Gönderen Konu: Kabzada oluşan deformasyon sorunu  (Okunma sayısı 158 defa)

Toros

• Özel Üyeler
  • Üye
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Mersin
Kabzada oluşan deformasyon sorunu
« : 16 Mayıs 2020, 01:53:58 »
İyi geceler, herkese hayırlı ramazanlar :)

Kabzayı epoksi ile yapıştırıp kuruduktan sonra sırası ile 60-80 kumda bant zımpara makinesinde ve daha sonra elde olmak üzere 120-180-220-320-400-600-800-1000 kumlarda Zımparalıyorum.

Bıçağı bitirip temiz bir bezle sildikten sonra kabzayı zeytinyağında erittiğim bal mumunu yedirerek parlaklığı elde ediyorum.

Ancak bazı bıçaklarda çok kullanılmamasına rağmen (özellikle işaret parmağının kavradığı yerlerde )  gözle çok dikkatli bakmadıkça görünmeyen ama ele alınca hissedilen pütürcükler gelmeye başlıyor. Ve bu durumdan fazlasıyla rahatsızım.

Kullandığım ahşap takır takır kuru , hatta fırınlı (Satıcı öyle demişti Yani pek anladığım bir konu değil ) kök ceviz. Zımpara işleminde mi bir hata yapıyorum , yoksa ahşapla mı ilgili bir problem var ya da bitirmeden önce başka bir işlem daha (polisaj vb , evet ise nasıl?) uygulamalı mıyım bilmiyorum. Ahşapta güzel desenler görünmesine rağmen  ustalarımızın fotoğraflarındaki gibi göz alıcı bir parlaklık yakalayamıyorum.

Değerli yorum  , eleştiri ve önerilerinizi beklemekteyim.

Şaban Kurt

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Diyarbakır
Ynt: Kabzada oluşan deformasyon sorunu
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2020, 03:22:07 »
Merhaba hayırlı ramazanlar kullanılmadığı halde demişsiniz parmak oyuğu diyorsunuz muhtemel zımpara yaparken orayı es gemişsiniz ince kumda bunun olma ihtimali yüksek ayrıca aynı sorunu bende yaşıyorum ama kullanıma dayalı olarak suyla teması halinde oluyor benim ki aynı ahşap ceviz bu normal çünkü Polisaj lı bir bitiriş yapmıyorum cevizde kuru üstelik yapıp deneyeceğim bir gün ikinci konu ise sonlandırma bal mumunu bilmem hiç kullanmadım keten tohumu yağı kullanıyorum onun arkasından Sefa ustamın yapmış olduğu bir karışım var ardından onu sürüyorum ve damarlar hareler daha belirgin hale geliyor forumda bu karışım yazıyor bende bir arkadaştan almıştım uzun zaman önce denemenizi tavsiye ederim.
Gendarmerie Special Operation...

Toros

• Özel Üyeler
  • Üye
« Yanıtla #2 : 16 Mayıs 2020, 07:41:21 »
Aslında parmak oyuğu yok , kamp bıçağı tarzı sap formu oldukça düz biçimde bıçaklar.  ama  bıçaklardaki sorun hemen hemen aynı bölgeden olunca dikkatimi çekti,  . Evet suyun da etkisi ihtimali olabilir. Sefa Hoca’nın karışımını bulmaya çalışacağım gönderilerde. Bir de öyle deneyelim bakalım. Çok teşekkür ederim.

Sait

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Tıbbi Satış Mümessili
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #3 : 16 Mayıs 2020, 11:38:02 »
Söz konusu karışım ne kadar yerde olursa o kadar bulunabilir olur diyerekten yazayım. Her birinden birer ölçek olmak üzere balmumu zeytinyağı ve çam terebentin yakmadan eriterek benmari olabilir karıştırılıyor donunca kullanılıyor . Umarım yanlış hatırlamıyorumdur ben öyle yapmıştım .

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
« Yanıtla #4 : 16 Mayıs 2020, 18:36:35 »
Belki sorunun direk kaynağı olmayabilir ama benim dikkatimi bir husus çekti. 1000 kuma kadar çıktığınız zımpara muhtemelen ağaç zımparası değil, metal için kullanılan sulu zımpara. Klasik 2,5₺'ye aldığımız perdah yaparken kullandığımız siyah renk kağıt zımpara. Çünkü ağaç için olanı bulmak neredeyse imkansız. Bahsettiğim metal zımparaları ağaçta leke bırakıyor. Mesela zeytini onlarla zımparalarsanız çok ince siyah tozlar gözeneklere doluyor ve sarı olan ağaç bölge bölge kararıyor, leke oluyor. Cevizi zımparalarsanız desenler tamamen kaybolup sanki ababoz gibi yada plastik gibi görünüyor.

