Gönderen Konu: amatör telsizcilik sınavı 2020  (Okunma sayısı 151 defa)

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
amatör telsizcilik sınavı 2020
« : 04 Kasım 2020, 22:41:38 »
Merhaba Değerli ustalarım ;
Aramızda bu yıl yapılacak Amatör telsiz sınavına girecek ustalarımız var mı?. Veya en son sınava girip belgeyi alan ustamız varmı..?

Mahmut Erdoğan

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: matematik öğretmeni & makina müh. öğrnci
  • Yer: istanbul
Ynt: amatör telsizcilik sınavı 2020
« Yanıtla #1 : 04 Kasım 2020, 23:03:19 »
sınav normalde senede iki kez yapılır.100 soru çıkar 70 ve üstünü yapan a belgesi alır,diğerleri b belgesi alır.internette olan yaklaşık 300 tane soru var bunların içinden seçilip sorulur,şıklarına kadar aynısı sorulur.soru ve cevapları ezberleyebilen 90 üstü rahat alır.sorular çok zordur,kolay diyen babayiğit iyi baksın.sınavda başarılı olursanız 1 ay kadar sonra kartınız gelir,amatör telsizci olursunuz.deprem afet gibi durumlarda tüm resmi dairelerin sistemi çökerken tek sağlam kalan amatör telsizcilerinkidir.youtube da videolar vardır inceleyebilirsiniz,kullandığınız telsizin cinsine göre el telsizi ile nerelerle konuşabildiğinize inanamazsınız.astronotla bile telsizden konuşan insan var,açın youtube da inceleyin.sınav ücreti 80 tl idi galiba cüzi bir ücret.alın dursun cüzdanınızda kartınız.(Alıntıdır)
Nede olsa Baba mesleği (demirci , bıçakçı)

Mahmut Erdoğan

• Özel Üyeler
  • Üyee

zucchero

• -Bora-
  • Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Memur
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2020, 10:03:46 »
Mahmut Erdoğan ustam bize söyleyecek pek birşey bırakmamış  :D ama ufak bir ekleme yapayım.

Sınavı ilk kez MEB yapacağı için ufak tefek değişiklikler olabilir. Daha önce çıkmış sorulara ek olarak Kanun, Yönetmelik, Q kodları, Morse alfabesi gibi hususlara da bakın derim.

Sınava hazırlanırken günde 1-2 saat olmak üzere bir haftamı ayırmam yeterli gelmişti.

Kolaylıklar. 73

Muhammet Acar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Hiç
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2020, 10:13:13 »
http://avlakforum.com/frm/index.php?topic=189607.msg1361771#msg1361771

Linkini verdiğim forumda da telsizler ile ilgili bilgiler var, belki işinize yarayabilir.
'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Muhtacım diyeni layık ederler, layığım diyeni perişan ederler. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''

Mahmut Erdoğan

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #5 : 05 Kasım 2020, 11:58:16 »
Mahmut Erdoğan ustam bize söyleyecek pek birşey bırakmamış  :D ama ufak bir ekleme yapayım.

Sınavı ilk kez MEB yapacağı için ufak tefek değişiklikler olabilir. Daha önce çıkmış sorulara ek olarak Kanun, Yönetmelik, Q kodları, Morse alfabesi gibi hususlara da bakın derim.

Sınava hazırlanırken günde 1-2 saat olmak üzere bir haftamı ayırmam yeterli gelmişti.

Kolaylıklar. 73

bu değerli bilgilendirme için teşekkür ederim

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #6 : 07 Kasım 2020, 14:04:19 »
teknik konular biraz elektronik.agirli oldugu icin biraz problem gibi duruyor, cunku ben.mekanikciyim:))) elektronik biraz bana uzak :)).
Mahmut abi o konulari.arastirdim uzun zamandir amatör telsizi isine bakiyorum bende zaten 3 tane telsiz var ama.belgelesini.alayim diyorum. role ile.dedidginiz gibi astronot.ile.konusan bile.var .

