Bıçak Sanatı - Forum

vakum - ahşap stabilizasyonu için

ratbertovich

• Ferhat Savcı
  • 835
  • Meslek: Bilgisayar Mühendisi
  • Yer: Ankara
Ynt: vakum - ahşap stabilizasyonu için
« Yanıtla #60 : 20 Haziran 2012, 17:49:08 »

Bir parça telle bir olta kurşununa ya da hiç olmadı bir kaç somuna bağlayabilirsin. Tel ince olunca ahşabı örtmez de...  ;)

:2up
"Dört tür cinayet vardır: haince, mazur görülebilir, haklı ve takdire şayan." -- Ambrose Bierce

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #61 : 20 Haziran 2012, 18:10:38 »
Kavanoz dolusu malzemeyi de heba etmeye gerek olmayabilir. Denemedim ama şu ufak plastik poşetler vardır ya, hani düğme, boncuk, diyot gibisinden ürün alınca verdikleri basit olanlardan... Onlardan bir tanesine hem ahşap hem de emilecek mayi konup tasarruf edilebilir. Böylece kavanozun boyutu da kabus olmaktan çıkar. Hem böylece aynı anda birden çok mayi ile deney yapılabilir. Aynı koşullarda farklı emprenye mayii ile deney...  :-\
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

ilkser

• 548
  • Serhat-1981
  • Yer: Yozgat / Kocaeli
« Yanıtla #62 : 28 Ağustos 2012, 20:09:26 »
Merhaba,

Yeni konu açmadan burdan devam etmek istedim...
Resimlerdeki vakum pompası hurdaya gidecekti.Gidemeden el koydum. O0
Pompa gayet sessiz ve stabil çalışıyor.Tabi şeytan dürtmeseydi. ;)
Geçen pazar pompayı sökerek bakımını yaptım.Yağını komple boşalttım.
Pompa grubunun iç mekanizması oldukça temiz durumda.  :2up
Bu pompaya kaç numara yağ koymalıyım?

Saygılar...

Uçmak,düşmeyi göze almaktır.

« Yanıtla #63 : 28 Ağustos 2012, 20:13:32 »
Tellus 37 veya muadili öneririm.

ilkser

• 548
  • Serhat-1981
  • Yer: Yozgat / Kocaeli
« Yanıtla #64 : 28 Ağustos 2012, 20:31:26 »
Tellus 37 veya muadili öneririm.

Teşekkür ederim Sefa hocam.
Uçmak,düşmeyi göze almaktır.

gokhand

• 1137
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
« Yanıtla #65 : 24 Aralık 2012, 20:52:00 »
bir öneri, vakum pompalarınız boş durmasın. ev yapımı salça vb .. yiyecekleri (mesela yazın taze taze alıp pişirip püre haline getirdiginiz hormonsuz domatezler olabilir) kavanozlara koyar havasını alırsanız içindeki hava kabarcıkları tamamen alınır ve üzerine eritilmiş yag ( ustunde donunca hava ile teması kesecek) koyarsanız bu tür yiyecekleri bozan bakteriler aerob yani hava ile üreyen olduklarından cok daha uzun süre saklayabilirsiniz. Bunun bu forum ile ne alakası var diye bana kızmayın birden aklıma geldi yazdım işte :)

timur kaplan

• 26
  • Meslek: Mühendis
  • Yer: Kütahya
« Yanıtla #66 : 22 Aralık 2018, 10:12:28 »
Ben bunda yalıtım olarak bildiğimiz teflon banttan kullanmıştım. Keşke bu düzeneğin parçalarını kaybetmeseydim. Ne zamandır bulamıyorum.  :-[

Deliği de bir matkapla deldim. Kapak izolasyonu da zaten kendinden. Ne de olsa konserve için bir kapak bu...

Eylem Hocam, dün düzeneğinizi gördüm ve çok hoşuma gitti... hemen yapıp akşam uygulamak istedim. Hattta kapak çıkışına ektra bir t daha koyup bir manometre de ekledim. ufak 2 farklı ahşabı kavanoza koyup sadece su ve boya ekledim deneme amaçlı. Selüloz katyoniktir, kullandığım boya anyonik. Çok iyi nüfuz edecektir düşüncesi ile.
Ve sonuç olarak şırınga ile vakum 800 mbar lara zar zor çıkıyor ve ben kavanoz içerisinde ahşaptan çıkan hava kabarcığı göremedim. yani tek tük vardı.

1-Kullandığım ahşapları kurutmadım, bağıl nemde idiler. bu etkilemiş olabilir mi?
2-zeytin ve sedir idi kullandığım parçalar. Ağaç türüne göre bir basınç uygulamamız gerekiyor mudur?

Gerçi sonuç olarak iyi renk aldılar ikiside... fakat bu akşama kadar folyoda kaloriferde kuruyacaklar... akşam kesit alarak nüfuz derinliğini kontrol edeceğim.

Özet olarak sistem çok güzel ve hoşuma gitti, heyecanla hemen denedim  :2up
Fakat şırınga bu iş için yeterli olmadı benim gözümde. Ben de bu akşam bir havalı piston ile yeniden deneme yapacağım. o da olmadı vakum pompası şart  ;D akşamki denemeyi sizinle de paylaşmak isterim..

Saygılarımla
Tırtılın “dünyanın sonu” dediğine, usta “kelebek” der.
Richard Bach :)