Gönderen Konu: Çapa Motoru Bıçakları Çelik mi?  (Okunma sayısı 1875 defa)

Muzaffer

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Esnaf
  • Yer: Kayseri
Çapa Motoru Bıçakları Çelik mi?
« : 28 Mart 2017, 23:03:01 »
Bıçak merakı başladı başlayalı hurdacıları gezmek hobi oldu bende. Hiç bir şeye ihtiyacım olmasa da yakınlarda ki hurdacıları hep gezer oldum.
Dün bir hurdacıda çapa motorlarının bıçaklarından gördüm. Muhtemelen 40-50 tane vardı.
Sonradan aklıma geldi bunlar bu kadar sağlamsa muhtemelen çeliktir,demir çabuk aşınır yada eğilir diye düşündüm.
Lakin işin ehli ustalara bir sorayım istedim.

Çapa Motoru bıçaklarını hiç deneyen oldu mu? Çelik mi, değil mi?

Çelikse şekillendirmede çok zaman almayacak bir malzeme olacak.

Selim Atalay

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Maden mühendisi/Kamu
  • Yer: Kocaeli/Tavşanlı
Ynt: Çapa Motoru Bıçakları Çelik mi?
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2017, 23:20:38 »
Genelde tarım aletleri için 1080-1085 ibareleri var. Elbette okuduğumuz kaynaklar yabancı ve bir kısmı fi tarihinin bilgisi. Mesela çim biçme makinası bıçağı ABD'de çok popüler. Yüksek karbonlu muhtemel 1080-O2-O1 gibi bir çelik olabildiğini dile getiriyorlar ama ekliyorlar artık kimse bu kalite bir çeliği bu bıçaklarda kullanmıyor. O nedenle daha ziyade eski hurdalar peşinde koşuyorlar.

Bahsettiğiniz malzemeyi görmüş , kullanmış olabilen üyeler vardır muhakkak. Onlar daha doğru yorum yapabilirler.
memento audere semper

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2017, 23:31:33 »
Sevdiğim bir yaklaşım var " eskiden makineleri mühendisler yapardı, şimdi işletmeciler yapıyor" diye, yani eski malzemelerde dayanıklılık ve uzun kullanım makbulken şimdi belli bir zamanda iş göremez olması makbul. Normal olarak sertleştirilmiş ve menevişlenerek tok hale getirilmiş bir malzemeden yapılması gerekir, hatta yoğun manganlı bir malzemeden yapılsa tadından yenmez. Belki öyledir, en azından kıvılcımlarına bakıp yorumlamak lazım. Çim biçme makinelerinde durum fena, bıçakların ağzını normal bir eğeyle kıtır kıtır alabiliyorsunuz. Bence ne olduğu belli olmayan hurdayla uğraşmak zaman kaybı, bunun yerine bilinen bir hurda veya bilinen bir hazır çelikle çalışmak daha iyidir.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 44
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #3 : 29 Mart 2017, 00:13:59 »
Eski malzeme her zaman bolca olasılık demek. Firmalar aynı üründe bile farklı zamanlarda farklı çelik kullanabilir.

Çapa değil de diskaro'da eskiden Erdemir'in 5080'i kullanıldığı daha sonra buna göre önemli derecede azlmış karbonlu sacların kullanıldığına dair bir makale okuduğumu hatırlıyorum. Çapalarda durum nedir hiç bilmiyorum.

Daha az belirsizlik adına - tabi illa hurda diyorsanız - yay, (makas olur susta olur) eğe ve rulman hurdasıyla şansınızı deneyebilirsiniz.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

gokhand

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
« Yanıtla #4 : 29 Mart 2017, 06:10:53 »
Capa makinesi Bicaklari en iyi ihtimalle makas celigidir. Fakat guclu makinalarda ozellikle dokum olanlari kullanilir. Nedeni tasa vs.. geldiginde makinenin sanzimani zarar gormemesi icin ozellikle kirilsin diye. Bence bicak yapmak icin  muhtrviyatindan emin oldugunuz malzemelere  bakin.

gökhan bakla

• Genel Yönetim
  • Üyee
    • blog
  • Yer: İstanbul / Tekirdağ - 1978
« Yanıtla #5 : 29 Mart 2017, 08:43:06 »
Eğer hurda malzeme ile haşır neşir olacaksak bu tip sorular ile ömrümüz boyunca karşılaşırız.

