Bıçak Sanatı - Forum

Peç'in son bıçakçısı

LCLegend

• Şafak Karslıoğlu
  • 404
  • Meslek: Göz Hekimi
  • Yer: İstanbul
Peç'in son bıçakçısı
« : 22 Kasım 2012, 12:08:44 »
Peç Osmanlı'nın Balkanlardaki şirin şehirlerinden. Kanuni'nin iç organlarının gömülü olduğu Zigetvar ile meşhur Mohaç meydan muharebesinin yapıldığı yere yakın. Önümüzdeki günlerde inşaallah o gezim ile ilgili resimleri de koyabilirim.

Aşağıdaki hikaye oldukça tanıdık değil mi?

"Bizimki bu sabah dükkanı her zamankinden de erken açtı. Suratı asık, yine bir şeylere söyleniyor.  İşler gün gün azaldığı için hep sıkıntılı. Dün birkaç bıçak biledi, bir bıçağın kabzasını değiştirdi ama hiç bıçak satamadı. Bu gün Peç şehrinin Cumartesi günleri kurulan pazarına güveniyor ama çarşı eski canlılığında değil. Pazar caddesi kalabalıklaştıkça vitrine bakan da çoğalıyor ama henüz içeri girip bıçaklarla ilgilenen olmadı. Kahvaltı da etmedi. İki gündür şu sivri uçlu bıçağa meşe ağacından sap uydurmakla uğraşıyor.  Halinden buralı olmadığı anlaşılan biri dükkana girip bakındı, el yapımı bıçaklara baktıktan sonra duvarda asılı plastik saplı fabrikasyon bıçakların fiyatını sordu. Satın almadan çıkıp gitti. Bizimkinin tadı iyice kaçtı."

Hikayenin devamı:
http://www.harftamircisi.com/pecin-son-bicakcisi.html
PRIMUM NON NOCERE

ersenanahtar

• 1362
  • SİNAN ERŞEN
    • BIÇAKLARIMIZ...
  • Meslek: anahtar&bıçakçılık
  • Yer: bandırma/balıkesir
Ynt: Peç'in son bıçakçısı
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2012, 14:16:50 »
çok güzel bir yazı efendim şimdi okudum duygulandım  :)

"Bizimki bu sabah dükkanı her zamankinden de erken açtı. Suratı asık, yine bir şeylere söyleniyor.  İşler gün gün azaldığı için hep sıkıntılı. Dün birkaç bıçak biledi, bir bıçağın kabzasını değiştirdi ama hiç bıçak satamadı. Bu gün Peç şehrinin Cumartesi günleri kurulan pazarına güveniyor ama çarşı eski canlılığında değil. Pazar caddesi kalabalıklaştıkça vitrine bakan da çoğalıyor ama henüz içeri girip bıçaklarla ilgilenen olmadı. Kahvaltı da etmedi. İki gündür şu sivri uçlu bıçağa meşe ağacından sap uydurmakla uğraşıyor.  Halinden buralı olmadığı anlaşılan biri dükkana girip bakındı, el yapımı bıçaklara baktıktan sonra duvarda asılı plastik saplı fabrikasyon bıçakların fiyatını sordu. Satın almadan çıkıp gitti. Bizimkinin tadı iyice kaçtı."

yukarıdaki yazı beni anlatıyor diyebilirim meslekdaşım gibi yaşadığımız zorluklar, malzeme sıkıntıları maddi imkansızlıklar insanı çok dara düşürüyor ... Murat abimin dediği gibi ''Büyük hayaller kurup küçük yaşıyoruz '' ne diyelim gülümsemekten başka...

Keskin bıçak olmak için, çok çekiç yemek gerekir...

