Gönderen Konu: Pirinç Neden kırmızı oldu?  (Okunma sayısı 211 defa)

maytir

• Üyee
  • **
    • ARTVENTURE Reklam Tasarım
  • Meslek: Grafik Tasarımcı - KRAV MAGA Eğitmen
  • Yer: İstanbul
Pirinç Neden kırmızı oldu?
« : 14 Ocak 2020, 14:07:44 »
Merhaba,
Farklı bir konuda bir üretim yapmaya çalışıyorum. Pirinç malzemeyi, %40lık Demir 3 Klorür ile indirdiğimde eriyen yerlerin rengi pembe kırmızı renge döndü! Hani istesem mükemmel bir sonuç olurdu ama ben pirinç renginde kalmasını istiyordum. Neden böyle bir sonuçla karşılaşmış olabilirim?
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

mustafa09

• Üyee
  • **
  • Meslek: özel sektör -işçi
  • Yer: denizli
Ynt: Pirinç Neden kırmızı oldu?
« Yanıtla #1 : 14 Ocak 2020, 14:47:44 »
merhaba ustam, kral suyu ile bakır eritip pirince kaplama yapmıştım, pirincin yüzeyini  bozduğunu gördüm, kaplama olan bakır da aynı şekilde pürüzlü bir yapıda oluştu, renk bu şekilde olmamıştı,  ama bu renk bakırdan kaynaklanıyor diye tahmin ediyorum. pirinç balçak için aklımda var  benzer bir uygulama, takipteyim ustam.
.....tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir.....

maytir

• Üyee
  • **
« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2020, 16:00:35 »
merhaba ustam, kral suyu ile bakır eritip pirince kaplama yapmıştım, pirincin yüzeyini  bozduğunu gördüm, kaplama olan bakır da aynı şekilde pürüzlü bir yapıda oluştu, renk bu şekilde olmamıştı,  ama bu renk bakırdan kaynaklanıyor diye tahmin ediyorum. pirinç balçak için aklımda var  benzer bir uygulama, takipteyim ustam.

Rica ederim henüz çıraklığın yanından bile geçmiyoruz.

Yani pirinç borunun içerisinde bakır mı var? Bundan mı kaynaklanıyor? Tam anlamadım

(Pirinç balçak konusunda ise takip edin evet. Bu işi sonlandırdığında bu konu ile ilgili paylaşım yapacağım. Maskeleme malzemesi ve uygulaması ile ilgili testlerim bitmedi. Başarılı olursam oldukça hesaplı ve kolay bulunabilecek bir uygulama olacak.)

Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

mustafa09

• Üyee
  • **
« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2020, 17:28:14 »
  :) 
Pirinç, bakıra çinko katılarak elde edilen sarı renkteki alaşımların genel ismi. Pirinçte bulunabilen diğer bazı elementler, kalay, kurşun, nikel, mangan, demir, alüminyum, arsenik, antimon ve fosfordur. Mangan ihtiva eden bazı pirinçlere tunç da denilmektedir. Aslında tunç (veya bronz) bakır-kalay alaşımıdır.(alıntıdır)
bronz ve pirincin ana malzemesi bakırdır ustam, çok tehlikeli olmasa kral suyu deneyiniz derdim ama inanın korkarım,
takipteyim ustam, minerallerin temizliği ve elektronik devrelerle uğraşmışlığım olduğundan bir kaç asit ile denemelerim olmuştu, paslanmaza geçince pirinç balçak için asitle işleme planlarım var, paylaşımınızın faydalı olacağına inanıyorum. saygı ve selamlar.

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #4 : 14 Ocak 2020, 20:22:51 »
Demir3 klorür çinkoya daha hızlı etki etmiş sanırım, bakır daha yoğunluklu kalmış gibi görünüyor.

maytir

• Üyee
  • **
« Yanıtla #5 : 15 Ocak 2020, 11:58:56 »
Demir3 klorür çinkoya daha hızlı etki etmiş sanırım, bakır daha yoğunluklu kalmış gibi görünüyor.

