Gönderen Konu: Saatçi eğe seti ihtiyacı  (Okunma sayısı 456 defa)

Isparta

• Üye
  • *
  • Furkan-18
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Türkiye
Ynt: Saatçi eğe seti ihtiyacı
« Yanıtla #20 : 01 Ekim 2020, 16:41:19 »
Bauhausda satılan 6 parçalı bir set var. Sanırım Wisent marka idi. Bende de o setten var. Çok çabuk köreldiler. Önermiyorum.

Aynısını ben de yaşadım.

Isparta

• Üye
  • *
  • Furkan-18
« Yanıtla #21 : 01 Ekim 2020, 16:43:04 »
Esaş minik eğeler ile bir tane balçak deliği açtım. Balçak yaklaşık 22mm kalınlığında pirinç. Matkap ile delikler açmıştım ve bu matkap deliklerini birleştirilip dikdörtgen şekilde bir delik haline getirmem gerekiyordu.(Bıçağın gizli kuyruğunun geçmesi için.) 1mm kalınlıktaki düz eğelerin bir tanesi ile istediğim dikdörtgen deliği oluşturdum. Dişer çok ince olduğu için eğe hızlı aşındırma yapamaz diye düşünüyordum ama tam tersi çıktı. Yeni olduğu için mi yoksa ileride kullanıldıkça bu performansı göstermeye devam eder mi bilemiyorum ama pirinç malzemeyi çok kolay aşındırdı. 5dk.da 22mm pirinç balçağın deliğini açabildim. Hatta biraz geniş bile oldu. Kendimce bu kadar sürtmeyle daha olmamıştır diye düşünürken meğer sınırı bile geçmişim. Birkaç yerde noktasal hatalar oldu ve balçak bamluya oturduğunda noktasal boşluklar oluştu. Balçak için üzgünüm ama eğeler açısından memnunum.

Bir de eğeler çok esnek. Ben biraz abanınca kırılır diyordum fakat kolay kolay kırılacağa benzemiyor. Güzel bir esnekliği var. Tabi bu esneklik ve yumuşaklık diş sağlamlığı açısından ne kadar negatif bir durumdur henüz bilemiyorum. Saatçi yada anahtarcı eğesi ihtiyacı olan arkadaşlara tavsiyem bu minik Esaş'ları ikinci adım rötüş eğesi olarak rahatça alabilirsiniz. Ben ilk adım kaba iş için denedim ve sonuç güzel ama bu kaba işlere ne kadar dayanır bilemiyorum. Zamanla tecrübe etmiş olacağım. Yaklaşık 40 tane falan aldığım için hızlıca körelseler bile bana uzun süre yetecek kadar eğe var elimde. O sebeple bunları verimsiz bile kullanmış olsam yeni yatırım yapıp Vallorbe anahtarcı eğesi almayı şimdilik düşünmüyorum. Fakat tavsiyem şu yönde olur: Vallorbe marka bir boy büyük anahtarcı eğe takımı ve üzerine bu minik Esaş'lardan bir takım alırsanız daha uzun ömürlü olur.

Eğeler hakkında başka tecrübe yaşadıysanız duymak isterim.

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #22 : 01 Ekim 2020, 17:27:12 »
Merhaba ustam. En son 304L paslanmaz balçak açtım. Pirinçdeki kadar hızlı olmasa da aşındırması iyi. Balçak ısındı bile. Şimdilik olumsuz bir durum yaşamadım. Sanırım iyi ,fena değiller. Ama kesin iyidir diyebilmem için başka markalar da denemiş olmam lazım. O yüzden kesim hüküm veremiyorum. Net söyleyebileceğim tek şey şimdilik iyi gidiyorlar.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

Isparta

• Üye
  • *
  • Furkan-18
« Yanıtla #23 : 01 Ekim 2020, 17:49:32 »
  Geri bildirim için teşekkürler, her ne kadar kara listeye alınmış olsa da yakın bir zamanda bir set alıp ben de denemeye karar verdim.
  Bu arada, kişisel ileti kısmını yeni güncelledim. Yaş olarak kimine göre çocuk kimine göre genç/delikanlı sayılırım. Deneyim olarak da çırak/kalfa/usta üçlemesine göre çırak denmesi daha doğru. :D
  Yaş ve isim belirtmenin sanal ortamda hakikaten gerekli. :)

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #24 : 02 Ekim 2020, 07:54:49 »
  Geri bildirim için teşekkürler, her ne kadar kara listeye alınmış olsa da yakın bir zamanda bir set alıp ben de denemeye karar verdim.
  Bu arada, kişisel ileti kısmını yeni güncelledim. Yaş olarak kimine göre çocuk kimine göre genç/delikanlı sayılırım. Deneyim olarak da çırak/kalfa/usta üçlemesine göre çırak denmesi daha doğru. :D
  Yaş ve isim belirtmenin sanal ortamda hakikaten gerekli. :)

:2up
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350