Gönderen Konu: Dövme Bıçak Yapımı  (Okunma sayısı 266 defa)

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
Dövme Bıçak Yapımı
« : 05 Aralık 2020, 02:58:20 »
Zamanı olan arkadaşların izlemesini şiddetle öneririm  ;)

https://www.youtube.com/watch?v=XQC_TmVYyq0

emin albayrak

• Genel Yönetim
  • Üyee
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
Ynt: Dövme Bıçak Yapımı
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2020, 11:33:11 »
ustanın çalışma imkanlarını görünce insan atölyesinden utanıyor vallaha.

iki şey var sormak istediğim. birincisi usta sanki ısıl işlem yapmadı, bu bir tercih değildir diye düşünüyorum. acaba videoda yer verilmedi ya da kayıtta atlandı mı?

ikincisi de, örs olarak kullandığı kütle oldukça az ses çıkartıyor, çınlama vs yapmıyor. zeminle arasında fazla mesafe olmamasından sanırım ya da kütüğe gömülü olmasından. benim gibi meskun mahalde oturanlar için bu sistem acaba daha az ses çıkardığı için tercih edilebilir mi? yoksa zaten gürültülü bir ortamda video kaydedildiği için ses bize nispeten az mı geliyor?
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

Şaban Kurt

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Diyarbakır
« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2020, 14:35:34 »

iki şey var sormak istediğim. birincisi usta sanki ısıl işlem yapmadı, bu bir tercih değildir diye düşünüyorum. acaba videoda yer verilmedi ya da kayıtta atlandı mı?

ikincisi de, örs olarak kullandığı kütle oldukça az ses çıkartıyor, çınlama vs yapmıyor. zeminle arasında fazla mesafe olmamasından sanırım ya da kütüğe gömülü olmasından. benim gibi meskun mahalde oturanlar için bu sistem acaba daha az ses çıkardığı için tercih edilebilir mi? yoksa zaten gürültülü bir ortamda video kaydedildiği için ses bize nispeten az mı geliyor?
Benimde ilgimi çekti sanırım videoda yok umarım öyledir örs kütükte olduğu için ses yapmaz ustam fazla ama sessiz ortamda bile kullanılacaksa yinede gürültü oluyor normal örste çalışıyorum bazen çok gürültü oluyor mıknatıs 🧲 koyuyorum örsün altına çınlamayı kesiyor ama o bile fayda etmiyor gürültü oluyor sonuçta ev ortamı birgün kapının önüne koymazlarsa iyi :)
Gendarmerie Special Operation...

dela

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Mehmet UYSAL
  • Meslek: Boş gezenin boş kalfası
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2020, 16:20:47 »
Uzak doğuda daha az malzemeyle bu işle uğraşanlar var. Ben bile kendimi malzeme zengini hissetmiştim.  :)

https://youtu.be/yS4_J8JHbYk

Ustam.
Yine youtube'da takip ettiğim kadarıyla çok sert kütükler kullanmıyorlar gibi geldi bana.
Hatta kendi yaptıkları aparatlarla tesfiye yaptıklarını gördüm.
Ondan mı acaba?  ::)

https://www.youtube.com/watch?v=WECtjmCwv0s

Muhammet Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Hiç
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2020, 16:31:55 »
Sefa hocam, çınlama sesi örs niyetiyle kullanılan malzemenin sertliğiyle alakalı olabilir mi ? Mesela örse çekiçle ufak dokunuşla bile çınlama sesi gelirken, aşağıda benim hurdacıdan blok halinde aldığım çelikten aynı çınlama gelmiyor. Hatta sert vurmadığımız zaman hiç ses gelmiyor. Bu iyi midir, kötü müdür bilemedim. Aynı bloktan bir tane de arkadaşıma almıştım, o da sert çekiç darbelerinde minik ezilmelerin olduğunu söylemişti. Bunun önüne geçmenin yolu var mıdır ?

'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Muhtacım diyeni layık ederler, layığım diyeni perişan ederler. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2020, 17:10:17 »
Görüntülerdeki örs aslında bir blok ve bir kütüğün üzerine oturtulmuş, kütük zaten toprakla temas ediyor, ses çıkmaması için herşey bir arada. Bloklardan genel olarak ses çıkmıyor. Ben 30 kg lık örsün boğaz kısmına zincir doladım bu halde bile ses çıkıyor.
Muhammet, örsteki sesin daha çok örsün geometrisiyle ilgisi var, üstte sert bir blok ve tabana doğru daraln ve sonra tabanda tekrar genişleyen bir yapı, örsü olanlar deneyebilir, boynuz kısmının veya kulak kısmının uç kısımlarına vurulduğunda ses daha da çılgın çıkar.
Örslerin genel olarak yüzeyleri sertleştirilmiştir, sürekli sıcak malzeme dövülecek olursa yüzey çok sert olmasa da idare eder ama soğuk malzeme de çekiçlenecekse bu durumda sertleştirilmemiş yüzeyde deformasyon oluşacaktır. Malzemeye eğer yeterli karbona sahipse, yüzey sertleştirme işlemi yapılabilir, sadece yüzeyi sertleştirilmiş blok formları da örs gibi ses çıkarmaz sonuçta. Aslında blok formlar bizim bıçak işine çok daha uygun, çalışması daha verimli bir form ama kare veya dikdörtgen formlar çok daha iyi.

