Bıçak Sanatı - Forum

Yeterlilik testleri ( duyuru )

Brac

• 624
  • Burak/1984/İstanbul
  • Meslek: Endüstriyel ve Mekanik Tasarım
  • Yer: İstanbul
Ynt: Yeterlilik testleri ( duyuru )
« Yanıtla #20 : 26 Ocak 2016, 14:32:17 »
Çok güzel bir düşünce ve etkinlik ve sınav olmuş, olması gereken bir şey bence ve her meslek açısından egoları bir kenara bırakıp böyle şeyler yapılmalı.Bu konuyu düşünen ve geliştiren herkese teşekkürler ve başarılar.Umarım daha güzel şeyler gelişir   :2up

Emrah

• 1431
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #21 : 26 Ocak 2016, 15:13:40 »
Düşünen ustalarımızın aklına, fikrine, gönlüne saglık. Birçok yönden kişilere, sanata ve piyasaya olumlu etkisi olacak bir uygulama. İnşallah bir gün o seviyeye ulaşırım ve teste katılma cüretini gösterebilirim. Şimdiden katılacak arkadaşlara başarılar.
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #22 : 26 Ocak 2016, 22:22:28 »
emeği geçen herkesin eline koluna sağlık gerçekten bu testler bizlere çok ciddi ivme kazandıracak.çok çok teşekkür ederim

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #23 : 26 Ocak 2016, 22:45:28 »
Bu testin en önemli tarafı test bıçağı yapmaya niyetlenen ustayı bir durup düşünmek zorunda bırakması. Her bir testin bıçaktan kendi başına istediklerini diğer testlerle uzlaştırmak işin esas güçlüklerinden biri. Tabi bir de sonra onu uygulaması var.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

Ersin Özdemir

• 2390
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #24 : 26 Ocak 2016, 22:59:43 »
Vallahi bizim d2 lerin öyle bukulecegini pek sanmam ancak 2-3 kişizorlarsak belki biraz bbükülür oda sonuçta  kırılır. :)))

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #25 : 26 Ocak 2016, 23:27:37 »
Bu testin en önemli tarafı test bıçağı yapmaya niyetlenen ustayı bir durup düşünmek zorunda bırakması. Her bir testin bıçaktan kendi başına istediklerini diğer testlerle uzlaştırmak işin esas güçlüklerinden biri. Tabi bir de sonra onu uygulaması var.

hem ağaç kesip ardından kıl kesicek birde üzerine esniycek çok ciddi açmazlar var ortada  ::)

Soytürk Dönmez

• 4168
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #26 : 26 Ocak 2016, 23:31:16 »

talaşlı üretimde diğer çeliklerin de olması gerekmez mi?

Soytürk testte ölçü alacağımız şeylerin başında düzgün su verme işlemi geliyor, alaşım çeliklerinde bunu anlamak hem problemli hemde alaşım çelikleri o bükme testtine pek gelmez. Ayrıca teste gelecek herkesin tek bir gurup çelik ile çalışması hakkaniyet açısından da zaruri. ;)

Bu test aslında hepimiz için bir ödev, şu anda bu testi geçen biri henüz yok. Bundan sonraki ilk grup etkinliğinde bu konuda işlenecek ve test kriterlerine uygun olan ve hazırlığını daha önceden yapanlar için ilk uygulamalı testi gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. :-\
O sınav heyecanı bizde de var ;)

Şimdi yeni bir bakış açısı getirelim ve ben usta değilim diyenlerden değil, ben usta olmak istiyorum diyenlerden olalım, hedefimizi büyütelim. 8)

Sonradan benimde aklıma geldi, fırsat bulup giremedim düzeltme için, hayırlısı artık  :2up

« Yanıtla #27 : 27 Ocak 2016, 01:13:12 »

hem ağaç kesip ardından kıl kesicek birde üzerine esniycek çok ciddi açmazlar var ortada  ::)

Kızlar yapıyorsa Siz de yaparsınız, ne eksiğiniz var  8)

https://www.youtube.com/watch?v=vjL677AEezI

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #28 : 28 Ocak 2016, 10:48:05 »
Güzel bir düşünce tebrik ederim. Isıl işlemi düzgün yapan her usta bu testleri geçecektir diye tahmin ediyorum.

