #83 : 14 Mart 2019, 20:03:12 »
Tavlayıp kum,kireç yada küle gömerek yavaş soğumasını sağlayın karbon çeliği ise yumuşayacaktır
Yüksek alaşım bir çelikse yumuşatmak çok daha meşakkatli ve profesyonel ekipmanlar isteyen bir süreç uğraşmaya değmez.
Sert işlemek daha uygun olur elinizdeki çeliği kullanmak isterseniz.

Osman'ın dediğine ek olarak: Çeliğin türüne kıvılcım testi ile bakabilirsin. Kıvılcım testi forumda anlatılmıştı.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

Ufuk87

• Üyee
  • **
  • Ufuk Dede
« Yanıtla #84 : 14 Mart 2019, 21:33:54 »
 Eylem Hocam arkadaşın mesleğine bakınca sanayiden envai çeşit çelikten biri olabilir gibi düşündüm. Amacım uğraşıp emeğinin boşa gitmemesiydi ama siz yazınca aklıma yeni bir şey düştü  :) Kıvılcım testi hatırladığım kadarıyla karbon oranını gösteren göstergelerden biri. Peki bu teste her koşulda güvenebilir miyiz? Yani o kadar çeşit çelik var ki piyasada klasik testlerin geçmişte işe yararken bugünkü çeşitlilikte yanıltıcı olabileceğinin kaygısını yaşıyorum.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2019, 21:55:42 Gönderen: Ufuk87 »
O iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. " YAŞAR KEMAL.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #85 : 14 Mart 2019, 21:40:40 »
Çeliğin türünü ayırt etsen başlangıç olarak yine iyi. Örneğin takım çeliğini yay çeliğinden ayırt edebilsen bu çok şeyi değiştirir.
Namık Kemal
Instagram'da ben

Ufuk87

• Üyee
  • **
  • Ufuk Dede
« Yanıtla #86 : 14 Mart 2019, 21:59:41 »
Çeliğin türünü ayırt etsen başlangıç olarak yine iyi. Örneğin takım çeliğini yay çeliğinden ayırt edebilsen bu çok şeyi değiştirir.
Hocam kastım kıvılcım testini geçen ama muhteviyatı bıçak yapmaya uygun olmayan çeliklerin varlığı. Kıvılcım testini geçip bıçak yapmaya uygun olmayan çelikler var mı acaba? Burada kıvılcım testinin her koşulda geçerli olup olmayacağını anlamaya çalışıyorum.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 42
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #87 : 14 Mart 2019, 22:15:31 »
Kıvılcım testini özellikle Osman'ın dediği "Yüksek alaşım bir çelikse yumuşatmak çok daha meşakkatli ve profesyonel ekipmanlar isteyen bir süreç uğraşmaya değmez." cümlesine çelik giriyor mu yani yumuşatamayacağınız bir takım çeliği mi yoksa yumuşatabileceğiniz bir çelik mi görmeniz için işinize yarayacağını düşünerek söyledim.

;) Eğer testere, eğe ve matkapla çalışacaksanız yumuşatabileceğinizi bilmek faydalı.
Namık Kemal
Instagram'da ben