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #6 : 06 Aralık 2020, 00:11:50 »
bastan sona garibanlik...
aklima WhatsApp gurupların da dönen video geldi
garibanin yuzu gulermi .....
 :( :( :( :( :(

borakent

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Psikolojik Danışman
  • Yer: Antakya
« Yanıtla #7 : 06 Aralık 2020, 15:10:50 »
Videodaki gibi insanları çalışırken izlemek çok değişik duyular uyandırıyor. Burada da mevcut, yüzlerinde çok farklı bir ifade var. Kendisinden geçiyor adeta.

Ayrıca kabzanın ahşap kısmındaki farklılıkları keserle almak güzel fikirmiş. ;D

Muhammet Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Hiç
« Yanıtla #8 : 06 Aralık 2020, 15:35:19 »
Görüntülerdeki örs aslında bir blok ve bir kütüğün üzerine oturtulmuş, kütük zaten toprakla temas ediyor, ses çıkmaması için herşey bir arada. Bloklardan genel olarak ses çıkmıyor. Ben 30 kg lık örsün boğaz kısmına zincir doladım bu halde bile ses çıkıyor.
Muhammet, örsteki sesin daha çok örsün geometrisiyle ilgisi var, üstte sert bir blok ve tabana doğru daraln ve sonra tabanda tekrar genişleyen bir yapı, örsü olanlar deneyebilir, boynuz kısmının veya kulak kısmının uç kısımlarına vurulduğunda ses daha da çılgın çıkar.
Örslerin genel olarak yüzeyleri sertleştirilmiştir, sürekli sıcak malzeme dövülecek olursa yüzey çok sert olmasa da idare eder ama soğuk malzeme de çekiçlenecekse bu durumda sertleştirilmemiş yüzeyde deformasyon oluşacaktır. Malzemeye eğer yeterli karbona sahipse, yüzey sertleştirme işlemi yapılabilir, sadece yüzeyi sertleştirilmiş blok formları da örs gibi ses çıkarmaz sonuçta. Aslında blok formlar bizim bıçak işine çok daha uygun, çalışması daha verimli bir form ama kare veya dikdörtgen formlar çok daha iyi.

Sağolasın Sefa hocam. Yüzey sertleştirme işlemini biraz araştırdım, 3 çeşit sertleştirmeden bahsediliyor : Karbürleme (sementasyon)
Alevle veya indüksiyonla sertleştirme
Nitrürleme (Nitrasyon)

Bizim için hangisi daha makbuldur bilmiyorum, aksilik olmazsa hafta içi bu işlemi yapan firma ile görüşmeyi planlıyorum. Umarım astarı yüzünden pahalıya gelmez.

'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Muhtacım diyeni layık ederler, layığım diyeni perişan ederler. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''

taner çiçek

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: makina imalati
  • Yer: gaziantep
« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2020, 16:15:09 »
Eski usdaların yerde oturarak çalışmalar diktami çekmidir. Ayakları ekisda kol olarkullanıyolar ve hafif el dengesini daha rahatlatıyo galiba.sefa hocamın dediği gibi örsün geometrisi sesi etkiliyo, ve kare bilok formuda daha kullanışlı oluyo. Çıklamayı azaltmak için bi arkadaşın tavsiyesi üzerine örsün tabanına 1 cm kalınlığında oto cam silikonu doldurdum, yarı yarıya sesi kesdi. Bu silikon sosis şeklinde annalajda satılıyo
Rengi siyah kullanırken eldiven kullanın, elimden 1 hafda çıkdı.

Levo

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Perakende
« Yanıtla #10 : 06 Aralık 2020, 19:46:56 »
Helal olsun vallahi, istemek önemli, gerisi geliyor. Tembellik yoksa :) ama en önemlisi gürültü yapılabilecek bir mekan

Hakan Polat

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #11 : 08 Aralık 2020, 16:05:23 »
Güzel bir video. Eldeki imkanları en verimli şekilde kullanmaya güzel bir örnek.

Merak ettiğim su vermemesi oldu ve sanki sırtta çeliğin sap ile gövde birleşim yerinde çatlak var gibi geldi bana. Yanlış görmüş te olabilirim.

Saygılarımla...