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #2 : 22 Kasım 2012, 16:42:51 »
Örsün üzerindeki bıçak Soytürk ustanın bıçağı değil mi? http://www.bicaksanati.com/forum/sabit-namlu/dovme-dovuscu/

Bu ara hikayeye gölge düşürmek istemem. Bu sitedeki bu işi yapan pek çok ustaya tanıdık geliyordur bu hikaye. Ama şunu da söylemeliyim ki, iyi ki varsınız...
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2012, 16:59:17 Gönderen: s_türk »

Osman Kurt

• 6285
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #3 : 22 Kasım 2012, 18:17:57 »
Yazı güzel anlatılmış  :)bu arada gerçekten Soytürk ustanın bıçağı resimdeki ???
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram

Soytürk Dönmez

• 4198
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #4 : 22 Kasım 2012, 20:45:25 »

Arkadaşlar , anlamadım şimdi benim bıçağın ne işi var orada ??? Acaba atmasyon bir yazı mı bu? Birde etik midir  sahibinin izni olmadan bir fotoğrafı yayınlamak? Ayrıca nerden buldu bu usta bu fotoğrafı? Aslında bir bakıma gururum okşandı ama bir tarafımda celalendi!!! Karma karışık bir durum >:(
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2012, 21:04:59 Gönderen: Soytürk Dönmez »

spyderCollector

• 2758
  • mehmet 1967
  • Meslek: mimar
  • Yer: Kocaeli
« Yanıtla #5 : 22 Kasım 2012, 21:02:50 »
 :)) :)) bu kadar olur....

Soytürk dövme işi olarak 2-3 atış yaptın birinde uluslararası vurdun..
bence bu yazıyı baskı al sakla sen...

.
'' Kem Alat'la, Kemalat  olmaz ! ''

Soytürk Dönmez

• 4198
« Yanıtla #6 : 22 Kasım 2012, 21:07:16 »

.

Yok Mehmet abi , sen kaçırdın partiyi 2-3 ten fazla benim dövmeler  O0   Aslında hoş olmuş ama cidden meraktayım yazar nerden buldu fotoğrafımı? Acaba forumun takipçisi mi  ::)

spyderCollector

• 2758
  • mehmet 1967
« Yanıtla #7 : 22 Kasım 2012, 21:10:09 »

.

Yok Mehmet abi , sen kaçırdın partiyi 2-3 ten fazla benim dövmeler  O0   Aslında hoş olmuş ama cidden meraktayım yazar nerden buldu fotoğrafımı? Acaba forumun takipçisi mi  ::)

yapma yav... ben de yeni başladın zannettim dövme işine  :-X
kusura bakmayasın arkadaşım, ortalıkta olmadığım zamanları hesaba katamadım....
geçmişe dönük şööyle bir karıştırayım ortalığı Soytürk, merak ettim.

kal sağlıcakla.
M.

LCLegend

• Şafak Karslıoğlu
  • 404
« Yanıtla #8 : 22 Kasım 2012, 21:57:45 »
Açıkçası bu yazıyı ilk okuduğumda ve resmi ilk gördüğümde bizim Soytürk kardeşimizin bıçağına ne kadar benziyor diye düşünmüştüm ve hoşuma gitmişti. Şimdi baktım gerçekten aynı resim kullanılmış. Bu yazıyı, üyelerini hekimlerin oluşturduğu bir forumdan almıştım. Şimdi yazan arkadaşa bir ulaşıp bu resme nereden ulaştığını sormaklığımız vacip oldu. Alabilirsem cevabı burada paylaşırım.
PRIMUM NON NOCERE

Soytürk Dönmez

• 4198
« Yanıtla #9 : 22 Kasım 2012, 22:24:32 »
Açıkçası bu yazıyı ilk okuduğumda ve resmi ilk gördüğümde bizim Soytürk kardeşimizin bıçağına ne kadar benziyor diye düşünmüştüm ve hoşuma gitmişti. Şimdi baktım gerçekten aynı resim kullanılmış. Bu yazıyı, üyelerini hekimlerin oluşturduğu bir forumdan almıştım. Şimdi yazan arkadaşa bir ulaşıp bu resme nereden ulaştığını sormaklığımız vacip oldu. Alabilirsem cevabı burada paylaşırım.

Çok makbul olur  O:-)

Soytürk Dönmez

• 4198
« Yanıtla #10 : 22 Kasım 2012, 22:25:58 »

.

yapma yav... ben de yeni başladın zannettim dövme işine  :-X
kusura bakmayasın arkadaşım, ortalıkta olmadığım zamanları hesaba katamadım....
geçmişe dönük şööyle bir karıştırayım ortalığı Soytürk, merak ettim.

kal sağlıcakla.
M.

