Bıçak Sanatı - Forum

Yağ taşı/bileme taşı madenleri

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
Ynt: Yağ taşı/bileme taşı madenleri
« Yanıtla #20 : 08 Mayıs 2014, 12:41:32 »
Yalnız bu işin sonunda kelepir bir taş sahibi olmak istiyorsanız en azından Antalya'daki bir taşı evinize nasıl ışınlayacağınızı bulmanız gerekecek.  >:D

Hadi gönüllü bulduk diyelim. Bu taşlar yerinden alınacak, kestirilecek, düzeltilecek sonra postalanacak. Bütün bunlar için zaman ve emek ve para gerekiyor. Onun için kelepir olmaz :) 

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #21 : 08 Mayıs 2014, 13:42:52 »
Sefa Bileme Taşları A.Ş.

Mottosu "Alın Sefanızı sürün".

Not : Sefa hocam affınıza sığındım. :)
Okinawian

Osman Kurt

• 6285
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #22 : 08 Mayıs 2014, 13:55:56 »
Sefa Bileme Taşları A.Ş.

Mottosu "Alın Sefanızı sürün".

Not : Sefa hocam affınıza sığındım. :)
:D. " Cefası bize Sefası size"
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram

« Yanıtla #23 : 08 Mayıs 2014, 18:27:00 »
Durun yahu, daha testini bile yapmadık. Eğer iş olumlu gelişirse, taşlar istediğimiz kalitede çıkarsa; taşın bana uzaklığı yaklaşık 300 Km. Bu işin belki de en kolay kısmı taşı yerinden almak, bende zaten kamyonet var alırım o sorun değil ama ondan sonrası beni aşar ( paket, kargo, adres... ???  ???)

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
« Yanıtla #24 : 08 Mayıs 2014, 18:33:04 »
Olmaz zaten Sefa hocam. Sizden böyle birşey istemek haksızlık olur. Size kıyamayız :) 

deserteagle

• Eylem Cengiz, 48
  • 9495
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #25 : 08 Mayıs 2014, 20:22:25 »
Sefa hocam, ben sadece heves baltalıyordum. :)
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

« Yanıtla #26 : 08 Mayıs 2014, 21:30:16 »
Valla taş işe yararsa gözümü karartıp boş zaman olursa ben gelirim Ustam :) Aslında bir spiral ile boy boy taş keseriz geri kalanı da kargo o işi de ben hallederim ama gelme işim zor olabilir  :-[
Özgür Burak TAŞDEMİR
                                                                      zek®

arfyldz

• 790
  • Meslek: mobilya
  • Yer: antalya
« Yanıtla #27 : 08 Mayıs 2014, 22:11:38 »
Büyük spral  ve kesmesini ben yaparım.

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
« Yanıtla #28 : 08 Mayıs 2014, 22:34:28 »
Büyük spral  ve kesmesini ben yaparım.

Çok yaşa Arif kardeşim :) Elde kesme yerine orada bir mermercide kestirilebilinir. Hele bir Sefa hocamız taşı denesin. Boşuna heveslenmeyelim.

« Yanıtla #29 : 08 Mayıs 2014, 22:38:20 »
''bsf biley taşı'' kulağa nekadar hoş geliyor değilmi  :2up gelirleri de foruma aktarılır  ;D fazlamı hayal kurdum ben de  O:-)
Özgür Burak TAŞDEMİR
                                                                      zek®

« Yanıtla #30 : 10 Mayıs 2014, 20:08:12 »
Yeni konu açacaktım ama zaten bu başlığa uygun olduğundan buradan devam ediyorum.
Konu ilgi çekince bugün bulduğum taşlarla biraz uğraştım. Çok fazla detay vermeden gözlemlerimi tyazayım. Taşların yüzeylerini seramik arkasında düzelttikten sonra son olarak 150 kum zımparayla perdahladım. Kırılgan bir taş, öyle çarpmaya düşürmeye filan gelmez. Taşın birisini suyla diğerini yağla denedim. her ikisi de aynı taş. Denemede, yağ kullandığım taşta Opineli, su kullandığım taşta ise yeni yapmakta olduğum bir ( planya bıçağı ) bıçağı kullandım. Kıyaslama olarak elimde bulunan 6000 kum japon su taşını kullandım.
Gözlem; taş yavaş çalışan bir taş, yüzeyi daha önce kabaca zımparaladıysanız yavaş çalıştığını farkediyorsunuz zaten. Ancak İnce zımparalarla ( 600-1000 kum arası) çalışma yapıp ardından bu taşı kullanıyorsanız bileme biraz daha hızlanıyor doğal olarak. Taşın agresif karekterde olmaması bence iyi bir şey, daha kontrollü çalışabiliyorsunuz. Taşın yağda mı suda mı daha iyi iş gördüğünü farkedemedim. Suda daha iyi iş gördüğünü taşı 15-20 dak suda beklettikten sonra farkettim. Özellikle yüzeyde çamur oluşmaya başladıktan sonra taş performansına kavuştu. Ve çok fazla bir çaba göstermeden kolumdaki kılları traş etmeye başladı. Taşın kalınlığı 6000 kumdan ince burası kesin ama kaçtır tahmin etmek güç 8000 de olabilir 10000 de. Bu anlamda bir honlama taşı görevini rahatlıkla görür. Ben sonuçtan memnunum, zaman içerisinde sizlerin de memnun olacağını düşünüyorum. Tek dezavantajı kırılgan olması, dikka edilmez ise taş kesilirken bile kırılabiliyor. Bu dezavantajın iyi bir tarafı da kırıkların hepsi hatlar şeklinde, yani parça pinçik olmuyor, çubuklar çeklinde birbirinden ayrılıyor. Taşı, Şubat tatilinde sahil yolundan Antalya' dan Adana'ya giderken yolda bir yerde farkederek almıştım. Durum budur, bilginize.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 48
  • 9495
« Yanıtla #31 : 10 Mayıs 2014, 20:49:04 »
Güzel büyük taşlarmış. Bu taşlar benim Göynük(Bolu) keşfimdeki renk ve özelliklerle uyuşuyor. Eğer öyle ise ara ara damlatılan suyla çalışırken oluşan ince çamur verimli çalışma koşulunu veriyor olmalı ki sanırım ustam sen de öyle bir koşulda verim almışsın. Cümlemize hayırlı olsun.
Namık Kemal
Instagram'da ben