Okinawian

Hakan AKSOY

• *
  • 465
  • Yer: Konya
« Yanıtla #29 : 28 Ocak 2016, 11:39:21 »

Kızlar yapıyorsa Siz de yaparsınız, ne eksiğiniz var  8)

https://www.youtube.com/watch?v=vjL677AEezI

:2up 8) :2up
Tohum Saç Bitmesse Toprak Utansın ,Hedefe Varmayan Mızrak Utansın ,Hey gidi Kuheylan Koşmana Bak sen ,Catlarsan Doğuran Kısrak Utansın.NFK

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #30 : 28 Ocak 2016, 11:46:18 »
!!! HATIRLATMA !!!

İp kesme testi kendinizi ölümcül olarak yaralamaya kolayca neden olabilecek bir test. Nasıl yapılması gerektiğini araştırmadan, bir bilenin, en azından bir arkadaşın gözetiminde yapmaya özen göstermeli.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

MURAT BUSHCRAFT

• 757
  • Meslek: inşaat Mühendisi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #31 : 28 Ocak 2016, 12:22:31 »

ben başlığı okurken bile düşünmeye başladım  :) uygulamaya geçsem kim bilir neler düşünecem neler araştıracam neler öğrenecem  :) bizleri bir adım öteye götürecek her adıma sonsuz saygı duyuyorum...düşünen yapan katılan herkese tşkler..
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2016, 12:26:12 Gönderen: MURAT EGER »
TEL: 0532 550 70 68                           FACEBOOK: Murat Bushcraft                                         INSTAGRAM: murat_bushcraft

« Yanıtla #32 : 28 Ocak 2016, 13:01:47 »
!!! HATIRLATMA !!!

İp kesme testi kendinizi ölümcül olarak yaralamaya kolayca neden olabilecek bir test. Nasıl yapılması gerektiğini araştırmadan, bir bilenin, en azından bir arkadaşın gözetiminde yapmaya özen göstermeli.
Kesinlikle, test sırasında sağ el kullanılıyorsa sağ ayak önde sol ayak olabildiğince geride olmalı ve vücut hafif yan durmalı.

vural

• 211
  • Meslek: cam filmi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #33 : 28 Ocak 2016, 14:20:32 »
Bıçak ölçüsü standartı var mı? Ben özellikle 94 derece  testine takıldım. Bıçak ince ve uzunsa şans daha çok sanırım.

vözvölö

• 395
  • Onur Arkut
  • Meslek: esnaf
  • Yer: bolu gerede
« Yanıtla #34 : 28 Ocak 2016, 19:27:47 »
Kıl kesme testine girmeden önce bıçak bileniyormu yoksa onca keresteyi, halatı, bilmemneyi kestiği halde hala bıçak keskinliğini koruyormu? bende o kısmını anlayamadım!

Osman Kurt

• 6271
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #35 : 28 Ocak 2016, 19:31:00 »
Bıçak ölçüsü standartı var mı? Ben özellikle 94 derece  testine takıldım. Bıçak ince ve uzunsa şans daha çok sanırım.
Toplam boyu 38 cm, ağız 25 cm, eni 5 cm i geçmeyecek ölçülerde olması ve bu ölçülere yakın değerlerde olması
Kıl kesme testine girmeden önce bıçak bileniyormu yoksa onca keresteyi, halatı, bilmemneyi kestiği halde hala bıçak keskinliğini koruyormu? bende o kısmını anlayamadım!
Bilemeyi test öncesi yapıyoruz halat kalas kestikten sonra hala kıl kesecek şekilde olacak.
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2016, 19:38:21 Gönderen: Osman Kurt »
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram : osku1093

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #36 : 29 Ocak 2016, 16:15:31 »
O zaman bileme açısı için de bir standart olmalı. 20 derece gibi bir açı nasıl olur?
Okinawian

Aykut Yaren

• *
  • 560
  • Meslek: serbest
  • Yer: yalova
« Yanıtla #37 : 04 Şubat 2016, 23:54:37 »
Herkese başarılar diliyorum  ;)

mukremin

• 78
  • Meslek: öğrenci(elk-hab)
  • Yer: izmir
« Yanıtla #38 : 05 Şubat 2016, 22:17:23 »
Amanin !  :) Çok ciddi bir adım hepimiz için hayirli olsun.
içindeki asıl seni yaşadıgında, hayattan lezzet almaya baslarsın

vözvölö

• 395
  • Onur Arkut
  • Meslek: esnaf
  • Yer: bolu gerede
« Yanıtla #39 : 28 Haziran 2016, 15:36:04 »
Konuyu hortlatayım dedim  >:D Arkadaşlar bu test olayından ne haber belirlenen yada planlanan herhangi bir tarih var mı?