Ama şu var illa bunu kullanacağım diyenlerin de malzemeyi tanımayı öğrenmesi şart.
Aynı olay bende de aysan ayağında başıma gelmişti, küçük bir parçayı kesip kıvılcım testi yaptım. Ardından emin olmak için o parçayı dövüp ağzını açıp suyunu verdim. Eğe testi - ağız dayanımı gibi bir kaç şeye baktıktan sonra kararımı verdim.
Tabi bunların hiç birini yapmaya gerek olmadan bildiğim bir malzeme ile de çalışabilirdim ama!  merak, :-\....

Muzaffer

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Esnaf
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #6 : 29 Mart 2017, 09:20:10 »
Ustalar geçidi...
Aktardığınız bilgiler için çok teşekkürler.
Yeteri kadar bilgi edinmiş oldum.

Eğer hurda malzeme ile haşır neşir olacaksak bu tip sorular ile ömrümüz boyunca karşılaşırız.

Ama şu var illa bunu kullanacağım diyenlerin de malzemeyi tanımayı öğrenmesi şart.
Aynı olay bende de aysan ayağında başıma gelmişti, küçük bir parçayı kesip kıvılcım testi yaptım. Ardından emin olmak için o parçayı dövüp ağzını açıp suyunu verdim. Eğe testi - ağız dayanımı gibi bir kaç şeye baktıktan sonra kararımı verdim.
Tabi bunların hiç birini yapmaya gerek olmadan bildiğim bir malzeme ile de çalışabilirdim ama!  merak, :-\....

Ben de 2-3 tane alıp deneyeceğim sanırım.

Sercan ÖZDEMİR

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Met. Mlz Müh.
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2017, 17:07:49 »
Tarım makinalarında Şu sıralar D2 O1 gibi konvansiyonel takım çelikleri kullanımı var.

Yüksek performans istenen yerlerde Uddeholm Sleipner'ın denendiğini biliyorum...

#1 in High Performance Tool Steel

deserteagle

• Eylem Cengiz, 44
  • Genel Yönetim
  • Üyee
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #8 : 17 Mayıs 2017, 22:23:34 »
...
Çapa değil de diskaro'da eskiden Erdemir'in 5080'i kullanıldığı daha sonra buna göre önemli derecede azlmış karbonlu sacların kullanıldığına dair bir makale okuduğumu hatırlıyorum. Çapalarda durum nedir hiç bilmiyorum.
...

http://www.zfdergi.ege.edu.tr/edergiziraat/2001_cilt38/s1/79-84.pdf
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • Özel Üyeler
  • Üyee
    • www.bozkirgezgini.com
  • Meslek: Eczane teknisyeni
  • Yer: Konya/Bozkır
« Yanıtla #9 : 17 Mayıs 2017, 22:54:16 »
 :D

Makas çeliğinden çapa bıçağı yapan ustamın videosu vardı bende bulamadım.
Yiğidin harman olduğu yerde doğmuşsam. Şu Uluçay'dan su içmişsem.. Namerdin sofrasına bağdaş kurup oturmam. Hüseyin DUMRU

damasscus(Ömer Yüksel GÜNER)

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Ömer Yüksel GÜNER-Yaş 40
  • Meslek: Kamu-Teknisyen
  • Yer: Ankara-Ordu
« Yanıtla #10 : 17 Mayıs 2017, 22:58:03 »
Alpler Pulluk'ta 2001-2002 yılları arası çalıştım.Üretim aşamalarının hepsini görme şansım oldu fakat çeliklerin ne olduğunu ozamanlar merak etmemiştim.Bu bıçaklar 10 mm.lik sacdan lazerde kesilerek yapılıyordu.Eylem ustanın''karbonu azaltılmış saclar,,cümlesi çok doğru bir tespit bence.Az önce DEMİRAY marka çapa makinesinin bıçak sertliğini bir sitede 50hrc olarak gördüm  ;)
"Aklınıza sürekli bıçak veya keskin olan bir şey geliyorsa, Bıçak Hastalığı'na yakalanmışsınız demektir..."