Rica ederim Mehmet abi ne demek kusur , bende uzak kaldığını bildiğim için yazdım zaten  :)

muhrim

• *
  • 1
  • Meslek: uzman hekim
  • Yer: İstinye
« Yanıtla #11 : 26 Kasım 2012, 17:39:23 »
Merhaba
"Peç'in son bıçakçısı" başlıklı yazı bana ait. Bu yazı ve meslektaşım Şafak bey sayesinde forumunuzdan ve sizlerden haberdar oldum. Öncelikle sayın Sotürk'ün bıçağına ait resim hakkında açıklama yapıp kendisinden özür dilemem gerekiyor. Yazıdaki fotoların bir kısmını geçen Haziran ayında Kosova Peç şehrinde çektim. Rehberimiz özellikle otantik bulacağımızı düşünerek el yapımı bıçak üreten o dükkana yönlendirdi. Rehberimizin ifadesiyle Peç'in son bıçak ustasıymış. O sırada çalışmıyordu. Hızlıca bir iki foto çekip çıktım. Akabinde kaleme aldığım öykü kurgusaldır. Kosova da yaşananlar ve insanların nasıl heder olduğunu ve sürecin devam ettiğini anlatmak için o bıçakçıyı kullandım. Bıçakları konuşturdum.
Kurgu o sırada aklıma gelse belki yakından bir iki bıçak fotograflardım ama olmadı. "El yapımı bıçak" diye google'a arama yaptırdığınızda o resme sizde ulaşabilirsiniz.
http://urun.gittigidiyor.com/antika-sanat/el-yapimi-dovme-fighter-tarzi-bicak-65865461
Foto istediğimden fazlasını anlatıyordu. Sahibine ve kimin çektiğine ulaşamamamı anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. Ama yine de sayın Soytürk'e bir özür borcum devam ediyor. İzin verirse fotografı yazı içinde kullanmaya devam etmek istiyorum. Becerebilirsem yazı içindeki fotografın adını "soyturkun bıçağı" olarak değiştirmeye çalışacağım.
Herneyse bu vesileyle sizleri tanıdığım için mutluyum.
sağlıklı günler diliyorum.
Mehmet Uhri

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
« Yanıtla #12 : 26 Kasım 2012, 17:50:36 »

Hoş bir tesadüf olmuş aslında. Yazınız çok güzeldi tebrikler.

tarpoon

• 4739
« Yanıtla #13 : 26 Kasım 2012, 17:51:37 »
öncelıkle hoşgeldınız, yazınızı beğenerek okudum  :)  ayrıca Soytürk arkadaşımızın bıçağının resmi için izin istemenizi güzel bır davranış olarak göruyorum.  umarım izin aldıktan sonra  forumumuzu  takıp etmeye devam edersınız  ;)  ben yazılarınızı takıp edıyor olacağım ...
“ İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır ”    :)

Soytürk Dönmez

• 4198
« Yanıtla #14 : 26 Kasım 2012, 20:05:30 »
Merhaba
"Peç'in son bıçakçısı" başlıklı yazı bana ait. Bu yazı ve meslektaşım Şafak bey sayesinde forumunuzdan ve sizlerden haberdar oldum. Öncelikle sayın Sotürk'ün bıçağına ait resim hakkında açıklama yapıp kendisinden özür dilemem gerekiyor. Yazıdaki fotoların bir kısmını geçen Haziran ayında Kosova Peç şehrinde çektim. Rehberimiz özellikle otantik bulacağımızı düşünerek el yapımı bıçak üreten o dükkana yönlendirdi. Rehberimizin ifadesiyle Peç'in son bıçak ustasıymış. O sırada çalışmıyordu. Hızlıca bir iki foto çekip çıktım. Akabinde kaleme aldığım öykü kurgusaldır. Kosova da yaşananlar ve insanların nasıl heder olduğunu ve sürecin devam ettiğini anlatmak için o bıçakçıyı kullandım. Bıçakları konuşturdum.
Kurgu o sırada aklıma gelse belki yakından bir iki bıçak fotograflardım ama olmadı. "El yapımı bıçak" diye google'a arama yaptırdığınızda o resme sizde ulaşabilirsiniz.
http://urun.gittigidiyor.com/antika-sanat/el-yapimi-dovme-fighter-tarzi-bicak-65865461
Foto istediğimden fazlasını anlatıyordu. Sahibine ve kimin çektiğine ulaşamamamı anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. Ama yine de sayın Soytürk'e bir özür borcum devam ediyor. İzin verirse fotografı yazı içinde kullanmaya devam etmek istiyorum. Becerebilirsem yazı içindeki fotografın adını "soyturkun bıçağı" olarak değiştirmeye çalışacağım.
Herneyse bu vesileyle sizleri tanıdığım için mutluyum.
sağlıklı günler diliyorum.
Mehmet Uhri