Zaten ağacı 220-300 civarında bitirmek gayet yeterli. İlerisi bana desenleri kaybediyor gibi geliyor. Tabi mutlaka ahşap zımparasıyla yapmak lazım.
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

Toros

• Özel Üyeler
  • Üye
« Yanıtla #5 : 16 Mayıs 2020, 21:29:03 »
Söz konusu karışım ne kadar yerde olursa o kadar bulunabilir olur diyerekten yazayım. Her birinden birer ölçek olmak üzere balmumu zeytinyağı ve çam terebentin yakmadan eriterek benmari olabilir karıştırılıyor donunca kullanılıyor . Umarım yanlış hatırlamıyorumdur ben öyle yapmıştım .
teşekkür ederim, araştırmaya devam ediyorum

Toros

• Özel Üyeler
  • Üye
« Yanıtla #6 : 16 Mayıs 2020, 21:35:42 »
Belki sorunun direk kaynağı olmayabilir ama benim dikkatimi bir husus çekti. 1000 kuma kadar çıktığınız zımpara muhtemelen ağaç zımparası değil, metal için kullanılan sulu zımpara. Klasik 2,5₺'ye aldığımız perdah yaparken kullandığımız siyah renk kağıt zımpara. Çünkü ağaç için olanı bulmak neredeyse imkansız. Bahsettiğim metal zımparaları ağaçta leke bırakıyor. Mesela zeytini onlarla zımparalarsanız çok ince siyah tozlar gözeneklere doluyor ve sarı olan ağaç bölge bölge kararıyor, leke oluyor. Cevizi zımparalarsanız desenler tamamen kaybolup sanki ababoz gibi yada plastik gibi görünüyor.

Zaten ağacı 220-300 civarında bitirmek gayet yeterli. İlerisi bana desenleri kaybediyor gibi geliyor. Tabi mutlaka ahşap zımparasıyla yapmak lazım.
Şu suyu görünce pütürlenme olayı ile sanırım pek alakası yok ama ;
zeytinin kararması olayında  aydınlanma yaşadım şu an😊 zeytin kabzaları mahveden demek uygunsuz zımpara imiş  :'( kararıyorlardı. 3 tane ceviz kabzalı bıçak işkencede yapışıyor şu an . Onların sonlandırmasını 320 de bırakayım bakalım nasıl bir sonuç elde edeceğim.  Burdan paylaşırım inşallah.  Aslında tamamen desen kaybolması durumu pek yok gibi ama daha parlak sonuçlar hayal ediyordum. Keten tohumu yağı deneyeceğim ilerleyen zamanlarda. Çok teşekkür ederim Orkun ustam :)

AdnanErgün

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • ae - 1992
  • Yer: Konya
« Yanıtla #7 : 16 Mayıs 2020, 22:49:05 »
Bu karışımı Sefa hocanın bir yerde deri üzerine cila olarak verdiğini hatırlıyorum, ağaç için kullandığınız bilmiyordum. İlk fırsatta deneyeceğim inşallah.

Benzer bir hususu ben ağaçla çeliğin yan yana olduğu, ikisini aynı anda zimparaladigim durumlarda yaşıyorum. Örneğin balçak veya sırttaki çeliği zımparalamak gerektiğinde metalden kalkan ince talaş ağacı karartıyor. Bunun dışında ben indasa marka kırmızı renkli (muhtemelen alüminyum oksit) zımpara kullanıyorum, hem ağaç hem metal için, tabii metale kullandığımı ağaca kullanmıyorum. 2000e kadar çıkıyorum ağaçta da gayet pürüzsüz, çok hoş bir yüzey elde ediyorum, desen kaybına dair hiçbir gözlemim olmadı. Meşe, ceviz, kiraz, andız gibi ağaçlar üzerinde çalıştım. Eğer zimparanin rengi sorun teşkil ediyorsa bahsettiğim marka zımparayi tavsiye ederim, dayanıklılığı ve aşındırma gücü gayet iyi. Bu markanın bir de beyaz renkli zımparası var, bu da gayet başarılı en azından benim kullandığım siyah renkli zimparaların tamamından daha başarılı. Siyah renkli zimparalar (galiba silisyum karbür) nedense bana hicbir zaman tatmin edici gelmedi, belki ben kalitelisini bulamamışımdır.
"Cihân titrer sebât-ı pây-ı erbâb-ı metânetten"
(Metanet sahibi insanların ayaklarındaki kararlılık cihanı titretir.)
Namık Kemal