Ali T.

• Üyee
  • **
  • Meslek: teknisyen-teknik öğretmen
  • Yer: Antalya-İstanbul
« Yanıtla #11 : 17 Mayıs 2017, 23:07:49 »
Eski malzeme her zaman bolca olasılık demek. Firmalar aynı üründe bile farklı zamanlarda farklı çelik kullanabilir.

Daha az belirsizlik adına - tabi illa hurda diyorsanız - yay, (makas olur susta olur) eğe ve rulman hurdasıyla şansınızı deneyebilirsiniz.
[/quote

bir demir ustası bana bulabilirsen eski diskaro (antalya köy lügatında diski denir) yuvarlak bıçakları eskiden ithal gelirdi.Çok kaliteliydi.Taşlar kolay aşındırmaz dayanıklıydı dedi.Bu çeliklerden iyi tarım aleti kesici olabilir diye düşünüyorum.
Fakirlik insanı mucit eder...

mustafaramazanoyar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Bende kesin karbon eksikliği var :)
  • Meslek: Arkeolog, Boulderer
  • Yer: manisa/salihli
« Yanıtla #12 : 18 Mayıs 2017, 19:23:04 »
Peki bu gobil makinalarında ki pullar hangi çeliklerden olarabilir 
Hakuna Matata

Emrah

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #13 : 18 Mayıs 2017, 19:42:48 »
Büyük ihtimalle 1040 olacagını sanıyorum. Bizim memlekette tarım makina imalatı yapan firma çoktur. Bir arkadaşım kendisine bıçak yapmam için bu çelikten bulmuştu. Bu firmaların birinden almış ve veren kişi ısrarla çok iyi bıçak olacağını savunmuş.
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

mustafaramazanoyar

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #14 : 19 Mayıs 2017, 23:20:44 »
Büyük ihtimalle 1040 olacagını sanıyorum. Bizim memlekette tarım makina imalatı yapan firma çoktur. Bir arkadaşım kendisine bıçak yapmam için bu çelikten bulmuştu. Bu firmaların birinden almış ve veren kişi ısrarla çok iyi bıçak olacağını savunmuş.
Sanayide bu tip tarım mainaları yapan bir abim var kırılan yada fazlalaık duran tonla var iyi bir bıçak olacağını sanmam ama çapa gibi el aletleri olabilir
Hakuna Matata

Emrah

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #15 : 20 Mayıs 2017, 00:19:02 »
Sanayide bu tip tarım mainaları yapan bir abim var kırılan yada fazlalaık duran tonla var iyi bir bıçak olacağını sanmam ama çapa gibi el aletleri olabilir
1040 selam vermeye bile değmez
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

mustafaramazanoyar

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #16 : 21 Mayıs 2017, 00:00:34 »
1040 selam vermeye bile değmez
Bıçak için çok kötü biliyorum ama bir ara Alec Steel in sitesinde bazı çekiçler 1040 tan dı beni çok şaşırtmıştı fiyatları da uçuk demek ki kullanıla bilir diye aklıma oturdu orda ama hiç cesaret edip 1040 ı kullanmadım
Hakuna Matata

maxiimuss

• Üye
  • *
  • Meslek: paracı
  • Yer: çin
« Yanıtla #17 : 12 Şubat 2021, 10:27:40 »
Genelde bu tarz makinelerin bıçakları çelik olur uzun süreli dayanıklı olsun diye. Ben mesela bosch un çim biçme makinesini aldım açıkçası bakmadım çelikmi bıçakları değil mi diye ama oldukça memnunum cihazdan. İsteyen olursa piyasada en uyguna aşağıdaki siteden almıştım.

bosch arm 32 çim biçme makinesi