Mahmut Erdoğan

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #7 : 07 Kasım 2020, 15:33:25 »
teknik konular biraz elektronik.agirli oldugu icin biraz problem gibi duruyor, cunku ben.mekanikciyim:))) elektronik biraz bana uzak :)).
Mahmut abi o konulari.arastirdim uzun zamandir amatör telsizi isine bakiyorum bende zaten 3 tane telsiz var ama.belgelesini.alayim diyorum. role ile.dedidginiz gibi astronot.ile.konusan bile.var .
ortalama bir telsizin fiyatı nedir?
ayrıca şarjı pili ne kadar dayanıyor

Ersin Özdemir

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #8 : 08 Kasım 2020, 13:24:44 »
abi suan doviz kurlarida düşünülürse dual band UHF/VHF bant bir telsiz fiyati 400 tl gibi basliyor.. sonra marka modele gore fiyatlar cikiyor. en iyileri bana gore ASELSAN, Motorola, Hyt, icom, standart -vertex. yeausu, kenwood.wouxun, baofeng gibi cihalar. bunlarin pilleri ortalama 3-4 gun gider yeni modellerin lityum li-on lar daha fazla gidiyor..ben suan dualband wouxun kullaniyorum ayni zamanda bunlar.fm radyolu afet aninda  haberleşme acisindan cok avantaj li cihazlar bence her evde ve her mahallede bir telsiz ve mahalle roleleri bulunmali. Özelikle bizim gibi deprem ve afet cok.olan bir ulkede bu alt yapisi kurulan en ucuz ve herkesin ulaşabileceği bir haberleşme sistemi.

Mahmut Erdoğan

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #9 : 08 Kasım 2020, 22:54:15 »
abi suan doviz kurlarida düşünülürse dual band UHF/VHF bant bir telsiz fiyati 400 tl gibi basliyor.. sonra marka modele gore fiyatlar cikiyor. en iyileri bana gore ASELSAN, Motorola, Hyt, icom, standart -vertex. yeausu, kenwood.wouxun, baofeng gibi cihalar. bunlarin pilleri ortalama 3-4 gun gider yeni modellerin lityum li-on lar daha fazla gidiyor..ben suan dualband wouxun kullaniyorum ayni zamanda bunlar.fm radyolu afet aninda  haberleşme acisindan cok avantaj li cihazlar bence her evde ve her mahallede bir telsiz ve mahalle roleleri bulunmali. Özelikle bizim gibi deprem ve afet cok.olan bir ulkede bu alt yapisi kurulan en ucuz ve herkesin ulaşabileceği bir haberleşme sistemi.
Eyvallah kardeş teşekkürler

Ta2aet

• Üye
  • *
  • MERAK-İLGİ-BİLGİ-BAŞARI
« Yanıtla #10 : 10 Kasım 2020, 21:19:40 »
Konuyu görünce dayanamadım. Amatör telsizcilik hem teknik hemde sosyal bir hobidir. Gücünüzün yettiği kadar (maddi olanaklar ile sınırlı) bir dali ile uğrasabilirsiniz. Konu sadece mandala basıp konusmak değildir. Eline el telsizini alıp rölelerde sohbet edip insanlar ile tanışabilir, değişik meslek guruplarından çevre sahibi olabilirsiniz, Kısa dalga (hf) cihaz edinip lisansınızın izin verdiği band, frekans ve güçlerde uluslararası görüşmeler yapabilir, ülkemizi yarışmalarda temsil edebilirsiniz. Kendi anteninizi yapmaya karar verdiğinizde, karşılaşacağınız zorlukların üstesinden gelmek için bir bakmışsınız rf bilgisini öğrenmeye başlamışsınız. Birde kısa dalga telsizin mandalına bastığınızda deniz aşırı bir ülkeden bir amatör ile çatpat bir ingilizce ile konustuğunuzda kendinize şaşırır kalırsınız. Koşunuz sizin sesinizi televizyonunda duyup kapınıza geldiğinde çözüm için yine rf tekniğini öğrenmek zorunda kalırsınız.  Uydu ve uzay istasyonu ile konustuğunuzda vay be başardım dersiniz.  Allah göstermesin ama bir deprem vs durumunda kendi techizatınız ile hiç bir menfaat beklemeden kamu yararına iletişimi sağlamak için uğraşırsınız.... vs. vs. vs.. yani ucu bucağı olmayan, öğrenmeye açık olmanız gereken bir hobidir.  Kesinlikle tavsiye ederim.

(Özelden ulaşıp bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.)

TA2AET/3

73
Ertugrul*
TA2AET  BRh+