Teşekkür ederim ustam.
Pirinç içerisinde bakır olduğunu hatırlamayarak, bu soruyla da ben ayın cahili oldum sanırım :)
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

Ersin7500

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas- holding
  • Yer: istabul- edirne
« Yanıtla #6 : 15 Ocak 2020, 20:23:46 »
konuyla alakali degil ama  :2up :2up
ustam.kravmaga hastasiyim İstanbul da neredesiniz  :2up :)

maytir

• Üyee
  • **
« Yanıtla #7 : 17 Ocak 2020, 13:53:45 »
konuyla alakali degil ama  :2up :2up
ustam.kravmaga hastasiyim İstanbul da neredesiniz  :2up :)

Merhaba,
Salonumuz Maslak'da. Bekleriz :)
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

veysel açarı

• Üyee
  • **
  • Meslek: Paramedic
  • Yer: Manisa akhisar
« Yanıtla #8 : 17 Ocak 2020, 21:42:30 »
Youtube da bir usta princi amonyakın havasında bırakıyordu bır şişede içine sokmadan eskimis göruntu elde ediyordu

maytir

• Üyee
  • **
« Yanıtla #9 : 18 Ocak 2020, 01:05:27 »
Youtube da bir usta princi amonyakın havasında bırakıyordu bır şişede içine sokmadan eskimis göruntu elde ediyordu

Aaa, haklısınız, şimdi jeton düştü! Amonyağın içerisinde 2 saat beklettim. Çok küçük bir kısım dışarıda kalıyordu üstten. Sadece o amonyak içerisinde olmayan, hava alan bölüm karardı!!!
Test edip sonucu bildireceğim
Çok teşekkür ederim  :2up
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

veysel açarı

• Üyee
  • **
« Yanıtla #10 : 18 Ocak 2020, 01:13:18 »

Aaa, haklısınız, şimdi jeton düştü! Amonyağın içerisinde 2 saat beklettim. Çok küçük bir kısım dışarıda kalıyordu üstten. Sadece o amonyak içerisinde olmayan, hava alan bölüm karardı!!!
Test edip sonucu bildireceğim
Çok teşekkür ederim  :2up

Bende amonyak almaya nıyetlenıyordum bu yuzden kosmet olmadı bır turlu işimize yarıycak gibi :)

maytir

• Üyee
  • **
« Yanıtla #11 : 19 Ocak 2020, 09:30:36 »
Bende amonyak almaya nıyetlenıyordum bu yuzden kosmet olmadı bır turlu işimize yarıycak gibi :)
[/quote]

Evet. Test sonucu olumlu. Amonyak buharında Pirinç oksitlendi. Ancak bakır kısmı hala çok inatçı. Bu durumda benim pirinci değil, bakırın nasıl oksitlendireceğimi bulmam gerekiyor :) En azından sizin konunuzu çözmüş olduk.

« Son Düzenleme: 19 Ocak 2020, 09:35:26 Gönderen: maytir »
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

veysel açarı

• Üyee
  • **
« Yanıtla #12 : 19 Ocak 2020, 13:53:01 »
deneme ıcın tesekkurler zamanı bıraz azaltınca sankı daha guzel olcak gıbı  bu haliyle bıle hoş bence gercide

maytir

• Üyee
  • **
« Yanıtla #13 : 20 Ocak 2020, 22:45:06 »
Sonunda istediğimi elde ettim.
Pirinç borular amonyak içerisinde iki gün daha kalınca bakır kısımlar da oksitlenmeye başladı. Bakırın oksitlenmesi tabi çok güzel bir mavileşme ile oluyor. Bu işte istediğim bir efekt değil ancak bunu takı tasarımcıları tuz da kullanarak başarıyla ve çok güzel bir şekilde uygulayabiliyorlar (ekte internetten bir örnek takı ekliyorum. İsteyen bir işinde referans olarak alabilir)

Son olarak yaşadığım sorun ise, 3 gün amonyakta kalan pirinç boruların boydan boya çatlaması oldu.  :( Şimdi bu sorunu çözmem gerekiyor :)
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL

mustafa09

• Üyee
  • **
« Yanıtla #14 : 20 Ocak 2020, 22:57:29 »
ustam elinize sağlık, nasipse ben de kral suyu ya da sadece nitrik asit ile denemeler yapıp balçağa çizim yapıp işlemeyi planlıyorum, şu ara elimde başka işlerim var, biraz zaman alır ama deneme sonuçlarını paylaşayım, bu arada elime geçti bu bakır boru, tuz ruhu ve perhidrol ile kafi miktardaki asidi doyurana kadar asitte tuttuğum ve su ile durulayıp bıraktığım parça, ama oksidasyon kalıcı değil,

maytir

• Üyee
  • **
« Yanıtla #15 : 20 Ocak 2020, 23:12:35 »
ustam elinize sağlık, nasipse ben de kral suyu ya da sadece nitrik asit ile denemeler yapıp balçağa çizim yapıp işlemeyi planlıyorum, şu ara elimde başka işlerim var, biraz zaman alır ama deneme sonuçlarını paylaşayım, bu arada elime geçti bu bakır boru, tuz ruhu ve perhidrol ile kafi miktardaki asidi doyurana kadar asitte tuttuğum ve su ile durulayıp bıraktığım parça, ama oksidasyon kalıcı değil,

Sonucu merakla bekliyorum
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL