Gönderen Konu: Disc zimpara  (Okunma sayısı 3868 defa)

Haznedar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • 0541-572 93 44 1983 / Tarık HAZNEDAR
  • Meslek: Tornacı
  • Yer: Balıkesir
Ynt: Disc zimpara
« Yanıtla #20 : 25 Ağustos 2016, 21:19:25 »
Konu kirliliği olmasın diye burada yazmayayım.  ;). Ayrı bir konu açılırsa neye göre çok fiyat alıyorlar diyorsunuz anlamadım gerekli açıklamalarda bulunabilirim bir tornacı olarak. Kimsenin aklına tornacılar çok para alıyor çok para kazanıyor gibi şeyler gelmesin.  ;) ;)

gokhand

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
« Yanıtla #21 : 25 Ağustos 2016, 21:21:59 »
Tornaya 200 verdim . Ankarada ozellikle ostim veya ivedikte tornaciya gittiginizde kac adet diye sorarlar. 500 veya 1000 parca is bagliyor adam . Benim yaptirdigim tornaci  tanidik olmasa 1000 lira versen yapmam demisti. Cunki tek parca is onlar icin angarya

Aydın Karakişi

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Elektronik 1973
  • Yer: Ümraniye / 05352793989
« Yanıtla #22 : 25 Ağustos 2016, 21:32:00 »
Aydın abi eline sağlık. Bende yakınlarda bi tane yaptırdım. Üzerine zımparayı derby ile yapıstırıyorum. Aleminyum 7500 serisi aleminyum 150 tl..  tornacı 200 tl.  Motor siemens monofaze 3000 devir gibi 200 tl . henüz bi masaya monte edemedim elim değmedi.

Gökhan kardesim iyi akşamlar. Derby ile yapistirma yerine daha pratik bir cözüm öneriyim.Cırt yuvarlak hazir zımparalari yapıştırdıgimiz kısmını buldum daireye göre kesip bir kere onu yapıştırıyorsun.Sonra cırt zimparyi rahatca kullaniyorsun.Altına istenirse vurmayı önlemek icin esnek malzemede eklenebilir.
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2016, 21:35:11 Gönderen: Aydın Karakişi »
Geldi ölümlü yalan , gitti ölümsüz gerçek
NFK

Erdem Kırca

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: İşçi
  • Yer: Kocaeli
« Yanıtla #23 : 25 Ağustos 2016, 21:41:40 »
O zaman şöyle bir sonuç çıkıyor. Ufak iş yaptıracak olanlar hep böyle uçuk fiyatlar ile karşılaşacaklar.
Tornaya 200 verdim . Ankarada ozellikle ostim veya ivedikte tornaciya gittiginizde kac adet diye sorarlar. 500 veya 1000 parca is bagliyor adam . Benim yaptirdigim tornaci  tanidik olmasa 1000 lira versen yapmam demisti. Cunki tek parca is onlar icin angarya
Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok. Ne elbiseler gördüm içinde insan yok. Mevlana

gokhand

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
« Yanıtla #24 : 25 Ağustos 2016, 21:58:32 »
Aydin abi cirt cirt bilerek tercih etmiyorum. Cunki ben bir camin uzerine konan zimpara kadar duz ve esnemeyen bir zeminle calismak istiyorum. 

Aslinda yapmaya calistigim sistem bu vidyoda .disk Zımparanın kullanımını merak edenler direk yedi buçuk dakikada sonrasına izleyebilir.  https://m.youtube.com/watch?v=ssribfAn8TQ

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #25 : 25 Ağustos 2016, 22:03:16 »
Bu tür disk zımparalarda alta yapıştırılan malzeme en ufak bir esneme yaparsa ( ince bir bez bile esniyor) yüzeyi çok keskin çıkaramıyorsunuz. Önerim, bu tür cırt zımpara yerine bir kere yüzeye sıktıktan sonra defalarca kullanılabilen sprey yapıştırıcı ( 3M in) veya ahşap hobi malzemesi satan yerlerde bulunan "varak miksiyon süt" denilen yapıştırıcıyı  kullanmanızdır. 3M in yapıştırıcısını ben zaman zaman kullanıyorum ama çok iyi bir malzeme ama çok pahalı, "süt miksiyon" da aynı işi görüyor ve fiyatı çok çok daha ucuz ( 8,5 TL). Bilginize.

Aydın Karakişi

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #26 : 25 Ağustos 2016, 22:06:23 »
Bu tür disk zımparalarda alta yapıştırılan malzeme en ufak bir esneme yaparsa ( ince bir bez bile esniyor) yüzeyi çok keskin çıkaramıyorsunuz. Önerim, bu tür cırt zımpara yerine bir kere yüzeye sıktıktan sonra defalarca kullanılabilen sprey yapıştırıcı ( 3M in) veya ahşap hobi malzemesi satan yerlerde bulunan "varak miksiyon süt" denilen yapıştırıcıyı  kullanmanızdır. 3M in yapıştırıcısını ben zaman zaman kullanıyorum ama çok iyi bir malzeme ama çok pahalı, "süt miksiyon" da aynı işi görüyor ve fiyatı çok çok daha ucuz ( 8,5 TL). Bilginize.
Hocam tavsiyeniz uzere hemen vazgeciyorum kısadan.Gitti bi 20 tl daha :)
NFK

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #27 : 25 Ağustos 2016, 22:08:57 »
Hocam tavsiyeniz uzere hemen vazgeciyorum kısadan.Gitti bi 20 tl daha :)

Kesinlikle iyi bir karar  :2up diğer malzemeyi başka yerlerde mutlaka kullanırsın, boşa gitmez.

