Gönderen Konu: 4 teker 2000x50 bant zımpara makinem  (Okunma sayısı 487 defa)

TEVA

• Üye
  • *
  • TEVFİK KARAGÖZ
  • Yer: kütahya
4 teker 2000x50 bant zımpara makinem
« : 30 Kasım 2020, 02:34:13 »
Ustalarım selamın aleyküm bugün sizlerle yapmış olduğum Bant zımpara makinemi paylaşmak isterim
2000x50
3HP monofaze motor
2870 devir

Daha önce hiç Bant zımpara makinesi görmedim canlı olarak kayış gerginliği vs. hiç bir bilgim yok sadece sosyal medyada gördüğüm kadarıyla konuya hakimim. Tüm kaynak ve diğer işleri kendim yaptım. Ve sonuca ulaştık allahın izniyle ama bir kaç sorum olacak. Makine boşta ve yükte çalışırken kayış titreme yapıyor sonrasında elim ile titreye bölgeye alttan dokunduğunda kesiyor belirli bir süre sıkıntısız çalışıyor  birde ilk çalıştırma anında kayış tekerler in yarısına kadar geliyor sonra geri çalışma hizasına dönüyor hatta Bazende kayış çıkıp gidiyor ustalarım bu problemlerinin temel kaynağı nedir acaba ayar kolunun gevşekliğinden yapar mı? rastgele bir Yay taktım kaç kg çekiyor bilmiyorum piston takmayı düşünüyorum kaç kg lık takmalıyım. Önerileriniz ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli şimdiden teşekkür ederim Allaha emenat olun.
makinenin videosu
https://youtu.be/u-Uzksl4ZCA

titreme sorunu
https://youtu.be/lGzQd-eTOYo
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2020, 03:03:40 Gönderen: TEVA »

TEVA

• Üye
  • *
  • TEVFİK KARAGÖZ
Ynt: 4 teker 2000x50 bant zımpara makinem
« Yanıtla #1 : 30 Kasım 2020, 03:16:18 »

« Son Düzenleme: 30 Kasım 2020, 03:24:00 Gönderen: TEVA »

mehmet_

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Meraklı
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2020, 08:44:58 »
Elinize sağlık. Güzel görünüyor.
Tahrik tekeri balık sırtı işlendi mi? Bir ihtimal ondan kaynaklı olabilir.

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2020, 09:46:34 »
Dayama ve tablanın kolu çok uzun kalmış. Yani dışarıda kalan kısmı fazla uzun. Makinenin gövdesindeki kare delikler daha önde olmalı ve dayama ile tablanın kolları daha içeride olmalı. Bu büyük ölçüde titreşimi engeller.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

TEVA

• Üye
  • *
  • TEVFİK KARAGÖZ
« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2020, 14:11:47 »
Elinize sağlık. Güzel görünüyor.
Tahrik tekeri balık sırtı işlendi mi? Bir ihtimal ondan kaynaklı olabilir.
Sağolun ustam tahrik tekeri ve denge tekeri balık sırtı işlendi.

TEVA

• Üye
  • *
  • TEVFİK KARAGÖZ
« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2020, 14:15:59 »
Dayama ve tablanın kolu çok uzun kalmış. Yani dışarıda kalan kısmı fazla uzun. Makinenin gövdesindeki kare delikler daha önde olmalı ve dayama ile tablanın kolları daha içeride olmalı. Bu büyük ölçüde titreşimi engeller.
Çok sağolun Orkun ustan elimde auto cad çizimi vardı  ona göre yaptım dediğiniz gibi uzata bilirim ve birde öyle denerim aslında sürekli Bant titremiyor bazen yapıyor birde ayna genişliği tam zımpara eni ile eşit olmalı mı?

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2020, 14:26:04 »
Çok sağolun Orkun ustan elimde auto cad çizimi vardı  ona göre yaptım dediğiniz gibi uzata bilirim ve birde öyle denerim aslında sürekli Bant titremiyor bazen yapıyor
Şöyle bir deneme yapabilirsiniz; 1250x50 ölçülerde bant alın.(Denem amaçlı kullanılmış bir bant da olabilir, çok deforma olmamak şartıyla.) Çok dışarıda olan dayama ve tablanın kollarını 1250x50 bant takılabilecek gibi daha içeri sokun. O şekilde çalıştırıp test edin. Dayama ve tablanın ağırlığı uzun kollardan daha geriye, makinenin gövdesine binecek. Muhtemelen titreşim azalmış olacak.