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #32 : 10 Mayıs 2014, 23:12:28 »
Ustam bizleri umutlandıran sonuçlar bunlar. 6000 grit üzeri olması da harika bir şey.

Markalayıp dünyaya satalım. Sefa San Stones. :D
Okinawian

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
« Yanıtla #33 : 10 Mayıs 2014, 23:28:47 »
O zaman böyle bir taşa kutu şart. Sağolasın Sefa hocam.

« Yanıtla #34 : 10 Mayıs 2014, 23:45:21 »
Sefa Ustam 6 bin üzeri olması da harika bence, siz onaylıyorsanız güzel diye bence her türlü kullanılır benim hoşuma gitti bile :)
Özgür Burak TAŞDEMİR
                                                                      zek®

apeiron

• 411
  • İbrahim Kaymaz-1975
  • Meslek: Tasarım prodüksiyon
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #35 : 11 Mayıs 2014, 00:59:01 »
güzel bir keşif olmuş sefa usta, anlatım ve test için teşekkürler; kayaç cinsini de araştırmak iyi olur (ben bakınıyorum coğrafi aşındırıcı kayalara fakat henüz bir şey bulamadım)
yolda olmak ve keşfetmek için bakmak tüm seyahatlerin en büyük tecrübesi.  :)
Doğa, O ile paylaşabildiğin kadar senindir.

tatenkof

• Alemde Şer Oğuzda Er Tükenmez.
  • 1326
  • Alper Çırpar
  • Meslek: İngilizce öğretmeni
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #36 : 11 Mayıs 2014, 08:12:30 »
Çok güzel haberler bunlar Sefa Ustam, hakkınız ödenmez valla. Aslında yaptığınız araştırma sadece bıcak sanatı ile ilgili değil; güzel yurdumun dünyaya açılması bile olabilir(ütopik biraz ama neden olmasın). Şöyle bir bakacak olursak Belçika, Japonya, America vb ülkeler taşlarını dünyaya satıyorlar biz neden yapmayalım zaten bu satışın amacı çok büyük maddi gelir elde etme değil sadece Türkiyede de bu taşların var olduğunu gösterme çabası.   

« Yanıtla #37 : 28 Mayıs 2014, 01:02:17 »
Arkadaşlar, bu sözünü ettiğimiz taşın içinde ne var ne yok nerede ve nasıl bir analiz yaptırabiliriz ? bu işle ne tür bir kurum ilgilenir acaba, MTA mı veya başka bir kuruluş mu? bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 48
  • 9495
« Yanıtla #38 : 28 Mayıs 2014, 01:15:32 »
Madenci bir arkadaşım hangi elementten ne kadar bulunduğunu söyleyen bir alete sahip diye biliyorum ama bunun bu taşlarda faydası olacağından şüpheliyim. Bu taşlardaki kristallerin içeriğini ve boyunu biçimini bilmek faydalı olacaktır gibime geliyor.
Namık Kemal
Instagram'da ben

« Yanıtla #39 : 28 Mayıs 2014, 01:19:30 »
Madenci bir arkadaşım hangi elementten ne kadar bulunduğunu söyleyen bir alete sahip diye biliyorum ama bunun bu taşlarda faydası olacağından şüpheliyim. Bu taşlardaki kristallerin içeriğini ve boyunu biçimini bilmek faydalı olacaktır gibime geliyor.
Eylem, tam öğrenmek istediğim de Senin söylediğin içerik, yani ne tür kristallerin olduğu, geometrik yapısı vs türü özellikler.