Sait

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Tıbbi Satış Mümessili
« Yanıtla #8 : 16 Mayıs 2020, 23:16:47 »
Şimdi arama kısmına çam terebentin yazdım konulara bakınca karışımın %25 balmumu %25 zeytinyağı %50 terebentin şeklinde olduğunu gördüm . “ acil ahşap cilası “ adlı bir konuda konuşulmuş sefa hocam da bir üyemiz gibi deride kullandığını belirtmiş.

Toros

• Özel Üyeler
  • Üye
« Yanıtla #9 : 16 Mayıs 2020, 23:18:55 »
Şimdi arama kısmına çam terebentin yazdım konulara bakınca karışımın %25 balmumu %25 zeytinyağı %50 terebentin şeklinde olduğunu gördüm . “ acil ahşap cilası “ adlı bir konuda konuşulmuş sefa hocam da bir üyemiz gibi deride kullandığını belirtmiş.
o zaman benim karışıma terebentin eklemem yeterli olacak, teşekkürler üstad

orkunaydin350

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Orkun AYDIN - 36
    • Photoworks by Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
« Yanıtla #10 : 16 Mayıs 2020, 23:48:53 »
Benzer bir hususu ben ağaçla çeliğin yan yana olduğu, ikisini aynı anda zimparaladigim durumlarda yaşıyorum. Örneğin balçak veya sırttaki çeliği zımparalamak gerektiğinde metalden kalkan ince talaş ağacı karartıyor. Bunun dışında ben indasa marka kırmızı renkli (muhtemelen alüminyum oksit) zımpara kullanıyorum, hem ağaç hem metal için, tabii metale kullandığımı ağaca kullanmıyorum. 2000e kadar çıkıyorum ağaçta da gayet pürüzsüz, çok hoş bir yüzey elde ediyorum, desen kaybına dair hiçbir gözlemim olmadı. Meşe, ceviz, kiraz, andız gibi ağaçlar üzerinde çalıştım. Eğer zimparanin rengi sorun teşkil ediyorsa bahsettiğim marka zımparayi tavsiye ederim, dayanıklılığı ve aşındırma gücü gayet iyi. Bu markanın bir de beyaz renkli zımparası var, bu da gayet başarılı en azından benim kullandığım siyah renkli zimparaların tamamından daha başarılı. Siyah renkli zimparalar (galiba silisyum karbür) nedense bana hicbir zaman tatmin edici gelmedi, belki ben kalitelisini bulamamışımdır.

Aynen doğrudur hocam. Kırmızı zımpara ve boyacılarda satılan arkası süngerli beyaz renk zımparalar ağaç için daha uygun. Hatta beyaz olanlar rulo makara gibi ve metre hesabı satılıyor, çok başarılı. Desenlerin kaybolması uygunsuz zımpara için geçerli, uygun zımpara için söylememiştim onu.

Sapı en son bitirirken çelikle birlikte ve balçakla birlikte zımpara yapıyoruz. Haliyle talaşları birbirine giriyor. Yüksek kumlara çıktıkça daha da pis şekilde ağaca işliyor. Ben de hep bu sorunu yaşıyorum, yanlız değilsiniz. :D
----------------------------

instagram/orkunaydin350 - facebook/orkunaydin350 - youtube/orkunaydin350 - flickr/orkunaydin350

Toros

• Özel Üyeler
  • Üye
« Yanıtla #11 : 17 Mayıs 2020, 00:28:31 »

Aynen doğrudur hocam. Kırmızı zımpara ve boyacılarda satılan arkası süngerli beyaz renk zımparalar ağaç için daha uygun. Hatta beyaz olanlar rulo makara gibi ve metre hesabı satılıyor, çok başarılı. Desenlerin kaybolması uygunsuz zımpara için geçerli, uygun zımpara için söylememiştim onu.

Sapı en son bitirirken çelikle birlikte ve balçakla birlikte zımpara yapıyoruz. Haliyle talaşları birbirine giriyor. Yüksek kumlara çıktıkça daha da pis şekilde ağaca işliyor. Ben de hep bu sorunu yaşıyorum, yanlız değilsiniz. :D
yalnız olmadığıma sevindim, tekrardan teşekkürler var olun :)