Aydın Karakişi

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #28 : 25 Ağustos 2016, 22:10:28 »
Aydin abi cirt cirt bilerek tercih etmiyorum. Cunki ben bir camin uzerine konan zimpara kadar duz ve esnemeyen bir zeminle calismak istiyorum. 

Aslinda yapmaya calistigim sistem bu vidyoda .disk Zımparanın kullanımını merak edenler direk yedi buçuk dakikada sonrasına izleyebilir.  https://m.youtube.com/watch?v=ssribfAn8TQ
İzledim ve olayi anladim Gökhan demekki bu disc zimpara ahşap haricindede geniş namlu yüzeyinde ise yariyor.
NFK

bekir atar

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: emekli
  • Yer: Erzincan
« Yanıtla #29 : 25 Ağustos 2016, 22:16:38 »
sefa hocam süt miksiyonu medefe üzerinede kullanabilirmiyiz acaba.

Erdem Kırca

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: İşçi
  • Yer: Kocaeli
« Yanıtla #30 : 25 Ağustos 2016, 22:17:07 »
Aydın abi google a metkon parlatma cihazı yazıp bak istersen videolarda var. Diskin etrafına kasnak takılı zımparayı bu kasnak (açılı çember) tutuyor. Belki işine yarar.
Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok. Ne elbiseler gördüm içinde insan yok. Mevlana

Aydın Karakişi

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #31 : 25 Ağustos 2016, 22:20:39 »
Aydın abi google a metkon parlatma cihazı yazıp bak istersen videolarda var. Diskin etrafına kasnak takılı zımparayı bu kasnak (açılı çember) tutuyor. Belki işine yarar.
Bir göz atayım kardesim: Sagolasın.
NFK

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #32 : 25 Ağustos 2016, 22:31:30 »
sefa hocam süt miksiyonu medefe üzerinede kullanabilirmiyiz acaba.
MDF, ahşap, metal sunta... herşeyde kesinlikle işe yarıyor ( denenmiştir) hem de en az 8-10 kez kullanabiliyorsunuz.

sefaçabuk

• Genel Yönetim
  • Üyee
« Yanıtla #33 : 25 Ağustos 2016, 23:01:17 »

Murat AKIN

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: Emekli teknik öğretmen
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #34 : 25 Ağustos 2016, 23:02:34 »
Bu arada  mengene  şahaneymiş   :)

Mengene markası "Milli Eğitim Bakanlığı"

Mengene ağızları yok........

Aydın Karakişi

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #35 : 25 Ağustos 2016, 23:12:27 »
Bir şey daha söylemek isterim, neden o kadar paralar veriyorsunuz disk için ? örneğin 228 mm çaplı aşağıdaki disk 32 Dolar  ::)
 http://www.aliexpress.com/item/9-Polishing-Grinding-Aluminum-Plate-Disc-for-Flat-Machine/32291529571.html?spm=2114.10010108.1000014.1.FqiRdr&scm=1007.13338.33346.0&pvid=77707cba-3cfc-4db9-a22a-6b455584a588&tpp=1
Hocam bu adamla gorustum ve gecen sene tahrik tekeri alsim turkiyede gumruge takildi tekerden. Fazla vergi istediler bende geri yolladim yoksa bu ureticide uygun fiyatli tekerler var
NFK

merter

• Üyee
  • **
  • Meslek: elk teknikeri
  • Yer: kocaeli
« Yanıtla #36 : 26 Ağustos 2016, 00:11:31 »
 Kimse kusura bakmasın ama tornacının aldığı paralar korkunç derecede fazla.30 tl ye fren balatası taşlamak kurtarıyorda bunun gibi parçaya 200 tl  basit bir tekere 150 tl istemek ne demek. Mesela İzmit sanayi sitesinde çoğu yerde bahsettiğiniz parçaları 3 te 1 fiyatına yaptırabilirsininz.Malzemeyi yaptırmadan önce birkaç yerden fiyat alın bence.CNC makinaları olanları değil de daha mütevazi atölyeleri tercih edin.Adam kapıdan girene bakıyor üst baş temiz, belli ki sanayici değil en fazla bir kere gelicek fiyatı salla gitsin.Hiç kimse kusura bakmasın valla, ama böyle.Hemde her işte böyle.Herşeyi fırsatçılığa çeviren bir millet olmuşuz yazık.

Aydın Karakişi

• Özel Üyeler
  • Üyee
« Yanıtla #37 : 26 Ağustos 2016, 07:46:30 »
Yapmayın arkadaslar bence o kadarda degil. Verdiginiz ornekte o tornaci dusunun ayda kac tane fren diski tornaliyor. Birde alimunyumdan bana fren disci yapin diyin bakalim sizden kac para isteyecek.
Saygılarımla
NFK

mehmet dülcek

• Özel Üyeler
  • Üyee
  • Meslek: esnaf
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #38 : 26 Ağustos 2016, 11:08:00 »

ustam yaptığım denemelerde biraz esnek (tabi cırt kaadar değil) zeminlerde özellikle yüksek kumlarda açık arayla daha temiz sonuçlar aldım ve zımparanın ömrüde kesinlikle uzuyor

gökhan bakla

• Genel Yönetim
  • Üyee
    • blog
  • Yer: İstanbul / Tekirdağ - 1978
« Yanıtla #39 : 26 Ağustos 2016, 11:38:13 »
Motor siemens monofaze 3000 devir gibi 200 tl .

Bu tip bir zımparalarda yüksek devir tercih edildiğini pek sanmıyorum ::)