Mehmet bey, özür demeyelim de ufak bir kargaşa diyelim biz  ;) Aslında gururum okşandı ve bu yazınızdan sonra daha da mutlu oldum. Benim için bir sakınca yok dilediğiniz kadar , dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz, hatta başka bıçaklarımın fotoğraflarıda işinize yararsa sizinle paylaşmak isterim, selamlar.

LCLegend

• Şafak Karslıoğlu
  • 404
« Yanıtla #15 : 26 Kasım 2012, 23:39:20 »
Bıçak dostlukları devam ediyor!
Daha önce Soytürk kardeşimize söz verdiğim gibi yazıyı kaleme alan Dr. Mehmet Uhri Bey'e ulaştım. Telefonda kısa süre sohbet ettik, forumdan bahsettim. Bu akşam burada yazısını görmek hoş bir sürpriz oldu. Zannediyorum herşey yoluna girdi. Bıçak için tekrar Soytürk kardeşimizin, yazı için Mehmet Bey 'in ellerine sağlık.
PRIMUM NON NOCERE

spyderCollector

• 2758
  • mehmet 1967
« Yanıtla #16 : 26 Kasım 2012, 23:44:05 »
hakikaten çok keyfli bir konu oldu,
gelişmeleri ve düzeyli yazışmaları merak ve zevkle okuduk.
teşekkürler tüm arkadaşlara..
sağolun varolun..

tufan

• 1180
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: kırklareli/ lüleburgaz
« Yanıtla #17 : 27 Kasım 2012, 00:12:36 »
Örsün üzerindeki bıçak Soytürk ustanın bıçağı değil mi? http://www.bicaksanati.com/forum/sabit-namlu/dovme-dovuscu/

Bu ara hikayeye gölge düşürmek istemem. Bu sitedeki bu işi yapan pek çok ustaya tanıdık geliyordur bu hikaye. Ama şunu da söylemeliyim ki, iyi ki varsınız...

Herşeye şaşırdımda  ??? salim abinin dikkati beni hayretler içinde bıraktı >:D

Eğer bir örs isen kendini sabit tut,eğer bir çekiç isen zamanında vur. ( G.Herbert)

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
« Yanıtla #18 : 27 Kasım 2012, 00:15:03 »
Soytürk Ustanın bıçaklarını ne kadar benimsediysem artık :) ilk bakışta bıçak o kadar tanıdık geldi ki sonra Soytürk Ustanın logosunu da görünce tamam dedim.

Soytürk Dönmez

• 4198
« Yanıtla #19 : 27 Kasım 2012, 20:58:42 »
Bıçak dostlukları devam ediyor!
Daha önce Soytürk kardeşimize söz verdiğim gibi yazıyı kaleme alan Dr. Mehmet Uhri Bey'e ulaştım. Telefonda kısa süre sohbet ettik, forumdan bahsettim. Bu akşam burada yazısını görmek hoş bir sürpriz oldu. Zannediyorum herşey yoluna girdi. Bıçak için tekrar Soytürk kardeşimizin, yazı için Mehmet Bey 'in ellerine sağlık.

Seninde klavyene sağlık Şafak abi , sen bu yazıyı paylaşmasaydın nereden haberim olacaktı benim bıçağın nereleri gezdiğinden  O0