birde ayna genişliği tam zımpara eni ile eşit olmalı mı?
Evet. Dar olmasın, geniş de olabilir.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

TEVA

• Üye
  • *
  • TEVFİK KARAGÖZ
« Yanıtla #7 : 30 Kasım 2020, 18:31:15 »
Çok sağolun Orkun ustan elimde auto cad çizimi vardı  ona göre yaptım dediğiniz gibi uzata bilirim ve birde öyle denerim aslında sürekli Bant titremiyor bazen yapıyor
Şöyle bir deneme yapabilirsiniz; 1250x50 ölçülerde bant alın.(Denem amaçlı kullanılmış bir bant da olabilir, çok deforma olmamak şartıyla.) Çok dışarıda olan dayama ve tablanın kollarını 1250x50 bant takılabilecek gibi daha içeri sokun. O şekilde çalıştırıp test edin. Dayama ve tablanın ağırlığı uzun kollardan daha geriye, makinenin gövdesine binecek. Muhtemelen titreşim azalmış olacak.

birde ayna genişliği tam zımpara eni ile eşit olmalı mı?
Evet. Dar olmasın, geniş de olabilir.
Mantıklı Orkun ustan bir tane alayım kısa Bant kullandığım profiller de ağır baya 40*40 4mm kullandım.. Şimdiden sağolun 😀✋

Soytürk Dönmez

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #8 : 01 Aralık 2020, 01:06:03 »

Hayırlı olsun ellerinize sağlık, şahsi fikrim ayar ve tahrik tekeri balık sırtı ise tek sorun gergi yayı, daha sert olursa sorun çözülecektir diye düşünüyorum  ;)

TEVA

• Üye
  • *
  • TEVFİK KARAGÖZ
« Yanıtla #9 : 01 Aralık 2020, 02:58:15 »

Hayırlı olsun ellerinize sağlık, şahsi fikrim ayar ve tahrik tekeri balık sırtı ise tek sorun gergi yayı, daha sert olursa sorun çözülecektir diye düşünüyorum  ;)

görüş ve tavsiyeniz için teşekkür ederim soytürk ustam sağolun en kısa zamanda yayı değiştireceğim 😀 inşallah çözülür çözülmezsede de böyle idare edeceğim artık.
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2020, 03:00:38 Gönderen: TEVA »

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #10 : 01 Aralık 2020, 20:13:50 »
gule.gule kullanın

mehmet_

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Meraklı
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #11 : 01 Aralık 2020, 22:32:47 »
Ben uzunca bir süre Tarık Haznedar ustanın 2 teker makineyi kullandım. 3 yıl sonra onda da bu sorun çıkmıştı. Zımpara sanki sallanarak ilerliyor gibi. Tekerleri tornada göz kararı işleyerek çözmüştüm. Meğer tekerler aşınmış.
Tekerlerin belirli bir açıda işlenmesi lazım. Ya 1 ya da 2 derece idi sanırım. Tekrar kontrol edin bence.

TEVA

• Üye
  • *
  • TEVFİK KARAGÖZ
« Yanıtla #12 : 02 Aralık 2020, 17:44:24 »
gule.gule kullanın
teşekkür ederim ersin ustam sağolun.

TEVA

• Üye
  • *
  • TEVFİK KARAGÖZ
« Yanıtla #13 : 02 Aralık 2020, 17:46:45 »
Ben uzunca bir süre Tarık Haznedar ustanın 2 teker makineyi kullandım. 3 yıl sonra onda da bu sorun çıkmıştı. Zımpara sanki sallanarak ilerliyor gibi. Tekerleri tornada göz kararı işleyerek çözmüştüm. Meğer tekerler aşınmış.
Tekerlerin belirli bir açıda işlenmesi lazım. Ya 1 ya da 2 derece idi sanırım. Tekrar kontrol edin bence.
Anladım ustam genel anlamda tekerler in konumları birbirlerine terazileri düzgün büyük ihtimalle ondan oluyor olabilir tekerlerim eski çünküsağokun teşekkür ederim 😀

TEVA

• Üye
  • *
  • TEVFİK KARAGÖZ
« Yanıtla #14 : 05 Ocak 2021, 17:51:31 »
Ustalarım problem çözüldü herşeyin kaynağı ayar tekerinin yaylarından kaynaklanıyormuş. Tekrar sağolun